15 Bin TL'ye Defender Yerine Explorer mi Almalıyım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pixelyus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,924
Ynt: 15 Bin TL'ye Defender Yerine Explorer mi Almalıyım?

Herkese öncelikle merhaba,
bende bir süredir forumu takip ediyorum ancak bu ilk mesajım, çok tecrübesizim çünkü bu araçlar konusunda,
dolayısı ile sizlerin yardımını bekliyorum.
Amacım;
Off road değil, ağırlıklı hafta sonu şehir içi kullanım. Kesinlikle amerikan istediğime karar verdim ama :smiley:
ilk tercihim Tahoe, bu aralar ise ford lar dikkatimi çekiyor.
bütçeme daha uygun çünkü.
Aşağıda linkini verdiğim araç halen satılık, araç hakkında bilgisi olan ve yorum yapabilecek birileri olursa sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.

http://www.sahibinden.com/kis_icin_ideal_4x4_18_500_tl-52WQQaXQQ14922059WQQpXQQdisplayitem

Etiketler

Fatih Bey,

Ismim ilker ucar GezenBilir ailesine yeni katıldım.Benim amacım hafta sonlarımızı dogada gezmek olabilirse kamp yuruyus belki cok az olmak kaydı ile offroad a katılmak.Bundan kastım da su hepberaber Şile yada Vitaracıların gezileri gibi aktivitelere katılabilirim.Eşimin ailesi de Bolu/Goynük lu
oldugunu varsayarsak 4x4 bir arac almak icin cok fazla nedenimiz var.Tabiki de zengin insan değiliz fiyatları cok uygun olan ve cocuklugunda
ilk arac deneyimini 64 impala da yasamam dolayısı ile Amerikan rahatlıgını da biliyorum acıkcası.O nedenle aklım explorer da kaldı.
Sagolsun burada ki butun arkadaslar butun sorularımı cevapladı.Ama kafam cok karıstı.Pajero, Vitara, Disco I valla ne yapacagımıza karar veremedik.Onumuzdeki 3 ay da Palio El imizi satıp Explorer almayı dusunuyorum.Ne alacagına karar vermek gercekten cok zormus.
Yazılarınızdan anladıgım kadar servis ve parca konusu LR lerden kotu ama dıgerlerı ile hemen hemen aynı,saglamlıgı ve rahatlıgı daha iyi gosterişli
bir arac o acıdan da beni cezbediyor.Beni etkileyen Polo su olan arkadısınızın size dua etmesi idi :smiley: bir dua da benden alırsınız
saygılar

Herkese Selamlar Arkadaslar Bızım 1997 model Ford Expedition'umuz var ve 33 bın km de cok temız garaj aracı.. Sizlere sormak ıstedıgım Jeep altına Çok guzel bir jant almak ıstıyorum genıs ve buyuk acaba ne alabılırım sızlere danısmak ıstedım cevap verırsenzı cok sevınırım.......

parodi' Alıntı:
İlker selam,

Yazılanlarında ışığında explorer ağırlıklı bir yorum yapayım.

Şimdi öncelikle bu 3 araçtan defender'i mutlaka ayırmak gerekir defender tamamen bozuk yol şartlarında kullanılmak üzere tasarlanmış özellikle yürüyen aksamı çok sağlam ve tamamen bozuk yol şartlarına uygun yapılmış konfordan çok çok uzak, hız ve süratlenmesi çok sınırlı (şayet v8 motor yoksa üzerinde ;D ) araçlardır ve bence tutkunuz haline gelirse kullanılabilcek bir araçtır defender sahipleri yani benim tanıdıklarım araçlarına tutkuyla bağlıdır.(jeep cj seriside böyledir)

Dolayısıyla kıyaslamayı iki standart hiçbir offroad modifikasyonu yapılmamış pajero ve explorer arasında yaparsak ve ikisinide arazide kullanmış birisi olarak söyleyebilirim pajero ağır offroad şartlarına daha yakın bir araçtır offroad kabiliyeti explorerdan şayet ağır offroad yapmayı düşünüyosanız daha iyidir bunuda dakar rallisinde defalarca kanıtlamıştır.

Sadece explorer değil hiçbir amerikan aracını başka araçlarla konfor açısından kıyaslalamamak gerekir ;D

Senin söylediğin ihtiyacını bu iki araçta fazlasıyla karşılar bu ihtiyaca yönelik ikiside son derece keyifli araçlardır.Benim şahsi fikrim explorer kullamanın ayrı bir keyif olduğudur bunun neyle çok alakası var tam bilmiyorum belki görüş açısı belki yürüyen aksam belki konfor belki motor sesi.Ben çok sayıda 4x4 kullanma şansı buldum hemen hepsini ama bu kadar keyifli bir araç görmedim yani sadece konforundan bahsetmiyorum.Bunu kelimeyle ifade etmeye çalışmak kifayetsiz kalır mutlaka yaşamak gerekir zaten araç seçimi için bence oturup kullanıp hem asfaltta hem arazide almayı düşündüğümüz aracın ruhunu anlamak gerekir.Bu iki aracı ayıracak şey kullanımda ortaya çıkar.

Ekonomik olarak bakarsak bu araçlara; 16bin lira bütçe ile model ve konfor açısından aynı seviyede araç alamazsın pajerolar bu açıdan daha primli ve pahalı araçlardır 16bin tl ye 1997 model ve civarı explorer alırken pajero alamazsın aynı seviyede konforda araç pajeroda 22-27 bin tl civarı olacaktır.

İşletme açısından (bakım ve onarım) 2 araçta aynı maliyette olacaktır.Şimdiye kadar parça sıkıntısı yaşamadım ki çok şıkışırsam amerikadan da parça getirtebilirim ki türkiyede lüx gibi gözüken explorer abd'de halk arabasıdır ve çok üretim yapılmaktadır yedek parça olarak çokta ucuzdur.

Geçenlerde bi arkadaşıma aldık 97 model benimki gibi bir explorer aldık önceden polo kullanıyodu ;D adam yeniden doğdu ;)

Bana sorarsan bizim gezilerimize katıl araçları kullan(benimkini kullanabilirsin ender abiyi kandır onun pajeroyuda kullan) kararını öyle ver derim ;) Mesela kış kampımız olur ona mutlaka katıl ve 2,5 tonluk explorer nasıl karda buzda vals yapıyo bi gör ;D

Başka sorun olursa cevaplarım selamlar ;)

Merhaba Fatih bey,

Forumdaki tek Explorer kullanıcısı olduğunuz için size sormanın daha uygun olacağını düşündüm. Geçen hafta Alman versiyonu '97 explorer limited aldım, üzerinde Bridgestone 265 65 16 lastikler var ve bunları değiştirmeyi düşünüyorum. Önümüz kış olduğundan kış lastiği (goodyear ultra grip serisi) almalı mıyım?

Kış haricinde kullanım için de (çok fazla yol yaptığımdan) 225 75 16 BF Goodrich T/A alsam doğru yaparmıyım, 75 yanak tercih etmemin sebebi yerden yüksekliği korurken biraz da yakıt ekonomisi elde etmek. Hafta içi on-road, hafta sonu off-road (green-landing aslında).

Araziye çıktığımda düz giderken (biraz zorlandığında) ara ara alttan metalin metale sürtmesine benzer bir ses geliyor, bu normal midir?

sharkhunter' Alıntı:
Merhaba Fatih bey,

Forumdaki tek Explorer kullanıcısı olduğunuz için size sormanın daha uygun olacağını düşündüm. Geçen hafta Alman versiyonu '97 explorer limited aldım, üzerinde Bridgestone 265 65 16 lastikler var ve bunları değiştirmeyi düşünüyorum. Önümüz kış olduğundan kış lastiği (goodyear ultra grip serisi) almalı mıyım?

Kış haricinde kullanım için de (çok fazla yol yaptığımdan) 225 75 16 BF Goodrich T/A alsam doğru yaparmıyım, 75 yanak tercih etmemin sebebi yerden yüksekliği korurken biraz da yakıt ekonomisi elde etmek. Hafta içi on-road, hafta sonu off-road (green-landing aslında).

Araziye çıktığımda düz giderken (biraz zorlandığında) ara ara alttan metalin metale sürtmesine benzer bir ses geliyor, bu normal midir?

Benim aracimda da ( 97 Explorer 4.0 sohc) 265/65 r16 var su an.Bundan oncekiler de 255/60 r 16'ydi .265'likleri taktiktan sonra bir depoyla gittigim menzil yaklasik olarak 20-30 km civari azaldi(her depoyu doldurdugumda gunluk sayaci sifirladigim icin bunu bizzat deneyimledim).Yani sonuctda daha dusuk taban genisliginde yakit tasarrufu edersiniz ama orjinal lastik olcusu 255/65 r16 olduguna gore, 225/75 r16 'dan ziyade 245/70 r16 daha uygun olur diye dusunuyorum.

Merhaba arkadaşlar,
Bende DEFENDER sevdalısıydım (hala geçmedi ya sadece şimdilik beklemede kalacak) fakat Explorer her zaman dikkatimi çeken bir araç olmuştu ve sonunda Explorer almaya karar verdik.
Niyetimiz 98 ve sonrası gibi düzgün bir alet alabilmek.Bakalım şansımıza ne çıkacak.
Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Merhaba,
Ben de Explorer'ı satıp Defender aldım; umarım istediğiniz gibi bir Explorer bulursunuz, kolay gelsin.

registerlater' Alıntı:
Merhaba,
Ben de Explorer'ı satıp Defender aldım; umarım istediğiniz gibi bir Explorer bulursunuz, kolay gelsin.

Bu tercihinizden anladığım kadarıyla yol performansı ve konfor yerine arazi performansı sizin için ön planda. :smiley:

Türkiye'nin Camel Thropy şampiyonluğunu kazandığı (Ali Deveci'ye hediye edilmiş olan) araçla 94 yılında bir kaç kez İstanbul - Çatalca arası seyehat etmiştim. Araç dizeldi ve otobanda tam bir cehennem azabıydı.

sharkhunter' Alıntı:
Bu tercihinizden anladığım kadarıyla yol performansı ve konfor yerine arazi performansı sizin için ön planda. :smiley:

Türkiye'nin Camel Thropy şampiyonluğunu kazandığı (Ali Deveci'ye hediye edilmiş olan) araçla 94 yılında bir kaç kez İstanbul - Çatalca arası seyehat etmiştim. Araç dizeldi ve otobanda tam bir cehennem azabıydı.

Evet, biraz gurultulu bir arac ama kullanim zevkinin yaninda gurultusu(ve diger negatif taraflari) goz ardi edilebilir bence.Explorer da kullanimi zevkli bir aracti ama Defender tum ilkelligiyle daha katiksiz bir surus zevki sunuyor.Yoksa araziye oyle pek de cikamiyorum(zamanim olmuyor), gunluk olarak kullanip stresimi atiyorum.Bunun yaninda yurutme masraflarinin ucuzlugu da (bakim kolayligi, parca bulunurlugu, vergisi, yakiti vs.) bu araci secmemde etkili oldu tabi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR