64 Gün, 24.000 Km........ Orta Asya, Moğolistan....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,095

Etiketler

Azerbaycan'a aracınızla nasıl girdiniz? Yüklü bir para isteniyor diyorlar.
Azerbaycan umumi pasaportlara vize uyguluyor, bizim yeşil pasaportumuz olduğu için vizeden muaftık. Gümrükten girerken yalnızca araç için 3 günlük vize vermişler. Birde girişte tam rakamı hatırlamıyorum ama 30$ civarında trafik sigortası gibi bir şey yaptırdık.
Kimsenin para filan istediği yok. İnternette bir yığın yalan yanlış bilgi dolaşıyor. Bunların hemen hemen hepsi kulaktan dolma ve abartılmış bilgiler. Size tavsiyem bunlara itibar etmeyin. En doğru bilgiyi bire bir olayı yaşanlardan yani 1. nci elden öğrenmeye çalışın.
Selamlar

Buhara'dan devam ediyoruz.....

00079
00079 1
00079 2
00079 3
00079 4
00080

Azerbaycan umumi pasaportlara vize uyguluyor, bizim yeşil pasaportumuz olduğu için vizeden muaftık. Gümrükten girerken yalnızca araç için 3 günlük vize vermişler. Birde girişte tam rakamı hatırlamıyorum ama 30$ civarında trafik sigortası gibi bir şey yaptırdık.
Kimsenin para filan istediği yok. İnternette bir yığın yalan yanlış bilgi dolaşıyor. Bunların hemen hemen hepsi kulaktan dolma ve abartılmış bilgiler. Size tavsiyem bunlara itibar etmeyin. En doğru bilgiyi bire bir olayı yaşanlardan yani 1. nci elden öğrenmeye çalışın.
Selamlar
arif bey siz kendinizmi araç için üç günlük vize istediniz.yoksa sadece geçiş güzargahınızda olduğu içinmi üç günlük vize ancak yeterli diyemi talepte bulunmadınız.vize süresi üç günden fazla olsa idi. 30dolar dan daha fazlamı sigorta parası ödeyecektiniz.sigorta ve diğer ücretler örneğin bi on gün için ne kadar olurdu.teşekkürler.

11Temmuz 2016
Sabah saat 06.30 da uyandım, erken diye biraz oyalandım 07.30 da kalktım duş aldım, Utku'da kalkmış, kahvaltıya gittik. Bahçede yeşillikler arasında bin bir çeşit kahvaltı çeşitleri. Kompat( Komposto), kroket, lokma, yumurtalı ekmek, erik, kayısı, vişne reçeli, omlet, tereyağı, yeni yapılmış sıcacık elmalı kek, meyve, çay acayip güzel bir kahvaltı. Odayı boşalttık, pasaportları alıp çıkacağız. Kuş cıvıltıları içinde oturuyoruz ama hava fena sıcak. Antika otelden ayrılıyoruz, saat 09.30 akşam gezdiğimiz yerleri gezdik, arabamızı aldık yola çıktık. Saat 12.00 gibi Semerkant’tan ayrıldık, düştük gene bozuk yollara, Duşanbe'ye yola çıktık. Fakat yolda yakıt buluruz düşüncesiyle epey yol aldık, bulamadık, o kadar yolu geri döndük, nihayet bir yerde bulduk, tekrar aynı yolu gideceğiz. Duşanbe 450 km. imiş, saat 13.09, sağ tarafta dağlar tepeler var, sol taraf düz. Urgut'u geçtik. Karşımızda kaya gibi dağlar var. Şimdi kontrol noktasındayız. Polis Arif'i alıp gitti, ben Utku ile arabada bekliyorum. Etraf dimdik kayalar ile çevrili, bakalım polis ne istiyor. Bizi önce Fransız zannettiler sonra Türk deyince şaşırdılar. Arif'in ehliyet- ruhsat bizim pasaportlar hepsini inceledi, galiba sigorta istiyorlar ama gümrükte sigorta yaptırtmadılar. Neyse Arif geldi devam ediyoruz. İlk defa dağdan gelen su ama pırıl pırıl dereler başladı. Yeşil ormanlar, çölden çıktık artık. Epey tepeler tırmandık, şimdi iniyoruz, çok virajlı, kayalık ama Antika oteldeki kadın "kaya zannetmeyin kil onlar" demişti. Yol çok ama çok virajlı, Arif indi fotoğraf çekiyor. Kaşkaderya vilayetine girdik. Yine kontrol noktası geçtik (sınır gibi) ilden ile geçerken stop işaretinde duracaksın, polis görecek öyle geçeceksin. Neyse bir yerleşim yerine geldik sanırım, ağaçlık bir yer, dağlar yok, her taraf ova oldu. Çölde üç yerde hortum gördük ve ardından çöl fırtınaları var. Tirmiz 220km, Xumdon'a girdik, yol şimdilik güzel, Utku direksiyonda, arazi yapısı değişti yine tepeler, dağlar başladı. Gumlog sanırım burası, Novobod köyünden geçiyoruz, sanırım köy değil ilçe filan çünkü bayağı gelişmiş. Tirmiz' e 182 km kaldı, sanırım yine kontrol noktası, epey araba var. Burdan geçtik mi başka bir ile gireceğiz. Arif'i yine pasaportlarla çağırdılar, bakalım hemen çıkacak mı? Evet geldi çok şükür yola devam. Derbent ypx Maskani kontrol noktasına geldik. Pasaportları verdik fakat bizi de indirdiler kayıt yapıldı neyse yola çıktık. 20.13 gidiyoruz. Hava 28° yine kontrol noktası, Arif pasaportlarımızı aldı gitti, bakalım bizi çağıracaklar mı? Yok çağırmadılar, yola devam ettik, epey yol geldik saat 23:00 e geliyor, yine kontrol noktası, Arif pasaportlarla gitti, geldi karanlıkta devam ediyoruz, çevreyi göremedik. Bir kontrol noktasından daha geçerek Tacikistan sınırına geldik. Kayıt yaptırdık, parkta kalacağız. İlerideki köy Tacikistan- Tursunzoda imiş. Saat tam 24.00 de geldik, kapıda iki kişi belirdi, biri arabayı yıkayım dedi, diğeri para istedi. Arif yok dedi, arabayı yıkayacak olanın annesi Özbek, babası Ankaralı Türk'müş, güzel Türkçe konuşuyor. Sabah gelip arabayı yıkayacakmış 20.000 cym(som)' a. ....devamı yarın.
00115
00116
00117

12 Temmuz 2016
Sabah arabamızı yıkadılar 20.000 som verdik, kalan Özbek paralarını da Tacik parasına çevirdik, kahvaltımızı yaptık, içeri girmek için kapıda bekliyoruz. Saat 07.51 asker geldi pasaportlarımıza bakıyor, turist dedi, şimdi gümrüğe giriyoruz. Bir askeri kamyonet geldi, onu içeri aldılar, kapıyı tekrar kapattı bekliyoruz. Neyse içeri girdik, bir sürü aramalar, bu Özbekler çok fena. Utku ile beni arabadan çantalarımızla indirdiler. Çantalar x-ray cihazından geçti ve açtırdılar ve baktılar, sonra kabine sokup her tarafa bakıyorlar, ta iç çamaşırlara kadar ama bize daha toleranslı davrandılar. Narkotik var mı? Diye sordular bende güldüm. Tansiyon ilaçlarımıza baktı, onaylı olduğu için bir şey demedi. Neyse geçtik, şimdi Tacikistan'a girdik, pasaport işlemleri tamam, hiç bir arama yapmadılar. Saat 09.59 fakat arabanın yol vergisi için saat 14.00 kadar bekleyecekmişiz, yapacak memur o saatte gelecekmiş. Arif Türk tır şoförlerinin yanına gitti, sohbet ediyorlar. Şoförler Duşanbe'de bir Türk'ün telefonunu verdiler, Arif ile konuştular. Ayrıca buranın telefon işini 20 $ a birine yaptırdılar. Tırcılarla birlikte orada olan bir Türk restoranına gittik, biber dolması+ salata yedik, lezzetliydi. Tırcıların bir Ağrılı Kenan , biri Maraşlı Cafer. Ağrılı ısrarlarımıza rağmen yemek paramızı da ödedi. Gümrük memurları da restoran a geldiler. Restoranın sahibi bayan gümrükten telefonla çağırıldığımız söyledi, gittik. Ağrılı çocuk Arif ile birlikte idi, beklenen adam geldi, arabanın işi bitti, Kenan ve Cafer ile vedalaştık, gümrükten 13.50 de ayrılarak Tacikistan'a girdik. Bir saatte Duşanbe’ye geldik, 60 km. yol güzeldi. 14.50 gibi Arif Ağrılı Kenan’ın telefonunu verdiği adamı aradı, adama yerimizi tarif ettik, gelip bizi alacakmış, bekliyoruz. 15.13 380 Selahattin geldi, arkalarından takip ediyoruz, otellerine geldik, çay söyledi. Biraz sohbet ettik, arabayı tamire götürdüler, yarın ancak bitermiş. Utku ile odamıza çıktık, güzel, kocaman iç içe iki oda. Banyosu da güzel. Utku içerideki odada kalacak. Neyse Arif geldi, biraz istirahat ettik, dışarı çıkalım dedi, saat 16.30 du, hava çok mu çok sıcaktı. Fotoğraflar çektik, oyalandık, akşamüzeri otele döndük. Selahattin evine gitmiş. Bir taksiye adres tarif ettiler, Türk restoranına gittik. Merve restoran büyük, işlek bir restoran, kaç kişinin çalıştığı belli değil. Ben saç kavurmamı mı yiyemedim, sadece cacık ve pide yedim. Yürüyerek otele geri döndük, daha iyiyim. Bugün bana sınırda herhalde güneş çarptı, öğleden sonra kendimi zor taşıdım. Şimdi iyiyim ve yatıyorum. Arif duş aldı geldi, ben yatıyorum, sabaha....
00117 1
00118
Duşanbe........
00118 1
00118 2
00121
00122

13 Temmuz 2016
Sabah saat 08.00 de duşumu aldım, Arif'le Utku'yu kaldırdım. Oteldeki bayandan bankanın yerini öğrendik, para bozdurduk. Kahvaltıya gittik, aldıklarımızın çoğunu yiyemedik. Otele geldik, Arif duş alıyor, Utku'da alacak. İnşallah işlerimizi halleder yola çıkarız, saat 09.17.
Evet, sabahtan kahvaltı ettik, pasaport fotokopilerini boşuna çektirmişiz. Sonra bankaya gidip para bozdurduk. Pamir'e girmek için önce UVD diye bir yere gittik. Pamirli birisi pek yardım etmek istedi ancak dil sorunu vardı, orası değilmiş İçişleri Bakanlığına yolladılar. Kapıdaki görevlilerle de anlaşamadık, içeriden Türkçe- İngilizce bilen bir bayan geldi, birimizin pasaportunu alıp içeri gitti, biraz sonra geldi gideceğimiz yer OVİR miş ve birisinin adını verdi. Bir taksi ile gittik, pasaportlar işleme kondu, çalışanların öğlen tatiliydi herhalde, boşu boşuna öğle saatini orada geçirdik. Neyse görevli geldi, bankaya para yatırıp gelin dedi bu sefer, banka işlerini hallettik evrakları götürdük, yarın almaya geleceksiniz dedi. Biz de otele geri döndük, bir gece daha kalacağız, şimdi odada oturuyoruz, saat 14.25. Saat 15.45 oldu Arif’te uyuyor, neyse Utku'da kalktı dışarı çıkıyoruz saat 17.45 herhalde hava biraz serinlemiştir. Saat 22.25 ve 310 bir İran restoranında yemek yedik, yemekler güzeldi. İlk defa buralarda böyle servis gördüm, her şey tamdı. Mercimek çorbası, humus, salata, bir çeşit köfte, ızgaralar, patates kızartması ve dondurma 270 Somoni ödedik. Buranın ilk dört- beş restoranı arasındaymış. Zaten müşterilerde İngiliz, Alman, bir tek biz Türk, hiç Tacikistanlı yoktu. Neyse güzel zaman geçti, sonra Utku otele geldi, biz Arif'le Duşanbe'nin gece halini görmek için dolaştık geldik, şimdi yatıyorum.
00135
00136
00137
00138
00139
00140 1

Arif bey Özbekistan'a girişte ücret ödediniz mi(Toprak bastı parası veya giriş parası gibi) 500 dolar istendiği yazılmıştı bir yer de. Aydılatırsanız memnun olurum.

14 Temmuz 2016
Sabah saat 07.30 gibi kalktık, duşlar alındı, hemen Sirkin oradaki bankaya gittik, kartla para çekemedik. İçeriden birisinin yardım etmek için geleceğini söylediler, epey bekledik sonra içeri aldılar ama para çekemedik, daha sonra bankacı bayan bizi başka bankaya yönlendirdi, hatta taksiye kadar gelerek taksiciye gideceğimiz bankayı tarif etti. Taksicide yolda bankayı unuttu mu bilmem, burası dedi ama orada da çekemedik. Yanımızdaki nakit dolar azalmıştı, onun için bankadan çekelim demiştik ama olmayınca yeniden dolar bozdurup otele geldik. Utku fırsat bulmuşken yine duş aldı, buradan ayrılacağız. Evet, hazırlandık, çıkmak üzere resepsiyon a geldik, kimse yok. Telefon çalıyor ama bakan yok. Neyse kadını bulduk hesabı ödedik, ayrıldık. Şimdi OVİR'e gidiyoruz, saat 10.36 Mazot almaya geldik, saat 11.07 depoyu, yedek bidonları doldurduk, Ovir'e geldik. Görevli ilk önce yarın gelin dedi, Arif hayır biz dün gelmiştik deyince pasaportları istedi baktı bilgisayarına, verdi evrakı, küçücük bir izin belgesi, dünden beri bekliyoruz. Neyse hazırdı hemen aldık çıktık. Yakıtımız tamam yola çıkıyoruz. Semerkant’tan Duşanbe’ye 490 km yol yapmışız. Şehirde ilerliyoruz, saat 11: 20 bir yerden alışveriş yapmamız lazım. Yol üzerinde bir bakkaldan domates, biberi salatalık, soğan aldık fakat keşke almasaydık. Şehirden çıktık, yol boyu köylüler tarladan çıkan sebze ve meyvelerini satıyor. Üzülüyorum aşağıdan alışveriş ettiğimize. Zovadi'den çıktık, yalnız sis var daha kahvaltı yapmadık, güzel bir yerde durup karavanda kahvaltı yapacağız. Büyük bir nehirden geçtik( Kafirnigan, Amuderyanın önemli kollarından biri ), Arif Pamir'in suları dedi. Bu taraf faklı daha yeşil. Vahdat bitti, Andigon' a girdik.. Andigonda bitti epey ilerledik, polis durdurdu evraklara baktı tamam dedi, gidiyoruz. Yine kontrol var, bekliyoruz. Arif evraklarla gitti, ardından tamam dedi, Arif'in sakallarını sormuşlar. Ardından Buston'a girdik. Kontrol noktasından sonra güzel bir yerde kahvaltı ettik, yola çıktık. Saat 13.34 yol güzel, etraf yeşil, ekili alanlar ve hafif sis altında Pamir'e doğru ilerliyoruz. 10 Ağustosa kadar bu bölgeye izin verdiler, bakalım bize kaç gün yetecek. Dbeda bitti, epey yerler geçtik, polis durdurdu, 100 Somoni ceza kesti. Arif hak etti 90 ile gidiyormuş, yerleşim yerlerinde sürat yapmamak gerekiyormuş. Şimdi kahve içeceğiz, çok rüzgâr var, yola devam ediyoruz. Saat 14.45 hala Türkiye ile iki saat farkımız var. Sis altında gidiyoruz, çeşitli yerleşim yerlerinde geçiyoruz. Kodiob bitti çok virajlı, Pamir dağları lalenin anavatanıymış Şu an büyük bir yerleşim alanından geçiyoruz. Ardından acayip virajlı yollardan devam ediyoruz. Saat 15.30, su bulduk depoyu doldurduk. Bir aile burada dağ başında yaşıyor, gençler, hiç birbirimizi anlamadık, epey su var, hemen altta da büyük bir nehir var. Virajlı yollardan tepeye çıkmaya devam ediyoruz, Arif fotoğraf çekmek için durdu, bende inip bakacağım. Aşağıda yol çalışmaları var, baraj mı bir şey yapıyorlar, bayağı inşaat var. Sıcharag' a geldik, geçtik, polis merkezindeyiz. Yanlış yola yola girdik, polis söyledi, bende söylemiştim, geri döndük, doğru yoldayız şimdi. Vakhsh nehriymiş ve Amuderya'ya akıyormuş galiba. Yol bozuk Mujikharf'e geldik, biraz ilerledik bir bisikletli ile selamlaştık, mola vermiş, dönüyor galiba. Birde motosikletli ile selamlaştık o da dönüyordu. Rakım 1350 mt. deyiz saat 17:07 ha bire yükseliyoruz, alt taraf uçurum Vakhsh nehri, neyse Arif geceyi geçirmek için bir yer buldu, burada kamp yapacağız. Nehir kenarındayız, inşallah huzurlu bir gece geçiririz. İlk gördüğümüz bisikletli çocuk yoldan geçiyordu, meğer dönmüyormuş, aynı yoldaymışız. Yanımıza geldi hemen dibimizde çadırını kuruyor. Fransız’mış, adı Cyrill, Fransa'dan beri geliyor, Türkiye'yi 1 ayda geçmiş, Sinop Amasra arasının çok virajlı olduğunu söyledi. 4-5 yıllık bisikletle dünya turu yapıyormuş. Bilgisayar mühendisiymiş. Yemeğe davet ettik, yemekte bizimle yedi fakat şiddetli yağmur başladı, o yerini değiştirdi, tam karavanın kapısına oturdu. Yağmurdan kurtuldum diye sevindi fakat ben üşüdüm, içeri nasıl gireceğimi bilemedim, içeri kendimi attım, çocuk nasıl kalkacağını bilemedi. Daha sonra hazırlandı, hava kararmadan yattı. Biz Utku ile dışarda oturduk, yağmur geçti, serinlik geldi. Şimdi yatma hazırlığına geçiyoruz, saat 21:00.
00141
00142
00142 1
00143
00400
00405

15 Temmuz 2016
Sabah 06.30 uyandım, gerçi gece ara ara uyandım yola baktım, arabalar yoktu. Şu an 08.30 yola çıktık, her şey çok güzel. Fransız delikanlı epey erken çıktı, birlikte kahvaltı yaptık, Vakhsh nehri paralelinde ilerliyoruz. Sarıpul'dan geçtik, ilginç bir köprüden geçiyoruz. Etraf güzel , Labijar kontrol noktasına geldik. Pasaport istemediler, yol tarif ettiler. Çok virajlı yollar, şu an kahve molası verdik 1372mt. saat 09.43 kahvelerimizi keçilerin arasında içeceğiz. Devriye gezen askerler geldi, kimsiniz diye sordu, Türk deyince el sallayıp geçtiler. Küçük bir göl kenarında durduk, izin isteyip girdiğimizde yine o askerler ordaydı. Şimdi epey bir yol geldik, gene kontrol noktası, pasaportları verdik hemen geri getirdiler, o askerlerle yine selamlaştık. Bir şehir merkezine girdik, güzel bir yer, epey turist de var. Alışveriş ettik çıktık, köprüye geldik yine aynı askerler, selamlaştık yola devam ettik. O askerler biraz sonra tekrar bizi geçtiler. Biz şu an karavana su alıyoruz, daha sonra devam ettik, epey gittik, öğlen yemek yedik, Utku direksiyona geçti. Bir yere geldik kayıt yaptırıyoruz 1680mt. Ve Arif geldi, gidiyoruz, register (yani kayıt) olmuş. Görevli bariyeri açtı biraz yürüdük. Arif fotoğraf çekmek için indi, epey yol geldik, çay molası verdik. Uzun bir yol geldikten sonra arabadan indik, hava buz gibi, rakım 3000 mt. Saat 17.16 devam ediyoruz. 3252.8 mt. deyiz, sanırım burası bir geçit, "KHABURABAT" geçit noktası. Labirent gibi yollarda tekrar aşağı doğru indik, bir askeri bölgeye geldik galiba, Arif kalmak için izin istedi, bir sürü asker çıktı, olur dediler, başka taraftan asker geldi Arif'i aldı gitti, herhalde yer gösteriyor, ikisi geliyor bakalım karar ne? Evet, bizim beğendiğimiz yere getirdiler ve gittiler. Çok güzel ve emniyetli bir yer oh rahat uyuyacağız. Şimdilik bu kadar, yemek yerken askerler geldi, bir problem var mı diye sordular, yok dedik, teşekkür ettik gittiler. Arif'le oturduk, hava çok güzel, ama yatacağız. Saat 21.43 haydi iyi geceler.
00409
00410
00412
00413
00414
00417

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,122
Kaydolan Son Üyemiz
yatakli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR