Ahşap ile İlgili Teknikler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 576
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 196,639

buralpdi

yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar
Yer
maltepe gurubu
arkadaşlar bu başlıkta ahşapla ilgili bildiğim konuları paylaşmak istedim, herkesin elinden iş gelebiliyor, fakat bazı püf noktaları bilmedikleri için işin sonunda sorun olarak karşılarına çıkabiliyor. elimden geldiğince vaktim müsait olduğu sürece resimler desteğinde sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
birinci konu zımpara
ahşap yüzeye zımpara yaparken asla kırmızı oklar yönünde zımparayı sürmeyin, ağacın suyu yönünde yani yeşil oklar yönünde mutlaka zımpara yapın. ters zımpara yaptığınız zaman, vernik aşamasında renk vereceğiniz de karşınızdaki görüntü hoş olmaz . ağaç suyu yönüne ters çizikler, yüzeyin renginden daha koyu bir göüntü ile sırıtır ve artık doğru zımpara yapsanız bile bu çizikleri kolay kolay yok edemezsiniz.
başlangıçtan ihtibaren sonkata kadar yapacağınız bütün zımparalama işlerini mutlaka ağacın suyu yönünde yapın.
aldığınız kontraplağın yüzeyindeki lekeleri, kestiğiniz ve alıştırdığınız parçayı montajı yapmadan önce, daha plaka halinde iken gözükecek kısmını baştan zımpara yaparsanız, yerinde uğraşmaktan daha kolay olur...

Önemli Not;
Bu başlıkta okuyacağınız marangozluk bilgi ve tecrübelerimi sizlere aktarırken önemli detayında bilinmesini isterim. End.Meslek Lisesi Ağaç İşleri bölümü mevzunu ve 20 yıl profesyonel
işletme sahibi olarak konuları yazacağım. Amatörce kullanılmasının riskleri bilinmeden el aletleri kullanacak arkadaşlarıma dikkatli olmalarını ve risk almaktan kaçınmalarını öneririm.

z%FDmpara.JPG

Etiketler
Ynt: Ahşap ile İlgili Teknikler

ikinci konu: hangi zımpara
en ideal numara 220numara su zımparasıdır, hem cilaya hazırlık döneminde hemde dolgu verniğini zımparalamada çok iyi sonuç verir

Levent abi teşekkürler bu başlık için keşke daha önce tanısaydım seni bizim çok güzel oldu dediğimiz yüzeyde ham halde iken görünmeyen o kadar çok çizik çıktıki kapatamadık hatta bazı yerleri sonradan aksesuar ile kapatacağım.

Levent Bey, böyle açık noktalar eminim herkez için faydalı olacak.

sayın (buralpdi) levent bey daha öncede belirttiğim gibi kimler hangi konuda teknik bilgiye sahip ne güzel konular tek tek anlaşılır ve bizlere yardımcı oluyorsunuz size teşekkür ederim.diğer arkadaşlarda onlarada sonsuz teşekkürler. teknik konuda başlıklar açarak örneğin oto 12 volt 24 volt 220 volt araç elektrik projelerini bizlere böyle yardımcı olursanız müteşekkir oluruz.naçizane fikrim bilgiçlik yapmış gibi olmıyayım.zira ben kendi adıma hiç bilmediğim veya yarım yamalak bildiğim ki böyle olunca daha zararlı oluyor.böyle bir başlık altında direk sorunu çözme açısında muazzam bir çalışma inanın benim için çok önemli bilgiler emekleriniz için teşekkür ederim saygılarımla kemal orhun

yaybek' Alıntı:
Levent abi teşekkürler bu başlık için keşke daha önce tanısaydım seni bizim çok güzel oldu dediğimiz yüzeyde ham halde iken görünmeyen o kadar çok çizik çıktıki kapatamadık hatta bazı yerleri sonradan aksesuar ile kapatacağım.
Yusuf kardeş senin kapatamadığın çiziklerin sana zahmet bir fotoğrafını çekip burada yayınlarsan eğer, konuyu daha iyi anlatmış oluruz. resime bakan arkadaşlar ters zımparada başlarına ne gelecek bilirler...

üçüncü konu: kesim
arkadaşlar mobilyanızı yaparken her parçanın yüzeyi ve görüntüsü düzgün tarafını, mobilyanın gözükecek tarafına getirin, parçanın bozuk olan kısımları mobilyanın iç kısımlarında kalsın. boyutlarını keserkende eğer sunta kesme kullanıyorsanız temiz kısmı alta getirip kesmeniz lazım. sunta kesmenin testeresi alttan yukarı doğru kesim yapar. kesici uç girişi yapar çıkarkende köşelerde kırıklar oluşturur, bu kırıklar iç yüzey köşelerinde kalacağı için gözüken yüzeyinizin köşeleri temiz çıkar, resimdeki çizim daha iyi anlatıyor

Ads%FDz.jpg

kesim konusuna devam
ahşapları boyutlarına getirirken düzgün kesmek için, düz bir tahta parçası(mastar) edinelim. bizim camper veya karavanlarda kullanacağımız en uzun ölçü yükseklik ölçüsüdür oda ortalama 2 metre diyelim, en olarakta en fazla 60 cm diyelim, bir adet 2 m. bir adette 1 m. uzunluğunda düzgün ve gönyesinde ahşap edinelim. bu ahşapları mastar olarak her zaman kullanırız.
keseceğiniz ahşaba bu mastarları işkence ile, işkenceniz yoksa iki veya üç çivi ile(çiviler alt yüzeyden çıkmayacak) istediğiniz ölçülerde tutturabilirsiniz , suntakesmeyide bu mastara(siper tahtası) dayayarak keserseniz, gönyesinde düzgün kesimler elde edersiniz, düzgün gönyesinde çıkan parçalar montaj sırasında sizi üzmez. alttaki şema daha iyi anlatır.

KESME.jpg

Levent abi hep benim eksiklerimi görmüş ve burada doğrularını yayınlıyorsunuz bu durumda ben kobay oluyorum feda edilen benmiyim ;D

ilk adımı ben atıyorum iyi ise devam yanlışsa başka yol ;)
öyle olsun bakalım :D

yaybek' Alıntı:
Levent abi hep benim eksiklerimi görmüş ve burada doğrularını yayınlıyorsunuz bu durumda ben kobay oluyorum feda edilen benmiyim ;D

ilk adımı ben atıyorum iyi ise devam yanlışsa başka yol ;)
öyle olsun bakalım :D
Sevgili yusuf kardeş, marangozluk benim işim olduğu için, daha doğrusu bu iş bana basit geldiği için, zannediyorumki harkes bu işi yapabilir. resimlere bakarak işini doğru yaptığını gördüm, becerin var. ne zaman gelip yaptıklarını yakından yakından gördüm o zaman marangozluk işinin püf noktalarını bilmediğini anladım. yaptığın iş bilmemene rağmen çok düzgündü, fakat ufak tefek püf noktalarını bilsen işini dört dörtlük yapacakmışın onu gördüm. sende treni kaçırdık ama sonunu en azından daha güzel bitirdik. seni örnek alıp bu işe başlayanlar olunca aynı hatalara düşülmesin diye haddim olmayarak belki insanlara faydası olur düşüncesi ile bu başlığı açtım. en azından insanlara böyle faydam olsun istedim.
bir konuda haklısın sen kobay oldun ama senin sayende bu forumları okuyan insanlar işlerini daha kolay halledecekler. sen işe başlamadan önce böyle bir forum olsa faydalanmazmıydın. sen aslında bir kobay değil öncüsün. buradaki insanlar seni camper olayını yeniden başlatan insan olarak hatırlayacaktır. tek bir kişiye bile yardımcı olabilirsek ne mutlu bizlere öyle değilmi

buralpdi' Alıntı:
Sevgili yusuf kardeş, marangozluk benim işim olduğu için, daha doğrusu bu iş bana basit geldiği için, zannediyorumki harkes bu işi yapabilir. resimlere bakarak işini doğru yaptığını gördüm, becerin var. ne zaman gelip yaptıklarını yakından yakından gördüm o zaman marangozluk işinin püf noktalarını bilmediğini anladım. yaptığın iş bilmemene rağmen çok düzgündü, fakat ufak tefek püf noktalarını bilsen işini dört dörtlük yapacakmışın onu gördüm. sende treni kaçırdık ama sonunu en azından daha güzel bitirdik. seni örnek alıp bu işe başlayanlar olunca aynı hatalara düşülmesin diye haddim olmayarak belki insanlara faydası olur düşüncesi ile bu başlığı açtım. en azından insanlara böyle faydam olsun istedim.
bir konuda haklısın sen kobay oldun ama senin sayende bu forumları okuyan insanlar işlerini daha kolay halledecekler. sen işe başlamadan önce böyle bir forum olsa faydalanmazmıydın. sen aslında bir kobay değil öncüsün. buradaki insanlar seni camper olayını yeniden başlatan insan olarak hatırlayacaktır. tek bir kişiye bile yardımcı olabilirsek ne mutlu bizlere öyle değilmi

Haklısın abi tabiki burada yazılanlar herkesin menfaatine böyle bir işte insanlara faydam olabiliyorsa varsın benim karavanım çöp olsun :'( bende ikinciyi yaparken bu forumdan faydalanırım ;) :D o zaman benim karavanımda güzel olur değilmi :D

Abi şaka bir yana elimden geldiğince forumda yazmaya çalışıyorum benden sonra kendisi yapmak isteyen dostlara bir nebze olsun faydam olursa ne mutlu bana önemli olan insanların nasıl anıldığıdır burada benim hakkımda yazılanları okuduğum kadarıyla güzel bir iş yapmışım gibi geliyor sizin deneyimlerinizlede işler daha düzgün çıkacak çok basit bir detay yüzünden telafisi olmayan hatalar olabiliyor bunu bilirsek daha iyi sonuçlar çıkar sizi tanıyıncaya kadar yaptığım işin çok temiz olduğunu sanıyordum o çizgilerinde olabileceğine kanaat ediyordum oysaki o çizgiler tamamıyle benim yanlış zımparalamamdan kaynaklanıyormuş size bir kez daha teşekkürler foruma sağladığınız katkıdan dolayı

karavanın çöp değilki kardeşim, senin yaptığın karavan işçiliğini birçok ustayım diye geçinen insanlar yapamıyor, yaptığın işi kesinlikle küçümseme. benim yapacağım işde bile hatalar oluyorki sen bu işi bilmeden ilk defa yapıyorsun...

Levent bey,
Bilgi ve becerilerinizi teknik detayda bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler, eminim kendi karavanını yapmak isteyen dostlar bu bilgilerden faydalanacaktır. Bu siteyi, bu nedenle seviyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir. Yusuf'a da ayriyetten müteşekkiriz. Doğrusu ile eğrisi ile herşeyi paylaştı. Darısı diğerlerinin başına. Doğru malzeme, doğru işçilik ile kaliteli ve estetik yapılamayacak hiç bir şey yok.
Oğuz

DEVAM el aletleriyle düzgün kesim
arkadaşlar marangozların en büyük yardımcısı alttaki resimde gözüken makinadır. bu makina sayesinde parçalar düzgün ebatlanır, gönyelenir, boyutlandırılır. mesleği kolaylaştıran olmazsa olmaz makinedir.

Y_D_M.jpg

Yusuf kardeş çok şanslı bu makinanın amatör versiyonu elinde vardı ve ona bayağı yardımcı oldu. şimdi diyeceksiniz ki makinemi alalım hayır, camper veya çekme karavan hangisini yapacaksanız mutlaka el aletleriniz olacaktır bu elaletlerinin içindede sunta kesme makinası mutlaka olmalıdır. bu elaletini nasıl sizin yatar daire makinası gibi kullanabileceksiniz onu anlatmaya çalışacağım
öncelikle 80x100 veya 70x100 gibi 18mm mdf veya suntalam bir parça edinmemiz lazım, bu parçaya gerekirse bir marangoz atölyesinden yardım alarak kenardan ilk kanal 5cm ikinci kanal 20cm gibi 5-8mm derinliğinde 2cm genişliğinde kanal açtırın ve bu kanallarda rahat çalışacak iki adet çıtanız olsun (çıtalar sert ağaçdan). evimize geldikten sonra suntakesme makinamızı alttan kenar yüzeye paralel bir biçimde, ikinci kanaldan 10cm uzağına sabitleyelim, sonra sunta kesme makınasını çalıştırarak testeresini öbür yüzeyden çıkartalım(bütün suntakesme makinalarında testere yükseklik ayarı mevcuttur).
bu parçamızı masa haline getirelim
çıtaları kanallara oturtalım ve üst kısmına 3-4mm 50x25 ölçülerinde kontraplak malzemeyi testereye 90 derece çalışacak şekilde monte edelim, sonra bu kontranın arkasınada bir mastar koyalım, bu mastarımızda testereye 90 derece gönyede montajını yapalım. bu montaj bitince bizim kızaklı baş kesme aparatımız hazır hale gelecek, işinize lazım olunca kanallara oturtarak kullanabileceksiniz. bu ne işinize yarayacak parçalarınızın baş kısımlarını 90 derece düzgün kesmenizzi sağlayacak.
diyelim size 30cm bir parça lazım, kızaklı aparatınızı çıkarın, testereye mastarı dayayın ve masanıza bir çizgi çizin bu çizgiye göre mastarınızı 30cm sabitleyin artık istediğiniz kadar 30cm malzeme doğrayabilirsiniz. bu noktaya bir işaret koyarsanız ikinci defa size lazım olan 30cm ayarda aramadan aynı yere bağlarsınız alttaki şemaları incelerseniz daha iyi anlarsınız

yatar_daire.jpg

BA%D0LANTI.jpg

Bilgiler için çok teşekkürler,
Her ne kadar karavanla uğraşmasamda,evde ahşapla ilgili işler için çok aytınlatıcı oldu.

teos' Alıntı:
Levent bey,
Bilgi ve becerilerinizi teknik detayda bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler, eminim kendi karavanını yapmak isteyen dostlar bu bilgilerden faydalanacaktır. Bu siteyi, bu nedenle seviyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir. Yusuf'a da ayriyetten müteşekkiriz. Doğrusu ile eğrisi ile herşeyi paylaştı. Darısı diğerlerinin başına. Doğru malzeme, doğru işçilik ile kaliteli ve estetik yapılamayacak hiç bir şey yok.
Oğuz

Sayın Oğuz bey sözlerinize katılıyorum, ayrıca düşünceleriniz için ben teşekkür ederim..
Hobileri olan insanları her zaman sevmişim ve takdir etmişimdir, bu insanlar zamanlarını kahve köşelerinde veya dedikodu ile geçirmezler, tv karşısında boş programlarla uyuklamazlar. ufakta olsa bir amaçları vardır birşeyler yapmaya çabalarlar. bizlerde bu insanlara yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.

inşaallah faydalı bir başlık olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri