EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CQC7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 397
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 172,389
Ynt: EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

Merhaba Murat,

Bende bunun unzun süre kavgasını vermeye çalışmıştım. Dediğin gibi içeride nicelerini satıyorlar. Bunu güvenlik amirlerine söylediğimde dedikleri burada, satılanlar bizim sorumluluğumuzda gibi bir mazeret uydurmaya çalışıyorlar. Ben biraz erken pes edenlerden oldum :smiley: Her öğlen yemeği arasında aynı atışmaları yapmaktan bıkmıştım açıkçası ve çakımı değiştirdim :smiley:

Etiketler
Ynt: EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

av Biçak ı olsa anlarım ya VICTORIONX yaha Lestherman Tool o yuzden bende ipleiyorum giriyorum diyorum baka kalıyorlar. :smiley: sonuc ta yasak birsey değil:smiley: çakı

İşin komiği bazen şuncacık Viktorinoxu bile gören yakınındaki kişiler bile sana potansiyel psikopat gibi bakıyorlarya hayret ediyorum. Hayır, futbol maçlarına giden biri olsam hani diyecem acaba içimde gizli bir holigan falan mı var :smiley: Sonra ne oluyor ama :smiley: Koridordaki otomattan soda alıp açacak bulamayan arkadaşların ilk uğrak yeri oluyorsun :smiley: "Arkadaşım artık bende çakı falan yok, istersen dişlerinle aç sodanı" ;) Di mi yani :smiley: :smiley:

zaten amaçı çok fonksıyonlu bir alet. o kadar bıçaktan ne olur. o zaman profesyonel dövüşcüleri içerde almasınlar:smiley: bence çok komik bir durum içerde neleri var bayram pasa carfur girsinde Letherman için yine dur dediler :smiley: bir baktım ki karşımda tekel çi,de aynı var bak dedim burada aynısı var bende bunla girireim dedim ve girdim kiz dona kaldı. sacma sacma işler :smiley: niyeti kotu olan içerde fazlasını bulur balta biçak kiliç bile var içerdekileri ne demeli:smiley:

victorinox büyük boy cakı,gerber rex applegate cakı.2 sındende oldukca memnunum.tavsıye ederım.

bıçak ve çakmak ! hiç ayırmam yanımdan.markası dandix ;D ama avda bora kullanıyorum.

bir savunma ve güvenlik uzmanı olarak sizlere şunu hatırlatmak isterim.
Özel Güvenlik personelince güvenliği sağlanan "özel mülklerde" (avm-spor merkezleri-ev-işyeri vs...) özel güvenlik personeli kolluk kuvvetlerinin yetkilerine sahiptir.
Yani üst arama, x-ray, metal kapı dedektörü ile kontrol, lüzumlu hallerde yakalama ve kelepçe takma, valilik izni ile berlirlenen özel mülke girişi engelleme gibi haklara sahipler.
http://www.kgtguvenlik.com.tr/turkce/popup.htm
yasayı bir okuyun.
Bu haklara haiz güvenlik personeline zorluk çıkarmanız sizin açınızdan hoş olmaz.
Sadece sakin olarak her zaman taşıdığınız bir alet olduğunu söyleyin, eğer teslim almak isterlerse de yazılı evrak veya deftere kayıt ederek teslim edilmesini sağlayın.
veya benim gibi 2 telefon arası gerber metodunu deneyiniz çoğu zaman başarılı oluyor. :smiley:
Ama muhtemel sorun yaşayacağınız yerlere girerken üzerinize almasanız daha iyi.

Aklınızda bulunsun derim.

uğur bey benim yanımda taşıdığım çakı setimde sizinkine çok benziyor gerber marka amerikan süper iş görüyor beş yıldır kullanıyorum en küçük bir bozulam yok sürekli kullanıyorum

Ayrıntılı bilgi için teşekkürler İbrahim Bey. Özel güvenlik görevlilerinin belirttiğiniz yetkilerini bende ilk zamanlarda öğrenmiştim. Zoruk çıkartmama konusunda kesinlikle size katılıyorum :smiley: Ozamanlarda takıldığım konu, içeride aynıları satılıyorken potansiyel saldırgan durumuna düşmekti :smiley: Diğer taraftan hak vermemekde elde değil. Toplundaki şiddet eğilimi ve AVM'lerin sayısı ve ziyaretçisi arttıkça kontrol etmek zorlaşıyor tabiki.

ErdSngzr' Alıntı:
Ayrıntılı bilgi için teşekkürler İbrahim Bey. Özel güvenlik görevlilerinin belirttiğiniz yetkilerini bende ilk zamanlarda öğrenmiştim. Zoruk çıkartmama konusunda kesinlikle size katılıyorum :smiley: Ozamanlarda takıldığım konu, içeride aynıları satılıyorken potansiyel saldırgan durumuna düşmekti :smiley: Diğer taraftan hak vermemekde elde değil. Toplundaki şiddet eğilimi ve AVM'lerin sayısı ve ziyaretçisi arttıkça kontrol etmek zorlaşıyor tabiki.
Size çok komik birkaç olay anlatayım;

Adana Cumhuriyet Savcısı, Adana 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesine, Mersin'de yaşayan emekli deniz albay Mete K. (67) hakkında, "suç uydurma" suçundan 3 yıl hapis istemiyle dava açtı. İddianamede, Mete K. ve eşi Şükriye Füsun K'nin (61) 6 Mayısta Adana'dan İzmir'e gidecek Sun Express Hava Yollarına ait uçağa bindikleri, bu sırada hosteslerin dikkatini Mete K'nin elindeki poşetin çektiğini ve içinde ne olduğunu sorduklarında Mete K'nin "bomba" olduğunu söylediği belirtildi.
Hostesin pilota haber vermesi üzerine uçuş ertelenerek albay uçaktan indirilip polise teslim edildi.

Üniversitede VIP koruma dersinde konusunda uzman olan emniyet mensubu hocamız amerikada sıkı korunan bir üst düzey senatörün ofisinde tükenmez kalemin içi olan kartuşun şah damarına saplanması sonucu öldürüldüğünü anlatmıştı. Yani istenirse öldürmek, zarar vermek o kadar kolay eylemler ki.
AVM'lerde sağlanmaya çalışılan şey genel olarak halka açık alanlarda silahsızlığı sağlamak. Fakat bu konuda ne halkımız ne de görevli personeller bu bilince sahip. Benim hizmet verdiğim yerde bana biri böyle dalga geçmek maksatlı söz söylemişti sonrasında yetkimizi kullanıp adamı alıkoyduk, zorladı işi, polisi çağırdık, polise şikayetçiyim vs diyerekten bağırınıp dururken polis ağzının payını verdi. "eğer diretirseniz hakkınızda işlem yapacağım" diyerekten adamın ifadesini alıp salıverdi.

Siz siz olun yakasında sarı yıldızlı 5188 Kimlik Kartı olan güvenlik görevlileri ile dalaşmayın. Özel mülk olan nereye girerseniz girin oranın kurallarını kabul etmek zorundasınız.

Benim anlamadiğim çakı veya tool yasal olmayan bir sey değil ki içeriye sokarken sorun yapıyorlar ve içerde de aynası mevcut ve hata daha büyük biçak ve kılıçlar buna ne demeli peki . kım kıme gücü yeterse bence sacma o zaman herkeze temiz kağidi sorsunlar

damast' Alıntı:
Benim anlamadiğim çakı veya tool yasal olmayan bir sey değil ki içeriye sokarken sorun yapıyorlar ve içerde de aynası mevcut ve hata daha büyük biçak ve kılıçlar buna ne demeli peki . kım kıme gücü yeterse bence sacma o zaman herkeze temiz kağidi sorsunlar
Yasal olmayan birşey olduğunu söylemedim bende zaten. Anlatmak istediğim şey giriş yaptığınız halka açık olan yer "özel mülk" tür ve kapısındaki güvenlik görevlisi o özel mülk içerisinde polis yetkisine sahiptir. Özel mülkün sahibinin "çakı-çakmak-ayna-tarak" alınmamasına ilişkin bir kuralı var ise siz oraya çakı-çakmak-ayna-tarak ile giremezsiniz.
Havalimanına gittiğimizde nasıl kemerimize kadar çıkarıp ceketimizi dahi X-ray cihazına koyuyorsak bu da aynı durum.
Eğer ki kural gereği üzerinizde var olan emtia ile girmeniz yasak ise ancak üzerinizde yasak olan emtiayı bırakarak içeri girebilirsiniz, bırakmak istemezseniz özel güvenlik personelinin sizi özel mülkten içeri sokmama yetkisi vardır.

İçeride satılan ürünlerle üstünüzdeki emtianın aynı nitelikte olması sizin özel mülkün kurallarına uymamanız için bir sebep değildir.
Emniyet müdürlüğü'ne giriyorsunuz üzerinizdeki silahı girişte teslim ediyorsunuz ama içerideki herkesin belinde silah var.Bu da tezat. Bir insanın belinden silah almak zor bir iş değil keza.
özel mülke ait kurallarla özel mülkün amacını mantık olarak karıştırmamak gerek.

madem oylese almazlarsa bizde girmeyiz ne yapalım kendi kayıpları veya kazançlarıı ne yapalım :mad:

damast' Alıntı:
madem oylese almazlarsa bizde girmeyiz ne yapalım kendi kayıpları veya kazançlarıı ne yapalım :mad:

Evet, kesinlikle doğru, yüksek kiralarla para basan bu mekanların parası zaten bizim cebimizden çıkıyor. Buna insanın kendi parasıyla rezil olması denir. Deli dumrulluk bu, olur şey değil...

Eskiden gece bekçileri vardı. Sokaklarda yankılanan düdük sesi halka güven verirdi. Zenginin site içindeki evi değil mahalle güvenliydi. Şimdi güçlünün gücünü korumaya paralı askerleri var...

Birde şu açıdan bakın olaya o mekanlardan birinde işletmeniz olsaydıda birileri herhangi bir sebebten bogazınızı kesmeyi düşünseydi güvenliğin nasıl olmasını isterdiniz :smiley:

www.moganbicak.com tavsiye ederim,bora bıçaklarından daha kaliteli bence...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,129
Kaydolan Son Üyemiz
tolgademirhan

SON KONULAR

Geri