2.0 td4 HSE Freelander

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KILINÇ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,255

KILINÇ

Fulltime Outdoor
Yer
Ağrı Doğubeyazıt
Merhabalar bu aracın2004 model ve yukarısı (yani makyajlı kasa olanı) yakıt performans vb şeyler hakkında kullananlar bilgi verebilirmi? şimdiden teşekkürler

Etiketler
Merhaba Üstadım almak istediğiniz model ve motor seçeneği itibari ile Freelander td4 Freelander içerisinde en makbul olanıdır.Sunroof haricinde pek kronik sorunu yoktur ısrarla tavsiye ederim Yanlız km si pek 150 bin km yukarısı olmaz ise sizin için daha iyi olur.Çok seri bir araç değildir.Fakat motor olarak uzun ömürlüdür.Bakımlarına dikkat edildiği sürece problem çıkarmaz.Gönül rahatlığı ile tavsiye edilebilir.Fiyat performans kalite ortalaması yüksek bir araçtır.Tavsiyem cruise control olan modelini alırsanız uzun yolda daha rahat edersiniz...HSE modelidir,deri koltuk,elektrikli katlanır ayna,6lı CD changer koltuk sıtma mevcuttur. Zira bu araçlara binenler eninde sonunda tekrar Land rover a tekrar döneceklerdir.

Km de ortalama 300 kr dır.Toplam olarak 6 adet freelander td4 müşterisinin ortalamasıdır.Onların söylediğini size iletiyorum.

Land Rover Freelander Td4 5door 2004

Ben 10 ay önce 2004 td4 SE paket olanını aldım ve kullanıyorum,aracımdan memnunum ençok şehir içinde kullanıyorum şehir içinde 100 km de 10 lt mazot yakıyor,uzun yoldada yazın tatile gidip geldik klima açık olup 100 km de 8 lt mazot yaktı ,bu verileri bizzat kendim ölçerek elde etdim.Bir 4x4 araç için yakıtı gayet güzel uzun yoldada gayet rahat bir araç ,bir kötü tarafı benzinli araç gb seri deyil onun harici memnunum şimden hayırlı olsun.

Aynı motora sahip 2001 TD4 kullanıyorum. Şehir içi ve şehir dışı çok uygun yakıyor. Ben ortalama 9 lt yakıyorum şehir içi. Araç benzin modellerine göre biraz daha yavaş kalsa da torku diğerlerine göre yüksektir. Araçla neleri ve kimleri taşıdım, bana mısın demedi :smiley:

Bu araçların en kronik iki sorunu var, birincisi şanzıman, ikincisi sunroof. ama ikisi de ustasını bulduğunuz da çok da masraflı değildir, hele kendiniz tamire meraklıysanız çok daha ucuza halledebilirsiniz.

şanzıman konusunda ne gibi sıkıntısı vardır malum türkiyede otomatik triptronik vites ustası sıkıntı eski düzen manuele devam yenilikten korkuyor milletimiz ve ustalarımız malesef :( şanzıman sorununu 2004 makyajlı kasalarda hiç duymadım bilgilendirirseniz sevinirim

Halilcan kardeşim şanzıman tamirinden bahsederken araç kullanıcılarının da şanzıman tamiri yapabileceğinden bahsetmemiştir umarım zira bu iş silecek süpürgesi değiştirmeye benzemez öyle ki sitede şanzımanımı kendim onardım diyen freelander kullanıcısı daha henüz görmedim. Bir de ustasını dahi bulsan hangi usta acaba o şanzımanı 1500 tl den aşağıya tamir edecek miş merak ettim(bahsettiğim otomatik şanzımandır.)freelander da çok eski modeller hariç (2001 - 2003) otomatik şanzıman sorununa çok sık rastlanmaz.Sunroof uda kafaya takmayın Maalesef sunroofsuz freelander bulmanız imkansız Türkiye marketine ithal edilen araçların büyük çoğunluğu sunroofludur,eninde sonunda arıza yapar,yaptırırsınız yine yapar o yüzden freelander i seven sunroof una katlanır.Eski modellerde şanzımandan çok transfer kutusu (arazi şanzımanı) arıza yapar yenisi 3500 tl dir.çıkması 1000 tl den başlar,Usta bedavaya yapsa da size 1500 tl ye patlar.Sonrasında 2yıl sonra oşanzıman da bozulur(çıkmadır çünkü)3500 de yenisine verirsiniz ve bu böyle sürüp gider velhasıl freelander in tamirinin ucuz olduğu görülmemiştir o yüzden alınırken imkan var ise yüksek model ve düzgün araçların alınması daha doğru olucaktır.

D523

yani demek istiyorsunuz ki 10 yaşından küçük araçlarada şanzıman sorunu kolay kolay yaşamazsınız ben biraz tereddüt ediyorum çünkü dizelde otomatik benzin kadar randımanlı olmuyor malum land rover dizel ve otomatiği bir arada başarılı bir şekilde yapabilmişmidir merak ediyorum?

KILINÇ' Alıntı:
yani demek istiyorsunuz ki 10 yaşından küçük araçlarada şanzıman sorunu kolay kolay yaşamazsınız ben biraz tereddüt ediyorum çünkü dizelde otomatik benzin kadar randımanlı olmuyor malum land rover dizel ve otomatiği bir arada başarılı bir şekilde yapabilmişmidir merak ediyorum?

Ozaman şöyle cevaplayayım Bahsi geçen Freelander da (2001 modelden bahsediyorum.) BMW nin N 47 kodlu dizel motoru ve Şanzıman olarak da JATCO otmatik şanzıman (Japon) kullanılmıştır.2001 ve 2007 model yılı dahil olmak üzere 7 yıl bu motor ve şanzıman ile görev yapmıştır sorun olsaydı herhalde üretici bir değişiklik yapardı diye düşünüyorum.

129 0307 02z2003 Land Rover Freelanderfront interior view

KILINÇ' Alıntı:
şanzıman konusunda ne gibi sıkıntısı vardır malum türkiyede otomatik triptronik vites ustası sıkıntı eski düzen manuele devam yenilikten korkuyor milletimiz ve ustalarımız malesef :( şanzıman sorununu 2004 makyajlı kasalarda hiç duymadım bilgilendirirseniz sevinirim

adana'da yaşadığım için, en azından kendi bölgemde adam gibi land rover şanzıman tamircisi yok. ama bu konuda en iyi ustaların ankara'da olduğunu duydum.

2004 makyajlı kasalarda şanzıman sorunu oluyor mu, oluyorsa ne kadar oluyor bilmiyorum ama yabancı internet sitelerinden kendi sorunuma çare bulurken solenoid arızasıyla karşılaşıldığını okudum. hatta o kadar enteresan bir olay var ki, tamirciler solenoidi değiştirmek yerine komple şanzıman değiştiriyorlarmış. dediklerim sizi korkutmasın. illa sizede olacak değil ama olursa da panik yapmayın demek istedim :smiley:

2001 ve üstü Land Rover'ları Ford üretmeye başladı. BMW'dan motor almaya devam ettiler ki önceden yine BMW'nin üretimi altında olan Rover motoru kullanıyorlardı. ama Ford şanzımanı JATCO'yla değiştirdi. işin enteresan tarafı da JATCO'yu sadece Freelander'da kullandılar. motor ve şanzıman uyumu konusunda bir problem yok, şanzıman motoru kaldırıyor gözüküyor ama bana soracak olursanız daha iyi bir şanzıman kullanabilirlermiş. sonuç olarak bu kombinasyonla 2001-2006 arası üretilen Freelander'lar güzel bir performansa sahip.

landscape' Alıntı:
Halilcan kardeşim şanzıman tamirinden bahsederken araç kullanıcılarının da şanzıman tamiri yapabileceğinden bahsetmemiştir umarım zira bu iş silecek süpürgesi değiştirmeye benzemez öyle ki sitede şanzımanımı kendim onardım diyen freelander kullanıcısı daha henüz görmedim. Bir de ustasını dahi bulsan hangi usta acaba o şanzımanı 1500 tl den aşağıya tamir edecek miş merak ettim(bahsettiğim otomatik şanzımandır.)freelander da çok eski modeller hariç (2001 - 2003) otomatik şanzıman sorununa çok sık rastlanmaz.Sunroof uda kafaya takmayın Maalesef sunroofsuz freelander bulmanız imkansız Türkiye marketine ithal edilen araçların büyük çoğunluğu sunroofludur,eninde sonunda arıza yapar,yaptırırsınız yine yapar o yüzden freelander i seven sunroof una katlanır.Eski modellerde şanzımandan çok transfer kutusu (arazi şanzımanı) arıza yapar yenisi 3500 tl dir.çıkması 1000 tl den başlar,Usta bedavaya yapsa da size 1500 tl ye patlar.Sonrasında 2yıl sonra oşanzıman da bozulur(çıkmadır çünkü)3500 de yenisine verirsiniz ve bu böyle sürüp gider velhasıl freelander in tamirinin ucuz olduğu görülmemiştir o yüzden alınırken imkan var ise yüksek model ve düzgün araçların alınması daha doğru olucaktır.

o zaman size bir ilkinizi yaşatayım. 2001 td4'ümün şanzıman hatasını abimle birlikte evin garajında yaptım. aracın vites geçişleri çok sertleşmişti, büyük vuruntu yapıyordu, araştırdık ki solenoid hatasıymış. parçayı litvanya'dan getirttik. karteri söküp, parçayı kendimiz takıp, contasını değiştirip, daha sonra şanzıman yağını boşaltıp, yenisiyle değiştirdik. aracın şanzımanı ilk günkü gibi oldu, çok yumuşak geçişe sahip şu an. usta diye geçinen adamın 1000 tl (ki o da ortalama olarak söyledi) dediği işlemi toplamda yağ ücretide dahil 110tl civarında bir harcamayla biz gerçekleştirdik.

velhasıl kelam, eğer elinizde biraz alet edevat var ise, biraz da bu işe merakınız varsa, zaman da harcayabilirseniz şanzımanıda kendiniz yaparsınız motoruda. birazcık araştırmayla kendiniz sorunlarınızı çözer ve en ufak şeyde tamirciyle uğraşmazsınız. aksine tamirciye yüz yılda bir gitmeye başlarsınız.

Ynt: 2.0 td4 HSE Freelander

landscape' Alıntı:
Merhabalar ben freelanderde arazi şanzımanı olduğunu bilmiyordum okuyunca şaşırdım yeni modellerdede yani 2004 makyajlı kasalardada transfer kutusu mevcutmu ?

Ynt: 2.0 td4 HSE Freelander

Merhaba tüm freelander 1 lerde transfer kutusu mevcuttur ve motordan çıkan hareket önce şanzımana sonra da transfer kutusu vasıtası ile de arka tekerlere iletilir.
Bu arada Halilcan kardeşim ilk defa bir şey öğrendim ama tam öğrenemedim acaba hangi solenoidi değiştirdiniz acaba göstere bilirmisiniz aydınlatıcı olması açısından?Ben sizin yerinize Land Rover parça katoloğundan otomatik şanzıman ile ilgili olan sayfaları yükledim. Rica etsem sizin için zor olmasa gerek.

Adsz

Aadsz

Aaadsz

Ynt: 2.0 Td4 Hse Freelander

merhaba benim aracım 2004 freelander1 td4 SE araç yolda giderken vuruntu yapmaya başladı.iyi bir özel sevis kontrol etti bilgisayara bağladı sadece tiptronik müşürü arıza gösterdi.bunun dışında yapılan yol testinde ön akslarda arıza olduğu ve vuruntunun bundan kaynaklandığı söylendi.
arızalı olan aks yenisi ile değiştirildi(sağ ön) diğer taraf sağlam.aks değişimi sonrası 100 km kadar yol yaptığımda vuruntunun devam ettiğini gördüm.araç vuruntu yaparken aynı anda alt kısmından metal sesleri duydum.gaza bastığım müddetçe vuruntu olabiliyor.inişlerde gazdan ayağımı çekince olmuyor..
ne tavsiye edebilirsiniz .şimdiden teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR