3 Sistem Buzdolaplarının Devri Tarihe Mi Karıştı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkokayhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,047
Sayın fsirin, değerli katkınız için teşekkür ederim.

Günümüzde satılan inverterlerde verim >90% olarak ifade edilmekte, yani inverterin maksimum veriminin gerçekleştiği bir pik yük olsa da her yükteki verim %90'ın altına düşmemekte.

Ayrıca pik verime karşılık gelen yük tam yük durumuna değil, yaklaşık %30 yüklü duruma karşılık gelmekte. Zorlandıkça verim düşüyor.

Saygılarımla.

Ekli dosyayı görüntüle 503147
Grafik hangi üreticinin grafiği? Bana biraz fazla iyi gibi geldi.
1000W invertör düşünürsek %30 güçte %97 verim oluşturuyor. Bu da 9W kayıp demek yani 12V'da sadece 0.75A kayıp demek. Üstelik 300W tüketiyorken. Bilemiyorum, genelde boşta bile daha fazla tüketiyorlar.

Esasinda kompresorlu buzdolabi mi, 3 sistem buzdolabi mi sorusunun tek bir cevabi yok, cunku kullanim sekline gore kullanicilar tercih ediyor.
Sizin sorunuzu 12V kompresorlu buzdolabi mi 220 Volt ev tipi buzdolabi + inverto mu olarak anliyorum.
Size katilmadigim nokta teknik kataloglara cok inaniyorsunuz. Tuketim soz konusu olunca pratik hayatta sapmalar cok olur. Ornegin arac firmalarinin yazili yakit tuketim degerlerine hic ulasilmaz. Verim de oyle. Olculmesi zor oldugu icin sapma gercek hayatta oluyor.

Galiba siz verim egrisini gonderdiginiz invertoru ve ev tipi buzdolabini alip kullanacaksiniz, tecrubelerinizi ogrenmek isteriz.
Ferhat Bey in yazdigi invertorun yuk yokken harcadigi amper belki sizinkinde az olacaktir.

Yalniz son model dediginiz invertorun fiyatini da merak ettim.
Aynı anda yaklaşık aynı şeyleri yazmışız. :yum:

Günümüzde ve ülkemizde A++ enerjili yıllık 100 kWh enerji tüketimi olan büro tipi ve nispeten geniş buzdolapları ve karavanlarımızda halihazırda 150-200 amper yaşam akülerimiz ve güneş panellerimiz mevcut.

Bahsettiğim tipte bir buzdolabının 220V ile tüketimi (invertördeki kayıplar da dahil edildiğinde) yaklaşık olarak günde sadece 0.3 kWh. Yani buzdolabının enerji ihtiyacı 300 Wattsaat. Bu enerjiyi 12V aküden elde edeceğimiz için günlük 300/12=25Ah bir enerji ile buzdolabını çalıştırmamız mümkün. 300Watt bir panel güneşli bir yaz gününde sadece 2 saatte bu enerji ihtiyacının 1.5 katını sağamaktadır.

Bu durumda üç sistem buzdolabı alıp bir de bunun tüp masrafları ile uğraşmak son derece gereksiz ve sokağa atılmış bir para olmaktadır.

3 sistem buzdolapları kompresörlü buzdolaplarından daha düşük performanslı ve karavanı hassas dengeleme gibi her zaman kolay olmayan önemli bir gereksinime rağmen, belki de sadece güneş paneli sistemlerinin ulaşılamaz derecede pahalı olduğu bir dönemden kalma sorgulanmamış bir alışkanlık olarak, kullanılmaya devam ediyor.

Önemli gördüğüm bu konuyla ilgili siz sevgili karavansever dostlarımın fikirlerini bekliyorum.
Bu hesap Bağdat yoluna çıkmadan doner hocam 12 VDC den invertor marifetiyle 220 ACV elde ediyorsaniz 50 watt icin yaklasik 4.5 amper batarya sisteminden çekiş yaparsınız,demerajlari saymadım,bu aletsel tespittir.dolabin motor gücü 100 watt olursa 9 amper/ saat olur.Buzdolabinda esas 24 saat devrede kalması olarak alinirsa daha batarya ve panel hesabı yapilmadan 25 amperlik batarya ile imkansız. Alternatif ve Doğru akım ve gerilimler,kablo kesitleri,sigorta değerleri metrajlar AC ve DC olarak ayri matematikte olacaklardir.Sevgiyle kalíniz

Günümüzde ve ülkemizde A++ enerjili yıllık 100 kWh enerji tüketimi olan büro tipi ve nispeten geniş buzdolapları ve karavanlarımızda halihazırda 150-200 amper yaşam akülerimiz ve güneş panellerimiz mevcut.

Bahsettiğim tipte bir buzdolabının 220V ile tüketimi (invertördeki kayıplar da dahil edildiğinde) yaklaşık olarak günde sadece 0.3 kWh. Yani buzdolabının enerji ihtiyacı 300 Wattsaat. Bu enerjiyi 12V aküden elde edeceğimiz için günlük 300/12=25Ah bir enerji ile buzdolabını çalıştırmamız mümkün. 300Watt bir panel güneşli bir yaz gününde sadece 2 saatte bu enerji ihtiyacının 1.5 katını sağamaktadır.

Bu durumda üç sistem buzdolabı alıp bir de bunun tüp masrafları ile uğraşmak son derece gereksiz ve sokağa atılmış bir para olmaktadır.

3 sistem buzdolapları kompresörlü buzdolaplarından daha düşük performanslı ve karavanı hassas dengeleme gibi her zaman kolay olmayan önemli bir gereksinime rağmen, belki de sadece güneş paneli sistemlerinin ulaşılamaz derecede pahalı olduğu bir dönemden kalma sorgulanmamış bir alışkanlık olarak, kullanılmaya devam ediyor.

Önemli gördüğüm bu konuyla ilgili siz sevgili karavansever dostlarımın fikirlerini bekliyorum.
Merhabalar,
Dediginizi yabana atmamakla beraber bazi diger konularada dikkatinizi cekmek isterim.
Gunes panellerinde yazan deger panelin; yeni, temiz, gunesi tam ve dik alarak ve gunesin en kuvvetli oldugu sartlarda yapilan olcum degeridir. Normalde panellerin ortalama uretim degeri daha dusuktur birde 24 e boldugunuzde gunluk uretiminin dahada dusuk oldugunu goreceksiniz.
Buz dolabinizin 1-2 saat enerjisiz kalmasi icindeki yiyeceklerini etkiyecektir 3 sistemli dolabiniz olmasi durumunda bu tur sikintilarla yuzlesmek durumu olmayacaktir.

Buzdolabına en çok ihtiyacım olan mevsim nedir?
Güneş panelleri ile hangi mevsimlerde optimum enerji üretilebilir?
Enerjiyi depolamak için kullanılan bataryalar kaç çeşittir?
Sadece güneş panelinden mi elektrik üretilir?
Avrupalı karavanı dahi içten yanmalı motordan kurtarmayı planlamaktayken, elektrikle hareket eden araçlar almış yürümüşken, üç sistem tartışması bana hakikaten "garip" geliyor.
Not: Her iki sistemi de kullanmış hali hazırda güneş paneli+batarya ile kapalı havalarda dahi sonsuz döngü yakalamış durumdayım. Üç sistem ile kompresörlü dolabı performans açısından kıyas dahi edemiyorum.

Buzdolabına en çok ihtiyacım olan mevsim nedir?
Güneş panelleri ile hangi mevsimlerde optimum enerji üretilebilir?
Enerjiyi depolamak için kullanılan bataryalar kaç çeşittir?
Sadece güneş panelinden mi elektrik üretilir?
Avrupalı karavanı dahi içten yanmalı motordan kurtarmayı planlamaktayken, elektrikle hareket eden araçlar almış yürümüşken, üç sistem tartışması bana hakikaten "garip" geliyor.
Not: Her iki sistemi de kullanmış hali hazırda güneş paneli+batarya ile kapalı havalarda dahi sonsuz döngü yakalamış durumdayım. Üç sistem ile kompresörlü dolabı performans açısından kıyas dahi edemiyorum.
Rica etsem şu kapalı havalarda dahi sonsuz döngü konusunu detaylı anlatırmısınız

0535 519 85 27
Eğer niyetiniz faydalanmak ise Özgür beye sistemi yaptırabilirsiniz.Teknik olarak kağıt üzerinde size anlatacak ve sonrasında pratiğini yapıp size karavanınızı teslim edecektir. Eğer TV, tost makinası ya da hilti gibi ekstra aletler çalıştırmayı düşünüyorsanız kendisinden rica edin, sisteminizi ihtiyacınıza göre optimize edecektir.
Yıl olmuş 2018 insanlar koca evleri panelle besliyor biz burda düdük kadar buzdolabının likit gaz ile mi yoksa tepemizde her gün salınan güneş ile mi beslenmesi gerektiğini tartışıyoruz .

.

Galiba atlanan iki nokta var ?
  1. Karavancılığın ana prensibi; ihtiyaçların yola uygunluğu açısından en küçük fonksiyonel değerin önemi. Yani gerektiğinden fazla yük ve kapasite taşınmasının anlamsızlığı.
  2. Aletlerin farklı kullanım karakteristiği ile bizim karavanı kullanım karakteristiğimizi uygun bir tarzda buluşturma zorunluluğu.
Kısaca nitelik ve nicelik optimalizasyonu !
Yoksa evi sırtlayarak karavana çözüm sunmak da olası ...?

Bizim dışımızdaki terçihleri sıfatlandırmak yerine, herkesin karavanı kendine diyelim. Bu yüzden de forumlarda hüküm yerine tavsiye vermek, belki daha yerinde olurdu ? :yum:
Tabi bilgi ve tecrübe esas.

Tek istisna
ise; tercihlerin diğer karavancıları, toplumu ve de çevreyi uygunsuz etkileme durumunda olmalı..

.

Son düzenleme:

Teknik işlerde ( elektrik,mekanik soğutma vb) konuya hakim olmayanlar için,bilmek ve öğrenmek adına yazılanlara bir itirazim yok.
Bu arkadaslarinda yazilan teknik bilgi ve degerleri bilgi dünyasında analiz ederek dogruya en kısa yoldan ulasmalaridir.
Doğru bilgiye ulaşmak önemlidir,ben yaptım oldu ile ( teknik bilgi, deneyim,test yapılmadan) sizde yapabilirsiniz şeklinde yazim ve paylaşımlar zarar verir.

Burada bu işlere kafa yoran,emek sarfeden tecrübelerini paylaşmak için zaman harcayan insanlara şahsen teşekkür ederim.

.

Bülent bey,
Ferhat bey ve sizin gibi konularla zaten mesleki olarak ilgisi olanlar bizim karavancılık hobimiz için, özellikle son söze ihtiyaç gerektiğinde bulunmaz hazine konumundalar. :yum:

Hiçbirimiz profesyonel değiliz.
Bu kadar basit..;)

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR