Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 248,761

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
574
Tepkime Puanı
790
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Günümüz itibariyle sektöre yeni giren carvan ve hotomobil'i de sayarsak toplamda 19 çekme karavan üreticisi bulunmakta. Özellikle son 2 yılda karavancılığa olan bakış açısının pozitif ivme kazanmasıyla bu üreticilerimiz daha da artacak, bazıları da çekilecek gibi görünüyor.

Gel gelelim farklı farklı başlıklarda çeşitli markalar hakkında çeşitli görüşler var. Ancak hepsinin bir yerde toparlanmış halinde yer aldığı bir konu göremedim. O nedenle bu konuyu açmanın faydalı olacağını düşündüm. Bu konu altında bilgimiz ve/veya görüşümüz olan çekme karavan üreticileri hakkında gerekirse yerelim, gerekirse övelim, eleştirelim ve bu şekilde üreticilerden beklentilerimizi belirtelim diyorum.

Bunları yapalım ki sektör kendine bir yön bulsun, gelişsin, onlara üçüncü bir göz olalım.
 
Son düzenleme:

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
574
Tepkime Puanı
790
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
İlk taşı ben atıyorum, buyrun;

2 yıldır aktif olarak yerli karavanları inceledim, tüm gelişmeleri takip ettim, tüm şikayetleri ve beğenileri okudum. Bugüne kadar hiç marka vermedim ancak son zamanlarda gördüm ki bazı markalar gezenbilir'i satır satır takip etmesine rağmen bunu inkar edip satış aşamasında gezenbilir'deki tecrübe paylaşanları ve yorumcuları kötülemekte. Bir çoğu kendince manipülasyon yapmaya çalışmakta.

Kusura bakmayınız ancak iletişim çağındayız sayın üreticiler. Araştıran ve tecrübe sahibi diğer arkadaşların da desteklerini ve bu tarz görüşlerini paylaşmalarını beklerim. Üreticilerimiz kusura bakmasınlar ancak tüketici eleştirisi kabul etmeden büyük firma olunmuyor.

Alfabetik gideceğim;

Önce firma bağımsız olarak genel bir yorum yapmak isterim. Türk çekme karavan üreticilerinin baz donanımları aşırı zayıf. Avrupa karavanda hermetik ortam ve su ısıtıcısı, 3 sistem buzdolabı ve karavan camları kesinlikle standart donanımken bizim karavanların standartları genellikle 220v buzdolabı, minibüs camları ve marangoz işi mobilyadan ibaret. Bir de 2018 kur patlamasında 2 kata yakın zamlar yaptığınızda sizi takip eden insanlar kur olağan seyrine girdiğinde fiyatları normalleştirmediğinizi unutmaz haberiniz olsun. Ayrıca şunu da peşinen belirteyim. Devir değişti. Sadece karavan üreticileri olarak değil bugün piyasada iş yapan bütün işletmelerin, satana kadar anlayışından kurtulup satış sonrasının önemini kavraması elzemdir.

1- Başoğlu Karavan : Yıllara sair tecrübesi ile bir çok ülkeye ihracat yapan bir firma. Şahsi fikrimce avrupa karavanlarla kıyas yapılabilecek kalitedeki tek tük üreticiden biri. Eleştirebileceğim tek kötü yanları Türkiye iç piyasasındaki yüksek fiyatları olabilir. Ek donanımlarla fiyat aldığınızda dudak uçuklatıyor. Alınan fiyatlara çok rahat avrupa bir karavan alınabilir. Bu firmaya iç piyasa için fiyatları daha alınabilir seviyeye çekmelerini ve/veya bankacılık/sigortacılık destekli yeni kolay ödeme programları geliştirerek ulaşılabilirliği arttırmalarını tavsiye ederim. Haklarında henüz pahalı olması dışında bir şikayet duymadım.

2- Carpento Karavan : Bilen bilir, Al Pacino ve Keanu Reeves'in oynadığı Şeytanın Avukatı diye bir film vardı.Yanlış hatırlamıyorsam filmin son repliği şuydu; "Kibir en büyük günahtır". Nedense bu replik aklıma geldi bu firmadan bahsederken. Daha önce forumdan @Demirak ile yapmış oldukları görüşmede diğer firmaları yermek gibi, iç piyasayı önemsememek gibi kibirli bir yaklaşım sergilediklerini görüyoruz. Tasarım amerikan airstream basecamp'tan esinlenilmiş ürünlerinde. Şahsi fikrimce ben bu karavanla avrupaya çıkmaya utanırım. Çakma iphone kullanmak gibi bir şey. Keşke daha özgün bir tasarım çalışsalarmış diyor insan haliyle. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

3- Crawler Karavan : Türkiye'deki en iyi offroad karavan üreticisi desem abartmış olmam sanırım. Konfor karavanı değil arazi karavanı yapıyor. Biraz farklı bir kulvarda ancak doğru yolda olduklarına inanıyorum. Doğru ve ilgi çekici inovasyonlarla ilerliyor. Örneğin fuardaki MAN kamyon efsaneydi, Kamyon, karavan olarak kullanışlı değildi ancak bu tarz hamlelerle yıllarca akıllardan çıkmayacak bir marka algısı yaratıyorlar. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

4- Dolly Karavan : Yıl olmuş 2020. Yazıyla iki bin yirmi. Internet sitesi olmayan çekme karavan üreticisi yeni nesilin aklına sanayi sitesinde merdiven altı üretim yapılan bir yeri getiriyor. Ben biliyorum böyle bir şirket olmadığını ancak bu çağda güzel bir internet sitesi şart. Weekend modelini geçen seneki fuarda görmüştüm 2 kişilik ve başarılı olarak aklımda kalmış. Bir internet sitesi olsaydı daha detaylı incelerdik :smiley: Haklarında (çekme karavan olarak) henüz bir şikayet duymadım.

5- Emeksan Karavan : 1997'den beri karavan üretip nasıl piyasada bu kadar az çekme karavanı olduğunu anlayamadığım bir firma. Ürünleri incelediğinizde tecrübeli oldukları resimlerden bile görünüyor. Bu firmaya nacizane tavsiyem pazarlamaya biraz önem verirlerse iyi yerlere gelecek bir çok ürünleri var ürün gamlarında. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

6- ERBA Karavan : Yine yılların tecrübesine sahip bir üretici. İlk karavanım ERBA 5.25'di. Ağır olması (en son muayeneye gittiğimde tartılmıştı. karavan eşyaları yüklü halde ve çeyrek depo su ile 1750kg idi) ve mobilyaların çok dik hatlara sahip olması dışında bir dezavantajını görmedim. Aksine ikinci el piyasasında satış kolaylığı gibi artılarını gördüm. Adamlar, su almaz ama üretim hatası nedeniyle alırsa sıfırı hediyem diyor ve sözlerinde duruyor. Bu taahhütlerini gerçekleştiklerini gözümle gördüm. Bu demek oluyor ki satış sonrası hizmetleri güçlü. Karavan bende olduğu süre içinde 2 kere aradım kendilerini. Sıcak kanlı bir şekilde yardımcı oldular her seferinde. Şimdilerde ürettikleri 750kg altı ufak modeller son derece revaçta. Fiyat/performans dengesi oldukça iyi bi üretici. Eleştirecek noktalara gelirsek, özellikle 5.25 modeli için konuşuyorum; Bu kadar tecrübeli olduğunuz bir modelde asla inovasyon yapılmaması olur. Ağırlık ve baz donanım işini bir şekilde halledip farklı yerleşim opsiyonları sunabilseler dünya piyasasında adından oldukça söz ettiren bir karavan olmaya aday olabilirler bu tecrübe ile. Haklarında yakın zamanda bir şikayet duymadım.

7- Geocamper Karavan : Henüz bu karavan hakkında bir fikrim yok. 2019 fuarında tanışmış ve yapım aşamasındaki karavanlarını incelemiştik. Devletten teşvik alarak işe başlayan bu arkadaşımızın işleri biraz daha netleştiğinde hakkında daha detaylı bir yorum yapmak mümkün olacak. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

8- Gündoğdu Karavan : Eski tekneci yeni fiber karavancı. İnsan olarak çok efendi bir satıcı. Tuzla'da kendi yerlerinde tanıştık. Karavanları monoblok fiberglass, monoblok kabuğun üretimini dahi gördüm. Gelgelelim eleştiriyi maalesef pek sevmiyor. Tip onay belgesi işi yılan hikayesine döndü görebilen yok. Aktifte de sonuçlanmamış bir satış sonrası şikayet konusu mevcut.

9- Güney Karavan : Sahibi Ender bey eski ve tecrübeli karavancılardan. En ekonomik karavan üreticilerinden birisi. Malzeme ve işçilik zayıf ancak tasarım ve hayal gücünüz varsa özel tasarım yaptırabilme şansınız da mevcut. Hatta boş alıp içini keyfinize uygun da yapabilirsiniz. Tip onay belgesi (750kg altı O1) ile teslim ediliyor tüm karavanları. Gel gelelim takip ettiğim kadarıyla ikinci elde biraz fazla değer kaybediyor. Belki de tek eleştirebileceğim yanı budur.

10- May Karavan : Sahibi Orhan bey iyi bir marangoz. Kavak kontra ile güzel tasarımlar üretiyor. Fiyat performans dengesi gayet yerinde. Bu seneye kadar sattığı karavanlarda tip onay belgesi opsiyonel ve ek bedelliydi. O1 tip onay belgeli bir römork firmasından aldığı tip onay belgesini kullanıyordu. Tip onay başvurusunu yaptı ancak henüz kendi adına aldığı haberi gelmedi, yakındır gelir. Eleştireceğim yanlarına gelince, son 1 yıldır fazlaca popüler oldu ve peşpeşe zamlar yapmaya başladı. 3600 modelini takip etmeye başladığım 2019 şubat ayında fiyatı 30.000TL iken 2020 şubat itibariyle 42.000 seviyelerine gelmiş. Yılda %40 artış bence çok fazla. İkinci ele henüz çok fazla düşmedi ancak düşen de çabuk satılıyor. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

11- NCR Karavan : Mersin'de butik çalışan bir çekme karavan firması. Ara sıra sarı sitede ilanlarını görüyorum ancak yorum yapabilecek kadar görmedim ve hakkında da bir şikayet duymadım.

12- NK Karavan : Türkiye'nin en ekonomik çekme karavanlarını üreten firması. Ancak şikayetlerden görüldüğü kadarıyla satana kadar herşeyi hallederiz deyip sattıktan sonra sözleşmede yazmıyor diye sıyrılan bir satış sonrası hizmet anlayışı var. Çok sık şikayet duymaya başladım bu firma hakkında ve pek çoğu aktif durumda bu şikayetlerin. Bu firmaya nacizane tavsiyem fiyatlarını bir tık arttırıp satış sonrası hizmetler için kaynak sağlamaları olur. Aksi halde bir yerlere gelmeleri zor değil imkansız. Bu satış sonrası değişim olmadan illa bu firmadan alıcam diyenler için ellerinden iş geliyorsa almalarını öneririm.

13- Ortiz Karavan : ERBA 5.25 modeline elips cam koyarak başladılar. Sonrasında ERBA'ya da önerdiğim iç dizayn değiştirerek aynı kabuğa farklı yerleşimler yaparak devamını getirdiler. Çok da iyi yaptılar. İlk versiyonlarda ön camdan su alma sıkıntısı ve tabanın problemli olması gibi problemler vardı ancak sonraki üretimlerinde bunları aştılar. Bildiğim kadarıyla şu an gayet stabil karavanlar üretmekte. Ancak ERBA'ya yaptığım eleştiri bu firma için de geçerli. Stok donanım olarak çok ağır karavan üretiyorlar. Hafifletmek için kavak kontra opsiyonları mevcut. Son zamanlarda 750kg altı modeli çok ses getirdi. Hemen arkasından 2020 modeller için yüksek bir zam yapmaları hoş olmadı. Satış sonrasında problem yaşadığınızda araya tanıdık sokmazsanız biraz uğraştırıyorlarmış sosyal medyada gördüğüm bir kaç yoruma göre, bilgiyi paylaşmamazlık etmeyeyim. Ayrıca şahsi fikrime göre o elips camlar bence son derece kullanışsız.

14- White Pigeon Karavan : 2010 yılından beri Tren yedek parçası üreten Akçelik 2017 yılında çekme karavan yapımına başlamış. An itibariyle ürettiği 3 adet karavanı var. 5.25 boyunda ERBA tarzı, 3.60 boyunda 750kg altı ve bir de caretta tarzı küçük karavanları var. Özellikle 3.60 ve 5.25'de butik çalışıyorlar. Haklarında henüz bir şikayet henüz duymadım. Satış sonrasından genellikle memnun kullanıcıları. Sosyal medya üzerinden 750kg altı karavanları atlantis için kantar fişi istedim ancak bir cevap gelmedi.

15- Umarsan Karavan : 2011 yılında 3 boyutlu kalıp ile başlamışlar sitelerinde yazan bilgiye göre. Cam Takviyeli polyester konusunda uzmanlaşmışlar. Vagon imalatına başladıktan sonra bu uzmanlıklarını da 2019 itibariyle karavanda denemeye karar vermişler. Keza ilk yaptıkları karavan Rena 5 gerçekten bunun göstergesi. Akabinde ülkemiz karavancılığını son dönemlerde kasıp kavuran 750kg altı furyasına adım atıp Rena 3 isimli modeli geliştirmeye başladılar. İlk gördüğümde helal olsun dedim ancak airstream nest modelinden -esinlenildiğini- farkettiğimde üzüldüm. Bu karavanı alıp avrupa'ya gitmek Carpento ile ilgili düşüncelerimle aynı.
 
Son düzenleme:

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
574
Tepkime Puanı
790
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
İki üreticiyi atlamışım hatırları kalmasın;

16- Pino Karavan : İç tasarıma oldukça önem veren bir firmamız. Şahsen dış tasarımı özellikle de tüplük bulunmayan bombeli ön bölümü benim zevkime hitap etmiyor. Sahibi beyefendinin bir kaç videosunu izlediğinizde avrupa karavanların bu işi iyi bilmediğini söyleyebilecek bir öz güveni olduğunu görebilirsiniz. Geçmiş zamanlarda oldukça şikayet almış, forumda da konuları mevcut. Yakın dönemde hatırladığım son şikayet ise ikinci el satışlarında eski müşterilerinin karavanlarını onlara soranlara, kendi üretimleri olan eski ürünlerini kötülemek ve sıfır satmaya çalışmak olmuştu. Bu tarz davranışlardan vazgeçmelerini ve eski üretimlerinin de gerek firma gerek teknik servis olarak arkasında durmalarını tavsiye ediyorum. Satış sonrası memnuniyet size kat ve kat müşteri olarak geri dönecektir emin olabilirsiniz.

17- Saly Karavan : Türkiye'de yerli çekme karavan demek düne kadar başoğlu ailesi (erba, saly, başoğlu), can karavan'dı. Doğal olarak tecrübeleri çok yüksek. Baz donanım olarak pleksi karavan camları ile üretim yapıyor. Satış sonrasındaki destekleri de oldukça güçlü aldığım duyumlara göre. Özellikle son dönemde 750kg altına ağırlık veriyor ancak şahsi fikrim bu karavanları biraz daha uzatıp ağırlığı tutturmaları. 3,25 bir karavanda 4 kişi ancak ve ancak yatabilir. Kafanı çevirsen birine çarpma ihtimali var. Bir tavsiyem de 4.25 modeline ranza ile 4 kişilik bir yerleşim planı sunmaları üzerine. İnanın 750kg altı takıntısı olmayan kesimin çok ilgisini çekersiniz bu şekilde. Henüz haklarında duyduğum bir şikayet yok. Fiyatlar konusunda başoğlu'na önerdiğim politikayı size de önermek isterim. Bir ödeme programı yapabilirseniz gerçekten bu ülkeye çok büyük bir hizmet sağlamış olursunuz.
 
Son düzenleme:

lautreamont

AlacaKaranlık
Mesajlar
134
Tepkime Puanı
208
Yer
Antalya
Güzel bir inceleme olmuş, merakla takipte olacağım. Benim gibi yarı karavan sahipleri (henüz teslim almadım) için yapılacak çok yorum yok, hiç karavan görmedim nihayetinde. Ama henüz araştırma aşamasındaki arkadaşlara, gerçek kullanıcı tecrübesi ile büyür ise bu başlık çok faydalı olacaktır kanısındayım. Diğer başlıklar benim gibi hiç karavan görmemişler tarafından kirletildi. Yukarıdaki posta tek eklentim olabilir, yurt dışına güvenle gözleri kapalı çıkılabilecek herhangi bir yerli karavan var mı emin değilim doğrusu.
 

fbugra1907

Ana Kamp
Mesajlar
27
Tepkime Puanı
12
İlk taşı ben atıyorum, buyrun;

2 yıldır aktif olarak yerli karavanları inceledim, tüm gelişmeleri takip ettim, tüm şikayetleri ve beğenileri okudum. Bugüne kadar hiç marka vermedim ancak son zamanlarda gördüm ki bazı markalar gezenbilir'i satır satır takip etmesine rağmen bunu inkar edip satış aşamasında gezenbilir'deki tecrübe paylaşanları ve yorumcuları kötülemekte. Bir çoğu kendince manipülasyon yapmaya çalışmakta.

Kusura bakmayınız ancak iletişim çağındayız sayın üreticiler. Araştıran ve tecrübe sahibi diğer arkadaşların da desteklerini ve bu tarz görüşlerini paylaşmalarını beklerim. Üreticilerimiz kusura bakmasınlar ancak tüketici eleştirisi kabul etmeden büyük firma olunmuyor.

Alfabetik gideceğim;

Önce firma bağımsız olarak genel bir yorum yapmak isterim. Türk çekme karavan üreticilerinin baz donanımları aşırı zayıf. Avrupa karavanda hermetik ortam ve su ısıtıcısı, 3 sistem buzdolabı ve karavan camları kesinlikle standart donanımken bizim karavanların standartları genellikle 220v buzdolabı, minibüs camları ve marangoz işi mobilyadan ibaret. Bir de 2018 kur patlamasında 2 kata yakın zamlar yaptığınızda sizi takip eden insanlar kur olağan seyrine girdiğinde fiyatları normalleştirmediğinizi unutmaz haberiniz olsun. Ayrıca şunu da peşinen belirteyim. Devir değişti. Sadece karavan üreticileri olarak değil bugün piyasada iş yapan bütün işletmelerin, satana kadar anlayışından kurtulup satış sonrasının önemini kavraması elzemdir.

1- Başoğlu Karavan : Yıllara sair tecrübesi ile bir çok ülkeye ihracat yapan bir firma. Şahsi fikrimce avrupa karavanlarla kıyas yapılabilecek kalitedeki tek tük üreticiden biri. Eleştirebileceğim tek kötü yanları Türkiye iç piyasasındaki yüksek fiyatları olabilir. Ek donanımlarla fiyat aldığınızda dudak uçuklatıyor. Alınan fiyatlara çok rahat avrupa bir karavan alınabilir. Bu firmaya iç piyasa için fiyatları daha alınabilir seviyeye çekmelerini ve/veya bankacılık/sigortacılık destekli yeni kolay ödeme programları geliştirerek ulaşılabilirliği arttırmalarını tavsiye ederim. Haklarında henüz pahalı olması dışında bir şikayet duymadım.

2- Carpento Karavan : Bilen bilir, Al Pacino ve Keanu Reeves'in oynadığı Şeytanın Avukatı diye bir film vardı.Yanlış hatırlamıyorsam filmin son repliği şuydu; "Kibir en büyük günahtır". Nedense bu replik aklıma geldi bu firmadan bahsederken. Daha önce forumdan @Demirak ile yapmış oldukları görüşmede diğer firmaları yermek gibi, iç piyasayı önemsememek gibi kibirli bir yaklaşım sergilediklerini görüyoruz. Tasarım amerikan airstream basecamp'tan esinlenilmiş ürünlerinde. Şahsi fikrimce ben bu karavanla avrupaya çıkmaya utanırım. Çakma iphone kullanmak gibi bir şey. Keşke daha özgün bir tasarım çalışsalarmış diyor insan haliyle. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

3- Crawler Karavan : Türkiye'deki en iyi offroad karavan üreticisi desem abartmış olmam sanırım. Konfor karavanı değil arazi karavanı yapıyor. Biraz farklı bir kulvarda ancak doğru yolda olduklarına inanıyorum. Doğru ve ilgi çekici inovasyonlarla ilerliyor. Örneğin fuardaki MAN kamyon efsaneydi, Kamyon, karavan olarak kullanışlı değildi ancak bu tarz hamlelerle yıllarca akıllardan çıkmayacak bir marka algısı yaratıyorlar. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

4- Dolly Karavan : Yıl olmuş 2020. Yazıyla iki bin yirmi. Internet sitesi olmayan çekme karavan üreticisi yeni nesilin aklına sanayi sitesinde merdiven altı üretim yapılan bir yeri getiriyor. Ben biliyorum böyle bir şirket olmadığını ancak bu çağda güzel bir internet sitesi şart. Weekend modelini geçen seneki fuarda görmüştüm 2 kişilik ve başarılı olarak aklımda kalmış. Bir internet sitesi olsaydı daha detaylı incelerdik :smiley: Haklarında (çekme karavan olarak) henüz bir şikayet duymadım.

5- Emeksan Karavan : 1997'den beri karavan üretip nasıl piyasada bu kadar az çekme karavanı olduğunu anlayamadığım bir firma. Ürünleri incelediğinizde tecrübeli oldukları resimlerden bile görünüyor. Bu firmaya nacizane tavsiyem pazarlamaya biraz önem verirlerse iyi yerlere gelecek bir çok ürünleri var ürün gamlarında. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

6- ERBA Karavan : Yine yılların tecrübesine sahip bir üretici. İlk karavanım ERBA 5.25'di. Ağır olması (en son muayeneye gittiğimde tartılmıştı. karavan eşyaları yüklü halde ve çeyrek depo su ile 1750kg idi) ve mobilyaların çok dik hatlara sahip olması dışında bir dezavantajını görmedim. Aksine ikinci el piyasasında satış kolaylığı gibi artılarını gördüm. Adamlar, su almaz ama üretim hatası nedeniyle alırsa sıfırı hediyem diyor ve sözlerinde duruyor. Bu taahhütlerini gerçekleştiklerini gözümle gördüm. Bu demek oluyor ki satış sonrası hizmetleri güçlü. Karavan bende olduğu süre içinde 2 kere aradım kendilerini. Sıcak kanlı bir şekilde yardımcı oldular her seferinde. Şimdilerde ürettikleri 750kg altı ufak modeller son derece revaçta. Fiyat/performans dengesi oldukça iyi bi üretici. Eleştirecek noktalara gelirsek, özellikle 5.25 modeli için konuşuyorum; Bu kadar tecrübeli olduğunuz bir modelde asla inovasyon yapılmaması olur. Ağırlık ve baz donanım işini bir şekilde halledip farklı yerleşim opsiyonları sunabilseler dünya piyasasında adından oldukça söz ettiren bir karavan olmaya aday olabilirler bu tecrübe ile. Haklarında yakın zamanda bir şikayet duymadım.

7- Geocamper Karavan : Henüz bu karavan hakkında bir fikrim yok. 2019 fuarında tanışmış ve yapım aşamasındaki karavanlarını incelemiştik. Devletten teşvik alarak işe başlayan bu arkadaşımızın işleri biraz daha netleştiğinde hakkında daha detaylı bir yorum yapmak mümkün olacak. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

8- Gündoğdu Karavan : Eski tekneci yeni fiber karavancı. İnsan olarak çok efendi bir satıcı. Tuzla'da kendi yerlerinde tanıştık. Karavanları monoblok fiberglass, monoblok kabuğun üretimini dahi gördüm. Gelgelelim eleştiriyi maalesef pek sevmiyor. Tip onay belgesi işi yılan hikayesine döndü görebilen yok. Aktifte de sonuçlanmamış bir satış sonrası şikayet konusu mevcut.

9- Güney Karavan : Sahibi Ender bey eski ve tecrübeli karavancılardan. En ekonomik karavan üreticilerinden birisi. Malzeme ve işçilik zayıf ancak tasarım ve hayal gücünüz varsa özel tasarım yaptırabilme şansınız da mevcut. Hatta boş alıp içini keyfinize uygun da yapabilirsiniz. Tip onay belgesi (750kg altı O1) ile teslim ediliyor tüm karavanları. Gel gelelim takip ettiğim kadarıyla ikinci elde biraz fazla değer kaybediyor. Belki de tek eleştirebileceğim yanı budur.

10- May Karavan : Sahibi Orhan bey iyi bir marangoz. Kavak kontra ile güzel tasarımlar üretiyor. Fiyat performans dengesi gayet yerinde. Bu seneye kadar sattığı karavanlarda tip onay belgesi opsiyonel ve ek bedelliydi. O1 tip onay belgeli bir römork firmasından aldığı tip onay belgesini kullanıyordu. Tip onay başvurusunu yaptı ancak henüz kendi adına aldığı haberi gelmedi, yakındır gelir. Eleştireceğim yanlarına gelince, son 1 yıldır fazlaca popüler oldu ve peşpeşe zamlar yapmaya başladı. 3600 modelini takip etmeye başladığım 2019 şubat ayında fiyatı 30.000TL iken 2020 şubat itibariyle 42.000 seviyelerine gelmiş. Yılda %40 artış bence çok fazla. İkinci ele henüz çok fazla düşmedi ancak düşen de çabuk satılıyor. Haklarında henüz bir şikayet duymadım.

11- NCR Karavan : Mersin'de butik çalışan bir çekme karavan firması. Ara sıra sarı sitede ilanlarını görüyorum ancak yorum yapabilecek kadar görmedim ve hakkında da bir şikayet duymadım.

12- NK Karavan : Türkiye'nin en ekonomik çekme karavanlarını üreten firması. Ancak şikayetlerden görüldüğü kadarıyla satana kadar herşeyi hallederiz deyip sattıktan sonra sözleşmede yazmıyor diye sıyrılan bir satış sonrası hizmet anlayışı var. Çok sık şikayet duymaya başladım bu firma hakkında ve pek çoğu aktif durumda bu şikayetlerin. Bu firmaya nacizane tavsiyem fiyatlarını bir tık arttırıp satış sonrası hizmetler için kaynak sağlamaları olur. Aksi halde bir yerlere gelmeleri zor değil imkansız. Bu satış sonrası değişim olmadan illa bu firmadan alıcam diyenler için ellerinden iş geliyorsa almalarını öneririm.

13- Ortiz Karavan : ERBA 5.25 modeline elips cam koyarak başladılar. Sonrasında ERBA'ya da önerdiğim iç dizayn değiştirerek aynı kabuğa farklı yerleşimler yaparak devamını getirdiler. Çok da iyi yaptılar. İlk versiyonlarda ön camdan su alma sıkıntısı ve tabanın problemli olması gibi problemler vardı ancak sonraki üretimlerinde bunları aştılar. Bildiğim kadarıyla şu an gayet stabil karavanlar üretmekte. Ancak ERBA'ya yaptığım eleştiri bu firma için de geçerli. Stok donanım olarak çok ağır karavan üretiyorlar. Hafifletmek için kavak kontra opsiyonları mevcut. Son zamanlarda 750kg altı modeli çok ses getirdi. Hemen arkasından 2020 modeller için yüksek bir zam yapmaları hoş olmadı. Satış sonrasında problem yaşadığınızda araya tanıdık sokmazsanız biraz uğraştırıyorlarmış sosyal medyada gördüğüm bir kaç yoruma göre, bilgiyi paylaşmamazlık etmeyeyim. Ayrıca şahsi fikrime göre o elips camlar bence son derece kullanışsız.

14- White Pigeon Karavan : 2010 yılından beri Tren yedek parçası üreten Akçelik 2017 yılında çekme karavan yapımına başlamış. An itibariyle ürettiği 3 adet karavanı var. 5.25 boyunda ERBA tarzı, 3.60 boyunda 750kg altı ve bir de caretta tarzı küçük karavanları var. Özellikle 3.60 ve 5.25'de butik çalışıyorlar. Haklarında henüz bir şikayet henüz duymadım. Satış sonrasından genellikle memnun kullanıcıları. Sosyal medya üzerinden 750kg altı karavanları atlantis için kantar fişi istedim ancak bir cevap gelmedi.

15- Umarsan Karavan : 2011 yılında 3 boyutlu kalıp ile başlamışlar sitelerinde yazan bilgiye göre. Cam Takviyeli polyester konusunda uzmanlaşmışlar. Vagon imalatına başladıktan sonra bu uzmanlıklarını da 2019 itibariyle karavanda denemeye karar vermişler. Keza ilk yaptıkları karavan Rena 5 gerçekten bunun göstergesi. Akabinde ülkemiz karavancılığını son dönemlerde kasıp kavuran 750kg altı furyasına adım atıp Rena 3 isimli modeli geliştirmeye başladılar. İlk gördüğümde helal olsun dedim ancak airstream nest modelinden -esinlenildiğini- farkettiğimde üzüldüm. Bu karavanı alıp avrupa'ya gitmek Carpento ile ilgili düşüncelerimle aynı.

Çok güzel noktalara değinmişsiniz. Özellikle çoğu yerli karavana temel ihtiyaçlar için gereken donanımları ekletince fiyatları avrupa karavanlara denk geliyor nerdeyse. Ozaman yerli karavanların ne anlamı kaldı. Fiyat donanım performans üçlüsünü dengelemeleri gerekiyor yoksa fiyat + kdvli rakamlara ancak mobilya ve şase alabiliyoruz. Bir de belirtmiş olduğunuz gibi birkaç yerli üreticinin kibirli tavırları müşteriyi daha da itiyor.
 AKMühendis

Zirve
Mesajlar
1,471
Tepkime Puanı
1,096
Yer
İzmir
Dinçer güzel bir başlık açmışsın,tebrik ederim.
Bazı arkadaşlarımızın, mecburiyetlerinden dolayı yönlendirdiği,
750 Kg psikolojik baskısından ,
özellikle karavan ile yeni tanışan arkadaşlarımızı kurtarmak lazım.

Kullanılacak rahat karavanlar küçük ama
750 Kg sınırı olmayan karavanlardır.
Sen bir kere açıklamıştın, aman aman zahmeti olan bir şey değil yılda bir TÜV muayenesi.
Bunu gözde büyüterek devamlı 750 Kg altına yönlendirmeye gerek yok.
Ha buna mecbur olan kardeşlerimize de Allah yardım etsin, elbetteki zor bir durum

Bu arada, türkçemize çok önem veren bir insan olarak,
bir yanlış kelime kullanımını
düzelteyim müsaade edersen;
Yıllara sair olmaz.
sair
sıfat, (sa:ir), Arapça sāʾir
Başka, öteki, diğer:
"Onun sair işlerini bir dereceye kadar engelledi ise de ne zararı var!" - Memduh Şevket Esendal

Bu, kelime seçme konusunda Hüseyin Bey' i (Akdeniz) çok takdir ediyorum.
Yıllardır yurt dışında olmasına rağmen, türkçemizi mükemmel kullanıyor.
Bunu dilimize gösterdiği saygı gereği yaptığını belirtmişti bir keresinde.
Gönderisini defalarca kontrol ettiğini, sözlüklere çok müracaat ettiğini açıklamıştı.
Dilini seven bir insan olarak, teşekkür ediyorum.

Çok eski kullanımda;
"Yıllara sari" diye bir laf var.
 
Son düzenleme:

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,681
Tepkime Puanı
1,211
Böyle bir başlık olması bence de iyi oldu
Adam orada kendi açtığı başlığı pek sahiplendi
İşine gelmeyeni azarlayıp kovuyordu
Beni birkaç kez kovdu
Bacadan girdim :smiley:
Artık karavan firmalarının sahipleri de illallah etmişti,telefona çıkmıyor mesajlarına da bakmıyorlardı
Karavan fuarından da gönderdiler başlarındanCPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 


lautreamont

AlacaKaranlık
Mesajlar
134
Tepkime Puanı
208
Yer
Antalya

AKMühendis

Zirve
Mesajlar
1,471
Tepkime Puanı
1,096
Yer
İzmir
1- Başoğlu Karavan : Yıllara sair tecrübesi ile bir çok ülkeye ihracat yapan bir firma. Şahsi fikrimce avrupa karavanlarla kıyas yapılabilecek kalitedeki tek tük üreticiden biri. Eleştirebileceğim tek kötü yanları Türkiye iç piyasasındaki yüksek fiyatları olabilir. Ek donanımlarla fiyat aldığınızda dudak uçuklatıyor. Alınan fiyatlara çok rahat avrupa bir karavan alınabilir. Bu firmaya iç piyasa için fiyatları daha alınabilir seviyeye çekmelerini ve/veya bankacılık/sigortacılık destekli yeni kolay ödeme programları geliştirerek ulaşılabilirliği arttırmalarını tavsiye ederim. Haklarında henüz pahalı olması dışında bir şikayet duymadım.
--------------------------------------------------------------
Dinçer merhaba.
Bu faydalı başlık sabitler arasına alınmış, Hüseyin Bey'e teşekkür ederim.
----------------------------------------------------------------------------------
Konuya dönersek:
Türkiyenin en ciddi,işini iyi yapan karavan üreticisi BAŞOĞLU Engin Bey...
Üç silahşörlerin :tearsofjoy: işine en saygılı olanı..
Ticari olarak bir tercih yaptı ve yurt dışına da çok sattığı carette ya yöneldi.
Daha sonra, klasik karavan konusundaki eksiğini hatırlayarak uncle modelini çıkardı ama,
orada bence bir yanlış tercih yaptı:
Model 750 Kg. bandının çok çok yakınında,
normal kullanımda rahat 850 - 900 Kg. bulur.

Bir de ebatlar ve O1 sıkıştırması ile,
en büyük ihtiyaç olan gardrobu es geçmiş.
KARAVAN GARDROPSUZ OLMAZ.

750 Kg. baskısından da kurtulmalı.
Ya ağabeyinin, 1500 Kg. lık güllelere 740 Kg dediği gibi,
900 Kg ağırlığı tutturup, 740 Kg diye etiket basmalı, ( Ki bu, gerçekte, hiç önermediğim bir yöntem)
ya da karavanı biraz daha büyütüp O2 belgeli satmalı,
müşteri kitlesinin verdiği paraya kıyacağı bir karavan yapmalı.
Fiyat konusunda da biraz daha feragat gerekiyor, gibi gözüküyor!

İhtiyaç gören kullanışlı bir karavan için, yılda bir kere TÜV e gitmek sorun olmaz.
Ben yıllardır,yüksünmeden O2 belgeli kavanlarımı TÜV e götürüyorum
veya yollayıp yıllık vizesini yaptırıyorum.

Bu başlığın, karavan kullanıcılarına ve zahmet edip kulak kabartırlarsa,
üreticilere faydalı olacağını umuyorum.
 
Son düzenleme:
yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
17,063
Tepkime Puanı
4,370
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Güney karavanların bir bölümünde boya hatası var. Birkaç yıl içinde döküntüler başlıyor ve karavan eski gösteriyor kendisini.
Gerçi üretici boyatırsan boyaları karşılarım diyormuş ama kim bununla uğraşacak? Hem boya işçiliği az para mı?
Bence Güney karavan mutlaka ürettiği her üründe ürün için gerekli olan boya neyse baştan onu kullanmalı.
Selamlar...
 

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
574
Tepkime Puanı
790
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
--------------------------------------------------------------
Dinçer merhaba.
Bu faydalı başlık sabitler arasına alınmış, Hüseyin Bey'e teşekkür ederim.
----------------------------------------------------------------------------------
Konuya dönersek:
Türkiyenin en ciddi,işini iyi yapan karavan üreticisi BAŞOĞLU Engin Bey...
Üç silahşörlerin :tearsofjoy: işine en saygılı olanı..
Ticari olarak bir tercih yaptı ve yurt dışına da çok sattığı carette ya yöneldi.
Daha sonra, klasik karavan konusundaki eksiğini hatırlayarak uncle modelini çıkardı ama,
orada bence bir yanlış tercih yaptı:
Model 750 Kg. bandının çok çok yakınında,
normal kullanımda rahat 850 - 900 Kg. bulur.

Bir de ebatlar ve O1 sıkıştırması ile,
en büyük ihtiyaç olan gardrobu es geçmiş.
KARAVAN GARDROPSUZ OLMAZ.

750 Kg. baskısından da kurtulmalı.
Ya ağabeyinin, 1500 Kg. lık güllelere 740 Kg dediği gibi,
900 Kg ağırlığı tutturup, 740 Kg diye etiket basmalı, ( Ki bu, gerçekte, hiç önermediğim bir yöntem)
ya da karavanı biraz daha büyütüp O2 belgeli satmalı,
müşteri kitlesinin verdiği paraya kıyacağı bir karavan yapmalı.
Fiyat konusunda da biraz daha feragat gerekiyor, gibi gözüküyor!

İhtiyaç gören kullanışlı bir karavan için, yılda bir kere TÜV e gitmek sorun olmaz.
Ben yıllardır,yüksünmeden O2 belgeli kavanlarımı TÜV e götürüyorum
veya yollayıp yıllık vizesini yaptırıyorum.

Bu başlığın, karavan kullanıcılarına ve zahmet edip kulak kabartırlarsa,
üreticilere faydalı olacağını umuyorum.

Akın abi, başlığı faydalı yapacak olan şey sizin gibi üstadların tecrübeleri olacak. @Akdeniz45 üstada ben de teşekkür ederim.

Yerli karavan kullanan ancak aramızda olmaktan vazgeçen tecrübeli üstadlara bu sözüm de; Bırakın şu karavancı whatsapp gruplarınızı da hadi sahaya, gezenbilir'e inin biraz. Bakın arkadan gümbür gümbür gelen karavancı adayları var ve tecrübeleriniz bu insanlar için çok değerli. Aksi halde pazarlama oyunlarına kurban gidiyor çoğu.

Başoğlu özelinde konuşacak olursam eski 4.25 vega modelleri dışardan ne kadar yakışıklıymış öyle. O modele 750KG takıntısı olmaksızın günümüz çizgilerine uygun bir kaç yerleşim planı hazırlanıp sadece yerel pazara açılmasını isterdim doğrusu. Alttaki linki neye benzediğini merak edenler için koyuyorum;
3 Kişilik Karavan ( 425x220 ) - makinaturkiye.com

3_kisilik_karavan_425x220_-5-x980.jpg

Not : Önceki yazımı editleyemediğimden düzeltemedim abi. Günü geçmiş güncelleyebilmem için. Uyarın için teşekkürler. Ben de güzel dilimizi doğru kullanmaya çalışanlardanımdır ancak bir şekilde dile yerleşmiş hatalı bir kullanım olmuş.
 
Son düzenleme:


kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,338
Tepkime Puanı
1,181
Yer
İSTANBUL
.....
Başoğlu özelinde konuşacak olursam eski 4.25 vega modelleri dışardan ne kadar yakışıklıymış öyle. O modele 750KG takıntısı olmaksızın günümüz çizgilerine uygun bir kaç yerleşim planı hazırlanıp sadece yerel pazara açılmasını isterdim doğrusu. Alttaki linki neye benzediğini merak edenler için koyuyorum;
3 Kişilik Karavan ( 425x220 ) - makinaturkiye.com

3_kisilik_karavan_425x220_-5-x980.jpg

siz eski model vega demişsiniz de verdiğiz linke tıkladığınızda,açılan sitede başoğlu karavan tarafından
2020 model sıfır(yeni) olarak belirtmişler.
Fakat kendi sitelerinde bu model görülmüyor.
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,455
Mesajlar
1,505,669
Kayıtlı Üye Sayımız
170,945
Kaydolan Son Üyemiz
Yasir

SON MESAJLAR

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst