hangisi????

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aTa1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,492

aTa1

Kamp I
C Sınıfı lisans almaya hak kazandım, sizce bu telsizlerden hangisi doğru seçim olurdu? neden? yurtdışından gümrüksüz gelebiliyor mu?
Cevaplarınız için çok teşekkürler

YAESU
VX-8DR
**APRS ENHANCED VX8R HT 6/2/220/440
http://www.hamradio.com/images/spacer.gif
Regular Price: $429.95
-$10.00 HRO Holiday Disc (Exp:01/15/11)
HRO Discount Price: $419.95

YAESU
VX-8GR
2M/440 5W HT BUILTIN GPS
http://www.hamradio.com/images/spacer.gif
Regular Price: $399.95
-$10.00 MFR Special Disc (Exp:11/30/10)
-$10.00 HRO Holiday Disc (Exp:01/15/11)
-$50.00 MFR Discount (Exp:01/31/11)
HRO Discount Price: $329.95

Etiketler
Ynt: hangisi????

Selamlar
lisansınıız hayırlı olsun. bence APRS cok güzel bir özellik (ve altyapı) sanki "DR" modelini tercih ederdim gibi geldi bana. iyi günler dilerim, reha

DR modeli C sınıfı lisansla sorun olur mu peki? İlginize çok teşekkürler Reha Bey

Bende VX-8DR var. DR'yi önderirim çünkü 8GR'de bazı özellikler bulunmamakta. Dinleme aralığı daha kısıtlı ve en basitinden radyolar dinlenmiyor ayrıca 6m bandında (50 mhz) gönderim yapmıyor.

Bir de , elinizdeki C sınıfı belge ile bütün el cihazlarını kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorun oluşturmaz.

peki yurt dışından getirme işlemi nasıl oluyor?
teşekkürler

Yurtdışından getirtmenin tek yolu bavula koyup getirmektir. Havaalanında geçişte amatör telsizcilik belgenizi göstermeniz yeterlidir.

Yurtdışından sipariş verirseniz çok büyük ihtimal gümrükte takılacaktır. Türkiye'den almak için ise ; http://www.atel.info.tr/

ABD de yaşayan bir arkadaşım hediye gibi gönderse bana yine sorun olur mu? Yurt dışından gelen cihazları bir yereler kayıt ettirmek gerekiyor mu ya da lisansa işletmek falan?

Gümrük görevlileri hediye olarak gelen kargoları yinede kontrol ediyorlar. Elektronik bir cihaz olduğu için sorun çıkabilir. Şu an için üst sınır 100 eurodur. onun üstü için gümrük vergisi ödemeniz lazım. Ancak bayram ve yılbaşı öncesi bu limit 300 euroya kadar çıkmaktadır. Onu takip etmeniz gerekiyor ancak yine de garanti veremem.

Cihazlar için kayıt veya ruhsat gerekmez. Amatör telsizcilik belgeniz ile istediğiniz kadar cihaz alabilirsiniz.

çok teşekkürler..lisans belgeni al o belgeye göre cihazı yurda sokarken kayıt yaptırıcaksin diyenler oldu da..bugün telsiz işletme müdürlüğü ile görüştüm belgeler hazırlanıyor ama siz cihazınızı alabilirsiniz kullanmadığınız sürece sorun olmaz kayıt vs yok dediler..

409 dan adi posta ile alımını yaptım 455 usd ye sorunsuz geldi sadece biraz daha pahalı oluyor 8gr modelide 108-999 mhz arası rx vhf ve uhf de gönderme yapıyor
dinleme aralığında herhangi bi sorun göremedim 6 m bandında hala şüpheler var türkiyede serbest yada yasak olduğu hususunda bir şey yok
ki 6 metreda qrv olan kaç istasyon var bu da düşünülmeli
c belgesi hf e giremez eğer 8dr modelini alırsan yine giremez
APRS kullanmak istersen 8dr modelinde bi 100 ila 150 usd daha para harcaman gerekiyor 8gr de beleş
8dr bluetooth destekliyor fakat kullanmak istrsen gene büyük bi mali külfet açıyor kit+ kulaklık vs
radyo dinlemek için se gidip radyo almak daha mantıklı
bende 8gr var hiç bir sıkıntısını görmedim gerçekten bi amatör için çok uygun
C belgesi bu iki cihazı almana sıkıntı çıkaracagını düşünmüyorum

saygılar 73'S

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

SON KONULAR

Geri