Güneş Panelleri Seçim Cetveli 12-24-36-48 Volt

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,889
.
Sevgili yeni karavan sevdalısı. :smiley:

Yapmayı düşündüğünüz solar sisteminiz için bu başlığa belki tesadüfen girip konuyu buraya kadar okuduğunuz için sizi her şeyden önce sabrınız ve ilginiz için tebrik etmek sanırım yanlış olmamalı..

Belki siz de benim gibi yaz ve bahar karavancısı olarak küçük 12V bir buzdolabı, birkaç LED aydınlatma, dalgıç pompa, telefon ve belki de bir tablet için yeterli bir sistemi hedef alıp, tv ve benzeri aletlerin karavanınızdaki yerini zaten baştan sorgulayanlardan olabilirsiniz. Tabi bu durumda konunun geldiği yer ile sizin ihtiyaçlarınız arasındaki ilişki farkı, sanırım sizi hangi forumda olduğununuz hakkında şüpheye düşürüyordur. Sizi temin ederim ki bir elektrik/elektronik forumunda değil, bir karavan forumundasınız. İçiniz rahat olsun.:yum:

Doğrusunu söylemek gerekirse girdiğim yabancı forumlarda da bazen sapmalar olmakta ve ipin ucu kaçmakta. Mesela akıllı uslu kendi yolunda giden bir başlık birden cevaplardan kast edilmeyen anlamlar çıkarılarak provakatif sorularla “idrar” yarışına dönüştürülmekte ve böylelikle, forumlar alışılmadıkları mecralara çekilmekteler.
İnanın insan ister istemez böyle tarzların forumların asıl amacına mı yoksa kişilerin amacı meçhul tatminlerine mi hizmet ettiğini hemen çıkaramıyor.
Bazen en akıllı uslu katılımcılar bile bu ergen karakterli ortamda yazılanlarla, sizin gibi karavancılığa yeni başlayanların gerçek gereksinimlerini istemeden unutabilmekte, yazılanlara kapılmakta, karavancılar için pratikte yeri olmayan akademik sayılacak alanlara savrulabilmekteler.

Tabi böyle bir durumun bizde de olmayacağını söyleyerek çarpılmak istemem.

Eğer yaklaşımınız %80 üzeri karavancı benzeri yukarıdaki tüketim tarzı gibi ise, 100W solar paneli çok fazlı dolum yapabilen bir PWM regülatörle beraber ve en fazla 150 A/h bir VRLA akü ile kullanmanız tamamen yeterli olmakta.

Montaj için gerekli kablo kalınlığı, sigorta kapasite ve konumu üzerine bütün bilgiler her kaliteli regülatörün kullanma kılavuzunda zaten yer almakta.
En kötü ihtimalle kablo ve sigortayı alacağınız bilgili bir satıcı sizin için gerekli seçimi yapar. Bu kadar basit..

Belki böyle bir bilgiye yaşamınızda hiç gereksinimiz olmadı ve büyük bir olasılıkla daha sonra da olmayacak..
Artık daha derine inmenin gereksinimini size bırakıyorum. :smiley:
.

Son düzenleme:

.

Yapmayı düşündüğünüz solar sisteminiz için bu başlığa belki tesadüfen girip konuyu buraya kadar okuduğunuz için sizi her şeyden önce sabrınız ve ilginiz için tebrik etmek sanırım yanlış olmamalı..

Belki siz de benim gibi yaz ve bahar karavancısı olarak küçük 12V bir buzdolabı, birkaç LED aydınlatma, dalgıç pompa, telefon ve belki de bir tablet için yeterli bir sistemi hedef alıp, tv ve benzeri aletlerin karavanınızdaki yerini zaten baştan sorgulayanlardan olabilirsiniz. Tabi bu durumda konunun geldiği yer ile sizin ihtiyaçlarınız arasındaki ilişki farkı, sanırım sizi hangi forumda olduğununuz hakkında şüpheye düşürüyordur. Sizi temin ederim ki bir elektrik/elektronik forumunda değil, bir karavan forumundasınız. İçiniz rahat olsun.:yum:

Doğrusunu söylemek gerekirse girdiğim yabancı forumlarda da bazen sapmalar olmakta ve ipin ucu kaçmakta. Mesela akıllı uslu kendi yolunda giden bir başlık birden cevaplardan kast edilmeyen anlamlar çıkarılarak provakatif sorularla “idrar” yarışına dönüştürülmekte ve böylelikle, forumlar alışılmadıkları mecralara çekilmekteler.
İnanın insan ister istemez böyle tarzların forumların asıl amacına mı yoksa kişilerin amacı meçhul tatminlerine mi hizmet ettiğini hemen çıkaramıyor.
Bazen en akıllı uslu katılımcılar bile bu ergen karakterli ortamda yazılanlarla, sizin gibi karavancılığa yeni başlayanların gerçek gereksinimlerini istemeden unutabilmekte, yazılanlara kapılmakta, karavancılar için pratikte yeri olmayan akademik sayılacak alanlara savrulabilmekteler.

Eğer yaklaşımınız %80 üzeri karavancı benzeri yukarıdaki tüketim tarzı gibi ise, 100W solar paneli çok fazlı dolum yapabilen bir PWA regülatörle beraber ve en fazla 150 A/h akü ile kullanmanız tamamen yeterli olmakta.
Montaj için gerekli kablo kalınlığı, sigorta kapasite ve konumu üzerine bütün bilgiler her kaliteli regülatörün kullanma kılavuzunda zaten yer almakta.
En kötü ihtimalle kablo ve sigortayı alacağınız bilgili bir satıcı sizin için gerekli seçimi yapar. Bu kadar basit..

Belki böyle bir bilgiye yaşamınızda hiç gereksinimiz olmadı ve büyük bir olasılıkla daha sonra da olmayacak..
.
Harika... Fakat bu devirde PWA öneren bi sizsiniz sanki :smiley:

Harika... Fakat bu devirde PWM öneren bi sizsiniz sanki :smiley:
.
İnanın piyasada satılan PWM regülatörlerini mağara adamları kullanmıyor.:yum:

Hoş görürseniz ben bu başlığa devamen dahil ve müdahil olmak istemiyorum.
.

.
İnanın piyasada satılan PWM regülatörlerini mağara adamları kullanmıyor.:yum:

Hoş görürseniz ben bu başlığa devamen dahil ve müdahil olmak istemiyorum.
.
Hoş görüldü de , sizi tekrar bu forumda gördüğümüze sevindiydik , ama çok uzun sürmeyecek gibi , ama olsun bakam devam inşaallah !

Gördüm evet. Devamında konuştuklarımız cevap olmuştur düşüncesiyle es geçmiştim. Kafanıza takılan yer neresi şu anda?
Kafama takılan sadece 500W satırıyla ilgili düşünceniz. Neye istinaden hangi formulle bu verileri paylaşmış olabilir. Yoksa benim sistemimle ilgili söylediklerinizle ilgili hiç bir sıkıntı yok.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kafama takılan sadece 500W satırıyla ilgili düşünceniz. Neye istinaden hangi formulle bu verileri paylaşmış olabilir.

Mesele basit: Bir kere siz niçin gidip alakanız olmayan satıra bakıyorsunuz :smiley: Sizin paneliniz 500W mı? Sizin sisteminiz (panel tarafı) 12V mu? Sizin sisteminiz panel tarafında 36V 7A, akü tarafında 13.4V 20A. Siz PWM kullanmıyorsunuz, o yüzden MPPT'den önceki ve sonraki diye iki ayrı taraf var, iki ayrı taraf için iki ayrı hesap ve iki ayrı kablo seçimi yapılmalıdır.

İkincisi, hani demiştik ya, "kablodaki ısının hem yangın bakımından güvenliğine hem de enerji kaybı bakımından oranına bakılıyor" diye, işte Victron da kendi keyfine göre bazı sınırlar belirlemiş (kablo kaybı %1 olacak vs. gibi) ve ona göre bir miktar hatalı bir hesap yapmış.

20°C'de 1 metre uzunluğundaki, 1mm² kesitindeki bir bakır kablodan 1 Amper akım geçerse kablo üzerinde 17.2mV düşer. Sıcaklık katsayısı da +%0.393/°C'dir. Yani 30°C'de (1 + 10°C * %0.393/°C) * 17.2mV = 17.9mV olur. (Lütfen kendi araştırmanızı yaparak doğrulayın.) Tüm hesaplarımızı bu bilgiye göre basitçe yapabiliriz.

# Kendime not, LiveScript kodu:
'''
t: Kablo sıcaklığı, °C
i: Akım, A
a: Kablo kesiti, mm²
l: Kablo uzunluğu, m
'''
v-kablo = ({t, i, a, l}) -> i * l * (1 + (t-20) * 0.00393) * 0.0172 / a |> (*1000) |> round |> (/1000)

Mesela Victron demiş ki "Panel çıkış gücü 500W ise, akü 13.4V'tayken şarj akımı 37A olur, bu durumda 25mm² kesitli 2x1.5m kablo kullanılırsa kablodaki güç kaybı %1 olur."

Bir kere 500W'lık bir panelden 13.4V'ta 37A alıyorsak Victron burada MPPT kullanıldığını ve MPPT ile akü arasını kastediyordur. Çünkü 500W'lık panelden 37A aldığımız nokta 500W/37A= 13.5V olması gerekir. 13.5V'luk panel olmadığına göre MPPT'nin çıkış tarafı kastedilmiş. Kablo üzerinde toplam kaç volt düşer? Kablo sıcaklığını 50°C kabul edersek:

v-kablo {t: 50C, i: 37A, a: 25mm2, l: 3m}
0.085V

Peki kablo üzerinde 0.085V düşerse kablo kaybı ne kadar olur? 0.085/13.4= %0.6 Peki tabloda ne diyor? %1 diyor. Demek ki tersten gidersek ya Victron kablo sıcaklığını 212°C kabul etmiş ya da tabloda aşırı bir yuvarlama yapmış.

Durum bundan ibaret.

Şimdi bu bilgilere göre 4mm² kablo kullandığınızda MPPT-panel arasıdaki ve MPPT-akü arasındaki kablo kayıp oranlarınızı ayrı ayrı hesaplayabilir misiniz? Yani işin matematiği yeterince açık mı?

Son düzenleme:

Mesele basit: Bir kere siz niçin gidip alakanız olmayan satıra bakıyorsunuz :smiley: Sizin paneliniz 500W mı? Sizin sisteminiz (panel tarafı) 12V mu? Sizin sisteminiz panel tarafında 36V 7A, akü tarafında 13.4V 20A. Siz PWM kullanmıyorsunuz, o yüzden MPPT'den önceki ve sonraki diye iki ayrı taraf var, iki ayrı taraf için iki ayrı hesap ve iki ayrı kablo seçimi yapılmalıdır.

İkincisi, hani demiştik ya, "kablodaki ısının hem yangın bakımından güvenliğine hem de enerji kaybı bakımından oranına bakılıyor" diye, işte Victron da kendi keyfine göre bazı sınırlar belirlemiş (kablo kaybı %1 olacak vs. gibi) ve fakat tamamen garip, benim anlamadığım, ucube bir hesap yapmış.

1 metre uzunluğundaki, 1mm² kesitindeki bir bakır kablodan 1 Amper akım geçerse kablo üzerinde 17.2mV düşer. (Lütfen kendi araştırmanızı yaparak doğrulayın.) Tüm hesaplarımızı bu bilgiye göre basitçe yapabiliriz.

Mesela Victron demiş ki "Panel çıkış gücü 500W ise, akü 13.4V'tayken şarj akımı 37A olur, bu durumda 25mm² kesitli 2x1.5m kablo kullanılırsa kablodaki güç kaybı %1 olur."

Bir kere 500W'lık bir panelden 13.4V'ta 37A'i nasıl alıyoruz? 37A veren 500W'lık panelin çıkış voltajının 500W/37A= 13.5V olması gerekir. 13.5V'luk panel mi var? Yok tabi ki. Tablo daha bu noktada saçmaladı. Fakat devam edelim: 37A geçtiğini varsayıyoruz. Kablo(lar) üzerinde toplam kaç volt düşer? 37 * 3 * 0.0172 / 25 = 0.08V Peki kablo üzerinde 0.08V düşerse kablo kaybı ne kadar olur? 0.08/13.4= %0.6 Peki tabloda ne diyor? %1 diyor.

Ne diyeyim... Benim nazarımda o tablonun bir doğruluğu ve kıymeti yok.

Şimdi bu bilgilere göre 4mm² kablo kullandığınızda MPPT-panel arasıdaki ve MPPT-akü arasındaki kablo kayıp oranlarınızı ayrı ayrı hesaplayabilir misiniz? Yani işin matematiği yeterince açık mı?
Tamam sustum. Nereden de açtım konuyu.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

.

Eğer yaklaşımınız %80 üzeri karavancı benzeri yukarıdaki tüketim tarzı gibi ise, 100W solar paneli çok fazlı dolum yapabilen bir PWM regülatörle beraber ve en fazla 150 A/h bir VRLA akü ile kullanmanız tamamen yeterli olmakta.

.

Değerli üstadım,

Sanırım biz ölümlüler için yüksek seviyeli formüller ile çeşitlenen bu konu; nihayetinde akülerin ve MPPT cihazların üretildiği tezgâhların çeliklerinin hangi madenden temin edildiği hususuna evrilecek.

Sevgilerimle,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
Muhammet binici

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR