1996 - İstanbul-Bodrum Turu (1287 km.)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zhetan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,314

zhetan

Yeni Üye
Yer
İstanbul Anadolu
Geçenlerde evde kutular içindeki fotoğrafları karıştırırken bundan tam 15 yıl önce tek başıma yapmış olduğum İstanbul-Bodrum turunda çektiğim fotoğrafları buldum. Eski model analog bir makineyle çektiğim fotoğraflara tebessümle bakarken aklıma bu fotoğrafları ve turun detaylarını burada paylaşmak geldi. O zamanlar internet çok yaygın olmadığı için detayları paylaşma imkanım yoktu. Sanırım kendi adıma biraz nostalji yapmanın ve yapmış olduğum bu ilk uzun turu ölümsüzleştirmenin tam zamanı.

Evet… yıl 1996, yani yaş 23… aylardan Temmuz... 3-4 ay öncesinde aldığım Specialized marka Rockhopper model bisikletimle (ki halen kendisini kullanmaktayım) yıllardır hayalini kurduğum uzun tura çıkma macerasını gerçekleştirecektim. İlk hedefim Tekirdağ üzerinden geze geze Çeşme’ye gitmekti. Çeşme’deki fiziksel ve psikolojik durumuma göre tamam mı devam mı karar verecektim.

9 Temmuz 1996 Salı sabahı Bostancı’dan Bakırköy’e giden ilk deniz otobüsüne binerek başladığım maceranın güzergahı ve verileri :

1.Gün (9 Temmuz) : BAKIRKÖY – Silivri – Tekirdağ - Kumbağ (142 km.)
2.Gün (10 Temmuz) : KUMBAĞ – Uçmakdere – Şarköy - Gelibolu (102 km.)
3.Gün (11 Temmuz) : GELİBOLU – Eceabat - Seddülbahir – Çanakkale – Güzelyalı (124 km.)
4.Gün (12 Temmuz) : GÜZELYALI – Truva – Dalyan (Alexandria Troas), Behramkale-Assos (116 km.)
5.Gün (13 Temmuz) : BEHRAMKALE’de ekstra 1 gün
6.Gün (14 Temmuz) : BEHRAMKALE – Akçay – Ayvalık – Bergama (160 km.)
7.Gün (15 Temmuz) : BERGAMA – Aliağa – Yenifoça – Foça (96 km.)
8.Gün (16 Temmuz) : FOÇA – İzmir – Urla – Çeşme Altınkum (161 km.)
9.Gün (17 Temmuz) : ÇEŞME ALTINKUM’da ekstra 1 gün
10.Gün (18 Temmuz) : ÇEŞME ALTINKUM – Urla – Seferihisar – Sığacık (83 km.)
11.Gün (19 Temmuz) : SIĞACIK – Efes Antik Kent – Dilek Yarımadası – Miletos – Didim (191 km.)
12.Gün (20 Temmuz) : DİDİM – Akbük – Güvercinlik – BODRUM (112 km.)

TOPLAM SÜRE : 12 gün (10 gün sürüş + 2 gün dinlenme)
TOPLAM MESAFE : 1287 km. (bu Google Maps’ten çıkarttığım yaklaşık mesafe. Tur esnasında her gün kat ettiğim mesafeyi ve diğer verileri yazdığım küçük not defterini bulabilirsem net rakamı yazacağım.)

Olmazsa olmaz haritalar:

İstanbul - Çanakkale arası güzergah
1111

Çanakkale – Çeşme arası güzergah
2222

Çeşme – Bodrum arası güzergah
3333

Ve şimdi scan edilmiş fotoğraflar… Kaliteler elbette iyi değil, ne de olsa otomatik analog makinayla çekmiştim. Tarayınca kaliteler daha da düştü. Toplamda 3 adet 36lık poz bitirmişim. Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar dijital fotoğraf makineleri daha yeni piyasaya çıkmıştı ve doğal olarak çok pahalıydı.

Turdan 3 gün önce aldığım tek kişilik çadırı o zamanlar beslediğim kedim Tae test ediyor.
Tarama0000

---------------------------------------

İlk konaklama Tekirdağ Kumbağ’da (9 Temmuz)
Tarama0001

O zamanlar cep telefonu da yok tabii… Bu çalar saat tam bir nostalji oldu şimdi.
Tarama0001a

Kumbağ’da sabah (10 Temmuz)
Tarama0002

Yeniköy (Tekirdağ)
Tarama0003

Uçmakdere yolunda bir çeşme ve “ne işin var buralarda, manyak mısın?” dercesine bakan bir eşek :smiley:
Tarama0004

Uçmakdere yolu
Tarama0005

Uçmakdere yolu (Bu yolu dün gibi hatırlıyorum. Tüm turun en bozuk yoluydu ama müthiş inişler vardı, tabii çıkışlar da…)
Tarama0006

Uçmakdere
Tarama0007

Güzelköy (Tekirdağ)
Tarama0008

Gelibolu’da kamp (10 Temmuz)
Tarama0009

Eceabat (11 Temmuz)
Tarama0010

Eceabat’tan Çanakkale Boğazı’nın eski tarz panoramik çekimi :smiley:
Tarama0013a

Kilitbahir
Tarama0015

Seddülbahir Yolu
Tarama0016

Abide ufukta göründü
Tarama0018

Şehitler Abidesi
Tarama0019

Tarama0020

Tarama0021

Tarama0022a

Seddülbahir’deki İlk Şehitler Anıtı
Tarama0022

Seddülbahir Kalesi
Tarama0023

Tarama0028

Seddülbahir Kalesi (arka planda Mehmetçik Feneri ve Anzakların Cape Helles Anıtı hayal meyal görünüyor)
Tarama0027a

Güzelyalı’da (Çanakkale) Dardanel Camping’de konaklama (11 Temmuz)
Tarama0030a

Çanakkale’deyken Truva’ya gitmemezlik olmazdı
Tarama0031

Tarama0033

Tarama0033a

Çanakkale Dalyan köyündeki Alexandria Troas
Tarama0034

Tarama0036

Tarama0036a

Ufukta Behramkale (Hep sahil boyunca gittiğim Behramkale yollarında büyük efor sarf ederek çıktığım dik yamaçların dik inişlerinde dahi aşırı şiddetli rüzgar yüzünden sanki yokuş çıkıyormuş gibi pedal çevirmek zorunda kaldığımı çok iyi hatırlıyorum. Sinirlerim bayağı bozulmuştu.)
Tarama0037

Tarama0039

Behramkale’de Dost Camping’de konaklama (12-13Temmuz)
Buraya vardığımda hem biraz dinlenmek hem de Assos Antik Kenti’ni rahat rahat gezebilmek için ertesi gün de burada kalmaya karar vermiştim.
Tarama0039a

Behramkale – Assos
Tarama0040

Tarama0042

Tarama0042a

Tarama0043

Tarama0044

Behramkale’den Midilli Adası
Tarama0045

Etiketler
5 gecelik çadır konaklamasından sonra kendime Bergama’da pansiyon ödülü vermiştim (14 Temmuz) Çantada gereksiz yere ağırlık yapan Istanbul Life dergisinin ne işi var merak ettim şimdi :smiley:
Tarama0046

Ertesi sabah Bergama Antik Kenti’ni ziyaret için yola çıkış (ileride gözüken dağa tırmanılması gerektiğinden habersizim henüz)
Tarama0048

Oldukça yüksekte yer alan Bergama Antik Kenti’ne pedallarken Kestel Baraj Gölü manzarası
Tarama0048a

Tarama0049

Tarama0051

Bergama Antik Kenti (Pergamon)
Tarama0053

Tarama0053a

Tarama0054

Tarama0057

Tarama0058

Tarama0059

Foça yolu
Tarama0063

Foça’da başarısız bir gece çekimi
Tarama0066

İzmir’e giriş (Nüfus şimdi 4 milyon sanırım. 15 yılda %200’den fazla artış)
Tarama0066a

Çeşme Altınkum’da sabah (17 Temmuz)
Tarama0067

Tarama0068

Seferihisar Sığacık’ta kamp (18 Temmuz)
Tarama0069

Efes Antik Kenti
Tarama0070

Tarama0072
Tarama0074

Tarama0075a

Milet Antik Kenti
Tarama0076

Didim Tavşanburnu’nda kamp (19 Temmuz)
Tarama0078

Ve Bodrum’a varış (20 Temmuz)
Tarama0079

36lık pozlar boşa gitmesin diye tur boyunca hiç kendimi çekmemişim. Ama turdan döndükten hemen sonra çekilmiş bir fotoğrafımı buldum. Turdan sonra psikopata bağlamışım herhalde :smiley: Müzik setine ve postere dikkat çekmeme gerek yok sanırım :smiley:
Tarama0081

Güzel bir nostalji oldu bu. Artık kayda geçmiş olması da ayrıca güzel oldu benim için.

Ynt: 1996 - İstanbul-Bodrum Turu (1287 km.)

İşte zamanda yolculuk.Teşekkürler :smiley:

çektiğiniz fotoğraflar ve turunuz süper olmuş, bu arada 12 günlük süre içersinde yaptığınız yolda pek kolay değil...

Fotoğraflar ve konu anlatımı gercekten harikaydı zevkle izledim , tam bir zaman tüneliydi ;) Ben de İstanbul Antalya turu yapmk istiyorum ilerde inşallah seninki kadar güzel ve eğlencili gecer :D

Keyifli pedallar ...

Büyük cesaret, tebrikler.
Metallica posteri ve müzik seti müthiş :smiley:
Gençliğimi hatırladım, paylaşım için teşekkürler.

bu yazıya yorum yazabilmek için siteye üye oldum. yazınız ve yazınıza renk katan resimleriniz çok güzel olmuş. ellerinize sağlık.

tek başına böyle bir yolculuğa çıkmak büyük cesaret. :eek:

bugün aynı cesareti yine gösterebilir misiniz merak ettim. ???

Merhaba,

Tebrik ederim bu harika tur için sizi....ben ozamanlarda 12 yaşındaymışım ve benim sadece yollarında, dağlarında pedal çevirdiğim köyümün önünden geçmişsiniz turunuzun son günü Bodrum'a 30 km kala...Keşke o gün Sizi o yolda görseydim, o çocuk halimle Sizinle sohbet etme şansı bulsaydım, bisikletle bu denli uzun yolculuklar yapılabileceğini taa o zamanlarda keşfetseydim. Şu anda çok keyif alarak yaptığım, dağcılık, trekking ve bisiklet sporlarına belki de bu sayede çok daha önce başlardım...

Selamlar,
Mehmet.

Engin bey, bizim motokaravanımızla defalarca yaptığımız rotayı tek başınıza başarıyla ve sadece iki gün dinlenmeyle gerçekleştirmiş olmanız takdire şayandır. Biz de karavan yolculuğumuzda yolda gördüğümüz bisikletçileri hayranlıkla izler ve selamlardık. Sizi de o zaman selamlama şansımız olmadıysa şimdi selamlıyoruz. :smiley: Çöl Kartalı (Yeşim&Bülent)

Ynt: 1996 - İstanbul-bodrum Turu (1287 Km.)

gerçekten hayran olmamak elde değil yani fotoğraflara bakarken sanki o turu ben yapmışımda yıllar önceki anımı tekrar yaşamış gibi hissettim.doğrusu o zamanlardada bu turu yapmak pek kolay olmasa gerek :smiley: umarım tekrar yine böylesine güzel bi tura çıkarsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR