1993 ZJ için Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ziya61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,313

ziya61

Yeni Üye
1993 model zj aldım en sonunda sizlerin aranıza katılmaktan mutluyum ama aracımda mekanik ve elektirik sorunları var aracı 2 veya 4 inç yükseltmek niyetindeyim jantları ve lastikleri değiştiricem ben bursada oturmaktayım bana istambuldan bunların hepsini birarada yaptıracağım bir yer tavsiye edersenis çok sevinirim sizlerin bilgileri benim için çok önemli bursada arabayı tamire götürdüm 850 tl verdim hiç birşey yapmadılar bende yemin ettim bursadaki tamircilere birdaha gitmiycem istmbulda anadolu yakasında olursa çok iyi olur.
ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: 1993 ZJ için Yardım

bircok konuda yardımcı olurum sana ama 4 inç yükseltmeni tavsiye etmem acıkcası yolun düşerse beklerim numaram zaten yazıyo :smiley:

normal sorunlarınızın cozumu ıcın Bostancı sanayide Jeep Garage'ı tavsiye edebilirim, ben oraya götürüyorum mekanik ve elektronik sorunlar için. Yükseltme için başka yollar düşünmelisiniz, kit olarak 3" oldukça kolay bulunuyor ama fiyatı çok pahalı bence, getirtebiliyorsanız Amerikadan getirtin derim.

ziya61' Alıntı:
1993 model zj aldım en sonunda sizlerin aranıza katılmaktan mutluyum ama aracımda mekanik ve elektirik sorunları var aracı 2 veya 4 inç yükseltmek niyetindeyim jantları ve lastikleri değiştiricem ben bursada oturmaktayım bana istambuldan bunların hepsini birarada yaptıracağım bir yer tavsiye edersenis çok sevinirim sizlerin bilgileri benim için çok önemli bursada arabayı tamire götürdüm 850 tl verdim hiç birşey yapmadılar bende yemin ettim bursadaki tamircilere birdaha gitmiycem istmbulda anadolu yakasında olursa çok iyi olur.
ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ziya bey merhaba ben de bursa da ikamet etmekteyim önermeyeceğiniz servis veye tamirci usta hangileridir bilgilenmiş olalım yanlış yerlere gitmiyelim,bende aracımı ocak ayında aldım daha yeni sayılırım amerikan işinde henüz içime sinerek şöyle güveneceğim bir yer bulamadım, (Birlik oto özel servis) gitmekteyim şimdilik daha iyi bir yer bulana kadar.
selamlar

yavuz bey ben bursada jeep ile ilgilenen servis çok araştırdım ama yok bir yer tavsiye ettiler 850 tl verdim ve hiçbirşey yapmadılararabanın agır bakımlarını istanbulda yaptıracayam ufak tefek olursa bursada yani size tavsiye edeceğim yer yok bursada bir daha kazıklanmak istemiyorum sitedeki arkadaşları takip ediyorum her yol istanbula çıkıyor sizin bildiğiniz bir yer varsa benimde haberim olsun

sinan bey ilginiz için teşekkürler bu yükseltme işini anlıyamadım birisi iki diyo birisi üç diyo birisi dört diyo çok araştırmama rağmen dörtte ben karar kıldım dört inç kit yaptıracam diye düşünüyorumüç inç çi niye tavsiye ediyorsunuz onun için açıklama yaparmısınız teşekkürler.

ziya61' Alıntı:
sinan bey ilginiz için teşekkürler bu yükseltme işini anlıyamadım birisi iki diyo birisi üç diyo birisi dört diyo çok araştırmama rağmen dörtte ben karar kıldım dört inç kit yaptıracam diye düşünüyorumüç inç çi niye tavsiye ediyorsunuz onun için açıklama yaparmısınız teşekkürler.

şöyle ki, 2" GET yani sadece yayların üzerine takoz koyarak yapılırsa çok fazla zararlı veya tehlikeli olmuyor ama tabi uzun amortisör de kullanmanız lazım yoksa araba çok gezer ve yol tutuşu çok bozulur. Ama burada yapılan takozların malzemeleri bence çok sağlıklı değil, o yüzden KİT yani yay, amortisör ve bazen alt kollar ve viraj denge çubuğu uzatmaları olan seçenek daha sağlıklı.

Mesela ben aracıma 3.5" kit koydum, ön yayları arkaya transfer ettik, öne yeni yay koyduk, ayrıca ön viraj denge çubuğuna aparat çıktı o uzamış oldu, arkada da aynı şekilde ve 4 tane alt kol, 4 tane de amortisör vardı. Bu kitte ideal lastik ebadı 31/10,5/15 diye gözüküyor, daha cüsseli görünsün falan derseniz 32"e de çıkabilirsiniz ama muhtemelen sürtme yapar, ben henüz lastiklerimi büyütmedim o yüzden bilmiyorum ama büyük ihtimalle 235/85/16 alacağım, yani çapı 31.7" olacak. Tahminimce sürtme yapmaz.

Neyse, asıl konu yükseltmede ise 3" üzerinde artık viraj denge kollarının da aparatla düzeltilmesi gerekiyor. O yüzden en sorunsuz ve yaygın kullanılan 3" yükseltme ülkemizde. Bununla da genellikle 31" lastik kullanıyorlar. Eğer 4"e çıkacaksanız kit seçiminizi dikkatli yapın, zaten burada hazırda bulamazsınız büyük ihtimalle, getirtmeniz gerekir. Benim marka tavsiyem Rubicon Express olacaktır. Veya benim kitimi düşünürseniz markası Rough Country.

http://www.roughcountry.com/jeep_zj_3.html

Yalnız dikkat edin, ön şaftınız CV tipi ise değiştirmeniz gerekiyor. Yani aşağıdan bakınca körük varsa böyledir ve genellikle öyle çıkar standartı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,496
Kayıtlı Üye Sayımız
172,158
Kaydolan Son Üyemiz
aysekayan95

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR