Güzel Türkçe'mizi Güzel Kullanalım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,743
Ynt: Güzel Türkçe'mizi Güzel Kullanalım

jeep' Alıntı:
Kendi çapımda gördüğüm zaman uyarmaya çalışıyorum. Biraz tepki alıyor. Belki bana diyebilirler sen çok mu güzel yazıyorsun diye ama en azından Türkçe'yi başka dillere çevirmeye çalışmıyorum. Öyle bir kampanya olursa ben varım...
Göktuğ sizin dükkanı biraz karıştırdım yerden göğe haklısın kardeşim

Etiketler

Modern ve ileri ülkeler arasında uyumlu olmak istiyorsak uluslar arası terimleri yok sayamayız. Şu anda içinde bu konuyu tartıştığımız sitemizin bile sayfa başlıklarının yarısından fazları yabancı terimler ( Mesajlarım, Profil, mail, metoroloji, Gmap,sponsorlar, tags v.s..... )

beatrix' Alıntı:
Modern ve ileri ülkeler arasında uyumlu olmak istiyorsak uluslar arası terimleri yok sayamayız. Şu anda içinde bu konuyu tartıştığımız sitemizin bile sayfa başlıklarının yarısından fazları yabancı terimler ( Mesajlarım, Profil, mail, metoroloji, Gmap,sponsorlar, tags v.s..... )
Enazından teknik terimlerde ,Türkce kalşılığı varsa ingilizce kullanmayalım bilen var bimeyen var ;) mesela (lock) Kilit desekte olur

Var olan modern ve ileri ülkelerin (en azından çoğunluğun kabul ettiği modern ülkelerin) hiçbirinde çift dilde tabela yok, demek ki modern ve ileri olmak için çift dilde tabelaya da gerek yok. Çift dilde tabelalara Suriye, Cezayir, Fas, Hindistan gibi zamanında -ve halen- "modern ve ileri" ülkeler tarafında sömürge olarak kullanılmış ülkelerde (sömüren ülkenin vatandaşına kolaylık olsun diye) rastalanıyor. Dediğim gibi kim hangi ülkeye gidecekse o ülkenin kurallarını, tabelalarını, adetlerini vs araştırıp öğrenmek zorunda.

Profil, mesaj, meteoroloji gibi terimler konusunda kısmen haklı olduğunuzu söylemiştim zaten. Özellikle yaptığınız iş uluslararası düzeydeyse yabancı terimlerin kullanma sıklığı da artmaya başlıyor doğal olarak.

yol' Alıntı:
hep biz ödün vermeye devam edersek yakında verecek bir şeyimiz de kalmayacak...

Adamlarin tek derdi bu zaten. Herseyimizi istiyorlar. Hic mi duymadiniz, ben cok duydum "Nasil olur, bunlar TURKLER'in olamaz" dediklerini
Verecek seylerde kalmayinca rahat rahat konusurlar artik o cok hevesli ne yaptiginin farkinda olmayan insanlar
Dil sorunu diger sorunlarda kalmaz Ohhhhhhh ne guzel degilmi ?
Insallah gormem oyle gunleri Cocuklarim da gorsun istemem

Tepem atti aksam aksam :smiley: Ama burda bunlarin konusulup yazilmasinada ayrica seviniyorum ...

Hiç birinize haksızsınız diyemiyorum.
Ancak temel eğitimde ve ülke genelinde hala bütünlüğü sağlayamadığımız için,
örneklerdeki gibi özel durumlar haricinde temeli korumalıyız.
Göçebelikten ayrıldıktan sonra koca bir tarih yazdık. yYıkmakla bitiremedikleri dünya mirası bıraktık.
Teknoloji Almanyada Rusyada kullanılmıyormu. Oradada ingilzcemi. Bir harfini eksik söyleyin bakalım ingiliz kabul ediyormu.
Siz mürekkep yalamışlar işe daha ciddiyetle sarılmalısınız. Doğusunda ayrı kampanya batısında ayrı kampanya üstelik destekçisi koca Avrupa birliği
Çok rahatsız olduğum için yazmadan yapamadım. Bir artist çıkardılar sokaklarda eşşeoğlu eşek demek olağan oldu, şimdi birini çıkardılar ayılık moda oldu,
bir türkücü çıkardılar öğreninceye kadar Türkçe ve Ege türküleri perişan oldu.
Dur demenin zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. Başlattığın için Göktuğ sana teşekkür ediyorum
İzmirden bütün dostlara selam.

Konu yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı gibi. Muhabbet sayfalarında kötü yazı yazana, hemen bu konunun adresi gönderiliyor. Bak senin için konu açmışlar gibi uyarılar yapılıyor. Çok hoşuma gitti. :smiley:

jeep' Alıntı:
Konu yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı gibi. Muhabbet sayfalarında kötü yazı yazana, hemen bu konunun adresi gönderiliyor. Bak senin için konu açmışlar gibi uyarılar yapılıyor. Çok hoşuma gitti. :smiley:
:smiley: Elimizden geleni incitmeden kirmadan yapmaya calisiyoruz
Oyle icimize islemiski dikkat etmemize ragmen zorlaniyoruz

Ufak tefek hatalarda Fransızca olan bir kelime pardon diyordum artık unuttum.
ÖZÜR DİLERİM diyorum ve çok etkili ve samimi oluyor.
Kısaltılmış bir kelime ok. yada okey yerine tamam dersem bu yolda yol katetmeye başlıyacağım SAYGILAR.

Elbette kimseyi incitmeyi düşünemeyiz çünkü hiç birisi ithal değil,
bizim insanlarımız ulusumuz olmadan toprağımızı toprağımız olmadan ulusumzu düşünemeyiz.
Gayretimiz bütünü korumaya.
Selam ve sevgilerimle.

Çok faydalı bir konu. Kendi adıma, iş hayatımda yaptıgım yazışmalarda ne kadar çok dikkat etsem de sanal ortamda bazı hususları atladıgımı farkettim. Bu belki zamanla yarışmakla ilgili ama yine de bahanesi olmamalı. Teşekkürler..

Türkçemizin bir eksikliği yok ama sırf özenti yada şöyle izah ediyim kendini kültürlü göstermek yada entel takılmak adına Türkçemizin içine kelime koyanların ne eksiği var onu bilemem

shLM, évhét haqhLıshıNız. qéNçLér türqhçé\'yhi ç0qh qhotü qhuLLaNıyh0r.

şaka gibi ama gerçekten bu tarz yazmayı bir hayat felsefesi haline getirmiş olanlar var ve bence çok komik duruma düşüyorlar. :D

(peki ben mi nasıl yazdım? http://www.ismailaydogan.com/emo/ )

Cep telefonunda mesaj yazarken bile kurallara dikkat ederek yazmaya chalıshırım :smiley:) (şaka) ama geçen gün bir arkadaşımla tartıştık, cevabı internette bile bulamadım.

Türkçeyi

Türkçe'yi

Hangisi doğru? İnternette yazılanlara bakılırsa üstteki yani kesme işaretiyle ayrılmayan doğruymuş!!! Şaşırdım, hiç duymadığım ve bilmediğim bi kural bu. Doğrusunu bilen veya bulabilen varsa paylaşırsa sevinirim.

Merhaba,

Doğru yazımı "Türkçeyi"

Kural: Yapım eki almış özel ada gelen çekim ekleri kesme imiyle ayrılmaz.

Örnek: Giresunluyum :smiley:

Eskiden kural sizin bahsettiğiniz gibiydi ancak TDK'nin yeni yazım kılavuzlarında son olarak benim yazdığım geçerli.

Türkçe öğretmeniyim, yine de siz TDK'ye başvurabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR