96 Zj Günlüğü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VolkanGurcan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 293
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,134

Etiketler

Direksiyon kutusuyla ilgili de bir güncelleme yapayım.Park ederken bazı direksiyon açılarında sanki pompa hiç devrede değilmiş gibi bir sertlik oluyordu.Tekrar hava alma işlemi uyguladım geçenlerde biraz daha normale döndü.Fırsat bulunca tekrar almayı düşünüyorum havasını.Bunun dışında özellikle otoban kullanımlarında bariz iyileşme var.Hatta neredeyse mükemmel denebilir.Daha önce 120-130 km/h hızına çıktığımda çok güvensiz hissediyordum.Direksiyonu sabit tutsam bile araba sağa sola dönüyordu sanki.Şimdi 150-160 km/h hızında parmak ucuyla tutuyorum direksiyonu ve hiç yalpalama yok.Otobandaki bozuk yüzeylerden hızlı geçince acaba nereye iniş yaparım diye düşünürken şimdi dümdüz gidiyor.Bu güne kadar yaptığım parasının en hakkını veren yenileme oldu.

Ön diferansiyel parçalarım da yola çıktı.Muhtemelen iki üç hafta içinde onu da hallederim diye düşünüyorum.Addco marka ön viraj demiri de sipariş etmiştim yol tutuş iyice düzelsin diye ama o gecikmeye girdi.Bir süre daha beklemem gerekecek.WJ viraj demiri de uydurulabiliyor aslında ama radyatör hortumuyla çakışıyor.Uğraşmak istemedim.

Ön far ampullerimden birinin ışığı azalmıştı.Bosch un Gigalight plus 120 H4 ampullerini aldım.Osram Nightbreaker lardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

ben tiguan ı almadan önce 4.0 1994 bulmuştum bir tane içi iyi olsa da motorda vs de çok masrafı vardı. almadım. temizi zor bulunur artık.

Direksiyon kutusunun gelişmişini alarak yol tutuşu ciddi anlamda iyileştirmiş oldunuz. Ben XJ'de kutuyu revize ettirmiştim ki onda bile ciddi fark etmişti. İkinci iyileştirme ise yol tutuşta amortisörleri değiştirince oluyor. Biz biraz deneyerek en uygun amortisörü bulmuştuk o yüzden şu diyemeyeceğim ama bilindik markaların hepsi iyi sadece araca uygun olanını bulmak lazım onda da bu işte tecrübeli ustalar yol göstermişti bana. Araçta 3.5 inç yükseltme kiti olduğu halde tabi XJ'nin arka dingilde makaslı Zigana Dağı virajlarında bile 120-130 km/h hız ile girebiliyordum. Aracın yol tutuşu artık çocuk oyuncağı gibi gelmişti. Bu modifikasyonları yapmadan önce 50-60km ile anca virajlara girebiliyordum. Viraj demir çubuğunu ben orjinal kullandım gelişmiş versiyonunda elbette fark vardır ama amortisörlerdeki iyileşmeyi görünce yol tutuş ile alakalı iyileştirme işini bırakmıştım,gayet yeterli idi.

Doug Thorley headers Tar otoda 3200 tl ye düşmüş. Komple 3" egzoz sistemine geçiyorum demek oluyor bu. Hep istiyordum ama gereksiz pahalı diye boşver diyordum. Flowmaster Super 50 ve yine flowmaster kat ile tamamlamayı düşünüyorum.

v8 motor zaten rahat manifoldda headers cok fazla guc artisi saglamaz diye dusunuyorum

Tam tersi bir durum söz konusu.Özellikle sağ ve sol manifoldu birleştiren Y pipe denilen parça tasarımı çok başarısız ZJ lerde.Standart egzoz sistemine kıyasla 3" e genişleyen egzoz boruları ve daha geçirgen katalitik konvertör-egzoz kombinasyonuyla 40 hp ye ulaşan güç artışı sağlanabiliyor.Tabi burda muhtemelen 5.9 motor ve filtre sistemide dahil edilmiş bir araç üstünde ölçüm yapılmış.

Geldi :cool:

U7MdG2.jpg

volkan hocam şanzımanın içinde bir parça demiştin düzenli olarak değişmesi gerekiyor demiştin birkaç ay önce yazmıştın. hatta ürün kodunu da yazmıştın. bulamadım o mesajını. hatırlayabiliyormusun acaba hangi parçaydı o?

edit: tamam buldum :smiley:

4.7 Grand Chorokee Araçım 3 Viteste Takılı Kalıyor

edit2: bir sorum daha var :smiley: bunu bilsen bilsen sen bilirsin :smiley:

şimdi şanzımanın üstünde labirent gibi olan yerde bir plaka varmış. sıcakta soğukta eğriliyormuş. bundan dolayı vites geçişlerinde vuruntu yaparmış. aynı vuruntu bende de var. 1'den 2'ye yada 2'den 3'e geçerken ayağımı gazdan çektiğimde tak diye ses yapıyor (bir zj kullanıcısı olarak bu sese aşinasındır :smiley:) zira zj'lerde bu sorun kornik sanırım herkesten duyuyorum bu şikayeti.

şimdi bunun sebebi bu parça olabilir mi? evet ise bu parça nedir tam olabilir? ürün kodu filan bulabilir miyiz?

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR