4.7 V8 Yolda Yüzme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sinful Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,519
Ynt: 4.7 V8 Yolda Yüzme Sorunu

kazıklanmamak adına ortlama olarak sadece diff sökulmesi ve takılmasının malıyetı ne kadardır?

Etiketler

200-300 TL işçilik alırlar.Sarf malzeme olarak yağ,dif yağ katkısı ve silikon conta yazacaklar yağ ve katkının fiyatını biliyorsunuz sanırım, conta pek para tutmaz.

tenekekutu' Alıntı:
200-300 TL işçilik alırlar.Sarf malzeme olarak yağ,dif yağ katkısı ve silikon conta yazacaklar yağ ve katkının fiyatını biliyorsunuz sanırım, conta pek para tutmaz.
Peki benim sağa sola dönüşlerdeki kanırtı ve metal sürtünme sesiyle ilgili en kötü ve en iyi senaryo nasıl olabılır ve malıyetleri tahmını ne tutar?

O ancak sökünce belli olur ama en pahalı parça ne derseniz ön poryalar pahalıdır. Çifti 1000 TL' nin üzerinde diye biliyorum.

Bir de gezme konusunda track bar denilen bir parça var,onda sorun varsa o da olabilir genelde o da yapabiliyor.O da 500 TL ve üzeri diye hatırlıyorum fiyatını.

Bugün bi test yaptım. Aracı 4l ye alıp sağa sola dönmeye çalıştım. Doğal olarak kastı. Sonra 4h ye alıp yine sağa sola dönmeye çalıştım aynı kasıntı biraz devam etti. Acaba benım kilitler tam ayırmadıgındamı normal sürüşte dönüşlerde kasıyor?

Xperia Z

Sürekli 4 çeker araç hafif kasar ama bu tam dönüşlerde olur 4H de. Porya bilyaları var,sağa sola direksiyonu çevirdiğinizde bir yandan aktarmanın devam etmesini sağlıyor.Kasıntı eğer fazla ise bu parçanın değişmesi lazım, sizin araçta hiç değişmemiştir tahminim bu kmlerde genelde sorun göstermeye başlar o parça.

Ön şaftı sökerek de deneye bilirsiniz iki çekere alarak bu şekilde aracı sürekli 4 çeker olsa bile, eğer çok bozuldu ise aktarma olmasa bile dönüşlerde direksiyonda hissedersiniz kasıntıyı.

tenekekutu' Alıntı:
O ancak sökünce belli olur ama en pahalı parça ne derseniz ön poryalar pahalıdır. Çifti 1000 TL' nin üzerinde diye biliyorum.

Bir de gezme konusunda track bar denilen bir parça var,onda sorun varsa o da olabilir genelde o da yapabiliyor.O da 500 TL ve üzeri diye hatırlıyorum fiyatını.

track bar burçları değişebilir. trackbar almaya gerek yok bence.

google.com a track bar yazdım çıkan sonuçlardan bir tanesi aşağıda.

F62507000.jpg

Selamlar direksiyon pompasi veya deve boynu da gezdirir normalde virajlarda savurmadan tamamlamasi gerekir ...

WJ kasadan iki büyük şikayetim yolda gezme ve kuru zeminde dönerken kasıntı sesi. Kime gittiysem hepsi de , bu normal dedi , aracın diğer artıları bu problemlerimi absorbe ettiği için diğer markalarda daha başka problemler olduğu için WJye devam :smiley:

Ankaradaki en iyilerden sayılan 2 özel servise gittim. İkisinin de yorumu benzer. Aracım 2000 model Quadradrive , betonda asfaltta dönerken (4Low gibi) kasıntı sesi geliyor , kilit tutmaya çalıştığı için böyle ses çıkartıyor diyor usta , bunu sıfır alan vatandaş da o kadar para verip bu sesi mi dinliyodu diyorum , cevap veremiyor , belki düzelir diye arka dif yağını da değiştirdi ama çok değişen bişey yok.

Yolda gezmesi de öyle , biz alıştık ama mesela WJyi ilk kez ve yoğun trafikte kullanan birisi zorlanır , bu gezme olayını ben de çözemedim , idare ediyoruz. ZJ ve XJ yi de test amaçlı kullanmıştım onlar daha beter.

ama bu yazdıklarım 4x4 alacakları korkutmasın , 4 sıfır amortisör , 4 sıfır lastik , 4 rot başı almama rağmen bu gezinti oluyor ve pişmanlık yok , Jeep böyle bişey demek ki. Sonuçta gezinti için aldık , amaç gezinti değil mi :smiley: Gül ve Diken ilişkisi. ama gezinti olayını ve kasıntı sesini kökten çözen kişiye de minnettar olurum.

Low vitesin asfalt veya beton zeminde işi ne ki? Low viteste illaki kasıntı olacak, zaten onu çamurda karda kullanıyorsunuz ki orada da o kasıntıyı hissetmiyorsunuz bile ( VX100'ü bilmiyorum sadece low olarak nasıl tepki veriyor).

Gezinti olayı da normal değil, yani gezintiden kasıt tam ne bilmiyorum ama bir Subaru,Toyota Prado gibi gitmez bu araçlar tabi öyle beklememek lazım ama yolda da gezmez yani direksiyonu bırakırsanız düz bir yolda sabit düz şekilde gitmesi lazım eğer gitmiyorsa mutlaka bir yerde sıkıntı vardır. Track bardaki aşınma, ön poryalar akla gelecek diğer parçalar.

Ayrıca benim yukarıda dediklerim offroad donanımlı araçlar için bir de,standart versiyonu zaten hiç yapmaması lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR