Yeni Karavan Projesi, Crafter Uzun Şase

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafapusti Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,041

mustafapusti

Ana Kamp
Yer
Samsun, Türkiye
Merhaba abilerim.
2013 model uzun şase crafter aldım ve ailecek snowboard yaptığımız için kış ağırlıklı olarak kullanmak istiyorum.
Şuan için kendi çabalarım ile aldığım malzeme listemi aşağıya yazıyorum.

1. olmazsa olmaz elastomerik kauçuk ve izobozz keçe ikilisini kullanacağım
2. 4 adet 240 watt half cut monokristal güneş paneli
3. 3 adet 12v 200amper jel akü (yerli)
4. Havensis dual charger 4030amd (MPPT ve DC-DC)
5. Alpex 1500watt Tam Sinüs İnverter
6. Daxom UKDAX-12CT 12 Litre Hermetik Şofben
7. Seaflo Hidrofor Basınç Tankı Seti 12v 11,3Lt/Dk
8. eberspacher webasto d4
9. thetford 3 sistem buzdolabı 95 Litre (220/12v/Gazlı)
10. Maceratörlü tuvalet

Aklıma gelenler şuan bunlar. Depoda çok fazla ürün aldım. 12v sigorta panelleri vs. ama önemli olan malzemeleri yazdım.

Şuan aklıma takılan tek kısım panelleri nasıl bağlamam gerektiği. Kış ağırlıklı kullanacağım için panellerin bağlantı şemasını nasıl yapmalıyım.

Yardımlarınız için şimdide teşekkür ediyorum. :smiley:)

Son düzenleme:

Sistemi bu kadar büyük ve geniş belirlemişsiniz. Artık neyse ücreti verip bir ustasına yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu konuda yapacağınız küçücük bir hatadan karavanınız yanabilir bile... Her işin bir ustası var. Gerçek ustasından bahsediyorum.

Sistemi bu kadar büyük ve geniş belirlemişsiniz. Artık neyse ücreti verip bir ustasına yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu konuda yapacağınız küçücük bir hatadan karavanınız yanabilir bile... Her işin bir ustası var. Gerçek ustasından bahsediyorum.
Samsun bafrada olduğum için panellerden anlayan usta bu bölgede yok maaselef. yada herşey bittikten sonra panel bağlantısı için ankara yada istanbula gelebilirim. akülerin büyük olmasının sebebi kışın 10-15 gün hiç güneş almayacağım durumlar olacak.

Samsun bafrada olduğum için panellerden anlayan usta bu bölgede yok maaselef. yada herşey bittikten sonra panel bağlantısı için ankara yada istanbula gelebilirim. akülerin büyük olmasının sebebi kışın 10-15 gün hiç güneş almayacağım durumlar olacak.
Benim panellerimde yaptığım son iyileştirmeyi yapan Vahit Önal bana göre iyi bir ustadır. Ankara Sincan Yenikent Sanayii'de. Tavsiye ederim. Benim yapmak istediğim işleri çok güzel yaptı. Elektrik işleri kesinlikle şakaya gelmez. Herkese elletmeyin. İnternetten teyid edilmemiş kendisi de profesyonel olmayan kişilerin verdiği bilgilere hemen itibar etmeyin. Herkes karavan yaptığını iddia etse de etrafta bomba gibi dolaşan araçlar da var.

Samsun merkezde yok mu ? Bence olmaması mümkün değil .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri