İnternette Yer Sağlayıcı Ve İçerik Sağlayıcı Tanımı Ve Sorumlulukları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,259
Mesajlar
2,133
Tepkime Puanı
2,853
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
İnternet kullanımının arttığı ve günümüzde klasik medya araçlarının dahi büyük oranda dijitalleştiği sayısal verilerle de bilinen bir gerçektir. Bu kapsamda internet kullanan kitlenin artması, hukuka aykırı hatta birtakım suç teşkil eden fiillerin de internet ortamına yayılması sonucunu doğurmuş ve kanun koyucu bu kapsamda çeşitli yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu yasal düzenlemelerden biri de ilk kez 2007’de yürürlüğe giren ve birkaç kez değişikliğe uğrayan, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanundur. Bu kanun toplumda ‘’İnternet Kanunu’’ olarak da bilinmektedir. İlgili kanunda yer sağlayıcı, içerik sağlayıcı, erişim sağlayıcı gibi çeşitli tanımlar yapılarak bu kapsamdaki sağlayıcılar için bir takım hukuki yükümlülük ve sorumluluklar öngörülmüştür.Yer Sağlayıcı Nedir?
Yer sağlayıcı kanunda “hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişiler’’ olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda İngilizce karşılığı hosting provider olan yer sağlayıcıya, örnek olarak çeşitli sunucu, web hosting barındırma hizmeti sunan gerçek ve tüzel kişileri örnek verebilmekteyiz. Yer sağlayıcıya ilişkin olarak kanunda, yer sağlayıcının sınıflandırılarak ayrıma gidilebileceği belirtilmiştir. BTK sitesinde yer alan yer sağlayıcılarda, ticari amaçla hizmet sunan yer sağlayıcı ile kendi bünyesinde hizmet veren yer sağlayıcı ayrımını görmekteyiz. Özellikle web 2.0 olarak da bilinen yani kullanıcıların da web sitesi üzerinde içerik yaratabildiği, içerik değiştirebildiği facebook, twitter, instagram, youtube, linkedin gibi sosyal medya araçları yer sağlayıcı sıfatına sahiptirler. Bunun yanısıra birden çok satıcının ürünlerini satışa sunabildiği (başka bir ifade ile içerik oluşturabildiği) kendi bünyesinde hizmet veren yer sağlayıcı statüsünde olan hepsiburada, n11 gibi elektronik ticaret sitelerini de yer sağlayıcıya örnek gösterebiliriz. Bahse konu bu tip sitelerin de yer sağlayıcı sıfatıyla sorumlulukları haliyle zaman zaman gündeme gelebilmektedir.İçerik Sağlayıcı Nedir?
İçerik sağlayıcı da yine 5651 sayılı Kanunda, internet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişiler şeklinde tanımlanmıştır.İçerik Sağlayıcı ve Yer sağlayıcı arasındaki fark nedir?
İçerik sağlayıcı ve yer sağlayıcının hukuki yükümlülükleri ve sorumlulukları farklı olmakla birlikte aradaki farkı somutlaştırabilmeniz açısından örnek olarak yukarıda yer verdiğimiz çeşitli youtube, instagram, twitter gibi siteler yer sağlayıcı iken bu sitelere üye olarak kendi profillerinde paylaşım yapan bir başka deyişle bu tip sitelerde içerik oluşturan kişilerin içerik sağlayıcı sıfatına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yine doğrudan başka bir firmadan sunucu hizmeti alan kişiler kendi web sayfalarında yapmış oldukları yayınlarda da içerik sağlayıcı olabilmektedir. Yine aşağıda da izah ettiğimiz gibi internet ortamında yapılan yayınlara ilişkin sorumluluk ve yükümlülükler anlamında da yer sağlayıcı ve içerik sağlayıcı arasında önemli farklar bulunabilmektedir.Yer sağlayıcının Sorumluluk ve Yükümlülükleri
Yer sağlayıcıya gerek kanun gerekse yönetmelikte çeşitli sorumluluklar ve yükümlülükler yüklenmiştir. Kısaca bu yükümlülükler aşağıdaki gibidir:

-Kendisine bildirilen hukuka aykırı içeriği kaldırma yükümlülüğü
Kanun ve ilgili yönetmelik gereği, Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Ancak yer sağlayıcılar hukuka aykırı içerikten dolayı adli makamlar, Bilgi Teknoloji Kurumu veya hakları ihlal edilen kişiler tarafından haberdar edildiği takdirde bu içeriği kaldırmakla yükümlüdürler.

-Trafik bilgisi saklama yükümlülüğü
Yine yer sağlayıcılar içerik sağlayıcıdan farklı olarak kaynak IP adresi, hedef IP adresi, bağlantı tarih ve saat bilgisi, istenen sayfa adresi, işlem bilgisi (GET, POST komut detayları) ve sonuç bilgileri gibi trafik bilgilerini zaman damgası ile bir yıldan az iki yıldan fazla olmamak üzere saklamakla ve gizliliğini sağlamakla yükümlüdür.

-Faaliyetine ilişkin bildirimde bulunma yükümlülüğü
Yer sağlayıcılar BTK’ya bildirimde bulunmakla yükümlüdür. Bildirimde bulunan yer sağlayıcıların listesi de BTK’ya ait web sitesi üzerinden yayımlanmaktadır. Ayrıca Kanunda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunulmaması halinde on bin türk lirasından yüz bin türk lirasına kadar idari para cezası verileceği hükmüne yer verilmiştir. Ayrıca bu tutarlar ilgili yıllardaki değerleme oranlarına göre artış gösterebilecektir.

-Bilgilendirme yükümlülüğü
Kanunda yer sağlayıcılara belirli bilgileri ana sayfada internet kullanıcılarına sunma yükümlülükleri getirilmiştir. Bu bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Gerçek kişi ise; adı ve soyadı, tüzel kişi ise; unvanı ve sorumlu kişiler, vergi kimlik numarası veya ticaret sicil numarası
  • Yerleşim yeri, tüzel kişi ise merkezinin bulunduğu yer
  • Elektronik iletişim adresi ve telefon numarası
  • Sunduğu hizmet, bir merciin iznine veya denetimine tabi bir faaliyet çerçevesinde yapılıyor ise, yetkili denetim merciine ilişkin bilgiler
Ayrıca 5651 sayılı Kanunda bilgilendirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde iki bin Türk lirasından elli bin Türk lirasına kadar idarî para cezası verileceği hükmüne yer verilmiş olup bu tutarlar ilgili yıllardaki değerleme oranlarına göre artış gösterebilecektir.İçerik Sağlayıcının Sorumluluk ve Yükümlülükleri
İçerik sağlayıcı kanunda da belirtildiği üzere kendi yüklediği içerikten bizzat sorumludur. Bunun yanı sıra yine kanunda içerik sağlayıcı yalnızca bağlantı verdiyse bu bağlantıdaki hukuka aykırılıktan sorumlu değildir. Bunun tek istisnası ise tartışmalı olmakla birlikte kanunda belirtildiği üzere, sunuş biçiminden bağlantı sağladığı, içeriği benimsediği ve diğer internet kullanıcılarının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açık ise bu durumda içerik sağlayıcının sorumluluğu gündeme gelebilecektir. Örneğin facebook veya twitter’da başkasına ait paylaşımları, kendi profilinde retweet vb. şekillerde paylaşan birinin, içerik sağlayıcı olarak bu paylaşımın içerik olarak suç teşkil etmesi halinde sorumluluğu gündeme gelebilecektir.

Ayrıca kanunda tanımı yapılmamakla birlikte ticari veya ekonomik amaçlı içerik sağlayıcıların yukarıda bilgilendirme yükümlülüğünde yer verdiğimiz bilgiler ile yer sağlayıcısına ilişkin tanıtıcı bilgileri, doğru, eksiksiz ve güncel olarak ana sayfasında bulundurma yükümlülükleri bulunmaktadır. Bunu yerine getirmeyenler hakkında da kanun hükmü uyarınca idari para cezaları gündeme gelebilecektir.

ALINTI:
 
Son düzenleme:

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Mesajlar
1,518,447
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst