Hangi Forester???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yasin Öztürk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,488
Ynt: Hangi Forester???

Ayrıca düz vitesini arıyorum otomatiğe nazaran biraz olsun az yakar diye yanlış mı düşünüyorum yoksa otomatik düz vites farketmez mi ??? ??? ???

Etiketler

Ayrıca düz vitesini arıyorum otomatiğe nazaran biraz olsun az yakar diye yanlış mı düşünüyorum yoksa otomatik düz vites farketmez mi

Otomatik bozulmadığı sürece her zaman iyidir, onun 3 kuruşluk yakıt farkını düşünen adam zaten 2.0lt motorlu araç almasın.
Öte yandan düz vites çok sağlam ve güvenilir bir alettir. Bozulsa bile düşük masraf çıkarır, şanzımanı indirir içinden 3 kuruşluk bir parçayı değiştirirsiniz (yani masraf %95 işçilik). Tabi marka subaru olunca debriyaj seti biraz pahalı olabilir. Karar sizin.

Tabi konu forester olunca, düz vites versiyonunda düşük devir seçeneği olduğunu ve otomatik versiyonunda olmadığını da hatırlamak lazım.

Yasin Öztürk' Alıntı:
Ayrıca düz vitesini arıyorum otomatiğe nazaran biraz olsun az yakar diye yanlış mı düşünüyorum yoksa otomatik düz vites farketmez mi ??? ??? ???
bence herzaman otomatik..
Konfor,baski balata derdi yok,kalkista stop ettirme yok,geri kacirma yok, vs.....

Bizim subaru aleminde meshur bi söz vardır :smiley:
"Aslan besliyeceksen yemini düşünmeyeceksin,yemini düşüneceksen aslan beslemeyeceksin" :smiley:

Vites konusunda daha öncede duymuştum yakıt tüketiminde fark yok gibi birsey, düz vitese alışkındım, öte yandan crvlerde olduğu gibi otomatikler 4 vites diye bilmem doğru mu bu yakıt tüketiminde önemli değişime neden olur diye düşündüm?

düz vitese alışkındım, öte yandan crvlerde olduğu gibi otomatikler 4 vites diye bilmem doğru mu bu yakıt tüketiminde önemli değişime neden olur diye düşündüm?

Bence o 4 vites olan en güzel otomatik çeşidi, çünkü yıllardır üretilen test edilmiş bir tasarım, huyu suyu biliniyor. Yakıtı da biraz etkiler ama yakıt açısından optimize edilmiş araçlarda etkiler. Yani araba 1.6 motorlu önden çekişli bir honda civictir mesela, orda düz vites olursa biraz daha az yakar, ama sizin düşündüğünüz araba daimi 4 çeker, lastik boyu binek araçlardan daha büyük ve rüzgar direnci de pek optimal sayılmaz, biraz da ağır bir kasası var, bütün bunlardan kaynaklanan kayıpları karşılamak için de 1.6 motor yetmemiş 2.0 koymuşlar. Bunun üzerine otomatik vitesin sebep olacağı yakıt farkını düşünmek mantıklı değil, ve netice itibari ile bu araç günde ev-iş arası 60-70km yol yapmayı düşünüyorsanız düz vitesli de olsa otomatik te olsa, lpg de taksanız pek ekonomik olmaz, en azından bizim memlekette akaryakıttan alınan vergiyle bunun pek oluru yok.

Çekişi bu kadar güçlü bir araba otomatik vites de olsa 5 vites olsa iyi olurdu sanırım aracın beşinci vitese atınca rahatlaması açısından? ??

Çekişi bu kadar güçlü bir araba otomatik vites de olsa 5 vites olsa iyi olurdu sanırım aracın beşinci vitese atınca rahatlaması açısından? ??

O kıyaslama mantıklı değil çünkü içinde tork çevrimci adı verilen ve motor gücünü sıvı akışı üzerinden sağlayan bir alet var ve onunla beraber performansı 5 vitesi bulur zaten, ha o alet %100 verimli değildir ayrı konu ama doğrudan doğruya bir kıyaslama yapılmasını mantıksız hale sokacak kadar da farklı bir tasarım. Kısacası arabada CVT, MMT, DSG vs gibi yeni çıkan şanzımanlardan biri olacağına o 4 vitesli klasik tip olsun benim kafam çok daha fazla rahat eder. En azından bilirim kolay bozulmaz bozulsa da tamir edilebilir ve tamir fiyatı astronomik bir rakkam olmaz.

Sizin kullandığınız otomatik ve 4 vites galiba ama düz vitesle karsilastirilamaz diyorsanız vardır bir bildiginiz çok sagolun, 200 ve üstü modellerde düz vites yok galiba

Sizin kullandığınız otomatik ve 4 vites galiba ama düz vitesle karsilastirilamaz diyorsanız vardır bir bildiginiz çok sagolun, 2003 ve üstü modellerde düz vites yok galiba

Sayın YASİN ÖZTÜRK, burada kafanızı karıştıcak birçok şey maalesef yazılıyor, Dünya'da EJ SERİSİ benzeri motora sahip bir başka SUV var mı? Size sadece tavsiyem LPG takılmamış araç BULUN ve ONU alın, HAYIR LPG taktıracağım diyorsanız; EJ serisi motorlara LGP takılmaz! Takarsanız ne olur? Burada forumlarda yüzlerce şikayet ve fotoğraf var işte onlardan bir yenisi olur! Ankara'da bildiğiniz bir SUBARU Özel Servis varsa, ONLARIN SERVİS HİZMETİ verdiği bir aracı almaya özen gösterirseniz SONRASINDA sorun yaşamazsınız! Bildiğiniz Servis yoksa, SELAMİ KIRHAN, En Deneyimli, En Efendi Ustalarımızdandır 0312.278 25 77, ARGOS, Çağlar Bey 0312.278 15 08, TEMİZ bir 2004 veya 2005 sizin için uygun olacaktır kanısındayım. Ayrıca SUBARU ikinci el ARAÇ SATIŞI konusunda TÜRKİYE'de En Deneyimli arkadaşlarımızdan birisi de MEHMET AKİF Beydir (YERKA eski personelidir) 0212.598 05 38, ya da SELAHATTİN USTA (SABAN SUBARU SERVİSİ) 0537.735 75 25
bazı arkadaşlar şanzıman sorunlarından bahsetmişler, kesinlikle kafanızı bunlarla karıştırmayın, aracı DÜZGÜN, DİKKATLİ ve ZORLAMADAN kullanan birinden satın aldıysanız SORUN kalmayacaktır. Unutmayın aracı satın almanıza yardımcı olacak servis
GARANTİNİZDİR! Adım Ömer, İstanbul'dayım, bu ismini yazdığım Subaru Servislerinden arkadaşlara selamlarımı iletirseniz size gereken bilgi ve kolaylıkları anlatacaklardır. Bir sorunuz olursa, lütfen yazın cevaplarım, Subaru Motor Parçası İthalatçısıyım, FORESTER'ınızı iyi günlerinizde kullanmanızı diliyorum, Selamlar.

düz vitesli olanlar sürekli %50 ön %50 arka çekerdir..Otomatık yanı ATS sistemibe sahıp olanların fabrıka çıkışı %60 ön %40 arkadır.bu yoldaki sürüş şeklınıze göre bu oranlar değişir.En fazla %90 ön %10 arkaya kadar değişir.Ama her durumda bütün tekerleklerde çekiş vardır..

NKNTR' Alıntı:
Sayın YASİN ÖZTÜRK, burada kafanızı karıştıcak birçok şey maalesef yazılıyor, Dünya'da EJ SERİSİ benzeri motora sahip bir başka SUV var mı? Size sadece tavsiyem LPG takılmamış araç BULUN ve ONU alın, HAYIR LPG taktıracağım diyorsanız; EJ serisi motorlara LGP takılmaz! Takarsanız ne olur? Burada forumlarda yüzlerce şikayet ve fotoğraf var işte onlardan bir yenisi olur! Ankara'da bildiğiniz bir SUBARU Özel Servis varsa, ONLARIN SERVİS HİZMETİ verdiği bir aracı almaya özen gösterirseniz SONRASINDA sorun yaşamazsınız! Bildiğiniz Servis yoksa, SELAMİ KIRHAN, En Deneyimli, En Efendi Ustalarımızdandır 0312.278 25 77, ARGOS, Çağlar Bey 0312.278 15 08, TEMİZ bir 2004 veya 2005 sizin için uygun olacaktır kanısındayım. Ayrıca SUBARU ikinci el ARAÇ SATIŞI konusunda TÜRKİYE'de En Deneyimli arkadaşlarımızdan birisi de MEHMET AKİF Beydir (YERKA eski personelidir) 0212.598 05 38, ya da SELAHATTİN USTA (SABAN SUBARU SERVİSİ) 0537.735 75 25
bazı arkadaşlar şanzıman sorunlarından bahsetmişler, kesinlikle kafanızı bunlarla karıştırmayın, aracı DÜZGÜN, DİKKATLİ ve ZORLAMADAN kullanan birinden satın aldıysanız SORUN kalmayacaktır. Unutmayın aracı satın almanıza yardımcı olacak servis
GARANTİNİZDİR! Adım Ömer, İstanbul'dayım, bu ismini yazdığım Subaru Servislerinden arkadaşlara selamlarımı iletirseniz size gereken bilgi ve kolaylıkları anlatacaklardır. Bir sorunuz olursa, lütfen yazın cevaplarım, Subaru Motor Parçası İthalatçısıyım, FORESTER'ınızı iyi günlerinizde kullanmanızı diliyorum, Selamlar.
uyarılarınızı dikkate alacağım cevap veren bütün arkadaşlara teşekkürler :smiley:

daha fazla bilgi ve sorularına cevap için http://www.subaruclubtr.com/588/symmetrical-awd-tipleri/ bu başlığı bence bi okuyun :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR