Arabalı Aile Venedik'e Giderken ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iklil konyalilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 197
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,987
Rotamız hemen hemen belli oldu ... Viamichelin.com(ve de Rotamap) üzerinden de yol uzunlukları ve süreleri ortaya çıktı . Bu sürelere SINIR GEÇİŞ lerini eklemedim henüz . Bunları da belki ''Dinlenme molası?'' olarak değerlendireceğiz , kimbilir ?..
''EVDEKi HESAP'' olarak niteleyeceğim rotanın -belirleyebildiğim kadarını- sizlerle paylaşıyorum :
Yola çıkış 18 Haziran Pazar : 0 (sıfır)'ıncı gün !..
Kızımın yaz kampı sebebiyle böyle bir başlangıç yapıyoruz , netekim ...

BALKAN38

Son düzenleme:

Etiketler
Pazartesi sabah erken yollara düşeceğiz . Bulgaristan'ı hızla geçelim diyorum , ama SOFYA ziyaret edilmeden de olur mu????
Sofya'dan sonra daha kaç saat yolumuz var . Bakalım , o gün ne gösterecek bize?

Son düzenleme:

BALKAN39

BALKAN40

ZAGREB'e 2 geceleme ayırma sebebim , İstanbul'dan başlayan ve yaklaşık 1300 km süren yolculuktan sonra biraz nefeslenmek ...
Bu nefeslenmelere daha sonra da ihtiyacımız olacak belki??..Ama seyahat günümüz -nispeten- kısıtlı ..
Bakalım ''ÇARŞI'daki hesap'' ne gösterecek ? :smiley:

BALKAN41

BALKAN42

Bugün bir Uluslararası Şoförlük yapan gezginle tanıştım ...
Sırbistan - Hırvatistan geçişinde -Sırp tarafında- çokca mültecilerin olduğunu söyledi ...
Hırsızlık açısından dikkatli olmamı öğütlerken , başına geleni de anlattı .
Sınırdan geçiş sırasında TIR'ın orasına/burasına Afganlı , Suriyeli vb 5-6 kişinin saklanmaya çalıştığını ,
sınır geçişinde durdurulduğunu ve bu yüzden de bir gece nezarette kaldığını söyledi .
Allah'tan arabamız bizim için BiLE küçük de , böyle bir riskimiz yok

Ne tarz bir aracla baslamayi planliyorsunuz gezinize acaba ?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Binek oto : Chevrolet Aveo,dizel ... :confused:
Geçen ay bakımı yapılmıştı , bu hafta tekrar bir eksikleri(?) var mı baktıracağım .
Klima gazı aklımda ... Tampondan da bir ses geliyor(du), bakalım artık .
Yağı-suyu-tuzu biberi tamamlayıp , bir de ustamdan tavsiye alarak çıkacağım yola .

Plitvicka Tabiat Parkı , Hırvatistan içinde ve BosnaHersek sınırına(Bihac) yaklaşık 40 km mesafede ...
Zorlu bir yolculuk olacağa benziyor , Venedik - Plitvicka yolu ...
Ancak uğradığımıza - gördüğümüze değecek gibi duruyor ...
Parka giriş ücreti biraz ''el yakacak'' cinsten .
Üstelik tavsiyeler , bizim gibi YARIM GÜN gelenlere değil , TAM gün gelenlere bile şöyle :
''...Doya doya gezmek için 2 gün bile az !..''
Sabah Venedik'ten çıkıp 400km yolculuktan sonra mı gezmeli???
Ertesi gün Saraybosna'ya olan 340 km( 5 saat) yolculuktan önce mi???
Karar veremedik daha :confused::(:confused:

BALKAN46

Bu arada TELEFON konusunu nasıl halletmek gerek acaba??
Ailede 3 tane akıllı telefon var(2'si Vodafone , 1'i Türkcell) , ama bir tanesiyle yola çıkmak niyetindeyiz .
Telefonların yurtdışı hatlarını hergün değil de günaşırı açıp kullanabilme imkanı oluyor mu?
Ülkeden ülkeye farklar neler?
Varılan ülkede bazen hat otomatik seçiliyor , bazen de seçenek sunuyor telefon..
Hangi ülkede hangi hat tercih edilmeli ?
Acaba , telefonların hatlarını kapatıp (veya kartlarını çıkartıp) , sadece wi-fi üzerinden (tablet gibi?)
kullanma imkanı oluyor mu?
Bu akıllı telefon olayından uzunca süre kaçtım , ancak geçen sene yakalandım:(
Faydası bir türlü , eziyeti başka türlü :(:weary::(:weary:
Bir de karambole gelip seyahat parası kadar cep telefonu,internet parası vermeyelim!...
Geçenlerde bir arkadaşım gitmişti Belgrad'a , 4.günden sonra Türkcell aramış :''....Şu an için yurtdışı kullanımınız 420 TL'ye
ulaştı , devam etmek istiyor musunuz?..Neden ''Günlük +15TL ile yurtiçi paketini kullan'' uygulamasını tercih etmediniz......''
demişler..... Bizimkisi de ''....Aaaaaaa !.. Ben o paketi aktifleştirmiştim sanıyordum !....'' demiş .
Daha sonra paket aktive edilmiş , ama o 420 TL de iptal OLMAMIŞ haliyle !..

Bir de bu sadece 1 ülke için ....
Farklı ülkelerde kullanım için de bu paketler geçerli mi acaba ?

Telefon meraklısı ve konuyla ilgili tecrübe sahibi Gezginlerden öneri rica ediyorum .

Türkiyede abone olduğunuz bir telefon şebekesi ile ( Turkcell-vodafon) yurt dışında yurt içi tarifesi üstünden görüşme yapabilirsiniz ama siz konuşun konuşmayın gün başı 15 papelinizi alıyorlar.
Daha yurt dışına çıkmadan gidip bilgi alarak yurt dışı için değişik şıkları öğrenebilirsiniz.Ama ne yaparsanız yapın Türkiye aboneliği üstünden yurt dışında internet kullanmayın yanarsınız.
Ben ağzım yandığı için hiç bir ek yurt dışı tarifesi almıyorum,dışarı çıkmadan evvel telefonun yurt dışı aramasını kapatıyorum.ilave olarak telefonu UÇAK MODUNA alıyorum.İllaki telefon görüşmesi yapmam gerekiyorsa genellikle her devletin turistler için ucuz mantıklı tarifeleri oluyor,pasaportu gösterip böyle bir hat alıyorum derdimi hallediyorum.

Bir sonraki gün , yönümüz SarayBosna.....
Halen belirsiz ; acaba Plitvicka Göllerini SarayBosna seyahati gününün sabahı mı yapsam ;
Venedik'ten yola çıkıp geldiğim iLK GÜN mü ?..
Yarım yarım olsa süper olacak , ama Tabiat Parkı'na girişler biletli ve 2 ayrı gün 2 defa para verme niyetim de hiç yok !..

BALKAN45

Bir sonraki gün yönümüz Adriatik !.. Haftaiçi olduğundan yollar daha müsaittir sanırım(?)..
Bugün yolumuz MOSTAR üzerinden Dubrovnik ; Kotor'da da geceleme !..
Mostar-Dubrovnik arasını Deniz Kıyısından gidesim var , ama şu 2. foto'ya bir gözatar mısınız?
Acaba bu mesafeler ve süreler makul mü?o_O
Deniz kıyısına yönelince 3-4 kez sınır(LAR)dan geçiliyor çünkü !..
Bu yolu / süreyi uzatır mı?:confused::confused:
Kimbilir...
Gezenbilir !...
Gezginler bir akıl verin hele !..:smiley:

BALKAN47

Elbette deniz kıyısından gitmelisin.Dalmaçya kıyılarının tabiat güzelliği yok sayılabilir mi?.Ben hep kıyıdan gidip geldim,güzergahta Mostar da vardı şüphesiz..................

Teşekkür ederim...Aklımdan geçen de gerçekten bu .
Ama , oradaki Hırvatistan'a geçiş - tekrar BosnaHersek'e geçiş-ardından bir kez daha Hırvatistan'a geçiş , en son olarak da Hırvatistan'dan Karadağ'a geçiş (?!?!?) gibi karmaşık bir sınır-geçişi-dizisi görülüyor .
O nedenle nasıl bir strateji uygulayayım ki , 3-5 kilometrede bir bir gümrük geçişi ile zaman kaybetmeyeyim diye düşündüm .
Oralarda geçişler hızlıysa başka tabii

Ben konumuzdaki her gümrük kapısından en fazla 15 dakikada geçtim.Yani gümrüklerde zaman kaybım olmadı.

Not:yazımı alıntı yapıp cevap yazmak istiyorsanız yanıtlayı tıkladıktan sonra yazınızı en alta mavi renkli kısmın dışında yazın
BALKAN49

Yugoslavya'nın nasıl parça parça edildiğinin bir fotoğrafı adeta bu yol güzergâhı !..:weary::sweat::sweat:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR