Dünya Turu Yapmak Amaçlı, Sahibindenmcom'daki Ilanlar Için Yoruma Ihtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barışözgür Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,521
Geçen hafta Avustralya lı bir dünya gezginini misafir ettiK. LR Defender 110 kullanıyor Td5. İçini bir güzel organize etmiş. Araçta yol lastiği. Ağırlık yedek parça.

Geçen sene yine LR Owners Magazin için 7 araçlık bir konvoya liderlik yapmıştım. Araçların tümü LR (1 land cruser) idi. Dünya yı gezmişler.

Detayları bu forumda mevcut.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zaten yol lastiği olmazsa olmazı genelde bf nin at lastiklerini kullanıyorlar genelde çok kalın olmayan taban ölçüsü ile birlikte 30 ya da max. 32 inç lastik kullanıyorlar...

nedeni daha az vibrasyon daha çok hız....

bir çok uzun yol aracı inceledim. mutlaka sende farketmişsindir... hiç bir overland aracında büyük ölçülü çamur lastiği yok nedeninin uzun yol için konforun da önemli olduğunu söylüyorlar....

Etiketler
dünya turu
7.50 nin dışında 235/85 gördüm AT. Henüz başka lastik takana denk gelmedim. Eğer 10000 lerce km yapacaksanız birçok faktörün sonunda neyi etkilediğini de bilmek lazım.

Yakıttan ziyade yıpranan veya yorulan parçalar için büyük lastik vs takmıyorlar. Sonuçta yakıt her yerde var ama parça her yerde yok.

bu overland araçlarda en çok dikkatimi çeken diğer bir ayrıntıda neredeyse gördüğüm araçların çok büyük kısmı 2 kişilik olarak düzenlenmiş olmasıydı genelde üç kapı üzerine kurulu arka alanın tamamı yaşam alanı olarak düzenleniyor sadece bir araç vardı 5 kapılı olan onuda 4 kişilik düzenlemişlerdi arka iki koltuk arası buzdolabıydı

7.50 nin dışında 235/85 gördüm AT. Henüz başka lastik takana denk gelmedim. Eğer 10000 lerce km yapacaksanız birçok faktörün sonunda neyi etkilediğini de bilmek lazım.

Yakıttan ziyade yıpranan veya yorulan parçalar için büyük lastik vs takmıyorlar. Sonuçta yakıt her yerde var ama parça her yerde yok.

evet en can alıcı kısım da zaten bu konu dönüp dolaşıp hep yedek parçaya geliyor.... tabi birde bu güne kadar yanlış yaptığım ama artık düzeltmek istediğim bir alışkanlığımıda tekrardan gözden geçirmem gerekiyor

hangi parçayı alıyorsan al en kalitelisini al ki bir daha aklına takılmasın....

uzun yol için araç düzenleniyorsa tamir ettirmek diye bir kavram asla olmamalı bozulan parça DEĞİŞECEK

bir yeşil araç vardı seri 1 45 ülke gezmiş bir araç bundan 8 yıl önce izmir kuşadasına da gelmişti gidip tanışmıştım, aracıda incelemiştim...

seri1 88 şase üzerine kurulu bir araç onu diyorsanız biliyorum....

o aracın en büyük özelliği tamamen fabrika yedek parçaları ile kurulu araç arkasında taşıdığı römork un neredeyse tamamı yedek parça ile yüklüydü

Bu aracın sahibi ing. eşi ve 2 çocuğu ile çine doğru yola çıkmıştı kendisinin 3 yada 4 tane L&R varmış ve 2 si defender TD5 orjinal versiyonları biri hatta karpalettli siya DEF. neden bu araçla çıktın sorusuna tek yanıtı ben maceraya çıktım oldu .

Araç her gittiğ yerde farklı ustalar tarafından bakım yapılarak gidiyor ve üstün de orjinal 2.1/4 ikibirçeyrek benzinli motoru mevcut .

13383422 10153878275679865 1216202581 o

13396969 10153878275689865 2039691117 o

13405064 10153878275709865 1346234386 o

herkese değişik bakış açısı katmasından dolayı yorumlarına teşekkür ederim.
arç tadilat ve tamirat konusunda kendimi iyi bulduğum gibi başkaları tarafındanda söylenmektedir.
bu alıcaağım aracı düşünürken aracın her yol şartına uyması , dünyada geçerliliği olması , tamamen mekanik yapı üzerine kurulması temel nedenlerdi.

araç alındıktan sonra kabaca 2 senelik hazırlık olacak. araç bu arada a-dan z- ye heryeri benim tarafından kurcalanmış olacak. yedek parçaları edinilmiş ve içi yolculuğa hazır olmuş olunacak.
asıl sorun eşimle birlikte gidileceği için eşimin istekleri ::smiley:
hakkını yemiyim çoğunlukla araçta kalınıcak olması na ok fakat duş ve wc nasıl olur bir türlü uzlaşamamız.
diyeceğim şu sanırım birde peşimize karavan takıcaz gibi geliyor

bu arada şu ilan için ilgilenenlerden yorum rica etsem

1996 Land Rover Defender 110 2.5 TDI 37.750 TL Galeriden satılık ikinci el - 304187096

dış görüntü için 5-6 bin kurtarır sanırım
fakat mekanikte neler olabilir : kabaca maliyet nedir..? nelere dikkat etmeliyim

çünkü bu model bu motor bu fiyat başka yok

herkese değişik bakış açısı katmasından dolayı yorumlarına teşekkür ederim.
arç tadilat ve tamirat konusunda kendimi iyi bulduğum gibi başkaları tarafındanda söylenmektedir.
bu alıcaağım aracı düşünürken aracın her yol şartına uyması , dünyada geçerliliği olması , tamamen mekanik yapı üzerine kurulması temel nedenlerdi.

araç alındıktan sonra kabaca 2 senelik hazırlık olacak. araç bu arada a-dan z- ye heryeri benim tarafından kurcalanmış olacak. yedek parçaları edinilmiş ve içi yolculuğa hazır olmuş olunacak.
asıl sorun eşimle birlikte gidileceği için eşimin istekleri ::smiley:
hakkını yemiyim çoğunlukla araçta kalınıcak olması na ok fakat duş ve wc nasıl olur bir türlü uzlaşamamız.
diyeceğim şu sanırım birde peşimize karavan takıcaz gibi geliyor

bu arada şu ilan için ilgilenenlerden yorum rica etsem

1996 Land Rover Defender 110 2.5 TDI 37.750 TL Galeriden satılık ikinci el - 304187096

dış görüntü için 5-6 bin kurtarır sanırım
fakat mekanikte neler olabilir : kabaca maliyet nedir..? nelere dikkat etmeliyim

çünkü bu model bu motor bu fiyat başka yok

İlanda motor dışın da açıklama yok üstünde ne şanzıman ne arazi nedip dif. vs vs var fotodan vs bir yerden anlaşılmaz satan arkadaşlar bunları belirttirse masraf ı eksiği fazlası anlaşılır anlayan arkadaşlarda ona göre yorum yapar bu araç nerden çıkmış ruhsatta ne olarak kayıtlı o bile belli değil eğer yüksek model düşünüyorsan bir arkadaşta var 45 bin istiyor ama 96-98 mi ne ama kamyonet ruhsatlı istanbuldaysan maslak sanayide cesur oto elektrik bak derim yüksek modeller trafikte kamyonet ruhsatlı çıkıyor oda proglem bence her konuda .

ilan sahibi ile biraz önce görüştüm ..
araç emniyet çıkması 96 model tdi 300 orjinal motor üzerindeki şanzıman rn380
dört disk fren
emniyetten çıkma olduğu için km düşük dendi.
otomobil ruhsatlı... şu an çekme belgeli..

dif standart ön veya arkada yok
kaporta da fotolarda görünen yer dışında ezik yok

şimdi nelere dikkat etmeli

Ben bu araç için pazarlık yapmış ancak vazgeçmiştim. Sebebim de fiyatı idi.

İçinize sindiyse "duyduklarınız" sıra deneme safhasında demektir.

Tüm alt yapının düzgün çalışması, tüm göstergelerin doğru bilgi vermesi, arazi şanzımanın denenmesi ve motorun yağ/hararet kontrolü gerekir.

Bizim araçlarda bu fiyatlandırmayı anlayabilmiş değilim zaten sadece çalışıyor diye saçma sapan fiyatlar çekiyorlar. Hadi şaseye kadar sök temizle boya topla yaptın desem anladım.Adamlar ihaleden alıyorlar iyi kötü çalışır baştan savma bi hale getiriyorlar yok amir arabası yok komutan arabası bilmem ne diye saçma sapan fiyatlar çekiyorlar gördükçe sinirim bozuluyor. Daha 2,5 ay önce 15 e bıraktıkları araca aynı şekliyle 18 çekiyorlar şuan. Saçma sapan seri 3 ler bile 15 16 binlere çıkmış. Benim araca 15 istesem satılacak demekki.

Ben bu araç için pazarlık yapmış ancak vazgeçmiştim. Sebebim de fiyatı idi.

İçinize sindiyse "duyduklarınız" sıra deneme safhasında demektir.

Tüm alt yapının düzgün çalışması, tüm göstergelerin doğru bilgi vermesi, arazi şanzımanın denenmesi ve motorun yağ/hararet kontrolü gerekir.

anladığım kadarıyla görmeye gitmediniz .
sizce bu arcın ederi nedir?
benim fiyat değerlemem şu yönde oldu sitede aynı motor şanzıman aralığında fiyatlar 50-70 bin aralığında öyle olunca tdi300 + rn 380 için ve boş kasa için bu parayı vermiş olucaz . görüntü için harcanacak para size kalmış olacak
ozaman asıl soru bu konfiigrasyon bir araç 45000 lira edermi?

Bizim araçlarda bu fiyatlandırmayı anlayabilmiş değilim zaten sadece çalışıyor diye saçma sapan fiyatlar çekiyorlar. Hadi şaseye kadar sök temizle boya topla yaptın desem anladım.Adamlar ihaleden alıyorlar iyi kötü çalışır baştan savma bi hale getiriyorlar yok amir arabası yok komutan arabası bilmem ne diye saçma sapan fiyatlar çekiyorlar gördükçe sinirim bozuluyor. Daha 2,5 ay önce 15 e bıraktıkları araca aynı şekliyle 18 çekiyorlar şuan. Saçma sapan seri 3 ler bile 15 16 binlere çıkmış. Benim araca 15 istesem satılacak demekki.
sizce bu arcın ederi kaç olmalı?
bu araç yaz aylarında fiyat artışı yapıyor diyebilirmiyiz

Şahsi düşüncem bu kondisyonda ki bir aracın 30 bin tl yi bulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Yurtdisinda bu ise baslayip parasi ya da zamani bittigi icin geri donmek zorunda kalan kisiler oluyor ve ornegin Uganda da arabasini ucuza satiyor.Forumlardan takip edebilirsiniz. Risk alinir mi bilmiyorum. Araci tabii satmak zorunda alan kisi TR ye girmeden.
Ariza her zaman cikar. Ali Eris in yeni LR sinde otokarda yapilan radyator montaj hatasi ile Rusya da ne zorluklar cektigini okumustuk.Yeterki ek butce olsun hazirda .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,490
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Geri