Hem Şehir Içi Hem Arazide Td5 Ve Masrafları Hakkında Sorularım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cemrehan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,360

Discovery td5 maliyeli bir araç mıdır ?

• Kullanılan toplam oy
    14

cemrehan

Discovery TD5
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar Aralık ayı gibi hem İstanbul şehir içinde hemde ayda 3 kere off road'a sapanca bursa gibi yerlere kaçabileceğim ve beni üzmeyecek bir araç bakıyorum uzun zamandır gözüme Discovery td5'i kestirdim. İlk etapta toyotacıların manipülasyonlarına uğradım fakat detaylı araştırma sonrası td5 in hiç te toyotacıların anlattığı gibi bir araç olmadığı kanısına vardım. biraz araştırmalarım sonucu alacağım td5'in 200.000km altı olup arazi görmemiş borusan bakımlı bir araç olması kanaatine vardım. fakat bu bilgileri biraz daha pekiştirmek adına burdaki td5 sahiplerine aracı deneyimleyen abilerime sorum şu olacak. sizce istanbulda şehir içinde ve dediğim gibi sapancaya kaçıp off roada çıkacağım bu araç beni nasıl etkiler. ne konularda yüzümü güldürür ne konularda beni üzebilir bilmek istiyorum. maddiyat açısından bana ne artıları ve eksileri verir ?

Off-Road için masraflı araç. Eğer fazla extrem offroad yapmayacaksan. Piknik ve kamp için kullanacaksan uygun olur. Ağır arazi kullanımı için Suzuki Jimny'lere bak en azından masrafı ağır olmaz.

Off-Road için
TD5 -

Artıları
Güçlü motor, Geniş iç hacim, dizel motor.

Eksileri
Ağır, Büyük, yedek parça maliyeti yüksek.

Hocam Disco 2.5 temizini bulamayacağın İçin hayatının önemli bölümünü sanayilerde geçireceksin. Bunu bilerek işe koyul..

Arkadaş doğru söylemiş. Off-road hayatın şöyle olabilir.

Haftasonu - Arazide gez.
Pazartesi - Arbayı sanayiye bırak
Cumartesi - Arabayı al arazide gez.
Pazartesi - Arabayı sanayiye bırak...............durula ve tekrarla.

Bu yukarda söylenenler bugunki şartlarda 40-55 bin lira arası bütçem var diyip TD5 arayışına girerseniz geçerli, 60 liradan aşağıya paralar isteniyorsa körtopal müdahele edilmiş düzeltilmiş araç anlayınki, hakkıyla masraf eden hakkını ister düşüncesindeyim
( hakkıyla masraf derken offroad donanımına harcanan para değil standart donanımı tazeleme masrafı bu arada)

Son düzenleme:

Bu yukarda söylenenler bugunki şartlarda 40-55 bin lira arası bütçem var diyip TD5 arayışına girerseniz geçerli, 60 liradan aşağıya paralar isteniyorsa körtopal müdahele edilmiş düzeltilmiş araç anlayınki, hakkıyla masraf eden hakkını ister düşüncesindeyim
( hakkıyla masraf derken offroad donanımına harcanan para değil standart donanımı tazeleme masrafı bu arada)
Öncelikle fikir veren arkadaşların hepsinin yüreğine sağlık. Şu şekilde diyim bütçem 40.000tl ve off road donanımı olmayan bir araç alacağım. mümkün olduğunca düşük km de ve araziye girmemiş şehir içinde kullanılmış garaj arabası tarzı düşünebilirsiniz alacağım aracı. Geçenlerde bir ilanda 140.000km de td5 gördüydüm sahibi bütün bakımlarının düzenli olarak borusanda yapıldığını aracın garaj aracı olduğunu söyledilerdi. arabayı gidip incelediğimde gözlerime inanamamıştım cidden koltuklarından tutun bu denli temiz bi discoyla ilk defa karşılaştım. bi test sürüşü yapma kararı verdim ve araç sanki 16 senedir değilde 1 senedir trafikteymiş gibi bir hissiyat yarattıydı fakat fiyat konusunda anlaşamayınca bırakmak zorunda kaldım. Bu denli bir aracı 40.000tl gibi bir rakamlara bulabilirmiyim yada o rakamlarda alacağım bir araç cidden arkadaşın dediği beni korkuttu sadece haftasonları binebileceksem hiç almamak daha iyi. cumartesi gezicem pazartesi bırakıcam sanayiye falan korkunç birşey olur. Ben aracımı 3 haftada bir çok ağır araziye sokmadan kullanacağım geri kalan kısımı günlük istanbul şehir içinde geçireceğim. Bir diğer sorum ise sizce donanımsız bir td5 arazi için off road için donatmak bana ne kadara mal olur ortalama bir fiyat ne olur bunuda merak ediyorum. aracı aldıktan sonra o şekilde donanımsızda sürmek pek istemiyorum açıkçası.

Öyle bi aracı 40 bşn liraya almanız mümkün değil, 50 binede alamazsınız , eğer veriyorsa , ağır bir masrafı vardır
Şöyle söylim , 40 bin liraya araç düşünüyorsanız, standartını aktif ve sorunsuz hale getirmek için en az 20 lira kenarda olması lazım, motor içi hariç bu fiyatta, motor içine girmek icap ederse artı 20 lira daha
Orjinal sıfır parçalar kullanarak bu tabi
Yoksa piyasada çıkma parçalarla motor toplayanda var, motoru sıfırladım diyenlere her parçanın faturasını görmeden inanmam, işte şu usta yaptı git ona sorda tırı vırı, yapmaktan ziyade hangi marka parça alıp taktı konusu önemli
Ofroad donanımı göreceli konu artı 15 de tutar 20 de tutabilir , isteklere ve taleplere bağlı biraz

Son düzenleme:

Anladım peki bu td5 lerin motoru komple revizyona gitse, en ufak vidasına kadar yenilenme ihtimalleri var mı, parçaları piyasada bulunabiliyormu rahatlıkla. Ben sarıyerde oturduğum için Maslak sanayiye çok yakınım ve ordada sanırım human oto ile kayalar oto ilgileniyor diye duymuştum bu araçlarla.

En ufak vidasına kadar yenilenirse 50 bin lirayı bulur parça parça alınarak, komple sıfır motor 35 bin civarı sanırım
Zaten sorunda orda motor yapıldı sıfırlandı eee? Üst kapak yenimi ?
... hayır az biraz taşlandı, yada hasar büyüktü bulgaristandan ustam üst kapak buldu çıkma taktı, üst kapak ( pistonlardan sonraki bölüm subapların olduğu yer yani) keyif için bile sökülse yüzey temizleme için mutlaka taşlanır
Orası taşlandı bütün olay bitti istediğin kadar pistonu segmanı değiştir, patlama mesafesi değişti , üst kapak sıfırıyla değişmedikten sonra revizyonlu motor çöp benim için kim ne derse desin

Son düzenleme:

Anladım peki bu td5 lerin motoru komple revizyona gitse, en ufak vidasına kadar yenilenme ihtimalleri var mı, parçaları piyasada bulunabiliyormu rahatlıkla. Ben sarıyerde oturduğum için Maslak sanayiye çok yakınım ve ordada sanırım human oto ile kayalar oto ilgileniyor diye duymuştum bu araçlarla.
Hocam elindeki paraya yazık edeceksin gibi. Kapılmışsın bir Disco td5 sevdasına, sana ne desek boş. Piyasada ciddi söylüyorum temiz Disco td5 yok. O Anıl Oto, Human Oto, Kayalar Oto var ya selam versen senden en az 2000 tl para istiyor. Ayda 4 kez uğrasan bütçeni batırırsın. Eski bir Disco kullanıcısı olarak yazıyorum. Bulaşma belaya.

Benim size tavsiyem Suzuki Jimny almanız. Masrafı ağır değildir. 2007-2010 bir model araç alıp rahatlıkla off-road'a hazır hale getirebilirsiniz elinizdeki bütçe ile. Arabanın motorunu komple sıfırlasanız 2000-3000 TL masrafı olur. Dayanıklı arabadır kolay kolay kırılmaz ve off-road için en yetenekli araçlardan biridir. Ben ağır offroad yapıyorum ve acımasızca her yere aracımla girip çıkıyorum. Arabamın nehirde yüzmüşlüğü bile var. Buna rağmen aracın 7 ayda bana sanayide çıkardığı tamir masrafı yaklaşık 4000 TL. Anlayacağınız ufak tefek şeyler hariç beni dağda bırakmadı veya sanayide haftalarca kalmadı.

Benim size tavsiyem Suzuki Jimny almanız. Masrafı ağır değildir. 2007-2010 bir model araç alıp rahatlıkla off-road'a hazır hale getirebilirsiniz elinizdeki bütçe ile. Arabanın motorunu komple sıfırlasanız 2000-3000 TL masrafı olur. Dayanıklı arabadır kolay kolay kırılmaz ve off-road için en yetenekli araçlardan biridir. Ben ağır offroad yapıyorum ve acımasızca her yere aracımla girip çıkıyorum. Arabamın nehirde yüzmüşlüğü bile var. Buna rağmen aracın 7 ayda bana sanayide çıkardığı tamir masrafı yaklaşık 4000 TL. Anlayacağınız ufak tefek şeyler hariç beni dağda bırakmadı veya sanayide haftalarca kalmadı.
Suzuki kullanmasam eyvallahta ,hiç öyle dediğiniz gibi değil yada yan sanayicisiniz, kaldıki 2000 liraya şahinin motoru bile zor toplanır , artı benzinle motorun toplanmasıyla dizel moturun toplanmasını karıştırmayın
Orjinal suzuki parçalarının landtan farkı yok
Orjinal parçalar her arabada aşırı pahalı, Land Roverda fark marka ustaların gözümde sterlin işareti çıkmasına sebep oluyor, orijinal parçaları satan anıldı , kaya idi, banka gibi çalışıyır, euro daha çıkmadan kuru yükseltiyorlar, birde ingiliz yan sanayide fena geçiriyorlar
Orjinal land rover parçalar yurtdışından alınırsa kargosu vergisi dahil , burdaki fiyatun en az % 25 altında kalıyor
Suzuki o kadar nazlı değil ona bişey demem ama parça işi aynı , bşde uzakdoğu şansı var ama ruhu yok :smiley:
Amaç dağda bayırda sorunsuz, konforsuz gezmekse lada da alınır yani
Velasıl kerem hamama giren terler derler...

Son düzenleme:

Her arabanın handikabı ayrı, burda markaları al aşağıya etmek doğru değil diye düşünüyorum
Eskilerden temiz ellenmemiş suzukimi kaldı, % 90 nına tüp takılmış durumda, takılmamış bulsan taksammı takmasammı cebelleşmesi arabayı satmaya götürür adamı
Tüp takıp arıza ışığı sönük gezen bi tane suzuki gösterin bana
Tüple 50 bin km gezse motoru eline alırsın
Bu arabaların sıfırını alamıyacağımıza göre eskileriylede uğraşacaksın yapacak bişey yok

Son düzenleme:

Ozaman benim bütçeyi bi 65 lira üstüne çıkartmam gerekicek sanıyorsam. Ailedede çok laf eden oluyor '' yahu işte eski arabaya verilirmi o para ben o paraya sunu alır üstüne bundan alırım '' sözleri gibi fakat benim olayım o değil bende biliyorum yeni model uygun bir markanın aracını alıp gezmesini fakat araba sürmek burdaki bütün arazi aracı kullanan arkadaşlarım abilerimde bilirler. Ben hafta sonu oldumu garajda arabamın kaputunu açayım orasını burasını yağlayım, paslanmış vidası varsa sökeyim yerine paslanmaz çelik vida takayım, şuradaki hortum eskimiş onu söküp daha yenisini takayım... hani aracımla çocuk gibi ilgilenip yola çıktığımdada ona gösterdiğim ilginin alakanın karşılığınıda direksiyon koltuğundayken alayım derdindeyim. Evet arkadaşların her dediklerine katılıyorum bu araçların temizini bulmak neredeyse artık imkansız fakat bir şekilde masrafları göze alacaz. Fakat ben 200.000km yi aşmamış, bakımları düzenli olarak yapılmış, araziye sokulmamış, vuruğu kırığı olmayan bir td5 in öyle çok ultra masraf çıkaracağını sanmam. ama siz değerli arkadaşların tavsiyeleriylede bu tarz bi aracı 65 - 70 liradan aşağıya bulamayacağımı düşünüyorum. 65 70 lira aşağısı riskli td5 ler sınıfı oluyor anladığım kadarıyla. suzuki jimmyleri biliyorum fakat şöyle diyim ben td5 istememdeki sebep bu aracı ayda bir araziye çıkaracam geri kalan zamanlarda istanbul şehir içinde devam edecek. Şehir içindede td5 in donanımlı o hırçın görüntüsü rüyalarıma girer oldu. td5 takıntım biraz bu sebeple aracın cidden tarzına tasarımına yapan ingilize helal olsun diyesim geliyor. Sanırım biraz daha bekleyip bütçeyi 70 e çıkarmam doğrusu olacak gibi geliyor o bütçeye ulaştığımda ise temiz td5 i araştırıp bulmak yakalamak kalıyor geriye. Troyexplorer kardeşim sende td5 sahibi olarak elinden gelen tüm ilgiyi gösterdiğin için çok teşekkür ederim sana ve tüm arkadaşlara. 65 - 70 bütçeyle bir td5 bakacaz artık ki oda sorunsuz olmayacaktır ama dediğim gibi her hafta 1 günümü evladıma ayırır gibi ona ayıracağımdan sorun çıkaracağını yani sık sık bir sorun çıkaracağını sanmam öyle çok aşırı üzmez heralde he :confused:

öncelikle bu araçları forumdan iyice okumanız gerek ki şu aşağıdaki konuyu (troyexplorer tarafından yazıldı ve TR de ki ustaların bile bilmediği çözümler mevcut) okumadan bu işe adım atmayın...

2001 Model Lr Discovery Td5 Düzeltme Ve Yenileme Çalışmaları

diğer yandan bende 4.7 overland mevcut, TR de bulunan en temiz 1-2 araçtan biri ona rağmen ben bile bazen TD5 03-04 bakıyorum, şu an alınacak araç zaten kalmadı, alınabilecek olanlar da daha önce de 60 bin bandından düşük değildi. şansınıza bir araç olur ona bakabilirsiniz.

bir de şu konudaki araç da satılık sanırım, bunu da okuyup inceleyin, fiyat sizin bütçenize uyar ise ona da bakın derim...

Discovery 2 Almak Istiyorum.

ufak bütçe ile sizi rahatsız etmeden otm bir araç olarak Jimny ya da 2007 sonrası grand vitara ESP li modelere bakabilirsiniz.
bu araçların düşük kmlileri mevcut, düzgün kullanılmış ise 60-80 bin km bandında bir araç size uzun süre motor/şanzıman sorunu çıkarmaz.
amaa, 2000 e motor, 3000 e şanzıman yaptırma gibi bir durum kesinlikle olmaz, bu rakamları unutun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR