Yurt Dışından Motor Getirme Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgurgul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,018

ozgurgul

Yeni Üye
Herkese merhabalar. Can sıkıntısından yabancı sitelerde gezinirken yurt dışında inanılmaz td5 , 300 td, 200 td, olsun birsürü motor mevcut. Acaba aramızda yurt dışı dan motor getirmiş, prosedürü ne olduğunu bilen arkadaşlar varmıdır acaba bu konu hakkında bana ve sitede bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaslara yardimci olabilirler acaba. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim .

Etiketler
Ynt: Yurt Dışından Motor Getirme Hakkında

Bildiğim kadarı ile ikinci el ürün resmi olarak gümrükten geçmesi imkansız
kullanılmış makinalar getiriliyor ama hangi prosedür kullanılıyor hurda olarak getiriyor olabilirler

Bildiğim kadarı ile ikinci el ürün resmi olarak gümrükten geçmesi imkansız

O motorların bazılarını şirketler satıyor, resmi faturası vardır. Faturası olanların gümrükten geçmesi lazım. Tabi gümrükte takılacak, size bir kağıt gelecek, sonra oraya gittiğinizde sizi maddi manevi biraz üzecekler ;)

bunun yerine aracınızla yurtdışına çıkın motorunuzu yenileyin ve geriye gelin nasıl ama :D

;D hatta onun yerine motoru türkiyede yeniletin. zaten görmüş olduğuz satılık motorlar da yeni değil, rektefiye edilmiş eski motorları satıyorlar faturasıyla beraber.

yasakşehir07' Alıntı:
bunun yerine aracınızla yurtdışına çıkın motorunuzu yenileyin ve geriye gelin nasıl ama :D
Son uygulamaya göre aracın üretim yılında üzerinde olmayan bir motoru araca atamazsınız ,mesela 1987 defendere 300 tdi motor atamazsınız , ruhsata işlenmiyor TSE onay vermiyor. Ancak motor işlenmeden kullanma imkanı var sanıyorum çünki "motor numarası okunamıyor , hafif kusur" raporuyla TUV de takılmayacağını düşünüyorum. Şu anda resmen motor değiştirmenin tek yolu arkadaşın önerdiği gibi araçla yurt dışına çıkmak , motora pert raporu alıp Türk elçiliğinde onaylattıktan sonra faturalı yeni motor takıp ( yine elçilik onayı) yurda giriş yapmak.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Son olarak türkiyede 300 td bi motoru işçilik beraber kaca maledebiliriz acaba bunun hakkında bilginiz varmı acaba yaklaşık olarak yani. Benim bütçe kısıtlı olduğundan ilk olarak benzinli bi araç alıp sonradan dizel çevirmeyi düşünüyorum ama maliyetler hakkında pek bi bilgim olmadigindan nekadar doğru olur böyle birşey yapmak bilemiyorum

Size tavsiyem ankara yeni mahalleye gidin orda bulursunuz geçenlerde ben bir toyota motor şanzımanını 5000 tl ye buldum hatta aracın tamamınada 7500 istedi fakat araç trafiğe çıkamıyodu. Bu tip araçlar orda çok araştırın derim.
Yurt dışı pahalı kaçar kanaatindeyim ayrıca birsürü prosedürle uğraşmak zorunda kalırsınız.

yasakşehir07' Alıntı:
Almanyada motor numarasi önemli degil, ne TÜVde nede Trafikte ve ruhsatta yazmaz, sadece cc ve beygir gücü araniyor
oda cc vergi icin, beygir gücüde sigorta icin önemlidir.
Duyumlarima göre artik Türkiyedede böyle uygulayacakmislar (EUya uyacagizya) :smiley:
Ozaman problem olmaz, dedigin gibi olur.
SAYGILAR

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.