Dize Araçlar, Devirli mi kullanılmalıdır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,407
Ynt: Dize Araçlar, Devirli mi kullanılmalıdır ?

61_TR' Alıntı:
Herzamanki gibi arkadaşımızın sorusuna gerçek bir cevap çıkmamış ancak bol cevap yazılmış.
Yeni nesil araçlar düşük devirli dizellerdir.2500 devir üzerinde ürettikleri güç ters oranda değişmeye başlar.
Bende 1.3 cdti astra var 6 vites devirli kullanmayı becerebilen birisi varsa 2500 devir ve üstü buyursun gelsin denesin bakalım kullanabilecekmi.
Düşük devirde zarar görür diyen arkadaşlara sorarım arabayı 150bin km yakın hep düşük devirli kullanıyorum daha bir sorun olmadı.
Ancak dizellerin en büyük sorunu egr ve turbo valfleri sorunlu ise düşük devirlerde tekleme yapabilir.ayrıca tıkanmış air intake durumlarında geç devirlenme olabilir.bunların olduğu bir araçta düşük devirde verim zor alınır.bu durumlarda araçtan daha yüksek devirlerde verim almaya başlarsınız. bu sizi yanıltabilir.

Nacizane tavsiyem ise; eğer bir konu hakkında gerçek bilginiz yok ise yanlış bilgi verip insanları yanıltmayın.

Tek sorunumuz mesleğimiz dışında herşeyi iyi bilmek, ancak mesleğimizi tam bilmemektir.İdda ediyorum burda yorum yapanlardan pek çoğu dizele binmiyordur bile.

61_TR bey, arkadaşımızın sorusuna bence gerçek ve yeterli bolca cevap çıkmış ancak siz anlamamış olabilirsiniz. Öte yandan verilen cevapları gerçek bulmuyorsunuz da, sizin verdiğiniz gerçek yada yeterli bir cevap mı sizce?
Yeni nesil araçlar düşük devirli dizel araçlarmış, söylediklerinize göre. Eski dizel araçlar daha mı yüksek devirli idi yani? 1.3 cdti astra aracınızı güle güle kullanın. Aracınız 6 ileri manuel şanzımanlı 90 hp standart astra ise ve 2500 devir/dakika yı geçemiyorsa o zaman aracınızda bir sorun vardır. (Devir göstergenizde mesela) Piyasada 2500 devri geçemeyecek bir dizel otomobil (Kamyon veya otobüs değil) üretildiğini de düşünmüyorum. Aracınızı 150000 km düşük devirli kullandığınızı söylemişsiniz, düşükten kastınız nedir? 2500? 2000? 1500? 1000? Rölanti?
Forum bir paylaşım ortamıdır, insanlar forum kuralları içerisinde doğru bildikleri ne ise onu söylemekte özgürdür. Kimin neyi paylaşacağı sizin tasarrufunuzda değildir. Bu yüzden naçizhane tavsiyenizi mümkünse kendinize saklayınız.
Mesleğimi tam bilip bilmememin konuyla ilgisini ve daha da önemlisi sizi niye ilgilendirdiğini de belirtirseniz memnun olurum. Burada yazanların çoğu meslek olarak şoförlük yapmıyordur diye tahmin ediyorum. Ama dizel kullanmış olduklarından eminim. İddia etmek kolaydır, ben de hakkınızda bir çok iddia öne sürebilirim. Esas olan ispat etmektir. Lütfen ispatlayamayacağınız iddialarda bulunmayınız.

Etiketler

61_TR' Alıntı:
Herzamanki gibi arkadaşımızın sorusuna gerçek bir cevap çıkmamış ancak bol cevap yazılmış.
Yeni nesil araçlar düşük devirli dizellerdir.2500 devir üzerinde ürettikleri güç ters oranda değişmeye başlar.
Bende 1.3 cdti astra var 6 vites devirli kullanmayı becerebilen birisi varsa 2500 devir ve üstü buyursun gelsin denesin bakalım kullanabilecekmi.
Düşük devirde zarar görür diyen arkadaşlara sorarım arabayı 150bin km yakın hep düşük devirli kullanıyorum daha bir sorun olmadı.
Ancak dizellerin en büyük sorunu egr ve turbo valfleri sorunlu ise düşük devirlerde tekleme yapabilir.ayrıca tıkanmış air intake durumlarında geç devirlenme olabilir.bunların olduğu bir araçta düşük devirde verim zor alınır.bu durumlarda araçtan daha yüksek devirlerde verim almaya başlarsınız. bu sizi yanıltabilir.

Nacizane tavsiyem ise; eğer bir konu hakkında gerçek bilginiz yok ise yanlış bilgi verip insanları yanıltmayın.

Tek sorunumuz mesleğimiz dışında herşeyi iyi bilmek, ancak mesleğimizi tam bilmemektir.İdda ediyorum burda yorum yapanlardan pek çoğu dizele binmiyordur bile.

Verdiğiniz cevapdan ben birşey çıkartamıyorum. :smiley: daha açıklayıcı anlatabilirmisiniz.

Mesut Bey,

Özelden gönderdiğiniz mesaja sanırım mesaj sayım az olduğu için özelden cevap yazamıyorum. Evet müsade sizindir.

Selamlar.

61_TR' Alıntı:

Ortalığı karıştırmak için gerçek kimliğini açıklamaya cesareti olmayan biri arkadaşlar ciddiye alıp da cevap vermeye değmez

hay allah, bu arkadaş beni çok güldürdü, inşallah kendisi de gülüyordur. neyse çok fazla hiddetlenmeyin aslında yazdıklarında doğru olan yerler de var,mesela;
61_TR' Alıntı:

fakat sorun şu, bu yazdıklarının manasını kendisi kavrayamamış ne yazık ki, yoksa böylesine ... bir duruma düşmezdi.

x man siteye üye olmuş ayağının tozuyla bu topiğe mesaj atası gelmiş garibim birde ne söylemek istediğini bilse

15 yıldır dizel araç kullanırım çeşitli markalarda.Sürüş olarak aracı 2000-2500 devirler arasında tutarım.Gözlemlerim sonucu yakıt tasarrufu en iyi değerler bu devirlerde oluyor.Gözlemlerim sonucu turbo 2500-2800 devirlerde devreye giriyor.

motorine benzin katmamizin tek sebebi donmayi onlemektir baska hic bir faydasi yoktur.benzinin donma isisi dusuk oldugundan akiskanligini kaybetmemesi ve karistigi mazotuda akiskan olarak tutabilmesidir.zaten araba calisirken enjektorlerden mazot fazlasi depoya sicak tahliye edildigi icin benzin karismis olan mazot akiskan olarak kalmaktadir katilacak olan benzin orani ise hava sicakligina gore tecrubelerle belirlenir.gecmis tarihlerde mazot bugunku gibi kaliteli olmaigindan soguk bolgelerde benzin katmak herkes tarafindan uygulanan bir yontemdi ve oran konusunda bilgi alacak cok isurucu vardi.gunumuzde bu uygulama maot kalitesi arttigi ve sorun yasanmadigi icin kalkti.ama ben tecrubemi forumla paylastim cunku bilginin ne zaman lazim olacagi belli olmaz belki birgun ihtiyac duyulur

mazot katkı olayı tamamen tiçari bir olaydır hiç bir arkadaşa tavsiye etmem çoğu merdiven altı denmesede ona benzer yerlerde hiçbir teknoloji icermeden üretilmektedir

geçen gün Renault servisine gittim ve aracımı hangi devirlerde kullanmalıyım diye sordum, bir usta başı ile test sürüşüne çıktık.. Adam 1 ve 2. viteslerde vites artışlarında 3000 devire kadar çıkardı, belli bir km ulaştıktan sonrada aracı 1500 devir ve 2500 devirleri arasında kullanabilirsiniz dedi, hatta yüksek viteslerde 1500 - 1600 devirlerinde civarlarında sürdü aracı ve bakınız yakıt değerleri nasıl düşüyor bakın diye yol bilgisayarını gösterdi, neyse.. Ben aracı aldım ve yüksek viteslerde aracı 1500 devirlerde kullanmaya calıstım, aracın devirsiz olduğunu gördüm, hafif titreme vardı (bana göre) pek iyi bir devir değil zannımca, ama işin ilginç yanı yakıt değerleri bu devirdede düşmeye başlıyor yani artış gözlemlenmiyor ama araçta mini titreşimler ve bi garip ses veriyor.. Bence ideal devir kendi aracımda 1900 - 2500 devir arası..

binek araclarda veya ticari araclarda en ideal en ekonomik devir araligi 1500 2500 devir arasıdır temel mantık yol şart larına gore en yuksek vitesle yol almakdir .... devir artıkca tuketımde artar :smiley: mesela 120 km surat de megan dci 3000 devire gelir ve 6 litre tuketir 160 km surat de 4000 devire gelir ve 8 litre civarı tuketir .... yakıt ekonomisi yapmak istiyorsaniz 1500 ..2500 devir arası yok benim acelem var diyorsanız ıster 4000 ister 5000 devir gidin para sizin ...:smiley: yıllarca 3500 4000 takı 5000 devirde gaz kesene kadar bircok marka arac kullandım yuksek devirden dolayı ... enjektorler daha cabuk tıkanır puskurtme açiları bozulur .. turbonun kanatları ve yatagı daha cabuk aşınır yakıt tuketimi ciddi şelilde artar .... mumkun olan en yuksek vites ve dusuk devir ekonomi saglar :smiley: selamlar

bir başka ornek mercedes actros cekici 8 ileri 4oo beygir makine ..... 90 km suratde 1400 devir ..... 120 km suratde 1850 devir cıvarina gelir ...
motor daha dogrusu begyir buyudukce ekonomi amaclı dusuk devirlerde kullanılır moturunda en yuksek torku urettıgı devir aralıgıdır zaten 1500 2500 devir arası ... selamlar

Herkese Selamlar,

Dizel nasıl kullanılır derken bircok ince noktayıda öğrenme şansım oldu,fakat en çok takıldığım nokta yakıt kalitesi kime nasıl güvenmeliyiz bilemiyorum.Yakıt kalitesi ile ilgili önerileriniz varsa merakla bekliyorum.Saygılarımla.

sehir merkezlerindeki buyuk benzin istasyonlarını tercih edin şehirler arası yollardan mumkun oldugunca yakit almamaya calisin
benim araç filom icin ılk tercihim opet daha sonra petrol ofisi ve digerleri ... selamlar

at sahibine gore kisner,motor zaten soyler vites oranlarini. motoru dinlemek gerek yol kosullarina gore.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR