Defender Şase No

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan explorist Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,295

explorist

Yeni Üye
Merhabalar
87model defender aracımın şase nosunun tam olarak okunammasi sebebi ile tuv turk muayenesinden ağır kusurlu olarak takıldım .Ne kadar temizledisemde korozyondan dolayı numaraların bazıları yok olmuş.sonuc olarak yeniden numara çaktırmam gerekdiğini söyleyerek daha sonra tespit'e gelmemi söyleyerek beni gönderdiler. Nasıl bir yol izlemem gerekdigiyle ilgili net bir bilgi alamadım . Acaba boyle bir durumla karsilasmis olan ve bana yol gostereck olabilin kimse varmi. Şimdiden tesekürler

Etiketler
Ynt: Defender Şase No

Ruhsatta yazan sase numarasinin eski rakam yada harflerin buyuklugunde demirlerden alicaksiniz hirdavatcilarda vardir.kendiniz once zimpara yapin yeni harfleri caktiktan sonra siyah fisfis ile boyayin cok dertli bisey degil

Sent from my iPhone using Tapatalk

ImageUploadedByTapatalk1420920074504631

Oguzhan bey keske o kadar basit olsa universiteden ojinallik raporu istiyorlar dediginiz sekilde yapmayi bende dusundum fakat ayni formda tam uzerine hataziz yapma ihtimali biraz zor oldugu icin vaz gecdim buseferde sahtecilik felan gibi seylerle ugrasmak daha zor olucakd.internetde makina muhendisleri odasi ve universiteraporu gibi bilgiler var fakat hangisinin dogru oldugu ko usunda emin olamiyorum. Ilginize tesekur ederim

Yanlis birsey yapmiyorsunuz ruhsatta yazan numaranin sase uzerinde okunurlugunu sagliycaksiniz burda bi sikinti yok gibi yapanlar oldu universiteden orjinallik vs bisey istemediler.ilginc bir durum olmus sizinki

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kesinlikle kendiniz yapmayın başınıza iş açarsınız. Bizim defender da 87 model aynı şey benim başıma da geldi. Makine Mühendisleri Odasına gidiyorsunuz. Ondan aldığınız orjinallik kağıdıyla trafiğe gidiyorsunuz. Ondan sonra trafik ya orijinal şase numarasının tekrar çakılmasıyla veya yeni bir numara vererek o numaranın çakılmasıyla ilgili bir yazı yazıyor. O yazıyla sanayide o işi yapmaya yetkili bir tamirhaneye giderek numarayı çaktırıyorsunuz. Sonra polis oraya geliyor numaranın başına ve sonuna bir mühür vurduruyor. En sonunda muayene istasyonuna giderek muayenenizi tamamlıyorsunuz. Kendiniz çakmayın sakın anlaşılırsa büyük sıkıntı çıkabilir.

Seiko arkadaşın dedigi sekilde mmo gidin en son 150 civari masrafı vardi mevcut numaranin okunamadigini onaylarlar yeni numara icin yetkili bir yer yok siz vurun veya bu isi yapabilecek arkadasiniz varsa yaptirin trafik sune son olarak bu numarayi onay icin mühür vuruyor

Merhabalar,

Bende bir Defender görmüştür, (satışı sıkıntılı).
Şasi no orijinal ruhsattaki ile aynı, fakat şasi üzerindekinde yamukluk vardı, sonradan çakıldığı için, oynama var denilmiş.
Aracın muayeneden geçemediği için de satışı olmuyordu.

Şase No'yu yeminliler (sanayideki yeminli ustalar) çakabiliyor sadece diye biliyorum.

Bence de kendiniz yapmayın derim.

Selamlar
Murat.

Ben geçen sene yaptırdım. Safranbolu'da sanayide şase ve motor numarası çakan bir tamirhane var. Karabük'te de bir tane tamirhane var. Ben de Murat arkadaşın dediği gibi sadece yetkisi olanlar çakabiliyor diye biliyorum.

Arkadaşlar benim sansima 2 sefer bu isle urastim birinde numara vurdurdum bu isi becerebilen herkes vurabilir size kim yaptı bu isi diye sormuyorlar veya bunu yapan yerin faturasını istemiyor trafik subedeki memur istenilen numaralar okunaklimi diye bakar ay seklinde bir karakter var harflerin vurulduğu gibi mührü vuruyor benim aracta epey uğramıştı numaralarin her tarafina mühür vurdu

Bende öyle biliyordum bursa da kime sorsam cicek torna bu isi onlar yapiyor dedi sakin elleme dediler herkes te korkuyor zaten gittim dukkana sase numarasi vurulacak dedim atladik arabaya sanayiye geldik numaralari vurdu gitti bu isi kimin yaptiginin hic bir onemi yok

işin prosedürü ve izlenmesi gereken resimi yol söyle oluyor

1 şase nosu nedeni ile tüvden kalmış araca tüv bir evrak düzenliyor

2 siz o evrakla mmo sına başvuruyorsunuz onlar durumu inceliyor aracın üzerinde yazan rakam ve harf grubu ile ruhsatta ve bir kaç yerdeki no ve işareti karşılaştırıp...

3 kapalı zarf içinde size bir mektup veriyorlar siz onunla tekrar tüve gidiyorsunuz ve arac ile ilgili kapalı zarfı tüv yetkilileri acıyor... ya uygundur yazıyor ya değildir yazıyor uygunsa 150 tl lık bir masrafla kurtuluyorsunuz...

4 diyelim ki uygun değildir yazısı çıktı hemen gidip trafiğe müracat ediyorsunuz elinizdeki eski satış evrakları daha önce ödenmiş trafik sigorta evrakları vs duruyorsa burada çok önem arz ediyor.

5 o evrakların ekli olduğu bir dilekçe yazıyorsunuz trafik gerekli incelemeyi yaptıktan sonra ( change , çalıntı , hurdaya ayrılmış arac , ikiz araç , vb ) bulunduğunuz şehirdeki yeminli atölyeye gidiyorsunuz orada şase numarası çakılıyor ve trafik subeye geri gidiyorsunuz

6 trafik subedeki bu işlere bakan görevli memur evrakları ve yeni çakılan numarayı kontrol ediyor hersey sorunsuz sa üzerine zimmetli çelik mühür ve 5 kg lık çekiçle sase nosunun sağına soluna ek yapılamayacak şekilde mührü basıyor...

7 tüve gidip vize işleminize kaldığınız yerden devam ediyorsunuz....

buraya kadarı uygulama pratik kısmında ise aracın durumu çok önem arzediyor....

eğer araç trafikten çekilmiş ve çekme belgesi ile işlem yapıyorlarsa gözünüzün yaşına bakmazlar aracı haberiniz olmadan hurdaya bile çıkarabilirler evrak işlerinde dikkatli olun....

araç trafikte vize eski vs ise geçmiş yıllara ait trafik sigorta evrakları çok önem taşıyor oralarda yazan şase nosu ile yıllara yayılan taşıtlar vergi dairesine ait mükelleflik ilişkisi var ise zaten güven açısından bir araştırmaya girmiyorlar ve işler daha kolay yapılıyor ....

not 1 bazı durumlarda şase nosunu değiştirmek diye bişey yok.... fabrikadaki numara ile aracın üzerindeki nummara trafik tescildeki numara ve diğer geriye dönük evraklardaki şase nosu biricik ve eşsiz olarak devam etmek zorundadır.....

2 - asla ama asla aracın şase nosuna siz müdahale etmeyin zira change oto işi agır cezada yargılanır ve çoookkkk ciddi başınıza iş alırsınız durduk yere mahallede kaybolan çalınan araçların faili bulunamadıysa bile bir anda hepsini size tek tek sorarlar siz ne alakam var diyinceye kadar yada kendinizi aklayıncaya kadar ananızdan emdiğiniz sütü sadece burundan değil bütün vücut boşluklarından çıkarırlar ( tabir için özür dilerim durumu anlatmak açısından yazdım ) yaş durumu uygunsa tanju çolakoğlunun durumunu hatırlayın 9 yıl uğraştı kendisi....

Sakın kendiniz yapmayın,şase numarası çalıntı vs. olaylarını önlemek için var olan birşeydir. Tanju Çolak gibi hapislerde yatarsınız, mazallah.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR