Araçlarda Motor Değişikliği - MMO Bilgileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ncmsrn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,347
Ynt: Araçlarda Motor Değişikliği - MMO Bilgileri

Ankara ve İstanbuldaki görüştüğünüz firmaların irtibat numarası varmıdır acaba

Etiketler

Konuyu canlandıralım.
Unutulup arada kaynamasın.

Evet iyi bir fikir arada kaynayıp gitmesin ben yakın zamanda İTÜ, den rapor alıp benzinliden dizele dönüş olduğu konusunda bir bilgi aldım ( İthal ) araçlar için ama tam olarak işlemin türü ve parasal boyutunu öğrenemedim öğrendiğimde bilgi vereceğim duyumum inşallah doğrudur

Merhabalar,
Arkadaşlar bu belgeyi acaba sadece İTÜ mü veriyor, yoksa başka yerlerden alabilme şansı varmı.
Bu konuda araştırılmaya değer gibi, ne dersiniz.Acaba KTÜ bu belgeyi veremezmi?
Trabzon'daki arkadaşlar bir sorun bakalım ne diyecekler.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

BIM01' Alıntı:
değişim yapıldımı detayları merakla bekliyoruz..
Arcım motor değişikliği yapılmadan satıldı. Alan arkadaşımız dizel istemediğinden V8 motor ile kaldı. Hatta üzerine Edelbrock üst kapak ve Edelbrock 500 cfm tek karbüratör taktı. Bu şekilde kullanıyor.

ncmsrn' Alıntı:
Arcım motor değişikliği yapılmadan satıldı. Alan arkadaşımız dizel istemediğinden V8 motor ile kaldı. Hatta üzerine Edelbrock üst kapak ve Edelbrock 500 cfm tek karbüratör taktı. Bu şekilde kullanıyor.

hocam siz bu konu uzerine cok araştırma yapmıssınız bikac sorum olacak motor degişme olayı uygun motor bulunca oluyo ama işin emniyet ruhsat işlemleri nasıl oluyo ..birde mesela 3.2 veya 4.0 motor benzinli araca daha duşuk hacimli benzinli veya dizel bir motor takabiliyomuyuz..saygılar..

teferuatlı bır konu ama biçok insanın işine yarayacak bır konu ..bu konuda deneyimi olan arkadaşlar varsa bizimle paylaşabilirlerse cok daha hızlı yol alabilriz

Mevzuatta motor hacmi ile alakalı sıkıntı yok. Önemli nokta MOTOR GÜCÜ.
Dizel dizel değişimişi için aynı veya + %50 güçlü motor
Benzinli benzinli değişimi için aynı veya %30 güçlü motor sınırı var.
Takılacak motor imal yılı aracla aynı veya daha yeni olacak.
Sanırım benzinli dizel - Dizel benzinli değişimde +/- %10 tölerans var.

Aynı motor tipi değişiminde değişimin yapıldığı yerde araç tadilat proje yetkisi olan bir makina mühendisinin projesi ve onun tse il md. alacağı uygunluk yazısı ile değişim yapılıyor.
Benzinli dizel veya tersi değişimlerde;
1. Araç veya motor imalatçısından gerekli tip onay belgesi ve uygunluk raporları alınacak.
Alınamıyırsa İTÜ bünyesindeki OTAM isimli kuruluştan testler yaptırılacak.

Motor deiimi

Gittik hurdacıdan bir motor aldık model, seri no, ve tipi yazıyor. Noterden alınacak sahiplik belgesinin üzerinde güç vs. yazıyormu?

yavuz-çelikel' Alıntı:
Gittik hurdacıdan bir motor aldık model, seri no, ve tipi yazıyor. Noterden alınacak sahiplik belgesinin üzerinde güç vs. yazıyormu?

Yavuz bey mrb.
Hurdacıdan veya aracını hurdaya çukarıp motorunu satan kişiden noterden sahiplik belgesi ile aldığınızda veya faturalı aldığınızda hurdaya çıkarılan aracan tescil belgesindeki güç hacim vs bilgiler geçerli.
Sıfır motor aldığınızda zaten motorun yanında teknik belgesi veriliyor.
Üretici firmadan alınacak TİP ONAY BELGESİ herzaman problemleri çözüyor.

1 ay kadar önce kamu ihalesinden aldığım 1993 Fargo aracım içinde sorunlar yaşadım.
Askam dan motor şasi numarası bildirerek tip onay belgesi temin ettim. Bu belge ile Trafik tescil memurları sorgusuz sualsiz tüm yanlışlıkları düzelltti.
Örnek Araç ruhsatı tip N1. N1G olarak düzeltildi.
Araç ruhsatı 5 kişi 5+1 olarak düzeltildi.
Araç tipi As 250 PW 250 olarak düzeltildi.
Araç gücü 80 HP 100 Hp olarak düzeltildi.

Bu belgeyi temin edemesem Aktarma organları tadilatı Koltuk tadilatı vsvsvsv bi dünya proje bedeli muayene ile uğraşacaktım.

Kalın sağlıcakla.

Ynt: Araçlarda Motor Değişikliği - Mmo Bilgileri

2015 te motorların yedek parça sayılacağı ve işletme zorunluluğu kalmayacağını duydum,muaynelerde sadece şase no kontrol edilecekmiş bilen var mı?

Ynt: Araçlarda Motor Değişikliği - Mmo Bilgileri

Evet Abi kesinlikle hortlatılmalı konu tekrar. Geçenlerde bir muhendisi aradım İstanbuldan. Arkadaş bana hiç uğraşma araba parası kadar para harcarsın dedi ve hevesim kursağımda kaldı :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR