Yolun Başındayım...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pulvo47 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,750

pulvo47

Ana Kamp
Herkese selamlar. Forumda yeniyim. İsmim Serdar.katılım İzmir’den.
6m Saly çekme karavan aldım. Dahili 12binlik split kliması ve tüplü ocağı, elektrikli fırını var.
Karavana solar sistem yapmayı planlıyorum.Çeken araç uzun şase Opel vivaro. Ondada 340 w panel, 2binwat ınverter,20A regülatör ve 105 amp jel akü var.
Karavana tamamen LPG ile çalışan (hermetik şofben, truma tip LPG li ısıtıcı) sistemi yoksa elektrikle çalışan (webasto, elektrikli şofben) sistem mi yapmalıyım.
Karavan muhtemel 6-8 ay hiç yerinden kalkmayacağından LPG dolumu sorun, sistemi projelendirme ve uygulama usta açısından montaj sorun, gece yanacak soba sonradan montaj olacağından güvenlik sorun.
Elektrikte ise sistem (tek 250 watt monokristal panel) en az 2 adet 100 amp jel akü ile destekleneceğinden ağırlık sorun, şofben çok yüksek akım çekeceğinden inverter çok güçlü olacak ki maliyeti sorun. Klima aküleri somurabilir ,sorun. Gece uzun kullanımda enerjisiz kalmak sorun. Lakin kendini azda olsa amorti edecek. Malum İzmir kışın bile çok güneş alıyor. Cumadan cumaya aküler dolar diye umut ediyorum.
Yolun başında hangi sistemi tercih etmeliyim. Tecrübelerinize ihtiyacım var. Naçizane birkaç satır yazabilirseniz çok sevinirim.
40 yıldır hayalimdi,içine girince kabusa döndü….

Etiketler
6m Saly çekme karavan aldım. Dahili 12binlik split kliması ve tüplü ocağı, elektrikli fırını var.
Karavana solar sistem yapmayı planlıyorum.Çeken araç uzun şase Opel vivaro. Ondada 340 w panel, 2binwat ınverter,20A regülatör ve 105 amp jel akü var.
Karavana tamamen LPG ile çalışan (hermetik şofben, truma tip LPG li ısıtıcı) sistemi yoksa elektrikle çalışan (webasto, elektrikli şofben) sistem mi yapmalıyım.
Karavan muhtemel 6-8 ay hiç yerinden kalkmayacağından LPG dolumu sorun, sistemi projelendirme ve uygulama usta açısından montaj sorun, gece yanacak soba sonradan montaj olacağından güvenlik sorun.
Elektrikte ise sistem (tek 250 watt monokristal panel) en az 2 adet 100 amp jel akü ile destekleneceğinden ağırlık sorun, şofben çok yüksek akım çekeceğinden inverter çok güçlü olacak ki maliyeti sorun. Klima aküleri somurabilir ,sorun. Gece uzun kullanımda enerjisiz kalmak sorun. Lakin kendini azda olsa amorti edecek. Malum İzmir kışın bile çok güneş alıyor. Cumadan cumaya aküler dolar diye umut ediyorum.
Yolun başında hangi sistemi tercih etmeliyim. Tecrübelerinize ihtiyacım var. Naçizane birkaç satır yazabilirseniz çok sevinirim.
Selamlar bende İzmir'den katılıyorum siteye,6m Saly karavanı sayfasından biraz inceledim, görsel olarak göz dolduruyor. Sizin sorununuz ısınma ve 12 vt elektrik üretme sanırım bende yeni karavan hayatına başlayacağım için size bizim yapım aşamasındaki karavandan söz edeyim. 3 panel güneş enerji sistemi ile güneş enerjisinden faydalanma amaçlı bir tasarım yapılıyor. Isınma için webasto üç noktadan üfleyen dizel ısıcı sistemi monte ediliyor. 220vt içinde benzinli 2kva çanta jenatör alınacak, bu ekipmanlarla üzün süre karavan içindeki alet ve ekipmanları kullanmayı planlıyoruz. Umarım planlarımız uygulama aşamasında bizi üzmez..

Karavan çoğu zaman sabit kalacaksa bulunduğunuz yerden dışardan 220 V almaya bakın,böylece sorun kalmaz
Ancak böyle bir şansınız yoksa
Avrupalılar gazlı sistemleri tercih ediyor
Biz türkler elektrik ve mazotlu ısınmayı tercih ediyoruz
Mobil bir karavanda elektrikle su ısıtmak,vebasto ile ısınmak çok enerji gerektiriyor
Vebasto uzun süre çalışınca bayağı bir elektrik harcıyor
Sabaha kadar araba akümü bitirmişti
Eğer 220 alma şansınız yoksa
panel -invertör- akü- Vebasto bir ton para harcayacağına normal tüp ile hem ısınma hem su ısıtma sağlayan truma combi ile tek harcama ile işi çözmeni öneririm
2 tane tüp alırsın bir ay yeter
Ayda bir tüpleri değiştirirsin
Bu cihazlar akıllı alev sönünce gazı kesiyor
Karavan içine gaz alarm sensörü koyarsın
Ayrıca vebastodan sürekli gelen tık-tık şeklindeki sinir bozucu sese de maruz kalmazsın

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat Beyin (Omnitemporal) fikirlerine katılıyorum. Çekmekaravanla gezmek isteyenler için gazla çalışan ısıtıcı, şofben ve buzdolabı uygun olur. Karavan fazla ağır olmaz. Başlangıçta masraf edersiniz ama, ilerde masrafınız az olur. Ayrıca gazla çalışan cihazlar uzun ömürlüdürler. Avrupa’daki çekme karavanların hemen hepsinin gazlı cihaz kullanmasının bir anlamı var.

Evet katılıyorum,3 sistem buzdolabı alıp onu da tüple çalıştırabilirsiniz
Çekici araçtaki panel aydınlatma vb. Diğer ihtiyaçları karşılar

Forumu eşimle takip ediyoruz. Karavana zorla ikna ettim lakin gaza sıcak bakmıyor. Araca dahi tüp taktırmadı. Gaz takıntısı maalesef elektriğe doğru yönlendiriyor .
24 V girişli 3Kw invertere seri bağlı 12 V 200A + 12 V 200A = 24 V 400A akü uygulanabilirmi. 3 Kw inverter ile klima , ani su ısıtıcı çalıştırabiliyorum. 2 adet 200A jel akü yeterli stoğu yapar diye umut ediyorum.
Allahım bu işten nasıl çıkacağım ben. Minimum 6bin rakamı çıkıyor. O da evdeki hesap...

Geri dönüşü olmayan yola girmişsin
Hanımlar ne derse o olur
O zaman kuvetli bir sistem kuracaksın

Forumu eşimle takip ediyoruz. Karavana zorla ikna ettim lakin gaza sıcak bakmıyor. Araca dahi tüp taktırmadı. Gaz takıntısı maalesef elektriğe doğru yönlendiriyor .
24 V girişli 3Kw invertere seri bağlı 12 V 200A + 12 V 200A = 24 V 400A akü uygulanabilirmi. 3 Kw inverter ile klima , ani su ısıtıcı çalıştırabiliyorum. 2 adet 200A jel akü yeterli stoğu yapar diye umut ediyorum.
Allahım bu işten nasıl çıkacağım ben. Minimum 6bin rakamı çıkıyor. O da evdeki hesap...
12V 200 ah iki akuyu seri baglarsaniz 24V-200 AH, paralel baglarsaniz 12V-400 AH olur. Ayrica yanlis yondesiniz, isin icinden cikamazsiniz .Aku, isitici,klima uclusunu unutun. Klima sadece harici elektrik varsa olur. Ayrica surekli calisan invertor tupten daha tehlikelidir. Dogru akim carpmaz ama yangin cikarir. Tup gaz kacirirsa alarm koyarsiniz, ayrica uyumadan vanasini kapatirsiniz. Aracta tup carpisma olursa tehlikeli ama sizin tup arkada kalacak. Cok korkuyorsaniz etrafina sac kafes yaparsiniz. Ayrica akuleri korumak zor. Ölüp duracaklar. Siz tuple isinizi halletmeye bakin.

Durumunuzu anlıyorum. Eşim gecelemek istediğimiz yeri güvenceli bulmuyorum derse kendisini ikna etmeye çalışmam. Çünkü orada gecelersek, geceyi büyük ölçüde uykusuz geçireceğini biliyorum. Yalnız bir noktayı bilmenizde fayda var. Karavanda önemli tüketiciler elektrikle çalışıyorsa , kampdışı konaklama imkansız gibi olur.

Burada güneş panelinden gelecek enerjinin gün boyu buzdolabını çalıştıracağını,gece vebastoyu çalıştıracağını,su ısıtacağını,klima ile serinleyeceğini,aydınlatma laptop tv gibi bütün elektrik ihtiyacını karşılayacağını düşünen varsa venüse gitsin
Sahra çölünde bile bu mümkün değil
karavanın tamanını panelle kaplayın 1000 amper akü kullanın
Mümkün değilll

Aklıma Gelmişken,
Bir zamanlar "karavanda sadelik " diye bir konu paylaşılmış dı. Hatırlarsınız Uzun uzun yaptığımız yazışmalarda da , konforu biraz daha düşük tutup karavancılık ruhuna feda etme seçeneği ile çare bulabilecegimizde bir çoğumuz hem fikir olamaya zorlanmıştık . Aslında yazılan çizilen her şey , karavancılığın gereklerini kabullenmenin adını " karavancılık kültürü" diye adlandırıp arkasına saklanarak mülayim laşıverdik.
Bunu bir yasa imiş gibi lanse etmeye çalışmıyorsam da bu gerçeklikden de kaçabilmenin pek kolay olamayacagını hatırlamak gerekir . Bu sevda için hangimiz ödünler vermiyoruz ki . İlla mecburiyet ise, eldeki malzemeyi göz önüne serip azami faydalınabilirliğinin araştırmasını yapmalıyız.
Naçizhane biz;
yaz aylarında sıcak suyumuzu karavan üzerindeki 30 lt lik su depomuza pompalıyoruz. İniş borusunu tesisata yönlendirilir şekide bağladık . Bulaşık el ile, çamaşır ayak ile . Isınma turumatik . (henüz kış tatili yapamadık. Kasım sonu evdeyiz . arada bir kullandık.) TV , olmassa olmaz (eş durumu) Enerji , panel akü . Klıma mı . O da neymiş . (bilgisayar fanları ile idare ediyoruz) . Bazı arkadaşlarımız gazlı dolap kullanıyor . Sonuçda soğuk içecegimiz var .Bir çok sey de olmuyor sa ne yapalım Mülayim olunmalı bem ce .
İşin içinde korkular var ise kafaya yatan en makul tedbirler alınabilir . Olmaz sa olmaz , iyi bir çıkış yolu olmamalı bence.

Selamlar bende İzmir'den katılıyorum siteye,6m Saly karavanı sayfasından biraz inceledim, görsel olarak göz dolduruyor. Sizin sorununuz ısınma ve 12 vt elektrik üretme sanırım bende yeni karavan hayatına başlayacağım için size bizim yapım aşamasındaki karavandan söz edeyim. 3 panel güneş enerji sistemi ile güneş enerjisinden faydalanma amaçlı bir tasarım yapılıyor. Isınma için webasto üç noktadan üfleyen dizel ısıcı sistemi monte ediliyor. 220vt içinde benzinli 2kva çanta jenatör alınacak, bu ekipmanlarla üzün süre karavan içindeki alet ve ekipmanları kullanmayı planlıyoruz. Umarım planlarımız uygulama aşamasında bizi üzmez..

.
Aykut bey, önce hoş geldiniz.:yum:
Neden aracınıza şebeke ceryanı ile aküleri doldurma dışında 220 Volt’dan medet umuyorsunuz ki ? Düşünmediğiniz aletlerin bile 12 V versiyonu var.
Hele en kaliteli jeneratörün bile komşularınızı rahatsız edeceği tecrübeyle kesin. Üstelik sizin de bu gerçeğe teslim olmanız inanın uzun sürmeyecek. Çin yapımı olanların devamlı kullanıma dayanıklı olmadığını da biliyorsunuzdur sanırım ?
Jeneratör keşif araçlarına veya dünya turu yapanlara sadece yedekleme için düşünülmekte.

3 güneş paneli (?W) 12V orjinal karavan buzdolabı kullandıktan sonra ve TV bağımlılığınız da yoksa fazlasıyla yeterli. Aküden klima zaten fantezi sınıfında !
Hesaplamak için aşağıda imzamdaki “Solar hesabı” kelimesini tıklayabilirsiniz.:yum:
Herşeyden önce azami tüketiminizi bilin derim...
Depolama da tüketimin 3 ile 4 misli arası olursa, uygun aralıktasınız demektir.

Not
Sonradan akü ilavesi sorunlu olduğu halde, regülatörünüz baştan yeterli ise panelleri sonradan ilave etmek sorun değil. Hatta uygun regülatörlü parelel sistem bile düşünülebilir...

Son düzenleme:

.
Serdar bey, foruma hoş geldiniz. :yum:
Yazdıklarınızdan makul derecede bile olsa vazgeçemeyeceksiniz, en doğrusu bence oradan bir ev kiralasaydınız derim. Çünkü hepsi neredeyse evi karavana taşımış olmakla eşdeğer. Karavancılık ise adı üzerinde başka bir yaklaşım gerektiriyor. Onları beslemeniz gerçekten sorun. Bakın bunları da var demek için konmuş olmasın ?
Karavancılığın sizi hayal kırıklığına uğratmasından önce, sizin karavancı olmak isteğinizi sorgulamanız yerinde olurdu kanımca...

Son düzenleme:

Dediğiniz çok doğru Mehmet bey. “Olmazsa, olmaz”la başlayan yolun karavancılığa çıkması zor. Anayasamız zaten tek kelimeyle “Uyum”. Kamp yaparken çevreyle uyum, tüketimde elimizdekilere uyum. Karavancılıkta kırmızı çizgiler çekmek, karavancılığın üzerini çizmekle eşdeğer olmalı ?
Tabi bir de 7,5 tonluk araçları ve ev mobilyalarıyla karavancılığı Amerikalılar gibi anlamak da var ama, gelin bu konuya girmeyelim en iyisi. Adamların zaten dünyayı anlamakta sorunları var.

Ben karavancılığı inanın en küçük bir gocunma olmadan, çadırcılığa daha yakın anlıyorum. Aslında karavan (Kervan) nereden geliyor ki ? Tüketim herşeyde olduğu gibi bu konuda da bizi köklerimizden uzaklaştırdı.

Düsseldorf karavan fuarında eşini ikna edebilmiş yeni emekli çiftlere, satıcılar o büyük karavanları ne kadar eve benzediği argümanıyla, sadece hanımlara doğru bakarak satmaya çalışırlar. Daha sonra da genellikle yazları gezen bu yeni karavancılar, nerdeyse bütün günlerini dışarda geçirir, kampinglerin duş ve hatta tuvaletini kullanır, sıklıkla da yemeğe çıkarlar. Bazen kampingin buzdolabı bile devreye girer. Hatta bazıları o kadar büyüktür ki, ancak kampingden kampinge gezmek zorundadırlar. O zaman da kendinize neden çekme karavan almadıklarını sorarsınız.

Tabi hiçbir şey gerekli değil demiyorum ama o kadar şey, o paraya göre o kadar az kullanılıyor ki, gelin de buna tüketim toplumunun oyunu demeyin ?

Son düzenleme:

.
Aykut bey, önce hoş geldiniz.:yum:
Neden aracınıza şebeke ceryanı ile aküleri doldurma dışında 220 Volt’dan medet umuyorsunuz ki ? Düşünmediğiniz aletlerin bile 12 V versiyonu var.
Hele en kaliteli jeneratörün bile komşularınızı rahatsız edeceği tecrübeyle kesin. Üstelik sizin de bu gerçeğe teslim olmanız inanın uzun sürmeyecek. Çin yapımı olanların devamlı kullanıma dayanıklı olmadığını da biliyorsunuzdur sanırım ?
Jeneratör keşif araçlarına veya dünya turu yapanlara sadece yedekleme için düşünülmekte.

3 güneş paneli (?W) 12V orjinal karavan buzdolabı kullandıktan sonra ve TV bağımlılığınız da yoksa fazlasıyla yeterli. Aküden klima zaten fantezi sınıfında !
Hesaplamak için aşağıda imzamdaki “Solar hesabı” kelimesini tıklayabilirsiniz.:yum:
Herşeyden önce azami tüketiminizi bilin derim...
Depolama da tüketimin 3 ile 4 misli arası olursa, uygun aralıktasınız demektir.

Not
Sonradan akü ilavesi sorunlu olduğu halde, regülatörünüz baştan yeterli ise panelleri sonradan ilave etmek sorun değil. Hatta uygun regülatörlü parelel sistem bile düşünülebilir...

Teşekkürler aydınlatmanız bu konularda acemiyiz bizim ihtayacımız olan standartlara göre böyle bir alernatif enerji yaratmak adına jeneratör olayını da gündemimize getirdik. Karavanı daha çok iş amaçlı kullanacağız seyahatlerimiz zaman zaman bir hafta ve üzerinde oluyor, Eşim grafiker olduğu için karavanı onun çalışması için rahat sorunsuz ortam olarak tasarladık. İmac bilgisayar printer internet devamlı kullanımda olacak. İş seyahatlerimizde karavanı ekip ile kullanacağız karavanı ducato arabanız ile çekeceğiz. Enerji bizim için öncelikli bir konu olduğu için bu konuda tüm alternatifleri değerlendirmeyi düşündük.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.