Benim Camperim; Yüksek Tavan Vw T4

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chatlak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,059

Etiketler

Ynt: Benim Camperim; Yüksek Tavan Vw T4

Uzun süredir yazmıyorum. Bu esnada biraz yoğunluk vardı. Bir de işler durmadı araçta. Yol aldık. Bitti bitecek. Kısa süre sonra fasikül fasikül devam edeeğim :smiley:

Nevzat abi teşekkürler.

Mehmet Hocam çok sağolun...

Son halini merakla bekliyorum,ruhsatı ne yaptınız,proje çizildimi,karavan ruhsatı çıkacakmı?

Merhaba,

Şubat ayında muayenem bitiyor. Her gün kullanmadığım için trafikte çok dolanmıyorum. Çok muhtemelen Şubat ayında ruhsat işlemlerini halledip karavan ruhsatına çevireceğim. Ardından ruhsat değişimi ve muayene işlemi yapılacak.

Evet camper içinde yaptıklarımızı paylaşıma uzun bir ara vermiştik. Devam...

MUTFAK (Ocak, Lavabo, Masa)

Volkswagen T4’lerde mutfağı arka tarafta kullanan model aslında daha efektif bir alan yaratıyor. Karavanın dizaynına başlamazdan evvel Mehmet Hoca ile uzun uzun konuşup, bizzat aracını incelemiştim. Ama sonrasında camperda iki kişi olmamız ve biraz daha ferah bir araç istediğimiz için o dizayndan vazgeçip, mutfağın sürgü kapının karşısında olmasına karar verdik.

Zemin, tavan, yanlarda ve çekyatta kullandığımız gibi mutfakta da kavak kontrayı tercih ettik. 18 mm’lik kavak kontradan üretime başladık. Bu noktadan sonra aracın şekle şemale bürünmesinin başlıca mimarı Bülent abidir. “Arkası Yarın”ların sonunda koca bir teşekkür baki kalsa da, hazır adı geçmişken bir kez daha teşekkür ederim kendisine.
Evet, kendisine çıraklığımla geçen süre zarfında ilk el attığımız kısım mutfak oldu. Gerçi son rötuşları da yine mutfakta yaptık. Zira mutfak bitti, ama kaplama/boyama için bir tanıdık vasıtasıyla yaptıracağımız için biraz beklememiz gerekiyordu. Biz de o esnada diğer işlemlere vakit ayırdık. Ama ben burada mutfağın ilk halinden, şu an geldiğimiz %95’lik kısma kadarki fotoğrafları paylaşacağım.

Lavabo ve ocak konusunda marka tercihimiz Smev oldu. Elektrikli değil de hidrofordan çalışan musluk istedik. Lavabo içine de kıvrılabilen tip aldık. Alışverişi Marintek’ten yaptık.

Mutfak ölçümüz 115 x 45 cm olarak tasarlandı. Bunun 80 x 45 cm’si ocak ve lavaboya ayrıldı. Kalan brüt 35 cm ise tezgâh oldu. Dolap kısmı ise 3’a ayrıldı. Orta kısım üç çekmece, yan taraflar kapaklı dolap oldu, içleri raf olarak belirlendi.
Mutfak ve dolaplarda kullanacağımız kulplar oldukça maliyetliydi. Tanesi 30TL’den aldık ama gayet başarılı cisimcikler!
Ocak için ufak tüp kullandık. Bir tane de yedek ufak tüp alıp araçta bulunacağız. Ufak tüp ile ocak arasına bir dedantör edindik. Ama öyle her yerde yok. Aklınızda bulunsun ufak tüplerin üzerine takılarak aydınlatma veya ısınma amaçlı kullanılan “lüks” denen aletlerin dedantörü bu iş için uygun. Gerçi biz dişlerinin kısa olmasından dolayı tornada birkaç diş daha açtırıp emniyeti iki katına çıkarttık. Size de tavsiye ederiz.

Masa için hem portatif olabilen, istenirse sabit hale getirilebilen bir sistem yaptık. Tezgâh üzerine monte edilebilen bir masamız var. Zamanla, kullanım durumumuza göre kendisiyle yola devam edip etmeme konusunu gözden geçireceğiz. Ama şimdilik gayet işlevsel...

Mobilyalarla birlikte mutfağımız da geçtiğimiz hafta boyandı. Ele avuca gelir halde artık. Birkaç küçük ayar ve birkaç kulp eksiği kaldı.

IMG_20140823_175741.jpg

IMG_20140915_125832.jpg

IMG_20140915_185044.jpg

IMG_20140924_184752-1.jpg

IMG_20141005_114204.jpg

IMG_20140926_153427.jpg

IMG_20141003_234017.jpg

IMG_20141113_181845.jpg

Benimde T5 te kullandığım plan buydu,dolaptan sonrası tamamen yataktı(modüler olduğundan) yıllarca bu şekilde gezebiliriz diye düşünürdük,çünkü bize çok ferah geliyordu.Hala da aynısını düşünüyorum.

DSCF1447

SU TESİSATI

Araçtaki belki de en minimum maliyetli kısım “su” işi. Ama en riskli ve en meşakkatli, emek isteyeni de su! Neden mi, anlatacağım…

Öncelikle camperımız için 100 litrelik bir su deposu edindik. Uygun ebat bulmak zor oldu. Aslında bulamadık da. Depo için arka kısımda yatağın alt kısmında, çekyat kısmının arkasında bir yer belirledik. Bu ayırdığımız yere uygun depo bulmayınca (daha doğrusu yükseklikten kurtarmayınca) çekyatın ve arka tarafta kalan yatağın ana kasası olan demir ayaklarını yükseltmek zorunda kaldık.

Bu deponun uygun bir noktasına hava alması için bir delik deldik ve ince bir hortum geçirdik. Su dolarken hava yapmamasını sağlıyor. 4,3’lük hidrofor, dışarıdan duş olarak kullanmak için fıskiye ve dışarıdan su alabilmemiz adına bir depo kapağı edindik. Suyun daha tazyikli akmasını istiyorsanız 4,3 rakamından daha büyük bir model, daha az tazyikli akmasını istiyorsanız daha ufak bir hidrofor alabilirsiniz. Bu oran dakikada akan su miktarını litre cinsinden göstermekte. Fıskiye yapacaksanız iyisini alın, zira iki gün sonra su kaçırmaya başlarsa 10 liralık malzeme yüzünden aracınızı su basabilir. Su konusunda zaten genellikle iyisini alın diyebilirim. Muhtelif boylarda ve uzunluklarda hortum, kelepçe, ara aparatlar da aldıklarımız arasında. Malzemelerin bir kısmını Karaköy’de bir marinciden, bazılarını da su tesisatçısından edindik.

Depo çıkışına hidroforu bağladık. Sonra iki çıkış yapıp birini mutfaktaki lavaboya, diğerini ise duşa yolladık. Bu duş araç içinde değil, yaz mevsiminde, deniz kıyısında veya uygun ortamlarda araç dışında işe yarayacak. Her ihtimale karşı, temkinli olmayı sevdiğimizden ikisine de ayrı ayrı vana koyduk. Depoya suyu dışarıdan doldurmak için de pançla aracı deldik, kalın bir hortum döşedik. Dışına da kapağı takıp, silikonladık.

Sonuç; sorunsuz çalışan bir su tesisatı!

Not: Atık su için ilerde depo takmayı düşünüyorum. Ama T4’lerin belki de en biçimsiz tarafı tabandaki girinti ve çıkıntılar. Bu sebeple şu anda depoyu koyabileceğimiz uygun bir alan bulamadık. Şimdilik atık suyumuz “şor şor” dışarı akıyor.

(Fotoğraflar neden böyle çıktı anlamadım.)

IMG_20140916_151800.jpg

IMG_20140919_152434.jpg

IMG_20140919_163556.jpg

IMG_20140922_140946.jpg

IMG_20140922_170736.jpg

IMG_20140924_132134.jpg

IMG_20140924_134859.jpg

IMG_20140924_182325.jpg

IMG_20140926_164910.jpg

IMG_20140926_172631.jpg

YENİLENEBİLİR ENERJİ: GÜNEŞ PANELİ

Araçta 220V’ye bağımlı kalmadan 12V ile her şeyimi çözmek istiyorum. Ki neredeyse tüm karavancılar da bunu istiyor zaten… Bu sebeple kaba bir hesapla ve tavanımın uygunluğuna göre güneş paneli işlemlerine sıra geldi.

Tavana 90W ve 50W olmak üzere iki adet güneş paneli taktırdım. 90’lık olan Mono, 50’lik olan Poli idi. Ellerinde o an olmadığı için Poli’ye evet dedim ve yaklaşık %10-12’lik kaybı bilerek ve isteyerek göze aldım. Malzemeleri EZG’den edindik. Güneş panelinden gelen enerjiyi aküye ‘düzgün’ bir halde göndermesi için Regülatör lazımdı, onu da Gezenbilir’de birçok kişinin alışveriş yaptığı Önder Bey’den 20A’lık ProVista marka olarak aldım. Aküleri de 2 adet 150’lik jel akü WING marka olarak edindim.

6’lık sigorta kutusu alıp her şeye ayrı bir çıkış yaptık. Hidrofor, ısıtıcı, buzdolabı, aydınlatma, çakmaklık/şarj ünitesi ve bu gibi. Kabloları elimizden geldiğince en iyisinden almaya gayret edip, hiçbir yerde ek kullanmadık. Mutlaka lehim yapılıp, makaron kullandık ve mümkün olduğunda elektrik bandından kaçındık.

Günlük ortalama tüketim ve üretim değerlerime göre bu sistemle en güneşsiz günde bile 4-4,5 gün enerjisiz idare edebiliyorum gibi görünüyor. Yaklaşık 1,5 aydır kullanım durumuma göre de sıkıntı yaşamadım.

IMG_20140924_144206.jpg

IMG_20140926_122844.jpg

IMG_20140926_143618.jpg

IMG_20141002_123423.jpg

yukarıda lahmacunları kıvıran arkadaşı bir yerden gözüm ıssırıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,490
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Çevrimiçi üyeler

Geri