1977 CJ5'in A'dan Z'ye Yeniden Doğuşu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asilhector Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 594
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,870
Ynt: 1977 CJ5'in A'dan Z'ye Yeniden Doğuşu

Selamlar Goktug,

( Elektronik beyinli distribütörü dün denedik çalışıyor gibi. Yarın benim cj ye takacağız. biraz kullanacağım. sorun olursa sökerim. olmazsa devam ..)

Goktug sorun olmazsa devam derken arabanda takilimi kalacak yoksa bana satmak dusuncenemi devam anlayamadim.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

Etiketler

Selamlar Deniz bey,

Konuyu onceki sayfadaki yazimda belirtmistim ben yinede aciklik icin yineleyim.

Hardtopu, cam cerceveye, yukseltilecek olan yan kaportaya ve kesilecek olan kapilara gore sactan sifirdan yapacagiz, yaz gelince bikini top kullaniyorum, durum boyle oluncada besttopa gerek kalmiyor.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

Selamlar Arkadaslar,

53 cm yukseklikteki cam cercevesini 8 cm keserek 45 cm ye dusurdugumuz cercevenin kaynak islemlerini Mehmet Ustamiz yapiyor.

cj5parcalar022.jpg

Camimiz cerceveye disaridan yapistirilacagi icin gereksiz olan eski cam plastiginin oturdugu cerceveyide kesip traslamistik bu islem sonucunda acilan araliga isinde titizlige onem veren Mehmet Ustamiz araya sac cevirip kaynaklayarak hem temiz is cikardi hemde boylelikle cerceveyi iyiden iyiye guclendirmis oldu.

cj5parcalar024.jpg

Bu gunluk bu kadar deyip ince detaylari ve dogrultmayi pazartesiye biraktik.

cj5parcalar025.jpg

Alinik; Yeni veya cikma uygun fiyatlarda asagidaki malzemeler aranmaktadir,

Egri pitman kol.

Elektronik atesleme distributor ve beyin.

Krom on radyator panjuru ( cizik veya yamur olmasi onemli degil )

On cam cerceve uzerine gecen hardtop ve softtopun baglanti profiliyle lastikleri.

On tekerlekleride camurluklardan disari genisletmek icin 3.5 veya 5 er cm lik 2 adet bijon flansi,

Jeep krikosu ( Hi - lift jack )

vs, vs.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

asilhector' Alıntı:
Selamlar Goktug,

( Elektronik beyinli distribütörü dün denedik çalışıyor gibi. Yarın benim cj ye takacağız. biraz kullanacağım. sorun olursa sökerim. olmazsa devam ..)

Goktug sorun olmazsa devam derken arabanda takilimi kalacak yoksa bana satmak dusuncenemi devam anlayamadim.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

Ali bey 500 dolar a almıştım. şimdi 500 lira istesem çok olur. Daha az fiyata satmaya gönlüm elvermez. O yüzden kendi aracımda deneyeceğim. Olmazsa çok ucuza veririm.

Araçla ilgili olarak; giderek CJ çizgisinden uzaklaşıyor. Özel yapım ilginç bir araç olma yolunda. Ben kapı şekillerinin cj leri biribirinden ayıran en önemli özellik olarak biliyorum. En azından S kapıdan vazgeçip orjinal U modeline göre kesilseydi daha orjinal olurdu gibi geldi. Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz..

jeep' Alıntı:
Ali bey 500 dolar a almıştım. şimdi 500 lira istesem çok olur. Daha az fiyata satmaya gönlüm elvermez. O yüzden kendi aracımda deneyeceğim. Olmazsa çok ucuza veririm.

Araçla ilgili olarak; giderek CJ çizgisinden uzaklaşıyor. Özel yapım ilginç bir araç olma yolunda. Ben kapı şekillerinin cj leri biribirinden ayıran en önemli özellik olarak biliyorum. En azından S kapıdan vazgeçip orjinal U modeline göre kesilseydi daha orjinal olurdu gibi geldi. Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz..

Goktug, U kapi modelini sevmiyorum, suanki var olan CJ 5e has - S kapi modelini genisletmekten baska 1 sey yapmadik ayni zamanda yan sase yukseltmeleri seyyar olacak istenildiginde bunlar sokulup cam cerceve uzerinede 8 cm lik ek ilave pervazla orjinal besttop veya hardtop sorunsuz takilabilecek.

Planimizdaki seyyar sase yukseltmesine resimdeki kadar yuksek olmasada ornek 1 resimdir.

tiltdirt2sized.jpg

Elektronik beyin ve distributoru olmazsa derken, bozuksa anlamindami yoksa arazide istenilen performansi vermedigi icinmi verebilirim diyorsun aciklarsan sevinirim.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

Aslında benim derdim ilave güç filan değil. Sağlıklı şaşırmadan çalışan bir elektrik ateşleme sistemi.. bunun peşindeyim. Birde bir keresinde beyin yandı dağda öylece kalakaldım. Onun için yedeklemeli bir sistem düşünüyorum. Elektronik beyine çevirmek standart olarak 300 TL filan sanırım. Temiz çıkması..

Mehmet Usta cercevedeki zayif noktalari ve curukleride kesip yeni saj gecip kaynakladi, bundan sonraki islem boyacimiz Celil Ustaya teslimdir.

cj5parcalar046.jpg

cj5parcalar047.jpg

Bugun stepne kenarina uyarlanacak olan benzin bidonluklarin ayaklari hazirlandi yarin nasipse monte ayaklarida hazirlanip monte edilecek.

cj5parcalar042.jpg

cj5parcalar045.jpg

Egri pitman kol.

On cam cerceve uzerine gecen hardtop ve softtopun baglanti profiliyle lastikleri.

On tekerlekleride camurluklardan disari genisletmek icin 3.5 veya 5 er cm lik 2 adet bijon flansi,

vs, vs.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

jeep' Alıntı:
Aslında benim derdim ilave güç filan değil. Sağlıklı şaşırmadan çalışan bir elektrik ateşleme sistemi.. bunun peşindeyim. Birde bir keresinde beyin yandı dağda öylece kalakaldım. Onun için yedeklemeli bir sistem düşünüyorum. Elektronik beyine çevirmek standart olarak 300 TL filan sanırım. Temiz çıkması..

Aciklama icin Tesekkurler lakin hala bulamadik uygun fiyata temiz 1 cikma Hayirlisi olsun suan acelemizde yok bekliycez.

Selamlar Arkadaslar,

CJ 5 in bugunki kesip bicme ve uyarlama islemlerinden goruntuler.

Lomen Dayi kapi giris bolumleri kesilip genisletilerek yerine kaynaklandiktan sonraki giris bolumunu olcuyor kapi direginden S kivrimin bittigi nokta planladigimiz gibi tam 100 cm dir.

cj5parcalar051.jpg

Boyacimiz Celil Usta arabanin rengini degistirmeyi teklif etti ve resimde goruldugu gibi renk denemeleriyle ugrasiyor sonucunda kalin sedefli patlican moru rengini uygun gordu bende Ustaya karisilmaz deyip kararina Saygi duyarak OK dedim İns sonucu guzel olur.

cj5parcalar053.jpg

Celil Usta kesilip 8 cm kucultuldukten sonra kaynaklanan cam cercevesinin yerine uygunlugunu ve gorselligi deniyor sonuc muhtesem cam cerceve kucultulunce CJ sanki daha genis ve hircin bir goruntuye sahip oldu.

cj5parcalar054.jpg

Nuri Usta kapi diregindeki curumeye baslayan zayif bolume yeni sac kesip kaynakladi.

cj5parcalar055.jpg

cj5parcalar056.jpg

Arka bolume gecerken engel olusturan arka koltugun yanlarindaki teker cikintilarini S seklinde kesmistik Nuri Usta bu bolume yeni saclari kaynakliyor.

cj5parcalar057.jpg

cj5parcalar058.jpg

cj5parcalar059.jpg

cj5parcalar060.jpg

cj5parcalar061.jpg

cj5parcalar064.jpg

Bu islerin arasinda direksiyonuda sokup mobilyaciya gonderdik zimparalanip verniklenmesi icin CJ 5 in bugunki son halinden bir goruntu.

cj5parcalar065.jpg

Egri pitman kol.

vs, vs.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

masallah alı abı guzel ıs cıkarıyorsun hergun yenı seyler ogrenıyoruz kolay gelsın calısmanın devamını merakla beklıyoruz

Selamlar Arkadaslar,

CJ cikma parcalarinin zor bulundugu ve yenilerininde cok pahali olmasi arti bulundugumuz yerin mahrumiyet bolgesi olmasi sonucu CJ den hic 1 bilgisi olmayan mevcut Ustalarimizla isler yavasta gitse yoktan var etmeye ve kendi tecrubelerimizle elimizden gelenin uzerinde is cikarmaya calisiyoruz İns. basarili oluruz sanalda olsa vermis oldugunuz Destekler icin cok Tesekkur ederim Sizler Destek verdikce iyi 1 seyler yaptigimiza İnaniyor yorgunlugumuzu unutuyoruz Sagolun.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

CJ yi bu denli 1 toparlama yapiyorken curumeye yuz tutmus zayif olan bolgeleride guclendirip cektirme dogrultma ve kaynaklama islerinden 1 kare.

remix4yz010.jpg

Stepne kenarlarina takilan seyyar yedek benzin depolarin ayakliklarini bitirip antipaslarini attik yarin nasipse ayni stepne ustu bagaj gibi kirmizi siyah renkte boyasini atacagiz Hİ- LİFT JACK Jeep Krikomuz olmadigi ve olculeri bilmedigimiz icin suan kriko ayagini ertelemek zorundayiz.

remix4yz004.jpg

remix4yz005.jpg

remix4yz002.jpg

remix4yz001.jpg

remix4yz011.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR