1977 CJ5'in A'dan Z'ye Yeniden Doğuşu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asilhector Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 594
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,789
Ynt: 1977 CJ5'in A'dan Z'ye Yeniden Doğuşu

axle wrap denilenen arka diff in kurulmasını önleyen parça.. benim garaj da ayrıntıları var.

Resimek 00012 Resimek 00022

Etiketler

Bu arada senin pitman yeterli olmayacak gibi geldi bana. Bende 4" yükseltme var. senin makaslar üstte ve kavisi fena değil en az 6-7 " yükselmiş gibi.. Benim pitman

2 6

Ali Bey emeğinize sağlık araç çok güzel olacak.Bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum.İzin verirseniz resimlerde gözüme çarpan birkaç şey söylemek istiyorum.

Göktuğ abinin dediği gibi z şekline getirdğiniz rot kolunu ,Göktuğ abi'nin yaptığı gibi yapmanızı tavsiye ederim.Dropped pitman kolu kullansanız bile açı problemi çıkacak gibi gözüküyor.Rot kolu bu şekilde araziye çıkarsanız o rot kolu ilk denemenizde eğilecektir.
Ayrıca ön şaft defransiyeli karşılasıın diye Caster açısını çok bozmuşsunuz.Bu araç yolda durmaz gibi geliyor bana .
Makas burkulmasın diye yaptırdğınız kollarını ,eğer burkulma varsa takmanızı öneririm.Bende böyle bir problem yok.Kullandığım makas kulaklarının orjinalinden uzun olmasının etkisi büyük.

kolay gelsin
Selamlar

bende diyecektim caster açısını . Tornada kovan kesilip çatallar ile diferansiyelin açısı değiştirilip tekrar hassas bir şekilde kaynak olması gerekiyor. İstanbul da bu işlemi yapan atilla özel var. Servisler bölümğnde telefonu var arayıp bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Selamlar Goktug,

Oncelikle İlgi, Alakan ve resimler icin cok Tesekkur ederim,

Bendeki pitmanin kivrimi az oldugu icin, S mili cikartmadik, bu haliyle deneme surusu yapip, Ustayla ona gore karar verecegiz.
Axle wrap, bendeki difransiyel Cevy V8 den cikma oldugundan, difransiyelin ustundeki orjinal kulaklara, kendi projem olan safttan bir uyarlama yapiyorum, difransiyelin ustune takildiginda resimleri ekleyecegim.
Tenteneye yazik olmus, İns bu malzemeleride atmazda, ihtiyaci olan 1 Arkadasa faydasi dokunur.

Bu dodikler kac inc ( cm ) ve fiyat olarak ne dusunuyorsun.

not; uygun fiyatlarda ve saglam olmak kaydiyle asagidaki bildirdiklerim ve cj ile ilgili malzemeler aranmaktadir,

elektronik atesleme distributor ve beyin.

krom on radyator panjuru ( cizik veya yamur olmasi onemli degil )

krom kapi menteseleri cam cerceve mentesesine takilan aynalar ve menteseleri.

onlere 6'' arkalara 8'' camurluk dodikleri, sadece arkalarda olabilir.

on tekerlekleride camurluklardan disari genisletmek icin 3.5 veya 5 er cm lik 2 adet bijon flansi,

jeep krikosu

vs, vs.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

ön dodikleri 600 e almıştım. ön ikisini 150 ye verebilirim. 6 inç sanırım. Ayrıca bende birde performans distribütörü var. Beyin bobin hepsi içinde çalışır vaziyette söktüm. 500 dolara almıştım. 500 TL ye verebilirim.

Selamlar Sami ve Goktug bey,

Caster acisini ( alt ve ust 3er derecede olmasi gerekiyor ) mumkun oldugunca sanzimani asagi alarak buda yetmezse motor kulaklariylada 1 oynama yaparak bu sorunu cozmeyi dusunuyoruz cunki suan arka saftta buyuk sorun yaratiyor.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

şanzımanı bir miktar aşağıya almak açıyı düzeltmek için yeterli olmayabilir. Eğer imkan varsa benzin deposunu arkaya doğru itip. Ya da küçültüp arka diferansiyeli geriye çekebilirsiniz. Ben 4 cm arka diffi geriye çektim. CJ-5 in en kötü yanı bu işte, aşırı yükseltmelerde şaftın açısı kötü oluyor. Diğer bir çözüm ise çift mafsallı şaft kullanmakta..

Selamlar Arkadaslar,

Elimizdeki yarim kivrimli pitmani degerlendirmek icin arti direksiyon mili nerdeyse radyatore degiyordu tek islemle her 2 iside yapabilmek icin direksiyon kutusunu soktuk ve ayak altina 2 cm lik 1 parca koyduk suan her nekadar yapilan islem olumlu gibi gorulsede deneme surusu yapmadan 1 sey soylemek dogru olmaz.

cj5parcalar038.jpg

cj5parcalar041.jpg

cj5parcalar042.jpg

cj5parcalar056.jpg

cj5parcalar044b.jpg

Saftlarin Caster acisini tutturabilmek icin 2 adet 6 x 4 x 86 x 93 ve yine ek olarak 4 adet 1 x 4 x 35 profilleri yanlara kaynak ederek Sanzimani 9 cm asagi almayi basardik suan acilar yeterli gibi gorunuyor.

cj5parcalar039.jpg

cj5parcalar043.jpg

cj5parcalar046.jpg

cj5parcalar054.jpg

cj5parcalar070.jpg

Hersey yolunda gidince durmak gelmedi icimden buara arka sag sol ceki kollarini ve on ceki kollarinida yerine monte ettim.

cj5parcalar068.jpg

cj5parcalar065.jpg

cj5parcalar066.jpg

Selam Goktug,

Oncelikle Bilgiler ve resimler icin cok Tesekkur ederim.

Dodiklerin Seninde dedigin gibi gorselligi guzel degil arti fiyati beni asiyor.
Elektronik atesleme sistemine 1 guzellik yaparsan banada uyarsa almayi dusunurum aksi taktirde suan icin bana pahali ve luks olacagi icin ilerki zamana ertelemeye mecburiyetindeyim.

not; uygun fiyatlarda ve saglam olmak kaydiyle asagidaki bildirdiklerim ve cj ile ilgili malzemeler aranmaktadir,

on cam cerceve uzerine gecen profil.
on tekerlekleride camurluklardan disari genisletmek icin 3.5 veya 5 er cm lik 2 adet bijon flansi,
jeep krikosu
vs, vs.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

dodikler çok çirkin ancak 40 lastik atarsam o zaman gerek olabilir ;D
distribütörü önce kontrol ettirmeliyim yaklaşık 1 yıldır kullanmıyorum durumu ne bilmiyorum.

senin araçla ilgili olarak, sanırım kazalı ve işler bittikten sonra kaportaya girecek. Fırsat bu fırsat derim ve CJ-7 ölçüsüne göre uzatırım aracı. Sonuçta ne olur? Şaft açı problemin kalmaz, araçya ferah bir iç mekan olur. Çok yükseldiği için arazide ve asfaltta daha dengeli olur. Bence bir düşün derim. Üstelik hardtop bulman çok kolay olur. Camlı kapıların ve aracı kilitleme şansın da olur.

Selamlar Arkadaslar,

4 gundur yoktum nedeni son yagislardaki simseklerin benim modemi yakmasi.
Goktug Biz CJ 5 imizi bu haliyle seviyoruz uzun sase ferahtir dogru lakin goruntu olarak hicte hos durmuyor tabi bu benim gorusumdur ustelik biz kalabalik degiliz buyuk Kizimi yeni evlendirdim evde sadece kucuk Kizim Esim ve ben varim CJ 5 te bize yetiyor.

Arabanin yurur aksami bitti yurutup deneyelim dedik benzin deposu 3 yil yatmaktan paslanmis delikler vardi onu yaptirdik bu sefer sanzimanda ariza cikti 1 ve 2. vites atiyor arti bazende 3 le 4 kayboluyordu, Sagolsun sanzimani satin aldigim Marmaristeki Burc Ticaretin sahibi Huseyin Demirvuran bey cok yardimci oldu ve sanzimandaki hatali parcalarin yeni ve cikmasini kargoya verdi bugun teslim aldim nasipse yarin takip deneyecegiz İns sorunumuz bitmis olur.
Goktug beyin dedigi gibi arabada gezme ve direksiyon amortisorun baglantisina takilma vardi dun direksiyon milindeki S nin acisini biraz daha kuculttuk ve amortisore degmiycek sekilde ayarladik vites sorunundan deneme firsatimiz olmadi buda olmazsa artik yeni pitman takmak kacinilmaz olacak.
Goktug sana ve bu konuda Tecrubeli Arkadaslara yeni bir sorum olacak arabanin suanki haliyle makaslar cok sertlesti ve en ufak engel veya cukurlarda araba cok sarsiyor bunu cozmek icin makaslardan 1 kac yaprak azaltsam bunun yani sira amortisorleri biraz daha asagi ceksem 1 faydasi olurmu veya Sizlerin onerileriniz nelerdir.

Marmaristen kargoyla gelen parcalar

cjparcalar017.jpg

cjparcalar018.jpg

Sanziman Ustasi Yusuf beyin ilk kontrolunden 1 goruntu.

cjparcalar009.jpg

Benzin deposunun alt sajini kesip komple yeni saj kaynak eden Erdal Usta.

cjparcalar001.jpg

Benzin deposunun antipasla boyanmis hali.

cjparcalar004.jpg

Benzin deposunun antipastan sonra siyaha boyanmis ve CJ nin arkadan goruntusu ayni zamanda nostaljinin bulustugu an ( CJ 5 ve Opel Kadet ).

cjparcalar010.jpg

Difransiyel denge ve makas kivrimini onleyen kollarin arti arka saftin goruntusu.

cjparcalar007.jpg

CJ 5 in suanki yukseltilmis haliyle yandan ve arkadan goruntusu.

cjparcalar003.jpg

cjparcalar010.jpg

on cam cerceve uzerine gecen hardtop ve softtopun baglanti profili.
jeep krikosu
vs, vs.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.