BJ60 Acil yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cipci52 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,983

cipci52

Ana Kamp
arkadaşlar aranızda yeniyim. öncelikle merhabalar.

araç ilan sitelerini gezerken bi toyota lan cruser a rastladım BJ60. bakarken bi gördümkü araç benim evimin üst tarafında araç alım satımı yapan küçük bi galeride. gittim gördüm. sahibi ile görüştüm. 1987 model orman bakanlığından çıkma herşeyi orjinal muayyer diyor adam (artık ne demek istediyse) istediğin yere göster motor ve mekanik te masrafı varsa benim paramdan kes diyor. 20.000TL istiyor araca ama pazarlıkla kırılabilir.üzerinde 33 lastik var. bende normalde 10yıldır falan niva var. başka araç kullanmadım. bunlardan anlamam ama galiba yükseltme ile ilgili işlemler yapılmış.araç çok yüksek makasların dingil üzerindeki yerleri falan değişmiş olabilir (terse çevirme gibi)ve makasların bağlandığı kulaklar iki kademeli 2. yani en üste takılmış galiba bu yüzden yüksek. araba da ekstradan hiç bişi yok vinç v.s. çok yalın ve çok heybetli . yaratık gibi duruyor.hasta oldum. alma niyetim var. ama açıkcası bu araçlardan anlayan ustam vs.s tanıdığım yok. araç dizel. öne bakamadım ama arka diff. in üzerinde çakılı bi levha var ufak üzerinde kod var. korkum yürür bi şekilde halledilir ama araç yaşlı motorda sorun varsa dizelden hiç anlamıyorum elırım bide motor yaptırma falan çıkar. dizel motorların yapılması falan çok pahalı deniyor.

sormak istediğim şu :
1- özellikle motorla ilgili neye dikkat etmeliyim. yoğun duman atması dışında tavsiye edeceğiniz dikkat edilecek nereleri var.
eğer yağ yakma v.s. yoksa güvenilr mi. ben ofroad da değil sadece şehir içi kısa mesafelerde kullanıcam birde yazın orduya fındığa gidiyorum aillemle. 1000km gidiş 1000km geliş. çok hız merekım yok beni gidiş gelişte yolda bırakmasın yeter.
2- bu araçların motorlarının yapımı pahalı mı oluyor. bi araba kadar da motor yaptırmayalım
3- land cruser ların yedek parça durumları nasıl sıfır veya çıkma önemli değil temin edilebiliyor mu?
4- yakıt durumları nedir pahalı mı yakarlar. (litre cinsi üzerinden. bi yerde 12-14lt/100km olarak okumuştum bu benim için yeterlidir.)
5- birde araba tas başlı bunun uzun yolda falan bi dezavantajı var mıdır?

NOT: az önce sahibinin yanına gittim arabayı komple kontrol ettim. kupadaki sac levhada yazanların resmini çektim.
K085 yazıyor.bu siteden edindiğim bilgiye göre yanlış tahmin etmiyorsam 4.11 ayna mahruti ve LSD tip kilit var. motor kısmı özellikle komple çok temiz. sanki sıfır atılmış motor var.herşey yeni takılmış gibi. hiç bi mazot ya da yağ lekesi yok. çok uzun zamandır yatıyor araba ama hiç bi leke yok.adam motora %100 garanti veriyor. sadece ön sol tasbaşından yağ atıyor.
birde araba tas başlı bunun uzun yolda falan bi dezavantajı var mıdır?
benim için haliyle maddiyattan dolayı yakıtı çok önemli. 4.11 ayna mahruti 33" lastik var. sahibi tam ölçmediğini ama arazide 650-700krş normal yolda 500-550 krş yakıyor dedi. doğruluk payı nedir. daha da az yakma ihtimali var mı?
bi iki güne kadar kredi çekip aracı alıcam. o nedenle vereceğiniz bilgiler çok önemli.

umarım hızlı cevaplar bulurum. bi ustadan ziyade burdaki tecrübe sahibi arkadaşların görüşleri daha önemli.

şimdiden çok teşekkürler.

Etiketler

Ynt: BJ60 Acil yardım

nerede olduğunuzu yazmamışsınız aracın resimlerini eklerseniz forumda aracı tanıyan çıkabilir
hayırlı olsun

Öncelikli olarak ben de yeni bir BJ60 kullanıcısı olarak sana aşağıdaki açtığım linki göndereyim...
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=86237.0

Benim duygu ve düşüncelerimi çok açık bulacaksın.
Yakıt konusu söylediğin civarda(arazi için kısmı) ama şunu unutma bir bj60'ın varsa asla sadece asfalt ölçümü yapamazsın ;) :D ;D

Bu araç uzun zamandır satılık da
birine gösterermeden almayın derim forumda mutlaka aracı tanıyan birileri vardır.

Aracı yakından iyice görüp gösterdiniz mi bilmiyorum ama ben benim Yeti'yi almadan önce Makn.Müh. ve araç tekniği üzerine uzman bacanağımla birlikte bu sene Mart başlarında gittik. Ama biz çok istekli olmamıza rağmen; klimasız olması, hidrolik direksiyon olmaması, döşeme ve kaporta yönünden masraf istemesi açısından mekanikte fazla detaya girmeden vazgeçtik... ::smiley:

Vallahi ben teknik birisi değilim ama görünüm olarak güzel görünüyor.
En azından ben bakındığım sırada karşıma çıksaydı, atlar gider Kırklareli'nde görürdüm aracı... Aranırken 2 ay içinde kaçtane araca ve nerelere gtmedim ki bir bilseniz...

cnrcavusoglu' Alıntı:
tekrar merhaba,
kırklarelindeki araba satılmış ona yetişemedim arayışlarım devam ediyor
giresun da bu arabayı satıyorlar
terrano dizel motor takılmış, yaklaşık 2000 tl kaporta masrafı var
http://www.araba.com/4589548/Toyota-Land-Cruiser-BJ-60
motorunun değişmiş olması sorun mudur, bu konuda da tecrübeli ağbilerin fikirlerini almayı isterim
BJ 60 uzmanı falan değilim ama fotoğraflardan 2000liralık bir kaporta masrafı görünmüyor tabi altı komple çürük değilse
bence motorun değişmiş olması bir dezavantaj, sonuçta bu motorlara çok uzun ömürler vaat ediliyor
değişim sebebi de kafa kurcalayan bir soru
gönlünüzce araç bulmanız dileğiyle

bj 60 ın motoru terranonun motor ömrüne 8 basardı normalde ben derim ki kardesim alma kesin ve net..
bj 60 ın motorunu yiyen adam kafayıda yemişdir bence

aslanaybars' Alıntı:
bj 60 ın motoru terranonun motor ömrüne 8 basardı normalde ben derim ki kardesim alma kesin ve net..
bj 60 ın motorunu yiyen adam kafayıda yemişdir bence

Doğru söze ne denir ;) Ağzınıza sağlık !

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR