Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erguncan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,628
Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiy

keremcimen' Alıntı:
Merhaba göndediğim bu link üzerinden ülkelerin akaryakıt fiyatlarına bakıp maliyet hesabı yapabilirsiniz.
http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=7

Letonya bulgaristan üzerinden gitmek daha mantıklı gürcistan üzeri sorunsuz gezi yapan arkadaşlar da var sınır geçişlerin de ve polislerle sıkıntı yaşayıp rüşvet verenlerde karar size kalmış.
Benimde size birkaç sorum olucak. Bende önümüzdeki yaz romanya polonya belarus ve moskova gezisi pilanlıyorum. Moskovaya belarus üzerinden giriş yapıcam rusya da polislerin durumu nedir araç kullanırken sıkıntı yaşarmıyım. Birde bu registire yaptırmak için kaç gün kalmak gerekiyor ben yaklaşık 4 gün kalıcam moskovada registire yaptırmam gerekiyormu. Birde rusyaya araçla girmek için istedilen özel bir evrak varmı.

Biz seçimimizi avrupa üzerinden yaptık.

romanya ve polonya için bir şey diyemeyeceğim, oralara daha gidemedim. Ama belarus için sorgusuz sualsiz aracınızla girişte sigorta yaptırarak (hatta avrupa ya gireceğiniz zaman yaptıracağınız yeşil sigorta da yeterli olabilir) belarusa ve rusya ya girebilirsiniz. Arac sızın üzerinize kayıtlı olmalı. Bir ihtimal ehliyetinizin noter onaylı tercümesinide yanınızda taşıyabilirsiniz. "Rusya da araç kullanmak" şeklinde youtube yazdığınız zaman yollarda ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Rusya giriş yaptıktan sonra 3 iş günü içerisinde girerken doldurmuş olduğunuz migrasyon kartı ve pasaportunuz ile bir otele veya tanıdık bir arkadaşınızın evine kayıt yaptırmanız gerekli.

Genelde yollar 3 şeritli ve bu şeritler gidiş geliş olarak kullanılıyor. ortadaki şerit işe belli zamanlarda ve yerlerde belirlenmiş sollama şeritleridir. Hız kurallarına uyun derim, beklemediğiniz yerlerde radar olabilir. kesinlikle alkollü araç kullanmayın çok büyük cezaları vardır. Yerleşim merkezlerinde yine sürat yapmayın 40-60 arasında hız yapmanız gerekli. Ayrıca size yeşil yanmadığı zamanlarda tüm öncelik yayalarındır. Geçen hafta moskova - peter arasını yaklaşık 750 km. 12 saate gittim ve 11 saate geri döndüm. Siz hesaplayın. Trafik uyumu dışında belarus ve Rusya ya girişte - çıkışta bir sorun yaşamazsınız.
Selamlar - Saygılar

Etiketler
Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiy

Cevabınız için teşekkürler bu registire ile ilgili bugun konsolusluktan mail geldi ve rusyaya girişinizden itibaren 7 iş günü registire yapmanıza gerek yok demişler. Siz 3 iş günü yazmışsınız acaba mevzuatta birdeğişiklik mi yapıldı

keremcimen' Alıntı:
Cevabınız için teşekkürler bu registire ile ilgili bugun konsolusluktan mail geldi ve rusyaya girişinizden itibaren 7 iş günü registire yapmanıza gerek yok demişler. Siz 3 iş günü yazmışsınız acaba mevzuatta birdeğişiklik mi yapıldı

İlk rusya ya geldiğimde 3 iş günü içinde yapılması gerektiğini bizzat bizim personel departmanımız söylemişti.
son gelen bilgiye göre bize bu şekilde ifade ettiler.
""""Sayin Calisanlar,

Rusya Federasyonu`nun yabancilarin ulkeye giris cikis normlarini duzenleyen yasalarinda, oturum/registre kurallari ile ilgili yeni duzenlemeler yururluge girmis olup, bu kurallarin ihlali durumunda yabancilara ciddi mueyiddiler ongorulmustur.

Yeni duzenlemelere gore,
- Rusya`ya giris tarihinden itibaren 7 gun icinde oturum yaptirmayan yabanci ulke vatandasi sinirdisi edilmektedir.
- Mevcut oturum suresinin bitiminde ulke hudutlarini terk etmeyen yabanci ulke vatandaslari sinirdisi edilmektedir.
- Sinirdisi edilen yabancilarin Rusya`ya girisi 3 ile 10 yil sureye kadar yasaklanmaktadir.

Bu durum dikkate alinarak,
- Türk (aile fertlerinin dahil) ve yabancı personel Rusya`ya her giriş ve Rusya`dan her çıkış durumunu önceden personel ve idari işler bölümlerine bildirmekle yükümlü tutulmuştur. Bu bölümlere bilgi verilmemesi sebebiyle ortaya çıkan her türlü masraf ve müeyyidelerden ilgili personelin kendisi sorumludur.
Geregini bilgilerinize sunariz.
Personel Departmani
""""

Yani 7 gün sıkıntı yok. Takribi benim rusyadan çıktığım güm 4.gün olucak registireye gerek yok sanırım.

Bu arada rusyada araba sürmek vidiyolarını izledim gözüm korktu

keremcimen' Alıntı:
Yani 7 gün sıkıntı yok. Takribi benim rusyadan çıktığım güm 4.gün olucak registireye gerek yok sanırım.

Yazın yaklaşık 15 gün kaldım, yolda kimi moteller registre verdi kimi vermedi, ama Rusya'dan çıkarken kimse sormadı.
(Motosikletle)

keremcimen' Alıntı:
Bu arada rusyada araba sürmek vidiyolarını izledim gözüm korktu

onlara kulak asma hocam, çünkü her arabada sigorta zorunluluğu nedeniyle kamera var.

Korkmak için Youtube'da yer alan Ülkemizdeki Mobese kameraları yeter :(

Tito Santana' Alıntı:
onlara kulak asma hocam, çünkü her arabada sigorta zorunluluğu nedeniyle kamera var.

Korkmak için Youtube'da yer alan Ülkemizdeki Mobese kameraları yeter :(

Valla sende haklısın istanbulda hele Ankarada keçiörende araba kullandıktan sonra...

Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiyeler

Merhabalar.Evet Rusya'da araba kullanmak biraz zor olabilir.Ama inanın kurallara bizden daha çok saygılılar.Bizde ışıklı kavşaklarda bile kazalar ve trafik keşmekeşi olurken,orada ışıksız ve işaretsiz yerlerde dahi trafik akıcı olarak işlemektedir.Tabii ki bu benim orada gördüklerim.Araçla trafiğe hiç girmedim.Ama yılbaşına kadar Rusya'ya bi gidip gelme planım var...
Gürcistan Yukarı Lars sınır kapısı konusunda da Rus gazetelerinden okuduğum kadarı ile Rusya'ya geçişler Eylül ayından beri sorunsuz olarak yapılmaktaymış.Sadece 12 Ekimden itibaren gündüz rejimine (07:00 - 18:00) geçilmiş;gece kapalı olacakmış.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR