Ampermetre Araca Nasil Bağlanır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vosdost Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,979

vosdost

Zirve
Merhabalar,
92 model ambulans kasa karavan 110 defender aracimda bulunan ampermetre
araci aldigim gunden beri calismiyor. Icini soktum ici saglam.amper metrenin iki ana kablosu ve park
Lambasina giden elektrik uclari var.parklar acilinca gostergenin isigi yaniyor.
Gostergenin kablolari motor kaputunun icinde porsalen bir parcaya baglaniyor.parcanin bir ucunda tesisattan gelen + hatti var diger ucu bosta. Amper metre normalde seri baglanir. Aracta bunu calisir hale getirmem icin bosta olan ucu
sarj dinamosunun arti cikisina mi baglamam gerekiyor.

Etiketler
Ynt: Ampermetre Araca Nasil Bağlanır ?

Bende cevap bekliyorum. Merak ettim. Elektrikten anlamam..

Güzel konu....
Terbik ederim... :smiley:

Bu gune kadar calismadan duruyordu.bugun arkadaslarin yanina gittim. Volt metreyle ugrasiyorlardi. Bendede amper metre var neden calismiyor dedim. :smiley:

Muhtemelen diğer uçta şarj dinamosu yada akü çıkışına bağlanabilir . Gerçi sürüş anında akü devre dışı kalıp direk alternatörden besleniyordur araç sanırım değil mi ?

Ama tesisatı gözle görmek , incelemek lazım yada bilen birinin bakması .... Dediğiniz gibi ampermetre seri bağlanır ve çekilen bütüm amper cihazın üzerinden geçmiş olur ve ölçüm yapılır . Düz mantık bir bağlantıda onca ampere dayanabilecek bir ampetmetre mi yoksa başka bir bağlantı şekli mi akıl etmişler diye düşünüyorum . Gerçi Defender herşeyin çalışan ve en sade halini sunmayı amaçladığı için sağlam bir ölçüm tesisatı koyup amperi onun üzerinden çektirmişte olabilirler ...

Ynt: Ampermetre Araca Nasil Ba?lan?r ?

Tesekkurler
Ampermetrenin kablolari butun yuku kaldiramiyacak kadar ince. Farkli bir yolla baglanmis olabilir.
Bir ucu ana tesisattan gelen + diger ucu ? ??

ben tam olarak bilmiyorum ama yaşadığım bir tecrubeyle örnek vermek isterim.
Benim CJ de ampermetre Şarj dinamosunundan gelen 2 kablo ile çalışıyor.Aslında tek kablo ama araya Ampermetre yerleştirilmiş gibi düşünebiliriz.Ampermetre bozulup volmetreye geçerken ampermetreden kabloları söktüm.Aracı çalıştırğımda şarj etmiyordu.Şu an dinamodan gelen 2 kablo sadece birbirine bağlı.Voltmetre de herhangi bir 12 volt kabloya. ..
benden bu kadar ,ben de anlamam elektrikten :smiley:

Hımm inceyse kesin farklı bir yolla bağlanmıştır . Bu durumda deişik öntemler kullanılmış olabilir , aracın servis kitabı falan gibi bir kaynak olsa kolay çözülür sanırım . Şönt direnç kullanılarak ölçüyor olabilir , akım trafou olabilir gerçi bu AC de kullanılır genelde DC de değil ama doğrultucu ile falan kullanıldığınıda gördüm ... Birde mesela voltaja göre amper ölçüleilir yani bir direnç sistemine düşen mv değerine göre kalibre ediliyor ölçü aleti ve volt ölçerek amperi göstermiş oluyor vs ...

Ne sistemi nede teknik bir dökümanı görmeden baklıma gelenler bunlar . Elimin altında bir defender olsa bakıp fikir yürütürüz aslında :smiley:

Cok tesekkurler,
Direk + - verince gosterge tavan yapiyor.iki ucuda arti vermek gerkiyor.dun 3 tane normal 110 baktim
Ucundede boyle bir gosterge nede bu gostergenin kablolarinin bagli oldugu kaput icinde bulunan porsalen parca var.
Bu gostergeyi ambulans teskilatini yapan alman menseyli ambulans firmasi koymustur diye tahmin ediyorum.
Orjinal 110 kitapciginda oldugunu dusunmuyorum. Ilginize tekrar cok tesekkur ederim.

Ampermetreler ölçülmesi istenilen ekipmana seri bağlanır.

Eğer yanlış bilmiyorsam, araçlardaki ampermetrenin ibresi ortada durur, bu akünün sürekli şarj edildiği ve şarj durumunu gösterir, ibre solda durduğunda şarj dinamosunun şarjı yeterli yapmadığını veya o anda kullanılan elektrik enerjisini şarj dinamosunun karşılayamadığını (mesela pek çok farın aynı anda yandığında), ibre sağda durduğunda şarj dinamosunun gereğinden fazla sarj ettiğini gösterir. Ampermetre şarj dinamosundan aküye giden kabloya seri bağlanır yani şarj dinamosundan akünün (+) kutubuna giden kablo kesilir, kablolar ek yapılarak uzatılır ve bu uçlar ampermetreye takılır. Gösterge aydınlatma kablolarıda farlar yandığında enerji alabileceği bir yere bağlanır. Ben aracıma Ölçüsan marka ampermetreyi bu şekilde bağladım ve çalıştırdım.

Tesekkurler,
Ampermetre aracin orjinal gostergesi ve gostergeden cikan kablolar motor
Kaputunun altida porsalen bir parcaya gidiyor.
Gosregenin kablolari cok ince yani butun tesisati kaldirmaz.
Bu porsalen parcanin bir ucunda tesisattan gelen + var diger ucu bosta.
Yani orjinal kablosu ince oldugu icin nasil baglanabilcegini cozmus degilim. :smiley:
Ilginize tessekkurler

Ampermetreyi seri olarak sarj dinamosu ve aku arasina bagladim.
Ampermetre calismaya basladi.fakat gosterge + yonde 4-5 mm harek ediyor.Baglantiyi sarji kontrol ettirmedigim icin soktum.
Yarin tekrar baglayip sarji olcecegim.
Cunku ampermetre sarj motor kaputunun icindeki porselen parcaya bagli ve bu parcanin diger ucu ana tesisata bagli.
Ana tesisata bagli kabloda sorun varsa sarji dusurecektir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR