Google Earth ile Realtime Navigasyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,209

Etiketler

Ynt: Google Earth ile Realtime Navigasyon

Earthbridge
Trackmaker

Bir de bu yeni dediğin programı bırkayalayacağız bakalım ;)

Abi bu progaramlar hep tabana bir harita istiyor , son gönderiğim programla GE. Birlikte kullanmak çok kolay . tabi alan hesabı falan yapacaksan o başka.

Selamlar

Valla sadece izlediğim rota + GE kombinasyonunu en basit şekilde yapan bir yazılım istiyorum.

Galiba buldum

http://sites.onlinenw.com/goops/goops.php

bunu bir denesene güzel görünüyor henüz GPS ile denemedim ama GE+Realtime navigasyon çözülmüş gibi görünüyor.

Bir PC veya Notebook, GE, GPS alıcısı ve Bağlantı kablonuz var ise GE üzerinde gerçek zamanlı navigasyon nasıl yapacağımız anlatmaya daha doğrusu kendi tecrübelerimşi paylaşmaya çalışacağım.

Gerekli Malzemeler

1 - Windows tabanlı PC
2- Google Earth veya Plus
3- GPS alıcısı (Ben Magellan meridian Gold Kullandım)
4- PC usb veya Serial bağlantı kablosu
5- Goops Yazılımı (600 kb tek file dan oluşan basit bir yazılım)

Hazırlanışı :

Pc üzerine 2 adet yumurta kırılır , diğer tarafta tavanın içine koyduğumuz soğanlar hafif pembeleşinceye kadar ...... nediyom ben ya ;D
1- Google Earth veya plus kurun
2- Goops yazılımı aşağıdaki siteden indirip Çalıştırın
3- hata mesajı gelirse ignore tıklayın.
4-Options dan Demo modu kapatın
5- Yine Options dan
a - isim yerine kendi adınızı yazıp add/ update tıklayın
b- Com Port u windows system den poru kontrol ederek Gps in bağlı OLACAĞI porta ayarlayın
c- Baud rate 9600 olacak (en iyi sonucu veriyor, yükseltirseniz makina kayayı yiyiyor, düşürürsenizn acquire
süresi çok uzuyor).
d - Bu aşamada connect / auto connect kullanmayın.
e- Host Localhost olmalı
6- Usb - Serial çevirici kullanıyorsanız , çeviriciyi takarken gpsi (meridian gold ) bağlantısını sökün aksi takdirde aptal windows koordinat bilgilerini ball track olarak algılıyor.
7- GPS ayarları (Magellan meridian Serisi için )
a- menu/Setup/Baud Rate = 9600
b-menu/Setup/ NMEA =V2.1GSA
8- GPS i seri porta bağlayın.
9- Goops /options Save to file periodically ye değer girerseniz gps in SD kartına gerek kalmadan otomatik olarak
istediğiniz period da KMZ leri programın bulunduğu dizine kaydedecektir.
10- Connecti tıklayın ok basın Goops ana programa döncek .
11- Altta sırasıla opening port/Signal Acquired gördüyseniz işlem tamam.
12 - Goops da Auto track+autoview+zoom seçin
13-Önünüzü görmek istiyorsanız Rotate i de seçebilirsiniz. (Tilt Türkiyede çalışmıyor 3d Bina olmadığı için.)
14- 50-60 metre kadar bir kayma olacak ,GPS üzerinde Datumu değiştirin Örnek Magellan;
Menu/Setup/Map Datum/ Primary/WGS84 yaptıkmı cuk diye oturuyor , fakat Sadece GPS ile yola çıkacaksanız
bu datumu tekrar EUR50 veya EUROP ayarlarına getirmeyi unutmayın.

Kolay Gelsin

İnternet bağlantısı olmadığı zamanlarda, GE cache e kaydedilmemiş yerler pek parlak sonuç vermiyor.

GE plus kullanıcısıyım ve cache sınırım 2 GB, bu sınırı büyütmek mümkünmü? diye epey kafa patlattım maalesef mümkün görünmüyor, ama başka bir çözüm buldum bunuda sizlerle paylaşayım diye düşündüm.

GE cache dosyasının yeri;

Örnek;
C:\Documents and Settings\yavuz\Local Settings\Application Data\Google\GoogleEarth\

Klasöründe 2 dosyadan ibaret.

dbCache.dat
dbCache.dat.index

Haritayı bölge bölge max 2Gb halinde kaydedip bu dosyaları yedeklerseniz o bölgenin cache bilgisi sizde oluyor. Hangi bölgeye gidiyorsanız o bölgenin dosyalarını yerine koydunuzmu işlem tamam.

Bu konuda başka çözüm bulmuş biri var ise paylaşırsa çok sevinirim

Selamlar

Merhaba,
Holux 240 GPS kullanıyorum. Goops yükledim ve ayarları aynen dediğiniz gibi yaptım. GE cache 2GB yaptım izleyeceğim rotayı cache'e indirdim ve yola çıktım.
Fakat yolda ilerlediğim süre boyunca GE ekranında hiçbir hareket olmadı. Daha sonradan GOOPS tarafından yaratılan dosyayı açtığımda izlediğim güzergahı çizgi olarak gördüm.
REALTIME NAVIGATION'dan beklentim ben ilerlediğim süre boyunca GE haritasının da değişmesiydi. Acaba yanılıyor muyum? Yoksa yanlış bir beklenti içine mi girdim.

GOOPS'a ilave olarak EARTHBRIDGE ve nmeaGE programlarını yükledim fakat henüz deneme fırsatım olmadı. Denedikten sonra deneyimlerimi paylaşacağım.

Saygılar

discovery-V8' Alıntı:
Bir PC veya Notebook, GE, GPS alıcısı ve Bağlantı kablonuz var ise GE üzerinde gerçek zamanlı navigasyon nasıl yapacağımız anlatmaya daha doğrusu kendi tecrübelerimşi paylaşmaya çalışacağım.

Gerekli Malzemeler

1 - Windows tabanlı PC
2- Google Earth veya Plus
3- GPS alıcısı (Ben Magellan meridian Gold Kullandım)
4- PC usb veya Serial bağlantı kablosu
5- Goops Yazılımı (600 kb tek file dan oluşan basit bir yazılım)

Hazırlanışı :

Pc üzerine 2 adet yumurta kırılır , diğer tarafta tavanın içine koyduğumuz soğanlar hafif pembeleşinceye kadar ...... nediyom ben ya ;D
1- Google Earth veya plus kurun
2- Goops yazılımı aşağıdaki siteden indirip Çalıştırın
3- hata mesajı gelirse ignore tıklayın.
4-Options dan Demo modu kapatın
5- Yine Options dan
a - isim yerine kendi adınızı yazıp add/ update tıklayın
b- Com Port u windows system den poru kontrol ederek Gps in bağlı OLACAĞI porta ayarlayın
c- Baud rate 9600 olacak (en iyi sonucu veriyor, yükseltirseniz makina kayayı yiyiyor, düşürürsenizn acquire
süresi çok uzuyor).
d - Bu aşamada connect / auto connect kullanmayın.
e- Host Localhost olmalı
6- Usb - Serial çevirici kullanıyorsanız , çeviriciyi takarken gpsi (meridian gold ) bağlantısını sökün aksi takdirde aptal windows koordinat bilgilerini ball track olarak algılıyor.
7- GPS ayarları (Magellan meridian Serisi için )
a- menu/Setup/Baud Rate = 9600
b-menu/Setup/ NMEA =V2.1GSA
8- GPS i seri porta bağlayın.
9- Goops /options Save to file periodically ye değer girerseniz gps in SD kartına gerek kalmadan otomatik olarak
istediğiniz period da KMZ leri programın bulunduğu dizine kaydedecektir.
10- Connecti tıklayın ok basın Goops ana programa döncek .
11- Altta sırasıla opening port/Signal Acquired gördüyseniz işlem tamam.
12 - Goops da Auto track+autoview+zoom seçin
13-Önünüzü görmek istiyorsanız Rotate i de seçebilirsiniz. (Tilt Türkiyede çalışmıyor 3d Bina olmadığı için.)
14- 50-60 metre kadar bir kayma olacak ,GPS üzerinde Datumu değiştirin Örnek Magellan;
Menu/Setup/Map Datum/ Primary/WGS84 yaptıkmı cuk diye oturuyor , fakat Sadece GPS ile yola çıkacaksanız
bu datumu tekrar EUR50 veya EUROP ayarlarına getirmeyi unutmayın.

Kolay Gelsin

Pocket PC'de de olur mu acep? Mobile windows uyumlu mudur GE? Hani GPS'i hazır üzerinde o açıdan.

aaronecho' Alıntı:
Merhaba,
Holux 240 GPS kullanıyorum. Goops yükledim ve ayarları aynen dediğiniz gibi yaptım. GE cache 2GB yaptım izleyeceğim rotayı cache'e indirdim ve yola çıktım.
Fakat yolda ilerlediğim süre boyunca GE ekranında hiçbir hareket olmadı. Daha sonradan GOOPS tarafından yaratılan dosyayı açtığımda izlediğim güzergahı çizgi olarak gördüm.
REALTIME NAVIGATION'dan beklentim ben ilerlediğim süre boyunca GE haritasının da değişmesiydi. Acaba yanılıyor muyum? Yoksa yanlış bir beklenti içine mi girdim.

GOOPS'a ilave olarak EARTHBRIDGE ve nmeaGE programlarını yükledim fakat henüz deneme fırsatım olmadı. Denedikten sonra deneyimlerimi paylaşacağım.

Saygılar

Merhaba,

goops u yükledikten sonra ayarlarını yapmanız gerekiyor, ayrıca ge yi tekbaşına çalıştırmadan direk goops u çalıştırmanız gerekiyor ge otomatik açılıyor.

Holux için ayarlar

- server localhost olacak
- isim e kendi adnızı yazıp kaydedin.
- demo modu off durumuna getirin.
- gps ayarlarindan doğru com portu seçin baud rate 4800 olacak
- goops ana ekranında
autotrack
autoview
rotate
zoom
işaretli veya açık pozisyonda olacak

status bar da signal acquired yazısını görüyorsanız işlem tamam

30-35 saniye sonra 2 saniye gecikmeli olarak kendinizi izleye başlayacaksınız.

zoom size çok yakın görünebilir aracın hızı arttıkça kendi otomatik olarak uzaklaşıp netleştiriyor.

2 saniye gecikme sebebi tamamen holux un hızının yetersiz kalması max 4800 baud u destekliyor bu hız maalesef 2 saniye kadar gecikmeye sebep oluyor.

Selamlar

Baud Rate olarak 9600 ayarlamıştım. Bu şekilde Earth Bridge kullandım ve sorun olmadı.
Bir de dediğiniz gibi deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

En önemli püf noktası önce GE yi açmamak ,ozaman ikisi birbirinden bağımsız çalışıyor, sadece goops u çalıştırın GE entegre vaziyette kendi açılacaktır.

Selamlar

Bu goops un s60 versiyonu varmı acaba. Cep telle gezerken evdeki bilgisayardaki googleden real time olarak izlenmesini istiyorum. RealTrack diye bir program var ama server 1 saat sonra kendini kapatıyor bunun ilacı varsa hiç yoktan iyi olur. Goops gibi yol çizmiyor bu program sadece 5 saniyede bir telefonun bulunduğu yeri googlede gösteriyor (Raptiye işareti ile) placemark. Umarım bu goops a benzer bi program yaparlar Nokia lar için. Bilgisi olan varsa merakla bekliyorum

Merhaba,

Aslinda konu ile ilgili yeterince arastirmam yok henüz. GPS konusunda tecrübesi ve bilgisi olan arkadaslar paylasirsa sevinirim.
GPS cihazi ile konum bilgisini alip bluetooth ile cep telefonuna aktarmak istiyorum. Daha sonra cep telefonunda bir ara program ile bu bilgileri gprs üzerinden merkezi bir yere aktarmak istiyorum. Yani telefondaki program konum bilgisini ve saat bilgisini surekli depolayacak. GPRS ile aktarim sonrasi silecek. Boylece veri birikmemiş olacak. Birikse de sorun değil zaten.

Pratikte bunlar yapiliyor mu? Kullanilan programlar nelerdir?

Yoksa bile yapilabilirligi konusunda bir yontem oneriniz var mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR