Dağcılık Federasyonu ve Üniversite Kulüpleri Kaosu...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iceman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,784
Ynt: Dağcılık Federasyonu ve Üniversite Kulüpleri Kaosu...

Madem bu kulüpler bu kadar çok iyi biliyorlar neden yönetimde yer almıyorlar acaba?
Yetkisiz insanlar dağcılık eğitimi veriyorsa fed.bunlara neden yasal uygulatma yapmıyor?
Yetkisiz eğitim veren kurumlara ceza kesmiyor engellemiyor veya onları yetkilendirmek için çaba yapmıyor?
dağcılık gibi önemli bir sporu herkesin kafasına göre yapması pek akıllıca bir iş değil gibime geliyor.
Altyapı eksikliğini bitirebilmek için elinden geleni neden yapmıyor acaba fed.veya yapmak için gerekli olan şeylerin (sponsor-eğitim notu vs) peşinde değil mi yoksa?

Etiketler

Iceman®' Alıntı:
Madem bu kulüpler bu kadar çok iyi biliyorlar neden yönetimde yer almıyorlar acaba?
Yetkisiz insanlar dağcılık eğitimi veriyorsa fed.bunlara neden yasal uygulatma yapmıyor?
Yetkisiz eğitim veren kurumlara ceza kesmiyor engellemiyor veya onları yetkilendirmek için çaba yapmıyor?
dağcılık gibi önemli bir sporu herkesin kafasına göre yapması pek akıllıca bir iş değil gibime geliyor.
Altyapı eksikliğini bitirebilmek için elinden geleni neden yapmıyor acaba fed.veya yapmak için gerekli olan şeylerin (sponsor-eğitim notu vs) peşinde değil mi yoksa?

klüplerde iyi sporcular var iyi eğitmen olacak insanlarda ama bu sürtüşme yıllardır var bunun sonucu olarak kopma var
Eğitmenlik, Dağ mihmandarlığı eğitim hakenlik yarışmalar vs... konularında altyapıların çoğu oluşturuldu, kanuni düzenlemeleri yapıldı.
eğitimsiz insanlar eğitim verirse suç duyurusunda bulunulabilir,Kuruluşlara dava açılabilir vs..
altyapı eksiklikleri gideriliyor birçokşey teorik olarak oturmuş durumda uygulamada ise oturma sürecinde
altyapı ise yukarıda saydığım şeylerin birçoğunun altyapısı tamamşanmiş ve tamamlanıyor 1997 yılı ile kıyaslarsak
gelişim iyi.
elinden geleni yapıyor federasyon
Don Graydon - Kurt Hanson 'ın Tunç Fındık'ın çevirisini yaptığı kitap Zirvelerin Özgürlüğü Federasyonun eğitimlerinde yardımcı ders kitabı olarak tavsiye ediliyor mesela.

hocam bu tip gelişmelerin olması ne kadar güzel bir durum ama üni.kulüpleri sanki fed. öcüymüş, geri kafalı bir kurummuş gibi davranıp yeni gelen gençleri de bu yönde yönlendiriyorlar mı o zaman? yani bu karşıtlık çekememezlikten mi kaynaklanıyor peki?

Iceman®' Alıntı:
hocam bu tip gelişmelerin olması ne kadar güzel bir durum ama üni.kulüpleri sanki fed. öcüymüş, geri kafalı bir kurummuş gibi davranıp yeni gelen gençleri de bu yönde yönlendiriyorlar mı o zaman? yani bu karşıtlık çekememezlikten mi kaynaklanıyor peki?
işin bu kısmı karışık,bu konuda düşünmedim düşünmemde
Federasyon sporcularına federallar diye hitap ediyorlar genelde
yönlendiriyorlar malesef
bizim arkadaşlar bir tırmanışta federasyonla ilişkisi olmayan bir grupla karşılaşıp sohbet etmişler
arkadaşlar şaşırmış. şaşırmış biz siz daha farklı biliyorduk diye mesala

arkadaşlar burada bir kavramı düzeltmek isterim. üniversite kulüpleri türkiye dağcılık federasyonuna bağlı değildir. son 3 senedir üniversitelerin dağcılık kulüpleri ve kolları Üniversite Sporları Federasyonu adı altında kurulmuş olan federasyona bağlıdır. yani TDF'nin ya da üniversite kulüplerinin birbirleri ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.federasyon ve üniversite kulüpleri çekişmesi ise çook eskiye dayanmaktadır o da ayrı konu. :smiley:

montani' Alıntı:
arkadaşlar burada bir kavramı düzeltmek isterim. üniversite kulüpleri türkiye dağcılık federasyonuna bağlı değildir. son 3 senedir üniversitelerin dağcılık kulüpleri ve kolları Üniversite Sporları Federasyonu adı altında kurulmuş olan federasyona bağlıdır. yani TDF'nin ya da üniversite kulüplerinin birbirleri ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.federasyon ve üniversite kulüpleri çekişmesi ise çook eskiye dayanmaktadır o da ayrı konu. :smiley:

kavram kargaşası yok paşam :smiley: üniversite kulüplerinin tdf'ye bağlı olmadığını biliyoruz. tdf dışında kulüplerin de hem kendi içlerinde hem de diğer kulüplerle ve bazen de tdf ile çekişme içinde olduğunu ve nedenlerini tartışıyoruz ;)

iktidar kavgası diyeceğim ama federasyonla kulüpler arasında iktidar konusunu gerektirecek bir hiyerarşi de yokki...

bu arada neredeyse bütün kulüplerin hem kendi içlerinde hemde diğer kulüplerle sorunları var. peki bu nedendir ;)

bana gore catismalarin buyuk nedeni egitim sorunu. diger federasyonlar tam olarak nasil bilmiyorum ancak dagcilikta soyle bir durum var. Sizin de bahsettiginiz gibi ne federasyon universite kuluplerini taniyor ne de tam tersi. Hepinizin bildigi uzere hemen hemen butun universite kulupleri dagcilik egitimi veriyor. Bu egitimlerin kalitesi, standarti vs ayri bir tartisma konusu. Federasyon bu egitimleri -belki de hakli olarak- kabul etmiyor. Universite kuluplerinden cikan sporculari dagcilik egitimi almis olarak kabul etmiyor. Ozellikle TDF'den egitim almis olmasini istiyor, federasyon sporcusu almis olmasini istiyor. Asil sorun belkide bu noktada basliyor.

Federasyonda verilen egitim ne derece kaliteli? Tartismasi yapilmasi gereken bir diger noktada bu bence. Her yil aday dagci adi altinda yuzlerce insana egitim kamplarinda egitim veriliyor. Ama bunlarin kaci gercekten dagcilik yapiyor? Kaci gercekten daga gidebilecek egitim aliyor? Bir onceki yaz bizim kaya egitimimizle TDFnin temel kaya egitim kampi tarihleri cakismisti ve Nigde'de Cimbar Vadisi'nde beraber egitim yapmistik. Acikcasi orada gordugum manzara pek de ic acici degildi; universite kuluplerinin hanesine +1 yazdiracak duzeydeydi. 100lerce insan etrafa sacilmisti; kaci cidden egitim aliyordu? Egitim alanlar ne kadar egitim aliyordu? Kurulan emniyet sistemlerini gozlerimle gordum; Allah'a emanet. Yapilan komik/sacma hatalar herkes tanik oldu; onumuzden sedyeyle adam giderken. Ha belki durum istisnaydi ama hic de oyle oldugunu dusunmuyorum. Bu durumdaki bir federasyonu niye universite kulupleri desteklesin ki? Federasyonun begenmedigi o kuluplerde kat be kat iyi egitim verilirken cok daha fazla sayida kalifiye (dogru kelime bu olmayabilir belki) dagci yetisirken, federasyon egitimi almis insanlara gore cok daha teknik ve zor tirmanislar yapabiliyorlarken ne diye sacma diretmeler yapan federayonun yaninda yer alsinlar ki? Federasyon ne akla hizmet boyle bir potansiyeli goz ardi edebiliyor ki?

Bir diger duzeltmeyi de yapmak isterim. Teorik olarak hicbir universite kulubu (eger universiteler icinde bir duzenleme vs yoksa) hicbir federasyona dogrudan kayitli olamiyor; buna Universite Sporlari Federayonu da dahil olmak uzere. Eger ki universitenin kendi spor kulubu varsa ogrenci kulupleri bu vasitayla TDFye veya universite sporlari federayonuna veya diger federayonlara kayit olabliyorlar.

Konu almis basini gitmis ben biraz geriden gelip kendi capimda birsey yazdim. Eksik, yanlis, konu disi olmus olabilir. Ama buradan soru uretirseniz elimden geldigince, dilim dondugunce birseyler yazarim.

Murat güzel anlatmışsın

Biraz savunma biraz düşüncelerimi ekleyeyim
federasyon "belki de hakli olarak" kabul etmiyor diyorsun ben belkideyi kaldırmak istiyorum
Düşünki bir ülkede en yetkili mercisin ve biri standardını bilmediğin bir eğitim veriyor (standart daha yüksek olabilir ama bilinmiyor, herhangi bir resmiyeti yok) bu şuna benziyor UIAA standardı olmayan bir malzeme gibi ne kadar güvenli.
bir dağ kazası olduğunda bu soru sorulur federasyon üstüne düşenleri yapmıyor mu? diye.....
sende katılırsınki sanırım hiçbir gelişmiş ülkede bunlar yönetmelik veya kanunlar ile düzenlenmemiş olsun
federasyonun asıl istediği federasyonda eğitim alınmış olmak değil bu aslında bir yük federasyon için ama bunu
ortam uygun hale gelmeden yaparsan sorunlar çok daha fazla olur
Federasyonda verilen egitim ne derece kaliteli?
Ben bütün eğitimlerimi federasyondan aldım zaman zaman iyi zaman zaman kötü hocalar geldi
belki dağcılık yönündende kötüydüler belki sadece eğitmenlik yönünden
benimse sıkıntılarım oldu hakkımın yenildiğine inandığım zamanlar yolunda gittiğine inanmadığım işler oldu
çekip gidedebilirdim ama düzeltilecek birşey varsa, bir çalışma plan varsa, Türkiyede dağcılığa bir artı konulacaksa bunu bizler yapıcaz veya içinde bunucaz dedim.
eğitim kamplarında yapılan hatalar var diyorsun ben isterdimki eğitim aladığım kişiler eğitim ve dağcılık konusunda türkiyenin önde gelen kişileri olsun bazıları öyle gerçekten ama bildiğini öğretemeyen, dağcılığı diğerlerine göre daha zayıf kişiler olabiliyor
benim hayalim bu kamplar hayli zor kamplar olsun ve bu kamplar eğitim değilde eğitim denetleme kampı olsun yani sporcu eğitimini bölgesinde alın ve buraya eğitimini tecil etmeye gelsin.
BendeFederasyonda eğitmenim
daha önce olmayan eğitim ve eğitmen yönetmelikleri son birkaç senedir
diğer arkadaşlarla oturduğumuzda nasıl daha iyi yaparız, eksiklerimiz artılarımız neler bunları konuşuyoruz,
geçen yıl federasyonda eğitmenlerini geliştirmek amaçlı eğitmen semineri düzenledi mesela
federasyondan eğitim almış kişilerde zor ve teknik tırmanışlar yapabiliyor, hatada yapabiliyorlar
hatayı üniversite klüpleride yapıyor, daha zor teknik tırmanışlarda yapıyor.
bende öğrenci olarak gittiğim bir kampta yine çakışma vardı bir üniversite klübünün yaptığı bir hatayıda gördüm
bunlar dışında insansı yapılmış olan bir yanlışıda, bu örnekleri arttırabilirzde ama pek bi faydası olmaz bunu sende biliyosundur
Federasyon saçma diretmeler veya eğitimlerini herkes bizden alsın peşind değil vizyonuda bu olamaz
federasyon bu işlerin sistemli ve belli bir standartta ilerlemesini (ki gelişimi getiren budur bence) sağlamaktır
öyle yada böyle Türkiyede Dağcılığın iyi noktalara gelmesini sağlamaktır

birde önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum

Federasyon kimseyi redddetmiş ve sırtını dönmüş değil, hiçbir potansiyeli esgeçmiş de değil,
bu federasyona karşı olan düşüncelerin veya önyargıların veya yanlış yönlendirilmelerin sonucu
olarak ne yazıkki böyle biliniyor.
sen kamplara başvurdunda gerimi çevrildin veya kim başvurmuşta geri çevrilmiş (kontenjan vb sebepler dışında sen şu klüptensin şurdansın buradansın vs.... diyerek.
gel kamplara eğitimlerini tescille eğitmen ol yönetici ol bu yanlışları yapma veya yaptırmayalım........
Tartışalım konuşalım dağcılık için en uygununu bulalım
Türk Dağcılığına katkımız olsun

Saygılarımla

murat' Alıntı:
bana gore catismalarin buyuk nedeni egitim sorunu. diger federasyonlar tam olarak nasil bilmiyorum ancak dagcilikta soyle bir durum var. Sizin de bahsettiginiz gibi ne federasyon universite kuluplerini taniyor ne de tam tersi. Hepinizin bildigi uzere hemen hemen butun universite kulupleri dagcilik egitimi veriyor. Bu egitimlerin kalitesi, standarti vs ayri bir tartisma konusu. Federasyon bu egitimleri -belki de hakli olarak- kabul etmiyor. Universite kuluplerinden cikan sporculari dagcilik egitimi almis olarak kabul etmiyor. Ozellikle TDF'den egitim almis olmasini istiyor, federasyon sporcusu almis olmasini istiyor. Asil sorun belkide bu noktada basliyor.

Federasyonda verilen egitim ne derece kaliteli? Tartismasi yapilmasi gereken bir diger noktada bu bence. Her yil aday dagci adi altinda yuzlerce insana egitim kamplarinda egitim veriliyor. Ama bunlarin kaci gercekten dagcilik yapiyor? Kaci gercekten daga gidebilecek egitim aliyor? Bir onceki yaz bizim kaya egitimimizle TDFnin temel kaya egitim kampi tarihleri cakismisti ve Nigde'de Cimbar Vadisi'nde beraber egitim yapmistik. Acikcasi orada gordugum manzara pek de ic acici degildi; universite kuluplerinin hanesine +1 yazdiracak duzeydeydi. 100lerce insan etrafa sacilmisti; kaci cidden egitim aliyordu? Egitim alanlar ne kadar egitim aliyordu? Kurulan emniyet sistemlerini gozlerimle gordum; Allah'a emanet. Yapilan komik/sacma hatalar herkes tanik oldu; onumuzden sedyeyle adam giderken. Ha belki durum istisnaydi ama hic de oyle oldugunu dusunmuyorum. Bu durumdaki bir federasyonu niye universite kulupleri desteklesin ki? Federasyonun begenmedigi o kuluplerde kat be kat iyi egitim verilirken cok daha fazla sayida kalifiye (dogru kelime bu olmayabilir belki) dagci yetisirken, federasyon egitimi almis insanlara gore cok daha teknik ve zor tirmanislar yapabiliyorlarken ne diye sacma diretmeler yapan federayonun yaninda yer alsinlar ki? Federasyon ne akla hizmet boyle bir potansiyeli goz ardi edebiliyor ki?

Bir diger duzeltmeyi de yapmak isterim. Teorik olarak hicbir universite kulubu (eger universiteler icinde bir duzenleme vs yoksa) hicbir federasyona dogrudan kayitli olamiyor; buna Universite Sporlari Federayonu da dahil olmak uzere. Eger ki universitenin kendi spor kulubu varsa ogrenci kulupleri bu vasitayla TDFye veya universite sporlari federayonuna veya diger federayonlara kayit olabliyorlar.

Konu almis basini gitmis ben biraz geriden gelip kendi capimda birsey yazdim. Eksik, yanlis, konu disi olmus olabilir. Ama buradan soru uretirseniz elimden geldigince, dilim dondugunce birseyler yazarim.

meraba arkadaşlar
bi çok konuda eksiği olan federasyonun elbetteki dağcılığa yapmış olduğu büyük ktkıları görmemezlikten gelinmemeli bence diorum eğer devlet bu görevi tdf ye vermişse saygı duyulmalı eleştirilerimizi yaparken de bunları göz önünde bulundurmalıyız bişiler düzelecekse bunda herkesin payı olmalı ve sadece birileri yapıp da birileri eleştirirse daha çok konuşuruz böle madem eleştiriosun devletin milletin güvenini kazan başarılı ol en azından eleştirdiğin şeylerin göstermiş olduğu başarıyı göster sonra yargıla aslında biraz da bu yüzden gelişme gösteremioz herşekilde bişileri olumsuz eleştirmeye millet olarak alışmışız ben dağlara çıktığımda bunları tartışmaktan çok o işin zevkini almaya yapabileceğimizin en iisini yapalım derim ele alınacak konular dağların nasıl temiz tutulması gelişmesi için neler yapılması gerekir vs... gibi katkı sağlayacak konular olmalı bence kusura bakmayın arkadaşlar ama yıllardır süren bu tartışmalar gerçekten bu işe sempatisi olan bi çok kişiyi soğutuyo bu işten

selamlar.. öncelikle 8 yıldır bu sporu yaptığımı ve konuyla iç içe olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum.. ben bir ünv. klubünde mezun olduğum yıla kadar eğitmenlik yaptım ayrıca federasyonun tüm eğitim kamplarına katılıp çoğunu dereceyle tamamladım.. aslında sorunun temeli federasyonun çok fazla genişlemeye çalışması 200 kişiye eğitim verilen bir kampta 10 tane eğitmen olursa ve bunların çoğu teknik açıdan eğitmenlik için yetersiz insanlardan oluşursa bu eğitimden kimseye hayır gelmez içi boş sadece gösteriş için yapılmış gereksiz bir eğitimden başka bir şey değildir bu... ayrıca gelen bu 200 kişiye harcırah verilip dünyanın parası harcanır ayrıca başkanın isteği üzerine tüm eğitim alanlar yetersiz olsalarda eğitimlerden geçirilir (federasyonun yapısına ters olarak görülen istisna isimler hariç) ve eğitime katılanların çoğu eğitimlerden sonra bir daha dağa gitmez bu çok acıdır!! çünkü gelenlerin çoğunun amacı dağcılığı öğrenmek ve yapmak değildir.. ünv kluplerinde iş daha farklı işler elemeler daha faklı yapılır ve daha nitelikli bir sporcu kitle elde edilir daha kaliteli tırmanışlar yapıp türk dağcılığı adına daha çok şey katmalarına karşılık federasyon tarafından sevilmezler çünkü onların yaptığını federasyon hiç bir zaman yapamamıştır.. federasyon 100 kişiye para verip boy göstermek için anma tırmanışları yapar ünv kluplerindeki sporcular para biriktirip borç alıp sponsor bulmaya çalışıp daha ciddi daha teknik rotalarda tırmanışlar yapar ve bir aferin bile alamazlar işte sorunların bazı başlangıç noktaları buralarda aranabilir.. ünv kulupleri içindeki sorunlara bakacak olursak bu son dönemlerde kendini daha popüler göstermeye çalışan ve iktidar kavgası yüzünden kendi kluplerine zarar veren konuşan ama iş yapmayan bu sporun adını lekeleyen aptalların marifetidir.. federasyon seçimlerine bakacak olursak diğer federasyonlardan farkı vardır uygunsuz olarak kurulmuş sadece adı olan ama tescil alabilmiş sözde dağcılık klpleri yıl içindeki federasyon kamplarından en az birine katılıp aktif olduğunu göstererek oy vermek için delege çıkarır çoğunun kendi sporcusu bile yoktur genellikle bölgelerindeki başka sporcuları kendi klupleri adına lisans çıkartıp gönderirler ve tekrar tekrar aynı kadroyu yönetimde senelerdir görürüz (koltuk sevdası ve kadrolaşma ülkemizin en büyük sorunlarından değilmi)... işin özü şu önemli olan ne kadar çok kişiye eğitim verdiğin değil bu kadar insana eğitim vermek yerine daha az ama daha nitelikli sporcu yetiştirip eğitime harcadığı paranın hakkını vermektir... federasyonsa daha çok içi boş insan yetiştirip o koltukta daha uzun süre kalma derdindedir!! ayrıca şuda unutulmamalı federasyonda işini iyi bilen ve bu işe yıllarını vermiş olan çok değerli eğitmenlerde var ve onlarda federasyon eğitimlerinin şu koşullarda çok kötü olduğunun farkındadır ama konuşmaya nedense çekinmektedirler! biraz uzun oldu sanırım ama daha söylenecek çok söz var..

Bu sorunların karşılıklı konuşarak ve uzlaşarak çözülmesi gerek. Ben sanmıyorum ki ne federasyon ne de üniversite kulüpleri bundan yana olmasın. Fakat çeşitli mail gruplarında gördüğüm kadarıyla çoğunlukla eski defterler karıştırılıyor ve iş dağcılıktan dahi çıkıp ilginç noktalara geliyor (siyaset ve bazı kişilerin davranışları gibi). Amaç üzüm yemekse bu spora gönül vermiş insanların mutlaka bu konuda söyleyecek sözleri ve taşın altına koyacak elleri vardır. Yönetim kadrosunda problem varsa kimsenin baki olmadığı unutulmamalıdır.

merak ettiğim dağcılık camiasının daha iyi olmasını, yenilikler getirilmesi için kimse gelecek için bir adım atmayacak mı?
Eski konular temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp ortaya mı konacak?
Bence federasyon ve kulüplerin bir an önce masaya oturup bir şeyler yapmaları gerek kanımca...

Murat'ın siteye eklediği bir duyuru var.
Aşağıdaki linkten ulaşılabilir. Gereksiz yer kaplamamak amacıyla sadece linki yazıyorum.
Çağrısı çok önceden yapılmış bir toplantıdır ve izleyici olarak herkes katılabilir.
Vaktiniz olursa gelin konuşulanları dinleyin derim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=991.0

Bu toplantının şu andaki katılımcı listesini aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
Katılımcı listesi yeni katılımcılar oldukça güncellenmektedir.

http://www.zirvedagcilik.org/haber.asp?id=210

Sanırım toplantının ardından kişilerin ve kurumların konu hakkındaki görüşleri daha net ortaya çıkacaktır.

Gökhan Bey, biz de Gezenbilir.com olarak orada olup gözlemlerimizi aktaracağız.

Konu ile ilgili yayınlanan soz mesaj aşağıda.
Özellikle bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.
Bu toplantıya önceden toplantı sekreteryasına katılım bilgisi verilmek suretiyle isteyen herkes katılabilir.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhaba,

Zirve Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubumuzun organizasyonu ve Kadir Has Univeristesi' nin destekleriyle, 11-12 Kasim 2006 tarihinde Istanbul' da Kadir Has Universitesi Cibali Salonunda duzenlenecek olan "TURKIYE DAGCILIGINDAKI SORUNLAR VE COZUM YOLLARI" konulu toplantiya su ana kadar katilacaklarini bildirenlerin isim listeleri asagidadir.

Ulke dagciliginin ihtiyaci olan bu toplantinin organizasyon kismini ustlenerek, yillardir sure gelen kisir tartismalar ve sonuca gitmeyen serzenisler yerine, ozlenen bulusmayi saglamayi, acil ve ana sorunlarimizi konusmayi hedefledik.
Bu toplantinin genis bir katilim ile yapilmasi ve asgari mustereklerde anlasma saglanarak, ulke dagciligini ileri goturecek ortak kararlar alinmasi son derece onemlidir.

Bu nedenle bugune kadar cesitli konularda gorus bildiren, tartismalara katki saglayan, daglara gonul vermis sizleri bu toplantiya katilmaya cagiriyoruz. Kuluplerinizi, Topluluklarinizi, Gruplarinizi, Goruslerinizi temsil etmek uzere toplantiya katilmak icin isim yazdiriniz.

Daglar icin daha fazla gec olmadan…

Orhan KOZAN

Toplanti sekreteryasi

• Oguz Kaan SENOL
Cep : 0535 971 87 06 Is: 0216 585 86 43 e-mail : oksenol@gmail.com
• Aysun CERVATOGLU
Cep : 0542 275 02 51 e-mail: acervatoglu@enkapower.com

TOPLANTIYA KATILACAK TUZEL KISILIKLER : ( Alfabetik sirada )
( Dernek, Spor Kulup , Universite kulup ve topluluklari)

• AKUDAK Akdeniz Universitesi Dagcilik Kulubu
• DAG Doga Aktivite Gurubu Dernegi
• DAST Dagcilik ve Spor Tirmanis Dernegi
• DOKADAK Dogu Karadeniz Doga Sporlari Kulubu
• KADIR HAS UNIVERSITESI Dagcilik ve Doga Sporlari Toplulugu
• MUDADOSK Marmara Universitesi Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubu
• YUSUFELI Kayak Raft Dagcilik Ihtisas Kulubu Dernegi
• ZIRVE Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubu - Izmir Genel Merkez
• ZIRVE Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubu - Istanbul Sube
• ZIRVE Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubu - Ankara Sube
• ZIRVE Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubu - Bursa, Gaziantep, Mugla, Canakkale, Marmaris, Temsilcilikleri

TOPLANTIYA BIREYSEL KATILACAKLAR: ( Alfabetik sirada )

• Alpaslan Kara
• Bulent Aksu
• Durukan Ture
• Erden Eruc
• Ertugrul Melikoglu
• Ismet Ozturk
• Murat Can Yoluker
• Nasuh Mahruki
• Orhan Ozcalik
• Turgut Baris

Umarım bu toplantı, bundan sonra atılacak adımların ilki olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR