Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 272
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 252,574
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

Sevgili motokaravancı dostlar sevgi ve saygılarımla.Bu topikde yer aldığı için burdan sayın Seyyah Halil ÇAYDAŞI bey e İzmir den sayın FahrettinGÜLNİHAR bey aracı ile ilgilendiği için adres ve tel vermek istiyorum.İletişim kurmak amacı ile ,kendisirica etti . tel. 0 232 6731168 cep 0 532 5683264 Kendisi Çandarlı da yaşıyor .Bizler bilgisayarı ancak kullanabiliyoruz.Üyelik bilgilerinden tel elde edemedik.SELAMLAR.

Etiketler
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

Hazır karavan alma dürtülerim bunca senedir hayat bulamadığı için bende karavan yapmaya karar verdim...(Tanıdığım ustalar + olursa İmaj karavan destekli)

VW istememe rağmen araç fiyatlarının yüksekliğinden dolayı PSA ya daha doğrusu Ducatoya yöneliyorum...

Dizayn gereksinimler beklentileri altalta yazarsam ve deneyimli arkadaşlar görüş bildirebilirlerse çok memnun olurum...

- 3 kişilik olacak. (2 yetişkin+ an itibariyle 12 yaşında bir erkek çocuk... ÖNEMLİ: Yetişkinin biri 198 cm boyunda :'( )

- Dizayn olarak Cemle çok konuştuğumuz bir tarz düşüncesindeyim. Kapı karşısı mutfak bölümü (klasik westfalia) ... ön kabin üstü dolap ... Arka kısımda U şeklinde oturma grubu ve ortasında masa (2 kişilik yatak olacak ... boydan dolayı zorunlu öne doğru yatmam gerektiğinden)

- Oturma grubu üstü yanlamasına tek kişilik bir ranza ... Açılır kapanır... Kullanılmadığında yukarı dikey kapatıp alttaki oturma grubunu rahatlatma...

- Mutfak kısmına ve orta kapı yanı oturma grubu kısmına 2 cam...

- Depolar, aydınlatma vb. hamleleri ise araştırıp doğru yaklaşımı bulmaya çalışacağım...

- Mutfak kısmı ve arka ranza kısmı üstüne 2 havalandırma...

- Olmazsa olmazlar: Vebasto, 3 kişi içeride rahat oturma, kolay mutfak pratikliği...

Buzdolabı, güneş paneli, omnistor, enerji sorununu çözme vb. aşamalar sonra bütçenin elverdiği zamanlarda çözeceğim hamleler...

İlk aşamada gezebilmek yatabilmek ısınabilmek ve bozuk havalarda iç mekanda rahatça oturabilmek bizim için ziyadesiyle yeterli...

Duş-wc kabini olayına gir(e)miyorum... Hem 2-3 günlük hafta sonu gezileri ve hem de kamp destekli Avrupa seyahatleri için bu camper ı hedeflediğimizden (artı olarak yapım masrafını ciddi artırdığından) bu konfordan vazgeçtik...

Kabaca istediklerimiz bunlar...

Bu çerçevede 12 m3 yerine 10 m3 araç alsam yeterli mi? (50 cm boydan fark var, ancak şehir içi manevra park yeri gibi konularda ciddi rahatlık sağlar mı diye düşünüyorum)

Oturma grubu üstü ranza hamlesi gerçekçi mi?

Kısaca tavsiyeleriniz neler olurdu?

Herkese selamlar...

Haldun

Haldun Hocam, önce kararınız için sizi kutlarım. Sonuçta, yıllar süren araştırmalardan sonra, bir karara varmak çok güzel. Benzer soru ve sorunlar, bizler için de geçerli.

Neden yeni bir başlık açmadınız? Şimdiki başlık, daha genel tartışmalar için uygun bence. Oysa burada, daha çok sizin özelinizde tartışılacak konu; ne dersiniz?

10 m3 PSA araçların iç uzunluğu, 286 cm. Sizin için, yatak en az 200 cm olması gerek. Kalıyor 86 cm, o da mutfak için yeter bence.

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

Cavid hocam,

Ben topik açmayı pek sevmeyen biri olduğumdan varolan topiklerden birine yamanmak daha kolay geldi... :D

İşin gerçeği haftasonu Adapazarı-Hendek te Öküzgova yaylasına kampa gece korku filmi izlemeye gittik tanışık olmadığım bir offroad camiasıyla...(sadece bizim tayfadan tek bir arkadaş sevgilisiyle vardı, ki zaten hep onlarla güzel sohbetler yaptık)

Orada anladım ki artık eşimi çadır-tulum seçeneğiyle kamp ortamlarına daha fazla götüremeyeceğim...

Hanımlar artık konfor istiyor ve kendileri açısından haklılar...

Bende ailemle birlikte olmayı seven biriyim...

O nedenle ister istemez nivamı satıp bu hamleyi yapmaya karar verdim... :-\

Yatak konusuna gelince...

Yatak boyu 190 olsa da olur hafif çapraz yatarım yada ayaklarım dışarı da kalır önemli değil, zaten alışkınım... :D

Aslında U şeklini birazda şundan istiyoruz, bir kişi yatarken hiç masayı kapamadan diğer kişi de masa da oturup istediğini yapabilir...

Haldun bey PSA grubu araçlar bencede (alırken fiyat ve tamir masrafı ve de iç ölçüler yönünden) daha isabetli bir karar. 10 m3 PSA araçlar yanılmıyorsam,transporterdan 10cm daha uzun ve tavana doğru transportera göre daha az daralıyorlar.
Karavanda WC ,banyo bölümü planı çok etkiliyen,alanı daraltan ve yer kaplıyan bir bölüm. Ayrı bir başlık açılıp gerekli mi gereksiz mi tartışılabilir. Bence gerekli. Hele ailecek kullanılacaksa. Yıkanmayı başka alternatiflerle yaparım deseniz bile, gece aile fertlerinin kalkıp tuvalet ihtiyaçlarını , karavanın dışına çıkmadan, giderebilecekleri ayrı bir bölüm oluşu bence çok önemli.
10 m3 araçlar şehir içinde, yada dağ,yayla gezilerinde manevra yönünden 12m3 lere oranla daha rahat kullanım açısından benim de kafamı kurcalıyor. 2 kişi ve bir çocuklu aile için ideal.
Ducatoların 1,83 cm olan enini İmaj karavan bir operasyonla, yanlara doğru saçı kesip genişletilebileceğini ( arkadaki yatak bölüm yan duvarlarını) ve dış aynaları geçmediği sürece bu işlemin yasal bir engel teşkil etmediğini bir arkadaş bu forumda İmaj karavandan aldığı bilgiyle belirtmişti sanırım. Bu konunun üzerinde durabilirsiniz.
Böyle bir durumda 10 m3 bir araçta arkada enlemesine yatabilme şansını yakalar (şöför arka bölümünde ,arkadan öne doğru 120cmx190cm gece yatak,gündüz yemek grubu + 90cmx60cm mutfak + 76cmx80cm wc,banyo kabini =286cm) ve kayar kapı bölümüne gece yatak olabilen bir aparatla 10m3 te 3 kişiyi yatırabilme + 4 kişilik yemek gurubu + mutfak+ wc, banyo bölümünüz olabilir.

Sn. Atilla "atiladi'nin çizimini yapıp gönderdiği 10 m3 ler için yerleşim planını, üzerinde bir kaç ilavemle daha açıklayıcı olması açısından çizmiştim.
Saygılar. Kolay gelsin.
dublecamper10m3a.jpg

dublecamper10m3b.jpg

Ayrıca , kayar kapı önüne gece açılarak düşünülen tek kişilik yatağın 166cm olan boyu, yolcu koltuğundan da faydalanılarak (koltuk dönerli yapılarak) 190 cm i bulabilir.

Erden hocam,

O bilgiyi yazan bendim, Aydın beyle konuşmuş bu konuyu tartışmıştık...
Lakin yanlamasına yatak gene de bana uygun olmuyor...
Wc konusu önemli dediğiniz gibi...
Onu nasıl çözerim diye kara kara düşünüyorum... :-\
Galiba ayrı başlık olsa iyi olacak topiğin şaftını kaydırdım sanırım...
Sayın moderatörüm Cem beyin dikkatine... :D

Not: Erden hocam inanın çizim çok işime yaradı... Benim düşündüğüm yatağın dikdörtgen olması gerekmiyor... Uzun boylu olan benim ve kapı tarafı daha uzun seçilir diğer mutfak kısmı ise daha kısa yapılırsa, wc+banyo hamlesi 12 m3 için kotarılır sanırım...Çünkü yatak ve oturma grubu kısmına mutfak tarafına 170 cm kalıyor ki bu ziyadesiyle yeter...

gezmen' Alıntı:
Haydar Hocam;

Bu bölümü baştan sona dikkatlice okumanızı salık veririm, size yararlı olacak epeyce bilgi var.

2007'ye değin olan ducato'ların iç hacim ve ölçüleri:

Hacim: Uzunluk: Yükseklik: Genişlik: Araç toplam uzunluğu:
1. 15 VAN 2.0 JTD ve 2.3 JTD : 10 m3 286 cm 1881 cm 1808 cm 510 cm
2. MAXi VAN 2.8 JTD..............: 12 m3 336 cm 1881 cm 1808 cm 560 cm

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

Ducato ölçülerini daha önce koymuştum; bendeki bilgiler yukarıda.

Transporter Yüksek tavan ise:

[attachment=1]

Erden Bey, "bi biz galıvedik; hadi gari biz de yapıverem, bi sene bi bene..." :D

Cavid Sezen

Pv lwb hr

12 m3 Ducato lar sadece 2.8 JTD mi?

2003 sonrası için evet; daha öncekiler için bilgim çok yeterli değil. (Avrupa'da, 2003 sonrası 12 m3 Ducatolarda 2300 cc olanlar var; keşke bizde de olsaydı... :()

Cavid Sezen

12m3 Ducatolar, motor hacimleri ve yakıt sistemleri;

1997-2003 modeller
2.5 D...............64 PS
2.5 TDI..........113 PS

1998-2006 modeller
2.8 D...............87 PS
2.8 TDI..........116 PS
2.8 JTD..........127 PS(2003-2006)

2007-2010 modeller
2.3 Multijet.....130 PS
3.0 multijet.....150 PS

gezmen' Alıntı:
Erden Bey, "bi biz galıvedik; hadi gari biz de yapıverem, bi sene bi bene..." :D

Cavid Sezen

Cavit bey, kısmetse niyet seneye
Önemli olan aracı denk getirmek. :-\ 10 m3 Ducato düşünüyorum. Anca 1 sene içinde buluruz inşallah ;D

gezmen' Alıntı:
Neden 10 m3, 12 m3 de düşünmez misiniz?

Cavid Sezen

İki kişi için(eşim ve ben,) yeterlidir diye düşünüyorum. Ayrıca manevra ve kullanım kolaylığı yönünden de şimdilik düşüncem bu.Yukarda bahsettiğm plan da bence kullanışlı ve ferah. Bence karavanı ev rahatlığı ve genişliği gibi düşünmemek gerek. Önemli olan doğada olmak,karavanda yaşamak değil diye düşünüyorum. Önemli ihtiyaçları karşılasın yeter. Tabii biraz da ekonomik zorluklar böyle de düşündürüyor olabilir.Selamlar...

Haldun bey, kafanızı karıştırmak istemem ama emin misiniz? Size sanki üstü açılır Defender daha çok yakışırdı. Uygun Defender bulmanın zorluğu nedeni ile düşünmüyorsunuz?

erdenbay' Alıntı:
İki kişi için(eşim ve ben,) yeterlidir diye düşünüyorum. Ayrıca manevra ve kullanım kolaylığı yönünden de şimdilik düşüncem bu.Yukarda bahsettiğm plan da bence kullanışlı ve ferah. Bence karavanı ev rahatlığı ve genişliği gibi düşünmemek gerek. Önemli olan doğada olmak,karavanda yaşamak değil diye düşünüyorum. Önemli ihtiyaçları karşılasın yeter. Tabii biraz da ekonomik zorluklar böyle de düşündürüyor olabilir.Selamlar...

Erden bey eğer işinizi görürse elimizde temiz bir araba var, arabaya sadece dört lastik ve debriyaj değişimi istiyor debriyaj acil değil fakat lastikler dişli olmasına rağmen uzun süre yattıkları için yanaklarda çatlamalar var, arabanın motor, pompa ve yürüyeni süper iki aydır yatıyordu tek marşta çalıştı,
ilgilenirseniz http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=48881.msg552586#msg552586

bartek' Alıntı:
Haldun bey, kafanızı karıştırmak istemem ama emin misiniz? Size sanki üstü açılır Defender daha çok yakışırdı. Uygun Defender bulmanın zorluğu nedeni ile düşünmüyorsunuz?

Bartek hocam,

Elbet gücümüz olsa da keşke Unicat alabilsek... :D

Lakin şu an en gerçekçi çözüm sanırım 12 m3 ducato...(9m3 yüksek tavan VW Cem in araç dizaynı da uygun ancak maliyet VW ye geçince ciddi yükseliyor :'( )

Bu arada üstü açılır defender nedir tam anlayamadım?

110 luk yada 130 luk arkası brandalı LR yi mi kastediyorsunuz?

Eğer ambulansları söylüyorsanız o araçları zaten alan aldı, beğenmeyenler de satmaya uğraşır...

Kendi adıma olabildiğince yüksek model bir panelvan almaya çalışacağım...

Ne yalan söyleyeyim bana kalsa niva+çadır ile devam ederim, lakin olmuyor işte... :-\

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,470
Kayıtlı Üye Sayımız
172,121
Kaydolan Son Üyemiz
tto

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR