Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,959
Rabbim kazasız belasız güzel günlerde kullanmayı nasip etsin inşeALLAH. Sizden ricam karavanınız hakkında bilgi verirmisiniz mesela ısıtma güneş paneli gibi ilave ekipmanları taktırdınızmı fiyatı kaça geldi gibi teşekkür ederim. Selamlar.
Forumda güney karavan özelinde açılmış birçok konu var. Oralardan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rabbim kazasız belasız güzel günlerde kullanmayı nasip etsin inşeALLAH. Sizden ricam karavanınız hakkında bilgi verirmisiniz mesela ısıtma güneş paneli gibi ilave ekipmanları taktırdınızmı fiyatı kaça geldi gibi teşekkür ederim. Selamlar.
Amin hepimize. Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Ben güneş paneline karşıyım o yüzden düşünmedim panel işini. 2X20=40 Amp akü taktım, aküler elimde vardı, kendim taktım. aracımdan şarj edecek şekilde kablo çektim. Elektrolüx 50 lt 3 sistem bir buzdolabı edindim, elektriğin olmadığı yerde gaz ile onu kullanacağım. Olduğu yerde 220 v buzdolobını. Kış kampçısı değilim ısıtma düşünmedim, Antalyada yaşamam sebebi ile kışın kamp yapsam da büyük sorun olacağını düşünmedim, olur ise webasto ile çözmeyi planlıyorum, yaşayıp göreceğim. tv evde de izlemeyiz pek ihtiyacımız yok.

Hesaplarıma göre 40 amp akü led ışıklarımıza, telefon, laptop vs ürünlerimizin şarjına, su pompalarımıza bir kaç gün yetecektir. Araçdan şarj edeceğim için ortalama 1- 1,5 saatlik yolculuklarda full dolacaktır. Tv ve benzeri kullanmıyorsanız 5 000 - 7 000 tl arası panel sisteme para verileceğine biraz daha fazla ödeyerek 3 sistem buzdolabı alınması taraftarıyım, kendi yaşam şeklimize baktığımda.

Merhaba, son zamanlarda karavanlara olan ilğinin artmasıyla daha önce adını sanını duymadığımız bir sürü marka çıktı ortaya, gerçekten karavan üreticileri bu yıl yok satıyor hepsi.İçinde bulunduğumuz durumdan hepimiz sıkıldık, bunaldık biran önce tatil başlasın istiyoruz fakat eski bir kamp-karavancı olarak naçizane tavsiyem aceleci davranmayın bence, özellikle rüştünü ispatlamamış markalara yönelmeyin, karavanı alırken 2. el pazarına dikkat edin bakın şuan sıfırı 49.500 lira olan 5.25 ERBA karavanlara maşallah arkadaşlar 55-70 bin arası fiyat istiyorlar, bu şu demek geçerli bir marka karavanınız varsa değer kaybetmiyor şuda bir gerçekki önümüzdeki yıl satılık 2.el karavan ilanları bu yıla göre ikiye katlayacak.
Karavancılıga yeni başlayacak olan arkadaşların bazıları vazgeçecek bu sevdadan, karavancılık çok zevkli bir tatil anlayışı fakat bir o kadarda zorlukları var, Türkiye'de halen kamping konusunu bir yere oturtamadılar geçen yıl Batum'dan dönüşte sinopta bir kampinge girdim günlük 125 lira istediler 100 lira teklif ettim kabul etmediler, sezonluk anlaşmıyorsanız şuan 70-120 lira arası kamping fiyatları, kamping alanı dışında konaklamalar son zamanlarda oldukça sıkıntılı.
Eğer 4 kişilik bir aileyseniz zaten 5 metre altı karavan kesinlikle yetersiz gelecektir, 5 metre üzeri üretim yapan karavanlardanda yine tecrübeme dayanarak söylüyorum erba 5,25 ten şaşmayın, firma olarakta karşınızda hep muhatap bulacağınız ve malının arkasında duruan bir firmadır.
Şayet karavanı yeni alacaksanız şimdi sıralayacağım konuları mutlaka isteyin sıfır alırken az bir farkla ve orjinal yerleşimle sahip olacağınız bu artılara sonradan sahip olmanız hem daha pahalı hemde karavanın orjinalliğine zarar verecektir
1-Buzdolabını büyük isteyin
2-Elektrikli termosifon(20 Litre yeterli olacaktır) koydurun.
3-Klima mutlaka taktırın(Klimayı kendinizde alıp firmaya verebilirsiniz, onlarda takabilir karar sizin)
4-Kapı altına kayar basamak mutlaka koydurum yoksa gittiğiniz her yerde tuğla ararsınız.
5-Ben hep gezecem diyorsanız 2x185 güneş paneli ve 100-150 amper akü koydurun.
İşte bu özellikler olduğunda 1-0 önde başlarsınız karavancılığa, güneş paneli dışındakiler için ödiyeceğiniz para 5000 tl. civarında olacaktır zaten bu saydığım özellikleri olan karavana 70.000 lira istiyorlar 2. eline, size sıfırı 55.000 tl.oluyor.
Ben bu sene hemen tatile başlıyayım diyorsanız şuan satılık 2.el 7-8 tane alınabilir durumda erba karavan var sahibindende, hatta yine ben bulamadım diyen varsa benim bir arkadaşımda var 2015 model klimalı, ruhsatlı temiz bir karavan Antalyada, onun numarasınıda verebilirim ilanı yok çünkü.
Erba karavan 2015 yılına kadar olan modellerini 215X525 cm. üretti 2015 ten sonra sanırım maliyeti düşürebilmek için olsa gerek 200X525 cm. üretmeye başladı yani 2. el alacaksanız 2015 öncesi modeller 15 cm.daha geniş aklınızda olsun.
Karavanla yolculuk yaparken her zaman sakin ve dikkatli olunmalı, elektrik tesisatınızın düzgün çalışması sizin can simidiniz sakın uygun sinyalizasyon sisteminiz olmadan yolculuk yapmayınız, aracınız ne kadar güçlü olursa olsun asla 80 km. üzerine çıkmayınız, karavanın içini mutlaka emniyete alınız, fazla eşyadan kaçınınız, mutfaktaki ocakta mümkün olduğunca küçük tüp kullanınız, büyük tüp hem ağır hemde tehlikeli hiç gerek yok.Yolculuk esnasında karavanın içine asla yolcu bindirmeyiniz unutmayın arkanızda süspansiyon sistemi olmayan düz bir römork çekiyorsunuz ve olumsuz bir durumda yapabileceğiniz hiç birşey yok karavanla sizi bağlayan o küçücük bir topuz kafası.Burun yüküne dikkat edin 60 kg. aşağı 100 kg.dan yukarı olmadığına bakınız, burun yükünün hafif olması agır olmasından daha tehlikelidir.

Su deponuza kuyu suyu koymamaya özen gösteriniz zira zamanla deponuzun dibi çamurlaşmaya başlar temizlemeniz çok zor olur, kışa girerken deponuzu dolu bırakmayınız mümkünse akülerinizi sökünüz yada ara sıra şarz ediniz.
Karavan tentesi için tüm karavanlarda olan tente kanalını kullanmanız yeterli olacaktır, brandacıya güneşliği yaptırıp kanala görede ip diktiriyorsunuz o ipli kısmı kanala geçirip gerdiriyorsunuz alın size şahane bir gölgelik.
stablizatör olmazsa olmaz değil olsada hız limitinize dikkat etmek zorundasınız, ani manevralardan kaçınmalısınız.
Vaktim varken naçizane tecrübelerimi sizlerle paylaşayım dedim daha tecrübeli birçok arkadaşımız gibi, umarım faydalı olan birkaç bilgi bulursunuz, hepinize selamlar.
Çok değerli bilgiler Vural bey, teşekkürler. 525 Erba için bir tek saptamam olacak yalnızca, 525 Erba düşünüldüğü an da araç da düşümülmeli onu çekecek kapasitede. Benim karavan alma serüvenimde beni Erba 525 kavavandan uzaklaştıran en önemli konu oldu.

Araç değiştirmek işime gelmedi, var olan aracımın ömrünü kısaltmak istemedim. 2000 cc mümkünse 4x4 300 nm tork düzeyinde bir araç ideal olacaktır sanırım Erba 525 için.

Araç değiştirmek işime gelmedi, var olan aracımın ömrünü kısaltmak istemedim. 2000 cc mümkünse 4x4 300 nm tork düzeyinde bir araç ideal olacaktır sanırım Erba 525 için.
-----------------------------------
👍 👍 👍

Bir ara eski bir karavancı dostumuz 75 HP 175 Nm araçla çook konforlu olarak ERBA 5.25 çektiğini belirtmişti.
Nasıl bir konfor anlayışı ise..
Çekmez değil, ama çok zahmetle ve çok dikkatli çektirirsiniz.
-----------------------------------------------------------------
1,8 lt Dizel motoruyla 75 beygir güç ve 175 Nm tork üretiyor. Bu güç 5 ileri Manuel vites ile Ön tekerlere aktarılıyor.
----------------------------------------------------------------
Üstteki veri tavsiyesi doğru.
En azından yakınlarında dolaşmak lazım..
Koşuda uzak ara, en arkada keyifle kuyruk döndüren atlarla, bu iş olmaz . . 🙃:yum::sob:

Son düzenleme:

Merhabalar,
Öncelikle çok uzun süredir takip ettiğim bir forum ve çok değerli insanlar var iyi bir forum olduğunu belirtmek isterim.
Hiç karavanım olmadı ilk kez karavan alcam bu heves değil yaşam biçimime uygun.
Forumda okuduğum Güney Karavan yeni midi bombeli camlı ranzalı 4kişilik bir karavan üretecekmiş.Bunun net fiyatı yazmıyor jel akü ve inventer ile fiyat bilgisi ve peşinat ve ödeme koşulları hakkında da bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.
Diğer sorum ise hangi araç hangi karavanı çeker konusunda mühendisler ve bilgisi olanlar bazı formüllerle ve teknik konuşmalarla bu sorunu çözmüş ancak benim gibi bilgisizler malesef konuyu çözemedi o kısımı tamamen okudum yine anlamadım.Tavsiye olarak eğer reklam olmayacaksa alt alta 750kg karavanı rahat şekilde çekecek araçlar formüle göre listelense nasıl olur ve 750kg üstü karavanlar içinde ayrıca listelense zor bir sey istemiş olabilirim bilmiyorum😊
Kango multix 1.5 ya da Ford Mondeo dizel 2000 motor araç Güney yeni midi karavanı rahat çekermi?
Kango multix rahat çekerse arka koltuk tam yattığından 2kişilik yatak demek bunu göz önüne alabiliriz gibi.
Teşekkürler

Kango multix 1.5 ya da Ford Mondeo dizel 2000 motor araç Güney yeni midi karavanı rahat çekermi?
Kango multix rahat çekerse
------------------------------------------
Ben kango 1.5 DCİ 110 HP olanla Saly 4.25 i çektim.
Aşırı zorlamadıktan sonra sorun olmaz.
240 Nm torku var.
Yalnız önden çekişli olduğu için, toprak yolda durup kalkmamaya bakın.

Saly -4.25 yüklü halde 1.060 Kg.
Güney daha hafif.

Son düzenleme:

Merhabalar,
Öncelikle çok uzun süredir takip ettiğim bir forum ve çok değerli insanlar var iyi bir forum olduğunu belirtmek isterim.
Hiç karavanım olmadı ilk kez karavan alcam bu heves değil yaşam biçimime uygun.
Forumda okuduğum Güney Karavan yeni midi bombeli camlı ranzalı 4kişilik bir karavan üretecekmiş.Bunun net fiyatı yazmıyor jel akü ve inventer ile fiyat bilgisi ve peşinat ve ödeme koşulları hakkında da bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.
Diğer sorum ise hangi araç hangi karavanı çeker konusunda mühendisler ve bilgisi olanlar bazı formüllerle ve teknik konuşmalarla bu sorunu çözmüş ancak benim gibi bilgisizler malesef konuyu çözemedi o kısımı tamamen okudum yine anlamadım.Tavsiye olarak eğer reklam olmayacaksa alt alta 750kg karavanı rahat şekilde çekecek araçlar formüle göre listelense nasıl olur ve 750kg üstü karavanlar içinde ayrıca listelense zor bir sey istemiş olabilirim bilmiyorum😊
Kango multix rahat çekerse arka koltuk tam yattığından 2kişilik yatak demek bunu göz önüne alabiliriz gibi.
Teşekkürler

Bu bașlıkta bütün araҫlar var. Mondeo’ların ҫok ҫeșidi var. Belki faydası olur.

Hangi Araçla Hangi Römorku Çekebiliriz Frenli Veya Frensiz

Merhaba bende Sayin TunayUysal beye katiliyorum. Mercedes ile opeli karsilastirmak biraz haksizlik olur. Bende butceme en uygun gelen Guney Maxi yi subat ayinda teslim aldim. Henuz kamp yapamadim ama sitenin bahcesine park ettigim karavanimda 7-8 gece konakladim. Aslina bakacak olursaniz hersey beklenti ve birazda zevk ile alakalı olsa gerek. Cunku iyi bir projeden ev bile almis olsaniz tasindiktan sonra icerisinde bir degisiklik yapma ihtiyaci doguyor. Bana kalirsa karavanda boyle. Ureticilerin herkesin ortak begenisini kazanacak kalitede, kullanislilikta ve ihtiyaca uygun karavan uretmesi imkansiz. Mesela en basitinden cadir almak istiyorsunuz ve bir spor magazasina gidiyorsunuz. Satis temsilcisi ilk olarak sadece yazin mi yoksa kışın da kamp yapar mısınız? diye soruyor. Ondan sonra 4 mevsim mi 5 mevsim mi, bez mi polyester mi, tek odali mi cift odali mi derken ihtiyaciniza uygun olani su anda bin TL ile altı- yedi bin TL araliginda aliyorsunuz. Her sey ihtiyaca, zevke en nihayetinde butceye gore sekilleniyor. Ben mesela bir kış kampini karavan ile dusunmuyorum. O yuzden karavanda isi yalitimi benim icin sorun değil yeterki yaz sonunda karavani parkedip bir dahaki yaz sezonuna kadar içine yagmur suyu girip mobilyalari mahvetmesin. Mesela gunes paneli ve sicak su da problem degil benim icin. Kamp alaninda karsilarim bu ihtiyaclarimi ama bunlar benim icin sorun olsa elbetteki bende isterim isi yalitimi mukemmel webostasi standart hatta klimali bir karavan... fuarda sanirim vardi fiyati yuzseksen bine yakındı. Karavanda birinin ihtiyac gordugu digerinin onemsemedigi bir konu oluyor ve ya da katlanilabilecek bir ugras. Vel hasili Allahtan 19 taneydi sanirim yerli karavan ureticisi var da herkesin ihtiyacina ve beklentilerine gore bir karavan uretiyor. Yoksa benim karavan hayalim gerçekten de hayalden oteye gitmezdi. Dusunsenize yerli ureticilerimizin bizlerin buradaki eleştirileri dogrultusunda urunlerini sekillendirip avrupa standartlarında karavan urettiklerini ve en ucuzunun yuzelli bin oldugunu; kac kisi karavan tatilinin zevkini tadabilirdi? Herkese umarim bu yaz cikabiliriz; mutlu tatiller. Saygılarımla

Abilerim Arkadaşlarım selamlar,
Ara ara yazıyorum buraya kusura bakmayın bir site var yabancı menşeili karavan ve araç bilgisi girerek mak hız maksimum güç maksimum eğim ve uyumluluk gibi bilgileri veriyor linkini bırakıyorum, hangi araç neyi nasıl çeker sorunuza bir nebze cevap olur diye düşünüyorum..

Hepinize saygılar sevgiler..

Herkese merhabalar öncelikle
form da gizli takipçiydim yeni üye oldum :smiley:
benim de bir çekme karavan hayalim var 750 kg altı yerli düşünüyorum
erba 375 benim de çok dikkatimi çekti ve ilk kez karavan alıp kullanıcam
Başlangıç için erba 375 bi fiyat performans ürünü müdür?
Sonradan yapılacak geliştirmelere karavan müsade eder mi?
Fiyatı sebebi ile sanırım karavan camı yok, normal oto cam kullanılmış bundan kaynaklı olarak çok terleme yaptığını belirmiş video sitesinde KARAVAN DAM bu sıkıntı yaratır mı?
aynı video da yine aynı kullanıcı 2 haftayı aşan beklemeler sonrası karavana girildiğinde rutubet ve nem olduğunu söylüyor
Bunlar kullanıcı yorumları, bunlara rağmen altarnetifsiz fiyatı ile tercih edillir mi?

Aracım 1.6 dizel manuel linea (300 tork 'u var) bu tarz 750 kg altı çekmeye yeter mi?

HERKESİN UMDUĞUNU BULMASI İSTEDİĞİNE KAVUŞMASI DİLEĞİ İLE....

@p.burak_andac

Eğer ranzasız karavan sizin için uygunsa Fiyat/performans açısından en iyi model şuanda.
Erba 2020 yenilikleri kapsamında:
*Camlarını amostirsörlü tam açılır yaptı. Plexi cam gibi olmasa da artık minibüs camı sistemi kullanmıyor.
*Karavanda standart 100 Amper Akü ve 185 W panel var. Ve Buzdolabı standart olarak 12 V. Yani dış elektrik almadan karavan kendi kendine yetiyor. Bunlar dışında bagaj kapağı, sabit tuvalet, ısıtıcı, su ısıtıcısı vb ek donanımlara da firma destek oluyor.

Nem ve rutubet olayı standart donanımda olan güneş panelinin aslında biraz ucuz işi ile montajı. Video'yu bende izledim ve karavan sahibine hak verdim. Oradan nem alamaması mümkün değil. Bu noktada belki karavanı yaptırırken siparişte özen gösterilmesi belirtilebilir ya da konuşup, Güneş Paneli istemediğinizi de söyleyebilirsiniz.
Birde iç havalandırmada artık Banyo'da lumboz var. O video'daki karavanda(Eski model) lumboz yoktu. Buda Banyo /tuvalet için hem havalandırma hem de ışık sağlıyor.

Ama ranzalı arayışınız varsa en ucuz karavanlarda (40.000 TL nin altı) NK Karavan Bora, Başkent Karavan 3.75, Peace Karavan a bakabilirsiniz. Haziran ayından sonra Güney Karavan Bombe modeline de bakabilirsiniz.

Şuanda görünne tablo itibariyle 40.000 TL altı karavanlarda "Bu paraya bu" şeklinde durumlarla seçim yapmanız gerekiyor. Ama bütçeyi 40-50.000 TL ye çıkardığınızda işçiliği orta seviye de ve donanımları bir tık daha iyi karavanlarla karşılaşıyorsunuz.

1.6 Dizel bir araç ağırlığının %75'i kadar bir karavanı rahatlıkla çeker.

Sevgiler.

Herkese merhabalar öncelikle
form da gizli takipçiydim yeni üye oldum :smiley:
benim de bir çekme karavan hayalim var 750 kg altı yerli düşünüyorum
erba 375 benim de çok dikkatimi çekti ve ilk kez karavan alıp kullanıcam
Başlangıç için erba 375 bi fiyat performans ürünü müdür?
Sonradan yapılacak geliştirmelere karavan müsade eder mi?
Fiyatı sebebi ile sanırım karavan camı yok, normal oto cam kullanılmış bundan kaynaklı olarak çok terleme yaptığını belirmiş video sitesinde KARAVAN DAM bu sıkıntı yaratır mı?
aynı video da yine aynı kullanıcı 2 haftayı aşan beklemeler sonrası karavana girildiğinde rutubet ve nem olduğunu söylüyor
Bunlar kullanıcı yorumları, bunlara rağmen altarnetifsiz fiyatı ile tercih edillir mi?

Aracım 1.6 dizel manuel linea (300 tork 'u var) bu tarz 750 kg altı çekmeye yeter mi?

HERKESİN UMDUĞUNU BULMASI İSTEDİĞİNE KAVUŞMASI DİLEĞİ İLE....

Selamlar,
Öncelikle inşallah istediğiniz karavana kavuşursunuz diyerek başlayayım, karavan tercihinizde benim için önemli nokta kaç kişi olduğunuzdur, tek kişi ya da iki kişi iseniz erba 3,75 güzel ideal bir seçimdir. Ama iki yetişkin bir çocuk ya da İki yetişkin iki çocuk gibi yani mesele iki yetişkinden fazlası ise, Fiyat performans olarak Güney karavana bakmanızı öneririm, midi bombe modeli haziranda çıkacak ya da direk maksi modele bakabilirsiniz. Erba 3,75 te Güney Midi ya da Güney Maksi de işinizi rahatlıkla görür, bütçe İçin ayırabileceğiniz Rakamı arttırırsanız ritm 506 da güzel bir alternatif.
Şimdiden hayırlı olsun..Bir tavsiye daha teslim tarihlerini göz önünde bulundurun görüştüğünüz firmaların, Erba şuan 2021 Ocak ayına teslim iş alıyor yanılmıyorsam.. sizin ihtiyacınıza göre bir seçim yaparsınız :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR