Gunes Paneli Secimi, Yardim..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 45soma Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,808
Tüketimi Amper/saat olarak bilmek lazım...
En önemlisi buz dolabı !
@fsirin in tavsiyesi 3 sistem buz dolabı alırsanız herşey daha kolay..
Şebekeden dolum yaptığınız cihazın Web adresi var mı ?
Einhell CC-BC 8 Akü Şarj Cihazı 6 ve 12V aküler için uygun mobil bir atölye tipi şarj cihazıdır. 120 Ah akü kapasitesine kadar kullanılabilir.

Akü şarj cihazı özellikleri
Ters kutup, aşırı yük ve kısa devre koruması
Akım göstergesi
6 -12V şalteri
İzole metal dış kaplama
Taşıma kulbu

Einhell CC-BC 8 akü şarj cihazı teknik bilgileri
Şarj gerilimi: 6 V | 12 V
Akü kapasitesi: 3,7-120 Ah
Akü kapasitesi (motosiklet): 3.7 - 30 Ah
Akü kapasitesi (oto): 20-120 Ah
Şarj akımı (motosiklet): 6V: 0,85A | 12V: 1,2 A
Şarj akımı (oto): 6V: 8A | 12V: 6.5

Sorun, ihtiyacınıza cevap vermekten çok, planlama sırasını bozarak erkenden aldığınız cihazları sisteme dahil etmek..
Akünüze ancak en uygun olarak Ah değeriyle bile ayni olan diğer bir diğerini ekleyebilirsiniz. 80Ah ile 80 Ah şeklinde. 80Ah +120Ah değil. Markası ve cinsi ile bile aynisi en ideali.

Şebeke dolmunu yaptığınız cihaz dolumu %100 yapabilmeli ?

İnvertörü 220 Volt ev buzdolabı için düşünüyorsanız yazılacak çok şey var...
Düşünüldüğü kadar ekonomik olmayan bir çözüm.
Aldigim aku VOLT 80A JEL
aynisindan birtane daha alsam yeterli olurmu?
Sarj cohazinin ozelliklerini yazdim bir onceki yazida einchell cc.bc 8 markasi.
160 a jel akuye gunes paneli kaclik yeterli olur.
Tatilimizi ayvalik ve dikilide geciriyoruz.
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

160Ah lik aküye hep güneş gören 200W solar panel fazlasıyla yeterli.Tabi kışın uzunca yollarda olmayacağınızı kabul edersek. Nisan başı-eylül sonu arası Ayvalık enleminde günde 60Amper/saat akımınız olacak. Hatta Temmuz Ağustos için 80A/h e bile çıkabileceğini hesap edin.
Gerçek sarfiyatınızı tek siz hesaplayabilirsiniz.

600 gün üzeri aktif karavancılığımda 90W panel 140 Ah jel akü ile yaz aylarında Akdeniz enleminde ~33 Ah safriyatımla beklenmeyen hiçbir sorun yaşamadım. 40 litre 12 V kompresör buzdolabımın 30 Ah den biraz az sarfiyatı var. .

3 sistem buzdolabınız olsaydı, ikinci panel, ikinci akü ve invertöre ihtiyacınız olmayacaktı.

İnvertörünüzün buzdolabınızla uyumlu olduğundan emin misiniz ? Stand-by sarfiyatı da az olmamalı ?
Karavanda ev buzdolabı kullanmak açıkcası palliatif bir çözüm.

Şarj cihazınızı ne sıklıkla kullanacaksınız ? Cihazınız sanırım tek fazlı. En az 4 fazlı olması %100 dolum yapması için gerekli.

Forumu okursanız birçok cevabı göreceksiniz.
Yerinizde olsam invertör, elektrikli şofben, şarj cihazı ve 220V ev buzdolabını satar 3 sistem buzdolabı, 80-100 W tek panel, gerekirse çok fazlı bir şarj cihazı alırdım.

Her durumda aküleri ayda 48 saat çok fazlı şarj çihazı ile tamamen doldurmak , uzun dayanmaları için gerekli.
Şimdilik yazacaklarım bu kadar, ayrıntı ve daha fazlasını dediğim üzere forumda bulabilirsiniz...

NOT
* Buradan solar hesabınızı yapabilirsiniz.
* Tüketiminizi sormadan size birşeyler satmak isteyen her satıcıdan uzak durun.
* Enerjiyi depolayamadıktan sonra fazla panelin anlık tüketim dışında bir faydası yok. Bir de karavanımız güneşden daha iyi korunuyor.:yum:

Son düzenleme:

160Ah lik aküye hep güneş gören 200W solar panel fazlasıyla yeterli.Tabi kışın uzunca yollarda olmayacağınızı kabul edersek. Nisan başı-eylül sonu arası Ayvalık enleminde günde 60Amper/saat akımınız olacak. Hatta Temmuz Ağustos için 80A/h e bile çıkabileceğini hesap edin.
Gerçek sarfiyatınızı tek siz hesaplayabilirsiniz.

600 gün üzeri aktif karavancılığımda 90W panel 140 Ah jel akü ile yaz aylarında Akdeniz enleminde ~33 Ah safriyatımla beklenmeyen hiçbir sorun yaşamadım. 40 litre 12 V kompresör buzdolabımın 30 Ah den biraz az sarfiyatı var. .

3 sistem buzdolabınız olsaydı, ikinci panel, ikinci akü ve invertöre ihtiyacınız olmayacaktı.

İnvertörünüzün buzdolabınızla uyumlu olduğundan emin misiniz ? Stand-by sarfiyatı da az olmamalı ?
Karavanda ev buzdolabı kullanmak açıkcası palliatif bir çözüm.

Şarj cihazınızı ne sıklıkla kullanacaksınız ? Cihazınız sanırım tek fazlı. En az 4 fazlı olması %100 dolum yapması için gerekli.

Forumu okursanız birçok cevabı göreceksiniz.
Yerinizde olsam invertör, elektrikli şofben, şarj cihazı ve 220V ev buzdolabını satar 3 sistem buzdolabı, 80-100 W tek panel, gerekirse çok fazlı bir şarj cihazı alırdım.

Her durumda aküleri ayda 48 saat çok fazlı şarj çihazı ile tamamen doldurmak , uzun dayanmaları için gerekli.
Şimdilik yazacaklarım bu kadar, ayrıntı ve daha fazlasını dediğim üzere forumda bulabilirsiniz...

NOT
* Buradan solar hesabınızı yapabilirsiniz.
* Tüketiminizi sormadan size birşeyler satmak isteyen her satıcıdan uzak durun.
* Enerjiyi depolayamadıktan sonra fazla panelin anlık tüketim dışında bir faydası yok. Bir de karavanımız güneşden daha iyi korunuyor.:yum:
Oncelikle cevaplarin icin tesekkur ederim.
Tavsiyene uyarak aldigim volt 80a jel akunun aynisindan birtane daha almayi ve panrl olarak 250-265-275 wp birini almayi planliyorum.
Ilk tatil denememde durumu gorecegim yeterli olmazsa takviye yaparim.
Karavani yapmak konusunda torsiyonlu dingili ve ceki basini aldiktan sonra sıkıntım yok ama elektrik konusunu kullandikca anlayacagim heralde.

Bugun elimdeki 80a 12v volt marka jel aku ile 90l altus marka mini buzdolabini test ettim ve 8.5 saat calistirabildi. Buzdolabi uzun suredir çalışmıyordu ilk calismasi oldugu icinmi 8.5 saat dayandi yoksa normalde de bukadarmi dayanacak anlamak icin buz dolabini sebekeye baglayip akuyude sarj edip yarin tekrar inverter ile calistiracagim. Eğer ayni süre calistirirsa karavan için 3 adet ayni akuye ihtiyacim var demektir.
3 adet 12v 80a akuyu sarj etmek ve gunduzleri gerekli + elektrigi karsilamak icin kac vp panel almaliyim.

3 adet 12v 80a akuyu sarj etmek ve gunduzleri gerekli + elektrigi karsilamak icin kac vp panel almaliyim.

.

* Akü kapasitesini, gerçek en yüksek tüketiminize göre hesapladı iseniz, doğru yoldasınız. Yoksa önce akülerden yola çıkarak kurulan sistem, sadece enerji kazanım ve depolamanın uyumunu sağlayabilir, genel sistemin değil !

* Çok sayı akü yerine, ayni toplam kapasitedeki tek akü, daha çabuk dolar ve uyum rizikosu da taşımaz. Forumda sıklıkla bahsedildi.

* Yukarıdaki sorunuzun cevabı için, önce bulunmayı hedeflediğiniz yer ve zamanı bilmeniz lazım. Böylelikle değişen enerji kazanımları için gerekli panel gücünü ise yukarıda bahsettiğim cetvellerle yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.

Elinizi çabuk tutun, güneşli günler uzak değil...:yum:

Son düzenleme:

:smiley: oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Gunesli gunleri kacirmamak icin gerekli malzemeleri simdiden temin edip mart ayindan itibaren karavanin montajina baslamayi planliyorum. Bulundugum sehir manisa/soma. Tatilimi gecirecegim bolge cogunlukla dikili ve ayvalik bolgesi. Izmir enleminin biraz uzerinde bulunacagim cogunlukla. Akunun ikinci testinide en kisa zamanda yapacağım. Ayni 8.5 saat cikarsa sadece buz dolabi icin iki adet 80a akuye ihtiyacim var demektir diger aydinlatma sarj pompa da bir aku desek 3 adet 80a aku ile baslamam gerekli sanirim. Su anki mevsim ve dolabin kullanilmamasinida goz onunde bulundurursak hesapladigim 2 aku yazin yetmeye bilir de. 4 adet desek. 80x4 320a akuyu sarj edecek gunes paneli ne kadar olabilir.

:smiley: oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Gunesli gunleri kacirmamak icin gerekli malzemeleri simdiden temin edip mart ayindan itibaren karavanin montajina baslamayi planliyorum. Bulundugum sehir manisa/soma. Tatilimi gecirecegim bolge cogunlukla dikili ve ayvalik bolgesi. Izmir enleminin biraz uzerinde bulunacagim cogunlukla. Akunun ikinci testinide en kisa zamanda yapacağım. Ayni 8.5 saat cikarsa sadece buz dolabi icin iki adet 80a akuye ihtiyacim var demektir diger aydinlatma sarj pompa da bir aku desek 3 adet 80a aku ile baslamam gerekli sanirim. Su anki mevsim ve dolabin kullanilmamasinida goz onunde bulundurursak hesapladigim 2 aku yazin yetmeye bilir de. 4 adet desek. 80x4 320a akuyu sarj edecek gunes paneli ne kadar olabilir.
3 veya 4 adet jel aküye yer bulmak veya açmaktansa , benim tavsiyem enaz 200 veya üzeri tek bir akü almanız ve de 80 lik aküyü satmanız daha mantıklı olur diye düşünüyorum . Kolay gelsin .

Süleyman beyin gerekçesi ve benim tekrarladığım sebeplerden, gerektiği kapasitede ama tek aküden şaşmayın lütfen.

Önümüzdeki 5 hafta boyunca sadece tabletle yollarda olduğumdan, bilgisayar gerektiren yukarıdaki cetvellerle hesaplamayı, benim yerime umarım başka bir forum sakini sizin için yapabilir ?
Ayvalık için İzmir yerine İstanbul baz alınırsa garanti sorununuz da kalmaz.

3 veya 4 adet jel aküye yer bulmak veya açmaktansa , benim tavsiyem enaz 200 veya üzeri tek bir akü almanız ve de 80 lik aküyü satmanız daha mantıklı olur diye düşünüyorum . Kolay gelsin .
Tavsiyeniz icin tesekkur ederim 200a tek bir aku alsam karavan icin yeterli olurmu. (Mini buz dolabi.aydinlatma.su pompasi.led tv.telefon sarji.)

Tavsiyeniz icin tesekkur ederim 200a tek bir aku alsam karavan icin yeterli olurmu. (Mini buz dolabi.aydinlatma.su pompasi.led tv.telefon sarji.)
Bu konunun uzmanı değilim , ben de öğrenmeye çalışıyorum , 200 ah akü , uydu ve tv yi çok kullanmıyacaksanız (nisan-ekim dönemi için) yeterli olur diye tahmin ediyorum .

İşi bilen arkadaşlar da teyit ederse , 200 ah la yola devam derim .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

220 v buzdolabı çok enerji harcar
Birde invertörden kayıplar olacak
Bence elindeki 220 buzdolabı ve büyük invertörü sat
12 v kompresörlü bir dolap al
Küçük bir invertör ucuza alırsın
Diğer herşeye yeter
80 amper aynı aküden alırsın
Birde panel ile az masrafa iş biter
200 amper jel akü yüksek kapasitede panel vb. çok daha pahalı

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Diğer herşeye yeter

Farklı bir bakış açısı , benim de aklıma yattı gibi , tek şartla , enerjiyi kullanırken cimri olmak şartıyla , ben 110 ah jel akü ve 200 w panel ile , ihtiyacımı giderebileceğimi umuyorum . Deneyip yanılmayla yola devam .

Farklı bir bakış açısı , benim de aklıma yattı gibi , tek şartla , enerjiyi kullanırken cimri olmak şartıyla , ben 110 ah jel akü ve 200 w panel ile , ihtiyacımı giderebileceğimi umuyorum . Deneyip yanılmayla yola devam .

Deneyip ihtiyaci karsilamadiginda takviyelerle sorunu cozmeye calisacagiz artik.

Diğer herşeye yeter

Kipada seg marka 12v orta boy buzdolabi var 700tl civari fiyati.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,469
Kayıtlı Üye Sayımız
172,121
Kaydolan Son Üyemiz
tto

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR