2001 Model Lr Discovery Td5 Düzeltme Ve Yenileme Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troyexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 582
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,119

Etiketler
Klima temizleme köpüğü alıp fan yuvasından peteğe sıktım, havalandırma menfezlerinede sıktım , yarım saat bekleyip motoru taktım
Artık peteği temizlediğim içinmi yoksa fana bakım yapıp temizlediğim içinmi bilemiyorum fan gücü hissedilir derecede arttı, daha önce yollarda kalan çalı çırpıyı yabancı maddelerin hepsini fırlatıp attı tam güçte
Artık üflediği hava mis gibi kokuyor

IMG 9301
IMG 9302
Silecek motor aksamının komple orjinal yenisini aldım, montajını yaptım
Eskisinide epoksi boya ile boyadım , topladım geri dönüşüm kutusuna attım

IMG 9306
IMG 9309
IMG 9311
IMG 9313
IMG 9306
Ekli dosyayı görüntüle 63861
IMG 9309
IMG 9306
Sağ sol hava menfezlerini çıkardım , içindeki kapatma diline gres yağı gibi bişeu sürmüşler bütün pisliği toplamış üstüne
Bu orjinalde böyle değildir herhalde sonradan sürülmüş büyük ihtimalle ama amaç ne anlayamadım, belkide koku versin diye bi madde sürüldü zamanla acayip bişeye dönüştü
Sıcak suya detarjanla yatırdım da çözüldü
Elimin yettiği yere kadar boruların içinide temizledim

Son düzenleme:

sol hava menfezlerini çıkardım , içindeki kapatma diline gres yağı gibi bişeu sürmüşler bütün pisliği toplamış üstüne
Bu orjinalde böyle değildir herhalde sonradan sürülmüş büyük ihtimalle ama amaç ne anlayamadım, belkide koku versin diye bi madde sürüldü zamanla acayip bişeye dönüştü
Sıcak suya detarjanla yatırdım da çözüldü
Elimin yettiği yere kadar boruların içinide temizledim
Süleyman Bey,menfezleri çıkarırken kırılma olmadımı?Ben sağ tarfı söktüm temizledim,ama diğerleri çok esnek gbi çıkartamadım

Süleyman Bey,menfezleri çıkarırken kırılma olmadımı?Ben sağ tarfı söktüm temizledim,ama diğerleri çok esnek gbi çıkartamadım
Sağ sol menfezlerin sabitlemesi yanlarında sıkıştırma 2 şer tane tırnaklı saç var
Alttan parmakla kanırtıp yandanda göğüslüğü kapıya doğru esnetince kolay çıkıyor,
Plastikte kırılma olmazda o saç tırnaklar daha önce sökülürken 1 . 2 tanesi kopmuş gitmiş
Ama problem yok tınaksızda sabitleniyor
Teybin ordaki yani ordaki menfezler teyp paneliyle birlikte , paneli sökmek lazım yani komple menfezlerin için temizlemek için
Ben ortayı sökmedim , bi ara teybi çıkarıp bakıcam tırnakları nerde görmek lazım yoksa kırılır tabi

Herşey güzel oldu içime sindide , motorun arkasındaki ses izalasyon pedi sinir bozucu , fare yemiş gibi her tarafı parça katoloğunda parça numarasını buldum ama arattırınca fotograf çıkmıyor emin olamadım o yüzden...
ETC101742 doğru parça numarasımı alan varmı bunu?

IMG 9344
IMG 9345
IMG 9347
Orta panelide çıkardım , orta havalandırma borularıyla sağ sol havalandırma boruları paralel, panel içinde ses yapmaya müsait çok şey tespit ettim
Orta panelde tırnak yok tamamen vidalarla montaj
Önce küllük ve bozuk para gözleri çıkartılıyor , onların arkasında bardaklığın 3 sağda 3 solda vidası var , onlar sökülüp bardaklık dışarı alınıyor, sonra saat ve sol taraftaki düğme grubu alttan tırnaklarını kurtarıp dışarı alınıyor , onlarında arkasında birer tane vidası var, en son tabi en başta teyb dışarı alınıyor teybin kızagıda çıkıyor , kızağın üst tarafında 2 vida daha var onlarda çıktıktan sonra orta paneli çıkarabilirsiniz
Menfezleri temizledim boruların içinide klavuz çekip sabunlu bezi gezdirdim müdahale edemediğim tek yer peteklerin olduğu yer ve ön cam havalandırma boruları ön camın hattı ayrı orası göğüslük komple çıkmadan olmaz

Havalandırma sistemindeki handikap tüm geçme yerlerde sünger fitil kullanılmış, , sünger artık görüntüde sünger elinizle dokunduğunuz anda kül gibi yok olup gidiyor
Menfeslere yeni sünger yapıcam ama diğerlerine yine göğüslük çıkmadan müdahale etmek imkansız

IMG 9352
IMG 9355
IMG 9357
IMG 9359
Orta panelin içine kabloların temas ettiği yerlere slikon sünger yapıştırdım
Menfezlerin süngerlerinide hallettim
Sağ ve sol Menfezlerin uçlarını geçme çerçeveler var, onlar sallanıyordu sonlandığı yere bez bant sardım
Ses tamamen kesildi göğüslükte sayılır
Bu arada teybi sökmüşken içini açıp kristal kafasını temizledim,
Telefondan aktaran kristalli kaset kullanıyordum ses çok kötüydü meşer kafa kirliymiş şimdi gayet güzel oldu ses kalitesi

Ekli dosyayı görüntüle 63901 Ekli dosyayı görüntüle 63902 Ekli dosyayı görüntüle 63903 Ekli dosyayı görüntüle 63904 Orta panelin içine kabloların temas ettiği yerlere slikon sünger yapıştırdım
Menfezlerin süngerlerinide hallettim
Sağ ve sol Menfezlerin uçlarını geçme çerçeveler var, onlar sallanıyordu sonlandığı yere bez bant sardım
Ses tamamen kesildi göğüslükte sayılır
Bu arada teybi sökmüşken içini açıp kristal kafasını temizledim,
Telefondan aktaran kristalli kaset kullanıyordum ses çok kötüydü meşer kafa kirliymiş şimdi gayet güzel oldu ses kalitesi
Bir bilgi rica;tüm bu işlemleri yapmadan önce (soketleri,teybi vs.çıkartmadan),kutup başlarını sökmeye gerek varmı?

Birde kullandığınız silikon süngerin kalınlığı ne kadar?

Teşekkürler....

Bir bilgi rica;tüm bu işlemleri yapmadan önce (soketleri,teybi vs.çıkartmadan),kutup başlarını sökmeye gerek varmı?

Birde kullandığınız silikon süngerin kalınlığı ne kadar?

Teşekkürler....
Kutup başını çıkarmaya gerek yok , tabi teyb kodu olması lazım , elektriği kesildimi cod istiyor
Kendinden yapışkanlı silikon süngerin kalınlığı 1 cm gibi bendeki
Yanlız menfez birleşim yerlerine o olmaz, menfezlere ev cam çerçevelerine yapıştırılan süngerden kullandım oda kendimden yapışkanlı 1 cm kalınlığı olanda var 1,5 olanıda var, ikiside olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR