Amator Denizcilik ve Yelken Eğitimi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bluedreamms Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,931

bluedreamms

Kamp I
Amatör denizcilik son zamanlarda yükselen bir garafik çizsede henüz toplumun
bütününe hitap etmemektedir.

Bunun nedenleri olarak,
- Denizci bir gelenekten gelmediğimiz için denizden korkuyoruz.
- Tekneyi aldıktan sonra yer yoklugu nedeniyle tekneyi barındırma sorunu veya barınmanın
pahalı olması gibi sorunlar çıkması.
- İkinci el yabancı bandıralı tekneyi Türk Bandırasına geçirmenin yasak olması.
- 5 metrelik bir sandalın yıllık bağlama fiyatının neredeyse kendi fiyatına denk gelmesi.

Bunlara benzer bir çok başka sorunları da sayabiliriz.

Ama yine de insanların deniz sevgisini ve hobisini yaşamak için çaba sarfettiklerini
görüyoruz.

Denize çıkmadan önce en gerekli unsurladan biri Amatör Denizci Ehliyeti.
Kısaca ADB diyoruz.
Amatör Denizcilik Federasyonu,(ADF) nin denetiminde yapılan internet ortamında çevrm içi
sınavlar, Amatör Denizci El Kitabı,(ADEK) nın içindeki bilgilerin yönergesinde test usulu
yapılmaktadır.
Amatör denizciliğin ilk genel kültür bilgileri de bu kitap sayesinde öğrenilmekte, içerik olarak
iyi hazırlanmış, iyi bir çalışma kitabı özelliğindedir.

Fakat, DÜnya da amatör denizcilerin ehliyet gereksinimi çok az ülkede gerekmektedir.
Diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kendi özel teknesi ile denize çıkacak kişilerin ve
teknelerinin basit bürokratik işlemlerle seyehat etmesi sağlanmaktadır.
Henüz ülkemizde tekne sahibi olmak luks olarak görülmekte olduğundan bu kolaylığa erişemedik.

Adek çalışıldı, sınavlardan geçildi ve bir ehliyetimiz oldu.
Peki tekne kulanabilecekmiyiz dersiniz?
Hayır...
Ortalama bir insan ehliyet ile tekne kullanılmayacağını, biraz tecrübe gerektiğini tahmin
eder sanırım.
İşte burda tecrübe kazanmak için alınacak eğitimin niteliklerinden bahsedeceğiz.

Genel olarak internet de kısa bir araştırma ile bazı kuruluşlara ulaşabilirsiniz.
Bu safhada esas sorunuz şudur;
Eğitim alacağım öretmen, yer ve tekne bu eğitimi verebilirmi, bu konuda yeterli mi?

Türkiyede henüz, amatör denizci eğitmeni yetiştirecek bir okul yoktur.
Amatör denizci eğitimleri spor yüksek okullarından mezun olmuş veya Türkiye Yelken Federasyonu
(TYF) un zaman zaman açtığı yelken antrenörü eğitim seminerlerine katılıp, açılan sınavlarda
başarılı olmuş kişilere verilen sertifika ile genellikle yelken kulüpleri ve ticari işletmelerin
içinde yapılır.
ADF nin de web sitesinde Kurslarımız başlığı altında bulabilirsiniz.
Ayrıca yurt dışında eğitim almış ve denizcilik ve yelken konusunda uzmanlaşmış kişiler de
eğitim verebilecek durumdadırlar. Cumhur Gökova,Levent Kirişçioğlu gibi isimler bu örneklerin
en iyileri olarak sayabiliriz.
Bir de çekirdekten yetişme ya da marina kirasının en azından bir ksımını çıkarmak için amatör
denizcilik ve yeken eğitimi verenler var ki dikkat çekmek istediğim ve bu yazının yazılamasına
gerek gördüğüm kısım budur.

Denizcilik genel olarak kendine has kuralları ve dili olan, ayrıca uluslararası sözleşmeler ile
bağlı Deniz Hukukunu da içeren spesifik bir yapıya sahiptir.
Amatör denizciler de bu kurallara uymakla mükellelftir.
Bu nedenle amatör denizcilik bir hobidir desek te profesyonellerle birlikte denizde seyir
yapıldığından pek amatör bir iştir diyebilmek pek mümkün değildir.

Pratik eğitime çıkacak bir amatör denizcinin dikkat etmesi ve üzerinde durması gerekenler
şunlardır;

- Eğitimi verecek kişi yetkin yerlerden gerekli eğitimleri ve sertifikaları almış, gerekli bilgi
ve tecrübe sahibi mi?
- Eğitime çıkılacak teknenin Türk Bayraklımı, yabancı bayraklı mı olduğuna dikkat edilmeli, eğer
yabancı bayraklı ise teknenin Türk Denizlerinde gezmesine olanak tanıyan Liman Başkanlıklarından
alınmış transitlog da ismi kayıtlımı..
- Eğitim teknesinin eğitim alanların ve yolcuların güvenlği için gerekli teçhizat ve
sigorta belgesi ile donanmışmı?

-Denize eğitim için çıktıktan sonra eğitmen öğrencilere nasıl davranıyor.(psikolojik durumu
değişiyormu?)
-Kriz kontrolü nasıl? Sakin mi telaşlımı?
-Güvenlik önlemlerine ne kadar riayet ediyor? Yani can yeleği, gerektiğinde emniyet halatı
takılmasını sağlamak için hazırlık yapıyormu?

Burda en önemli maddelerden birinim altını çizmek için bir uyari yapıyorum.
-Seyre çıkmadan önce tekne ve ekipmalarının kullanımı ile ilgili birifing veriyormu?
Bunun neden önemli olduğunun açıklamasına gelince;
Teknede bulunan herkesin tekne seyir rotasını, tuvaletin nasıl kullanılacağını,elektrikli ve
manuel sintine pompasının nasıl, nereden çalıştığını, acil yedek dümen yekesinin nerede
bulunduğunu ve nasıl takıldığını, ilk yardım çantası,can kurtarma botunun yeri ve nasıl çalştığını,
yangın söndürücüler hakkında, yerinin ve kullanımının bilgilendirilmesi, makina çalışma ve stop
edilmesinin nasıl yapıldığını, denize adam düştü durumunda görevli kimlerin olacağını
ve ne yapacaklarını bilmesi, denizle bağlantılı vanaların yeri ve nasıl kapanacaklarını bilmesi
gerekiyor.

Yukarıda bir yerde yazmıştık ama tekrar yazayım. Yabancı bayraklı eğitim teknesiyse transitlogunda
isminizin kaydı ve teknede bulunan kişlerin( Yolcuların) sigortaları varmı?

Allah göstemesin bir kaza veya kaptanın çıkan bir sağlık sorunu nedeniyle oluşabilecek risklerin
berteraf edilemesini kolaylaştıracak önlemlerdir bunlar.

Bu yüzden denizde olmak planlama, programlama, yapılan programa uyma ve azami dikkat isteyen
bir iştir...

Saygı ve Sevgiler...

Etiketler
Mehmet Bey,

açtığınız konular ve vermeye devam ettiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Bu konuların, gezen bilir üyeleri içerisinde neden rağbet görmediğini anlayamıyorum. " Denizden korkuyoruz " deyiminizin karşılığı, bilgisizlik olsa gerek. İnsanlar genelde bilmedikleri birşeyden korkarlar. Öğrendikten sonra da, korkularının ne kadar yersiz olduğunu konuşup dururlar. ben denizin içinde doğdum ve büyüdüm. Buna rağmen, bu güne kadar doğru yapıp da neyi yaptığımızı veya bazı edinilmiş kötü tecrübeleri bu tartışmalar sonucunda farkına vararak öğrenebiliyoruz.
Lütfen, bıkmadan devam edin..

Seval hanım da bıkmış olacak ki, o da bırakmış bu konulara katkı sağlamayı, offroad' çuların sohbetlerine katılır olmuş :smiley:

Sezon yaklaşıyor, vereceğiniz küçük bir bilgi, tavsiye veya yönlendirme; belki de bu yaz denize girecek ve bunları okuyan birçok insanın hayatını kurtarabilecek.

Takibe devam..

Numan.

Numan Bey,
Teşvik eden yazınız için teşekkür ederim.

Bendeniz, deniz gönüllüsüyüm.
Elimden geldiğince insanlara, amaör denizcilik meraklılarına gerçekleri anlatmaya çalıştım.
Çünkü çok istismar edildiler.
Halen de devam etmektedir.
Bu yüzden marinalarda koca bir tekne almış, ne yapacağını bilemeyen, bir takım kişilerin elinde oyuncak olmuş, yanlış yönlendirilmiş amatör denizciler gördüm.
Bir kısmı denizden soğumuş, yok pahasına teknesini satmış kurtulduğuna sevinir olmuşlar.

Seval Kardeşim, benim ayrıldığım amatör denizcilik gurubu forumuna destek veriyor.
Yazacaklarım onu zor durumda bırakır.
O forum yöneticileri ne de olsa arkadaşı...
Kendi açısından haklı.
Onun için zülfü yarelere fazla dokunmadan yazmaya çalışıyorum. :smiley:

Ama yinede şunu söylemek isterim.
Amatör denizcilik hakkında sorup öğrenmek istedikleri konular, bilgi isteyenler için bu sayfalardan bilgim, tecrübem dahilinde cevap vermeye, bilgilendirmeye çalışırım.
Arada bir luzum gördükçe yakarıdaki gibi bilgi yazıları yayınlamak isterim.

Tekrar Teşekkür ederim.

Sevgiler

Mehmet

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR