EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CQC7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 397
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 171,881
Ynt: EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

haddim olmayarak bir teşhiste bulunmak istiyorum. kimimiz dağdan bayırdan, kimimiz börtü böcekten, kimimiz eski hat yazısı veya tombak toplamaktan hoşlanıyoruz. bu liste böyle uzar gider. bir çoğumuz eşimize kızarız onlarca takın var niye hala bakıyorsun diye. farkında değilizdir yada farkında olmak işimize gelmez ama bizim gibi doğa tutkunları için bir çok aksesuar olarak sayılan nesnelerden bizde daha birkaç çeşit dahi olsa yinede yenisini takip ederiz. kendimden biliyorum. bir çok bıçak sahibi oldum. şimdi kullandığımla biraz uğraşırsam kalın bir dalı dahi kesebiliyorum. kampta da her işimi görüyor. ama hala dışarı çıktığımda ayaklarım beni el feneri yada lamba yada bu tür bıçakların sergilendiği vitrinlere götürüyor. hatta aldığı bıçağın yeni fiatını hala takip eden arkadaşlarımı biliyorum. rayicini öğrenmek ona ne kazandıracaksa. deli deliyi görünce sopasını saklarmış derler. bu siteyi bu yüzden çok seviyorum. bana bir çok şeyi arama zahmetine katlanmadan sunuyor. esen kalın.

Etiketler
Ynt: EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

ben BORA mark çakı kullanıyorum..

bence kalıtesı oldukç ıyı tavsıye edrım.

günlük olarakta yanımda döğme demirden maflus sürmene çakım var. iki bıçaklı (küçük ve büyük olmak üzere) meşhur olmasının hakkını veriyor.

sayın şenol eşiyok işi biliyor çok işe yarayan çakı modeli victorinox un büyük boy çakısıdır.kilitli büyükçe bıçağı olan bunun bir iki modeli var makası olanı tercih edin fiatı yaklaşık 80 liradır.bana dua edeceksiniz.
saygılaımla

Günlük yaşamımda da kampta da viktorinox swiss camp ile leatherman wave kullanıyorum. Çok kişinin hayatını bu iki arkadaşla kurtardık. esenlikle...

Muhteşem ikili,

Fenixl0d04

Hergün yanımda Victorinox orta boy bir çakı taşırım, maglight mini el feneri, tek ledli bir anahtarlık, küçük çin malı bir multitool (yakında kaliteli bir modeliyle değiştirmeyi düşünüyorum), çakmak, yazın güneş gözlüğü, mutlaka cep telefonu, cuzdanımda eski bir kredi kartına sarılı 1 metre duct tape, bisturi ve yeterince de yara bandı mutlaka olur...

My EDC ;)
adszru8.png

deserteagle' Alıntı:
Bunu genelde kalem açmak, paket yapmak için kullanıyorum:
BU-462BKFX.JPG

(Buck)

Bu çok işime yarıyor, ufak tornavidasını, pensesini, şişe açacağını çok kullanıyorum:
LM04791.jpg
230227573.jpg

(leatherman squirt)

Bende, sizinkilere oranla biraz kabada olsa araziye çıkarken yanıma gerber çakımı alırım.
Hikayeside ilginçtir; ben off-road keşifi yaparken dağda tatbikatda zorda kalmış iki bordo bereli arkadaşa yardım etmiştim. Sohbetin sonunda hoşuma gideceğini düşündüğünü söylediği çakısını çıkardı verdi. Bende mutlu mesut ve gururla hala taşırım.

Gerber

Gerber1

Bir tena isviçre çakısı bir tanede WALTHER marka çok fonksiyonlu çakı kullanıyorum süper bi çakı temsili resmi aşağıdaki linktedir.
http://urun.gittigidiyor.com/WALTHER-MARKA-LOKMA-SETLI-CAKI-BICAK_W0QQidZZ3858550

EVOLUTİON' Alıntı:
Bir tena isviçre çakısı bir tanede WALTHER marka çok fonksiyonlu çakı kullanıyorum süper bi çakı temsili resmi aşağıdaki linktedir.
http://urun.gittigidiyor.com/WALTHER-MARKA-LOKMA-SETLI-CAKI-BICAK_W0QQidZZ3858550
Araştırma içerisindeyim, bulursam KUKRİ alacağım, bulamazsam KUKRİ yaptıracağım :smiley:

Elimde 50 Cm kamyon makası hazır, sıcak demirci aranıyor :smiley: ?

Oyuncak lazım değil, olursa original olsun...KUKRİ...

serif.ru' Alıntı:
Elimde 50 Cm kamyon makası hazır, sıcak demirci aranıyor :smiley: ?

Dedemin ömrü vefa etmediğinden demir dövmeyi öğretemedi. Ben de şimdiye kadar taşlama bileme şeklinde idare ettim. Şimdiye kadar işimi gördü.

Malzeme iyi iken soğuk çalışmak da gayet iyi sonuç veriyor. Zaten kukri boyunda bir malzemeyi ufak el aletleri kadar fazla sertleştirmemek lazım. Bir tanıdığın atölyesi ve zımpara motoru kullanarak çeliğe istediğin şekli verebilirsin. Eğer imkanın olursa, ürettiğin bıçağa sonradan su verdirip daha sertleşmesini de sağlayabilirsin.

thumb.php
16573_SM200.jpg

Hocam selamlar,
Tecrübelerinize dayanarak vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler, taşlıyarak yapılacağı aklıma gelmemişti, bu bilgilere güvenerek hemen denemeye çalışacağım, tekrar teşekkürler...

Yalnız, bu şekilde çalışırken metali çok ısıtmadan çalışmaya özen göstermeli. Metali ıslatarak sıcaklığının yükselmesini engellemek gerek. Isının çeliğin özelliğini etkilemesi çok şık olmaz.

Yahu, bu arada farkettim de EDC deyince cepte hep bulunan değil de bagajda/torpidoda hep bulunan aletleri de
göz önüne alıyoruz. O halde şu konuya da bakınız: Hayati İdame Ekipmanları konusunda da benzer bıçakların bahsi geçiyor.

Detayların önemini anladım...
Tek sorun kabzada kaldı onuda tornacılara yaptırmayı planladım....
bitince foto burada olacak ve isim baba sı kesinlik ile siz siniz. Bilgi için tekrar teşekkürler...

Merhabalar herkese

ilk mesajımı bu konuya yazıyorum...

1.Crkt kiss

[attachment=1]

2.Benchmade Griptilian Model 551
[attachment=2]

3.Bora büyük Shogun
[attachment=3]

4.Cold Steel Kukri alacağıım 95 ytl
[attachment=4]

Kiss

Benchmade

Buyuk shogun

Kukri

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR