Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,995
Bence de ancak yetiyoruz. Motorkaravanı anlıyorum ama çekme karavanı her firmadan almamak gerek. Açıkcası marangoz olan karavan işine girdi. Ben çekme karavının ağırlık merkezinin yerini tespit edebiliyorlar mı diye de meraktayım. Marangoz yapsa yapsa mobilyasını düzgün yapar. Gerisi tecrübe ve mühendislik bilgisi ister. Karavanı da sattıran mobilyası olduğu için ne yazık ki alıcılar albeniye inanıyor.
Çekme karavan konusunda ben de eski kullanıcılardan @dogan124 ve sonraları @pasolvon tarafından verilen teknik bilgilerden, @omnitemporal ve @yugun tecrübelerinden faydalanıyorum. Sağolsunlar.

Son düzenleme:

.
Konuyu uzatacağım için baştan özür dileyerek, yanlış anlaşılmama durumum için küçük bir ilave yapmak istiyorum.
Aslında doğrusu, yazdıklarımı tekrar okurken bir noktanın üstüne basmayarak düşüncemi eksik dolayısıyla da yanlış anlatmış olduğumu farkettim.

Çoğumuz aslında konuların şişirilmesinin bilincinde.
Fakat yukarıda gördüğünüz 10 sene boyunca katılımda bulunan emektar karavan sevdalılarının çoğu, forumun bu yapısının sadece bizimkisine özgün olmadığını artık rahatsızlık duymadan içine sindirmiş ve kabul etmiş durumdalar. Bizier için ideal olsun olmasın, herşey normal kulvarında gitmekte. Yadırgadığımız birşey yok.

Arada bir benim gibi kendini tutamayarak yine de uyarıda bulunanlarımız var ama yazılanlar genellikle nokta atışı olarak şu tonda olmakta.

Sanırım alttaki dizelerin hemen başında tökezlemiş olmalıyım.:confused:

Düşündüğünüz,
söylemek istediğiniz,
söylediğinizi sandığınız,
söylediğiniz,
karşınızdakinin duymak istediği,
duyduğu,
anlamak istediği,
anladığını sandığı,
anladığı arasında farklar vardır.
Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.
(Sylviane Herpin)

.

Son düzenleme:

@cubiccaravan

Öncelikle geçmiş olsun.

Facebook Obitta Kulübümüzde sizin marka/karavanınız ile ilgili tanıtım mesajı paylaşmıştım. Madem burada öneri/eleştiriler konusu açıldı ve sizde takip ediyorsunuz, buradan Üye arkadaşlarımızın ve benim önerilerimi toplu olarak sizinle paylaşmak istedim. (Yukarıdaki yazımı toparlayarak tüm önerileri yazıyorum.)

1- Resimlerden gördüğümüz kadarıyla tam olarak tentenin altına mutfak sistemi gelmiyor. Yani bir yağmurlu havada tentenin bu noktada koruması olmayacak diye gördük. Bu yüzden odalı tente yapılabiliyor mu diye sormuştuk. Yapılabilirse zaten sıkıntı kalmıyor.

2- Tüp konusu benim ve Obitta Karavanlar Kulübündeki neredeyse 10.000 üye arkadaşın hassas olduğu bir konu. İçerde dış kapak menfezsiz bir tüp alanı gördüğümüzde hangi marka olursa olsun eleştiriyoruz. Bu noktada size önerimiz, tüpü mutfak raylı sisteminin en soluna alıp (İçeride kapak ve üstünde çekmece olan bölüm) sola menfezli bir dış kapak eklemeniz ve dışarıdan yerleştirmeli yapmanızdır. Örnek olarak Başoğlu'nun Caretta Uncle ve Carpento'nun modellerine bakabilirsiniz. Mevcutta tarif ettiğiniz alana kapak yapıp, şuanda sunduğunuz boşluğu ve çekmeceyi oraya alabilirsiniz.

3- Karavan içinin arka tarafındaki sağ/sol göz alanlarını iptal edip, daha kullanışlı isteğe göre raflı/isteğe göre gardrop dizaynlı 2 kapaklı yani içi görünmeyen bir dolap tasarımını önerdi arkadaşlar. Bu şekilde karavanda kıyafet asılacak bir yer yok eleştirisini bertaraf etmiş olursunuz. Ve yine bu alanda çekmece yardımı ile masaya dönüşen kapağın kullanışsız olduğundan konuştuk. (çekmece sebebiyle otururken) Bu noktada, alt tutamaçları katlanabilir direk dolaplara yasalamalı bir masa tasarımı yapılabilir.

4- Buzdolabının orada olması konusunda tecrübelerinizden bahsetmiştiniz. Eğer gerçekten oradan başka bir alana alınamıyorsa, o bölüm dışına 2 tane buzdolabı havalandırması konulması hem iç sıcaklık dengesi hem de buzdolabı verimliliği açısından önemli.
Bir de büyük dolap talebi olan müşterilerinize de o alanı ve üst dolabı uygun dizayn edebilirsiniz değil mi?

5- Tente alanı var, mutfak dışarıda ama dış ışık yok? Estetik led dış ışık faydalı olur.

6- Bu tür yani teardrop karavanı halihazırda kullanan bir üyemiz, bu karavanlardan en büyük sıkıntının konabilecek ayakkabı alanı olmadığını söyledi. (Karavana girerken ve çıkarken ayakkabılarını almak sıkıntı olabiliyormuş.) Bu noktada kapı altına yani dış bölüme kilitli/havalandırmalı çekmeceli bir ayakkabı alanı yapılması ince ve hoş bir detay olabilir.

7- Rakiplerinizde TV/Ses sistemi gibi detaylar standart. Bu noktada çok maliyet ve fiyat artışı yapmadan, içeride kapanan masa alanına/dışarıda da kapı yanı depo bölümüne kadar olan alan için projeksiyon yansıtmalı bir sistemi opsiyon olarak sunabilirsiniz. En azından bu karavanında farklı bakış açılarına uygun olduğunu gösterirsiniz.

8- Dışarıya doğru çıkan mutfak ünitesi için arkadaşlarımızın sorduğu ek sorular aşağıdaki gibi:

* İkili ocak yapılabiliyor mu?
* Ocak ısısının karavanın dış cephesine zarar vermemesi adına evye ile ocak yer değiştirebiliyor mu?
* Altından ya da üstünden çıkan bir parça ile ek banko alanı yapılabilir mi?
* Karavanların tamamında mutfakta olan priz, dışa uzanan sisteme entegre edilebilir mi? (12/220 V)

Önerilerimiz bu şekilde. Dikkate aldığınızı düşünerek yeni modellerinizde yapacağınız gelişmeleri takip ediyor olacağız. Ben kendi adıma eşimin beni yalnız bırakması sebebiyle oğlumla arada 2 kişilik kalmalı ve en önemlisi piknik alanında da kullanacağım ve yaşadığım sitenin kapalı garajına girebilecek ürünler bekıyorum. Dolayısıyla bende ilgi ile takip ediyorum çalışmalarınızı.

Sevgiler.

Arkadaşlar merhaba, geçen hafta sonu Adria Altea 402 Ph modelini teslim aldım. Çok deneyimleme şansım olmadı ancak merak edilen bir husus varsa cevaplamaya çalışırım, aynı şekilde daha önce veya şimdi kullanan varsa öneri ve tavsiyelerininden de ben faydalanmak isterim. Saygılarımla.

Arkadaşlar merhaba, geçen hafta sonu Adria Altea 402 Ph modelini teslim aldım. Çok deneyimleme şansım olmadı ancak merak edilen bir husus varsa cevaplamaya çalışırım, aynı şekilde daha önce veya şimdi kullanan varsa öneri ve tavsiyelerininden de ben faydalanmak isterim. Saygılarımla.
Hayırlı olsun karavanınız. Bu başlıkta yerli çekme karavan üreticilerine eleştrilerimizi konuşuyoruz.

Kaça aldınız acaba?

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ek donanım ve opsiyonları ile 190.000.Tl ye mal oldu.
-----------------------------------------------------------------------------
İyi günlerde kullanın..

Fakat ne üzücü ki, Türkiye şartlarında çok pahalı..

TL ...... nasıl toparlayabilecek kendini, bilmiyorum..
Döviz ile alınan herşey Türkiye'de çok pahalı..

-----------------------------------------------------------------------------
İyi günlerde kullanın..

Fakat ne üzücü ki, Türkiye şartlarında çok pahalı..

TL ...... nasıl toparlayabilecek kendini, bilmiyorum..
Döviz ile alınan herşey Türkiye'de çok pahalı..
Çok teşekkür ederim.
Maalesef öyle, keşke yerli üreticilerimiz de istediğimiz kalite ve donanımda karavanlar yapsa da daha makul fiyatlara onları alsak veya bu paraları yerli ürünlerimize versek. Şimdilik olmuyor ama. Benim dilim daha önceki yerli karavan ve ürünlerden çok yandı maalesef hem de öyle üç beş yıllık üreticilerden değil.

-----------------------------------------------
Açıklarsanız faydalı olur.
Bu bir marka kötüleme olmaz, karavan alacaklara faydalı bilgilendirme olur.
Başoğlu'nun karavanın almıştım sıfır ve küçük olmasına rağmen tüm opsiyonları ilave ettirdim. Dört defa su alma problemi sebebi ile Ankara'dan Sakarya'ya gitti. Sonrasında Pino karavana kamp için bir römork yaptırdım, bir ayda teslim edilecek ürün 4 ayda teslim edilmesine rağmen gittiğimde öndeki box kırıktı ve bırakın yolda sert yağışa maruz kalmasını üzerinde az bir su olsa kapağı açınca içeri dökülüyordu, tam bir mühendislik harikası. 350 kg römork 750 kg lık torsiyonlu dingil koyup içindeki tüm malzemenin haşat olmasını sağladılar. Söyleyince de 400,500 kg lik torsiyonlu dingil yok denildi. Ben de makas sistemi ve off road amortisör ler koydurdum Ankara,'da kendi imkanlarımla, su problemlerini kendim çözdüm vs, vs. Sonrasında çok severek kullandığım ve imkanım ve koyacak yerim olsaydı kesinlikle satmayacağım ve ikinci karavan olarak dağ tepe gitmek için kullanmaya devam edeceğim Niewiadow aldım. Ne bir su alma problemi ne başka birşey.,tüm mobilyası da kavak kontraydı. Çevremde de maalesef yerli üreticilerden bezen arkadaşlarım oldu. Fiyat konusu ise çok göreceli ama herhangi bir yerli karavana Avrupa karavanların donanımın ekleyince daha pahalıya geliyor. Kalitesi de cabası.
Saygılarımla.

Niewiadow güzel bir karavan. Benzeri sıkıntıları biz de yaşıyoruz ama bunları gönlümüzdeki sevgiye gömüp, bağrımıza taş basıp yine karavanımızın direksiyonuna geçiyoruz. Herkesin gücünün Niewiadow'a yetmediği bir gerçek haliyle. Ama imkan varsa... O zaman... Seçenekler çoğalıyor tabii.
Selamlar.

Niewiadow güzel bir karavan. Benzeri sıkıntıları biz de yaşıyoruz ama bunları gönlümüzdeki sevgiye gömüp, bağrımıza taş basıp yine karavanımızın direksiyonuna geçiyoruz. Herkesin gücünün Niewiadow'a yetmediği bir gerçek haliyle. Ama imkan varsa... O zaman... Seçenekler çoğalıyor tabii.
Selamlar.
Kesinlikle katılıyorum, sonuçta o veya bu karavan, bu hayatı ve doğayı seviyoruz. İnşallah bu tip hobilerimize daha makul fiyatlar ve çeşitlilik ile ileride sahip oluruz. İyi geceler.

Merhaba, ben de yaklaşık 2,5 aydır kullanmakta olduğumuz Başoğlu Caretta Uncle karavan modeli hakkında nacizane yaşadığımız kadarı ile tecrübelerimizi paylaşmak isterim. İstanbul-Saroz, İstanbul- Ayvalık, İstanbul-İzmit, ve İstanbul için de 10+ kamp alanında kaldık. İstanbul'da karavanın sabit durduğu Maltepe sahil parkda kaldığımız sürede de hemen her gün kullanma fırsatı yaşadık. Bu süre boyunca kamplarda çok arkadaş edindik, yerli yabancı bir çok karavan gördük, yerli karavancılarla karavanlarımızın artı ve eksileri üzerine, yaşadıkları problemler üzerine sohbetler ettik. Karavanları yakından görme fırsatı bulduk. Aldığımız karavandan genel anlamda çok keyif aldığımızı belirtmek isterim. Fakat verdiğimiz ücret karşılığında kısa sürede ufak da olsa çok da problemle karşılaştık.

Yaşadığımız problemler;
*Dış duş sistemi arada çalışıyor arada çalışmıyor.
*Mutfak lavabo altı giderden su damlatıyordu sıvı conta ve kelepçeyi sıkmak suretiyle çözdüm
*Temiz su deposu kapağı tam oturtulmamış ve o şekilde sıvı conta ile mühürlenmişti. Kapaktaki dalgıç pompa tesisatı ve kapağı söküp düzgün takarak sorunu çözdüm.
*Dalgıç pompadan 1 aydır ciyaklama sesi gelmekte.
*Gardolap kilidi problemli.
*Lavabo altında bulunan buvat kapağı unutulmuş, takılmamış.
*Tuvalet kapı menteşelerinden birinin rüekli pimi düşüyor, ben takıyorum.
*Mutfak açılır yan tezgah pimi düştü, yerine cam çivisi takarak çözdüm.
*Yan camlardan bir tanesi çok rahat çalışmıyor.
*Ranza altında, bazı dolap iç çerçeveleri içinde, koltuk altlarındaki kapaklarda vb. bir çok yerdeki göz önünde olmayan ahşap yüzeylerde zımpara bile yapılmadan montaj yapılmasından dolayı ele sürekli kıymık batması ve kesikler oluşması söz konusu olmakta.

Cumartesi günü sorunları göstermek ve çözümleri için firmanın üretim yerine gideceğiz. Bu kadar yüksek ücret ödedeğimiz ve belkide sektöre yön veren Türkiye'nin en köklü firmasının ürettiği bu karavanda bu kadar kısa sürede bu kadar basit sorunlar yaşamamamız gerekirdi. Böyle bir firma ürününü teslim etmeden önce kalite kontrol mühendisleri tarafından her bir noktanın kontrolünü ve bir çok defa testini gerçekleştirerek müşteriye teslim etmiş olmasını beklerdik.
En basiti ve en çok kızdığım nokta ise mobilyanın göze batmayan yerlerinde zımparasız yüzeylerin olması!

Tabi başta 750kg kuralına takıldığımdan, akabinde ilk karavan tecrübemiz olduğundan, bütçeden, eşimden yana bazı tereddütlerimin bulunmasından, kısa sürede teslim almak istememizden vb. daha bir çok etkenden dolayı hem yerli karavan hem de Başoğlu Caretta modelini seçtik. Ama yaşadığımız deneyimlere 3 ay önce sahip olsaydık ve şu an ilk defa karavan alacak olsak yerli karavan alırmıydık büyük bir soru işareti. Bütçemizi biraz daha zorlayıp, biraz sıkışıp vs. bir Bürstner Premio serisi karavan alırdık diye düşünüyorum. Yok yine yerli karavan almak durumunda olsaydık hemen teslime de takılmasaydık, 750kg altı değil de üstü Sally veya belki Erba da fiyat / performans açısından Başoğlu Caretta tercihimizi zorlayabilirdi.

83e725f8 0f28 4aa9 9229 3ba603e6c7a5

7727b65c d176 481e b935 e666902835d2

C0fd62da f570 4fe5 9be0 94ebec588228

Son düzenleme:

@YurdaCooL

Uncle birde 750 kg altı karavanların neredeyse en pahalısı. 700 kg üstü standart ağırlığı olması sebebiyle en ağırlarından da diyebilirim. Minibüs camlarını eleştiriyordum, birde kalite problemi varsa...

Geçmiş olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR