Garmin e-trex Legend GPS Cihazı Hakkında!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hayyam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,414

hayyam

Ana Kamp
Yer
MALATYA
Öncelikle herkese slm lar...
Tavsiye üzerine Yeni bir Garmin etrex legend GPS cihazı satın aldım. şimdilik gayette mennunum:smiley: cihazı manuel olarak kullanıyorum arazide araçta vs.. yanlız harita yükleme konusunda bayağı bir sıkıntılarım var, yüklenebilecek haritaları nereden bulabileceğim ve pc den nasıl transver yapacağım!!! bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevinirim saygılarımla....
yusufozen@posta.oyak.com.tr

Etiketler
Ynt: Garmin e-trex Legend GPS Cihazı Hakkında!!

eğer elindeki cihaz Lacivert renk kasya ve siyah beyaz ekrana sahip ise içindeki boş hafıza 8 mb olduğu için hiç bir şey yükleme şansınız yoktur. Eğer Legend HCX ise mikro sd kart sayesinde bütün dünya haritaları yüklene bilmektedir. detaylı bilgi ve harita satın almak için garminmaps@windowslive.com

Merhaba, elinizdeki cihazin 8 MB lik bir hafizasi var. Yol haritalarinda durum nedir bilmiyorum ancak Blue Chart soz konusu oldugunda ''hicbirsey yukleme sansiniz yoktur'' diye birsey kesinlikle sozkonusu degildir. Butun Marmara, Ege, Dogu Akdeniz'in cok detayli 74 tane haritasi toplam 3.97 MB yapiyor. Yani cihazinizin toplam kapasitesinin yarisi!

Iyi gunler..

mares' Alıntı:
Merhaba, elinizdeki cihazin 8 MB lik bir hafizasi var. Yol haritalarinda durum nedir bilmiyorum ancak Blue Chart soz konusu oldugunda ''hicbirsey yukleme sansiniz yoktur'' diye birsey kesinlikle sozkonusu degildir. Butun Marmara, Ege, Dogu Akdeniz'in cok detayli 74 tane haritasi toplam 3.97 MB yapiyor. Yani cihazinizin toplam kapasitesinin yarisi!

Iyi gunler..

Peki bu haritaları nasıl bulacağız ve !!! nasıl GPS cihazıma yükleyeceğim bu konuda bana yardımcı olurmusunuz !!?

Ben geçen gün yükelemeyi başardım, normal bir türkiye haritasını yükledim okullar yollar falan hepsi mevcut, tabi routable olarak yolları algılamıyor, içindeki haritadan iyidir tabi oda ayrı.

8mb hafıza oldugu için büyük haritaları maalesef yükleyemiyorsunuz, stabil bir harita yeterli, detaylar laptopda akşam yapılış ve yöntemini ve linkleri göndermeye çalışırım.

3518278' Alıntı:
Ben geçen gün yükelemeyi başardım, normal bir türkiye haritasını yükledim okullar yollar falan hepsi mevcut, tabi routable olarak yolları algılamıyor, içindeki haritadan iyidir tabi oda ayrı.

8mb hafıza oldugu için büyük haritaları maalesef yükleyemiyorsunuz, stabil bir harita yeterli, detaylar laptopda akşam yapılış ve yöntemini ve linkleri göndermeye çalışırım.

Valla çok ii olur arkadaşım:smiley: sizden haber bekliyorum....

Bende Garmin Legend' e harita nereden bulur ve yüklerim bu konuda yardımlarınızı istiyorum. GPS' i ebay' dan çok ucuz bir fiyata aldım. İçerisinde baz dünya haritası ve amerika haritası yüklü. Şu anda benim işimi görüyor. Fakat tr topo haritası yükleyebilirsem (en azından tüm Türkiye olmasa da bölge bölge de olabilir) iyi olacak.
Baytekin' e telefon ile sorduğumda harita yüklenemiyeceğini söylediler. Bu cihazı kendileri de satmalarına üstelik rağmen keşke almasaydınız gibi birşey söylediler.

hayyam' Alıntı:
Reha bey musaiit değil galiba:smiley:

Selamlar,
maalesef, koşturmadan bazen başlıkları atlayabiliryorum..

ualkan' Alıntı:
Bende Garmin Legend' e harita nereden bulur ve yüklerim bu konuda yardımlarınızı istiyorum. GPS' i ebay' dan çok ucuz bir fiyata aldım. İçerisinde baz dünya haritası ve amerika haritası yüklü. Şu anda benim işimi görüyor. Fakat tr topo haritası yükleyebilirsem (en azından tüm Türkiye olmasa da bölge bölge de olabilir) iyi olacak.
Baytekin' e telefon ile sorduğumda harita yüklenemiyeceğini söylediler. Bu cihazı kendileri de satmalarına üstelik rağmen keşke almasaydınız gibi birşey söylediler.
sanırım, bu cihazın çok daha yeteneklileri çıktığı için firma böyle birşey söyledi. Aslında topo haritası sanırım internette bulunabiliyor. birara forumlarda bayağı bilgi var idi. Bu arada sizdeki model Garmin Legend'in hangi modeli? HCX, CX yada daha eski modelleri de var idi..

iyi gunler dilerim, reha

Reha Bey,
Bendeki 8 mb hafızalı, mono ekranlı en eski model sanırım. Biliyorsunuz ebay' da fiyatlar buradakilere göre çok ucuz. Bu nedenle ebay' dan almayı tercih ettim. Ebay' dan ilk alışverişimdi ve gümrük vs. riskler nedeniyle ucuz bu modeli aldım. Benim için yürüyüşlerde iz kaydı tutması, daha önce tuttuğum izleri takip etmesi yeterliydi.
Garmin' in diğer modellerini kullanmadım ama bu eski model olmasına rağmen oldukça iyi özellikleri var. Bir arkadaşımın Magellan XL' sini kullanmıştım. Garmin menüleri ve ekranı bana magellan xl' ye göre daha kullanışlı geldi.
Şu anda trackmaker kullanarak cihaz ile veri alışverişini yapabiliyorum. Benim işimi görüyor. Birde üzerine topo harita yükleyebilirsem, daha ne olsun.
Burada bir kaç sorum olacak;
Ücretsiz harita bulabilirmiyim?
Mapsource programım yok, bu program harita yükleme için gerekli mi? Başka yazılımlar var mı?

Teşekkürler...

Arkadaşlar , harita yükleme konusunda yardımcı olacak kimse yokmu bu forumda :(

Selamlar
GPS cihazınıza harita yüklenmesini isterseniz, Baytekin firması Garmin turkiye temsilcisi. Ayrıca, lisanssız harita yuklenmesi de kanuna aykırıdır, ancak internette bu tur bilgiler bulabilirsiniz. reha

ualkan ve hayyam ben şu anda garmin gps lere harita yükleyebiliyorum.Ama bunu 3 program kullanarak yapıyorum. Msn adresimi kaytdederseniz msn de size nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olabilirm.Ama benim tek şartım var bunu ticaret için yapmamak.O nedenle burada anlatmıyorum.Ben yardımcı olmaya çalışıyorum.Ama başkaları bunu diğerleri ile paylaşacağını emek hırsızlığı yapıp para kazanma yoluna gidiyor.O nedenle burda nasıl yapılacağı konusunu anlatmak istemiyorum.siz verinizi bana gönderin ben ücretsiz olarak dönüştürüp uzaktan yardımdan gps nize yükleyeyim.

ualkan' Alıntı:
Reha Bey,
Bendeki 8 mb hafızalı, mono ekranlı en eski model sanırım. Biliyorsunuz ebay' da fiyatlar buradakilere göre çok ucuz. Bu nedenle ebay' dan almayı tercih ettim. Ebay' dan ilk alışverişimdi ve gümrük vs. riskler nedeniyle ucuz bu modeli aldım. Benim için yürüyüşlerde iz kaydı tutması, daha önce tuttuğum izleri takip etmesi yeterliydi.
Garmin' in diğer modellerini kullanmadım ama bu eski model olmasına rağmen oldukça iyi özellikleri var. Bir arkadaşımın Magellan XL' sini kullanmıştım. Garmin menüleri ve ekranı bana magellan xl' ye göre daha kullanışlı geldi.
Şu anda trackmaker kullanarak cihaz ile veri alışverişini yapabiliyorum. Benim işimi görüyor. Birde üzerine topo harita yükleyebilirsem, daha ne olsun.
Burada bir kaç sorum olacak;
Ücretsiz harita bulabilirmiyim?
Mapsource programım yok, bu program harita yükleme için gerekli mi? Başka yazılımlar var mı?

Teşekkürler...

Selamlar,
cok cok ozur dilerim, sizin sorularınıza cevap yazmamısım.Eminim, cevaplarını bulmussunuzdur ama ihtiyacı olabilecek diger uyelerimiz icin..

1) Garmin GPS cihazları ile "bilgi alis-verisi" yapabilmek icin en pratik ve rahat yontem ya MapSource programı yada cihazlar ile gelen "waypoint & trip manager" programını kullanmaktır. Kullanımı TrackMaker programına nazaran daha pratiktir.

2) Internette , gonulluler tarafından paylasilan haritalar bulunanbiliryor

3) Paylastiginiz ihtiyaclara gore "bence" en makul modeli almissiniz.

Bir de, bir baska olasi "kullanım" onerim olacak idi.. Google Earth'de "gitmeyi planladiginiz" rotayı isaretleyip , daha sonra da bunu GPS'inize aktarabilirsiniz. Bence, bu size faydasi olabilecek bir yontem, neden dersiniz, zaten track'in yaptıgınız icin detaylı bir track hazırlasanız bile bu hafızada yer tutmayacaktır..

cevapsızlık icin tekrar kusuruma bakmayınız lutfen, reha

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,496
Kayıtlı Üye Sayımız
172,159
Kaydolan Son Üyemiz
Fatih avcı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR