Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 272
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 252,053
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

Dizel PSA araçlarda Motor tanımlama harflerinin anlamları ve Ducatonun motor seçenekleri...

Motor Ksaltmalar 1

Motor Ksaltmalar 2

Motor Ksaltmalar 3

Etiketler
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

Bilgilendirme için çok teşekkürler Atilla Bey,yakında uygun biraraç sahibi olmayı planlayan bir doğasever olarak bu bilgilerin bana çok yararı olacağını düşünüyorum.İzmirden selamlar.

merhabalar, benim bu araçlar ile ilgili sorularım olacaktı: hacim ve motor konusunda.
10 m3 panelvanların(1997-2005) iç hacim ölçüleri nedir? yukarıdaki tablo yeni kasaların. 10,8 m3 ler yeni kasada 11,5 m3. 10 m3 lerin 12 m3lüklerden kasa farkı zannedersem yolcu kapısı ve sürgülü kapı arasındaki fark kadar.tam ölçüleri bilen varsa ve yazarsa sevinirim. bu soru ile ilgili olarak, yapım aşamasını sürekli takip ettiğim yusuf hocanın karavanının benzer planında şöför koltuğunun arkasındaki 2 li açılır kanepe tarzının yerine teklisi olarak planlasak, ön koltuklarıda 1+1 dönebilen olarak yapsak panelvanın iç planı sizce nasıl olur?
motor konusunda düz dizel ve turbo dizel farkına hem yazılanlar hem de tablolar açıklamalar getirilmiş. ancak biraz daha ayrıntılı olarak sorarsam; yakıt tüketimi farkı ne kadar? ( 10 m3 2500 D ve 2000 tdi motor). karavan içindeki sabit yapılan işlemler düşünüldüğünde ağırlığı da eklersek araçların yol performansları nasıldır?
farkların, teknoloji, güvenlik,konfor yanları var biliyorum ama farkın büyüğü ekonomik olmakta maalesef.uzun yolculuklar için deneyim ve bilgilerinizin ışığında neyi önerirsiniz.( arasındaki fark ve karşılaştırmalar çok uç olsada, 9000 liralık 2001 2500 d jumper ve 13500 liralık 2004 model 2,0 dti ducato var yakın şehirlerde.her ikisi de 10m3 )

paylaşacağınız bilgileriniz benim için yol gösterici olacaktır, ilginize şimdiden teşekkürler.

Haydar Hocam;

Bu bölümü baştan sona dikkatlice okumanızı salık veririm, size yararlı olacak epeyce bilgi var.

2007'ye değin olan ducato'ların iç hacim ve ölçüleri:

Hacim: Uzunluk: Yükseklik: Genişlik: Araç toplam uzunluğu:
1. 15 VAN 2.0 JTD ve 2.3 JTD : 10 m3 286 cm 1881 cm 1808 cm 510 cm
2. MAXi VAN 2.8 JTD..............: 12 m3 336 cm 1881 cm 1808 cm 560 cm

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Haydar Hocam;

Bu bölümü baştan sona dikkatlice okumanızı salık veririm, size yararlı olacak epeyce bilgi var.

2007'ye değin olan ducato'ların iç hacim ve ölçüleri:

Hacim: Uzunluk: Yükseklik: Genişlik: Araç toplam uzunluğu:
1. 15 VAN 2.0 JTD ve 2.3 JTD : 10 m3 286 cm 1881 cm 1808 cm 510 cm
2. MAXi VAN 2.8 JTD..............: 12 m3 336 cm 1881 cm 1808 cm 560 cm

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

Sn. Cavid hocam ilginiz için teşekkürler. aslında sadece bu konu başlığını değil bir çok konuyu sizleri tekrara düşürmemek için dikkatlice okuyorum. yeniden baktım, ölçüleri bulamadım ama bilgilendirmeniz iyi oldu. diğer sorularımın bazı cevaplarını burada ve başka konu başlıklarında buldukça bilgi dağarcığıma ekliyorum. diğer sorularımın cevapları da şekillenirse yakın bir zamanda bir tane ducato, jumper veya boxer alacağız. Cavid hocam tanışma sayfasında yazdığınız gibi, bizde bir yerden başlamaya çalışıyoruz, yeniden teşekkürler.

haydarsinan' Alıntı:
diğer sorularımın cevapları da şekillenirse yakın bir zamanda bir tane ducato, jumper veya boxer alacağız. Cavid hocam tanışma sayfasında yazdığınız gibi, bizde bir yerden başlamaya çalışıyoruz, yeniden teşekkürler.

Sanıyorum, araç seçimini yaptınız; PSA Grubu.(Fiat Ducato- Citroen Jumper- Peugeot Boxer) Artık model ve hacim seçimini de yapıp bir yerlerden başlayacaksınız. Bu aralar çok okuyun, bulduğunuz her şeyi okuyun ve sorun derim ben.

Kolay gelsin dileğimi yineliyorum.
Cavid Sezen

bizdeki 10m3 jumper'in pompasını yaptırdıktan sonra düz dizeller hakkındaki görüşlerim tamamen değişti, motor ve pompası iyi olduğu zaman 10m3 araçlar için 2500cm3, 12m3 araçlar içinde 2800cm3 motor hacimleri iyidir, performansları yeterlidir, korkmadan ve çekinmeden alabilirsiniz, alacağınız aracın kaportası ikinci planda tutarak ilk önce motor durumu ve pompasına baktırın, motor ve pompadan geçtikten sonra kaportasına bakmaya başlayın, münkün olduğunca ilk elden almaya, çok el değiştirmiş araçları en son seçeneklere bırakın, aracın yedek anahtarı ve dosyasının bulunması kullanıcıların titiz olduklarını düşündürür, satıcı malını ne kadar çok övüyorsa bilhassa dikkatli davranın

Merhaba, araç ruhsatını karavana dönüştürmek için ABSli olma şartı ve 6 yaş altındakilerde %84 ÖTV uygulaması olduğunu biliyorum.

Oğuz bey'in yazısından yapılan alıntıda şöyle bir bölüm var; "15m3 ve üstüne girmek istemiyorum, çünkü şu an 5 yıl limiti içinde olduklarından %84 ÖTV ödemek gerekiyor. "

Bu bölümü okuyunca aklıma bir soru takıldı. 15m3 altındaki araçların karavana dönüşümünde ÖTV uygulaması yok mu?

Diyelim ki 2 yaşında bir aracı karavana dönüştürdük ve ÖTV uygulamasına göre ödeme yapmamız gerekiyor. Bu vergi miktarı neye göre hesaplanıyor? Örnek bir rakam belirtebilecek olan var mıdır?

Bir de PSA türü araçlar bana da daha yakın seçenek gibi geliyor. Hem devasa boyutları yok, hem de yapma kasa işine girmeye gerek kalmıyor ve arabanın hava sürtünmesini arttırmıyor. Fakat bu araçlarda sanırım artık hep önden çekiş seçeneği var. Karavanlarda arka kısım ağır olduğundan aracın önden çekişli olması dik yokuş ve yağışta sürücüyü zorlayabilir. Bu araçların içinde arkadan çekiş seçeneğine sahip olan var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Uğur bey, beş yaşından büyük bütün panelvanları karavana dönüştürebilirsin, beş yaşından küçük araçlar içinde %84 ötv ödüyorsun bu büyük ihtimalle kasko bedeli üzerinden alıyorlar, abs şartı yok, arkadan çekişli panelvan olarak benim bildiğim iveko ve rus gaz marka araçlar var, eğer dengeli bir yerleşim yaparsan çekişin nerede olduğunun bir anlamı yok, arkadan çekişli diye bütün yükü arka tekerlere verirsende yanlış, yük dağılımı yapmak zorundasın, daha çok bilgi için forumları oku, herşey forumlarda var :smiley:

Genelde panelvanlar ruhsatta 2+1 kişi taşıma kapasitesi ile geçiyor. Bu araçları karavana çevirdiğimizde yolcu taşıma kapasitesi yine 2+1 olarak mı kalıyor yoksa 5-6 kişi taşınabilecek şekilde ruhsatta düzenleme yapılıyor mu? Karavanın oturma grubunda güvenli bir şekilde yolcu taşınıyor mu? Teşekkürler.

ruhsat 2+1 çıkıyor, sayıyı artırmak şu anda sorun

Cavit beye
Yusuf beye
Öncelikle verdikleri bilgiler için teşekkür ederim.2007 dukado 11,5 m3 120 multijet 2.3 motor 92 bin km.21.800 TL. uygun olduğu için aldım.12m3 2004-2005 düşünüyordum .Düzgün araba bulamadım.Bu kısmetmiş.
Ötv den ve ekonomiden ötürü aracı yavaş yavaş yapmaya ve yaptırmaya çalışacağım. Zemin ve arka bölümdeki yatak bölümü ilgili bilgiler almak istiyorum.
Şimdiden tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

sayın Zaloğlu aracınız hayırlı uğurlu olsun 2012'yi nasıl bekleyeceksiniz bilmiyorum ;D benim karavanım bölümünde size cevap yazdım alt döşeme ile ilgili.

[attachment=1[quote="yaybek"]
Abiler, bugün bizim şirkete alınan 2 adet 15m3 lük Ducato'lardan birini metre elimde inceledim,uzunluk iç kısım arka kapıdan şöför koltuk arkasına 4 metre benim 12m3 ducato 3.40cm genişlik 190 cm en geniş olan orta kısım ki o arabada çok fazla fark yok alt ile üst nokta arasında sanki kare gibi buda mobilya uygulanırlılığını kolaylaştırır yükseklik ise 190 benim araba ile aynı sayılır,en güzeli orta kayar kapıyı ön kapıya yakın taşımışlar eski modellerde kayar kapı arka bölmenin ortasına gelecek gibi bu sebeple mutfak tezgahı çok modelde kapı açılınca ortada kalıyor hal böğle olunca kapıyı acınca mutfak tezgahı halka açık olmayacak ;D kimse ne pişirdiğinizi görmeyecek.vallaha benim düşüncem 2011 den sonra bu arabalar ötv'den muaf olmaya başlayacak ki ilk modeli 2007 de piyasaya çıktı,bundan sonra arabada extra bir kesmeye bicmeye gerek kalmayacak bir nevi hazır Semi integral arabada donanımda çok iyi her türlü konfor var,ne diyelim gel 2011 gel.
[/quote] Yusuf kardeş şu bahsettiğin kapı konusu varya,o kapıyı ufaltmak (0rtadan ikiye bölmek gibi)Tüv de sorun yaratırmı?veya panel vana cam açtırmak.

Photo 0112

Enver abi kapıyı sabitleyip yeni küçük bir kapı açma işini tüv nasıl kabul edr bilmiyorum,bir makina mühendisine sorarak öğrenebiliriz ama projede göstererek rahatlıkla yan camları açabiliriz ki benim araç panelvandı ve her iki tarafa cam açtık.

Dukatolarda kapının yarısına kadar gelen mutfak tezgahının arkasını tavana kadar kapatıldığı vakit dışarı ile temas kesilmiş oluyor.
Bu şekilde karavanlar gördüm.Güzelde olmuştu.Kapıda küçülmüş olur.
Saygı ve sevgilerimle.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR