İtalya-Fransa Gezisini Bitirdik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dnzpnr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,515

dnzpnr

Ana Kamp
1.GÜN .26 Haziran,uçağımız akşam 16 30 da çok heyecanlıyız.Kardeşim Kaan bizi hava alanına bıraktı. Uçağın kalkmasına 2 saat var. Çek in işlemlerini hallettik valizleri verdik.Gitmeden Denize o kadar söylememe rağmen ancak 3 valize kadar indirebildik.Tüm gidecekleri. sevgili karımın 1 haftalık tatile 10 ayakkabı 15 tşirt la gittiğini söylersem sanırım ne demek istediğim anlaşılır.Neyse uçak saati geldi. pasaport kontrolünden geçip uçağa bindik.Çek havayollarıyla Prag aktarmalı gideceğiz yaklaşık 2 saat Prag,2 saat bekleme,2 saatte Roma yaklaşık 6- 7 saatlik bir yolculuk olacak.Uçak kalktı ve yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Praga inişe geçti aman allahım nasıl yemyeşil bir ülke, havadan daha rahat görüyorsunuz.her yer yemyeşil, menderes yapan uzun nehirler.Kesinlikle burayada sonraki yıllarda gelmek gerekli. Deniz uçaktan aşşağı bakamıyor, midesi bulanıyor, bu manzarayı kaçırdı.
Prag uluslararası bölümdeyiz. havaalanı çok soğuktu.Dışarı çıkmadık ama sanırım Pragta soğuktu.Çünkü çok şiddetli yağmur başladı.Biz 2 saat havaalanında vakit geçirdik ve Romaya hareket ettik. 2 saatlik yorucu bir yolculuktan sonra ,yorucu diyorum 6 saattir yollardayız uçaktaki basınç kulaklarımda ve ensemde korkunç bir baskı yaratıyordu. İst- Prag arasında bu kadar olmamıştı.Gece 22 .00 gibi, tabii saatler buradan 1 saat ileri yani 23. 00 gibi Romaya indik.Bu arada anlatayım; biz şu avrupaya tatile giden Amerikalı Grizwultlar gibi bir aileyiz çıktığımız hiç bir tatili neredeyse zamanında bitiremedik. Birinde havuzda düştüm ayağımı çatlattım yarıda kestik.Birinde Deniz şiddetli gribe yakalandı yarıda kestik. vs.. böyle bir aile İtalyaya gidiyor düşünün, ilk sürpriz dakka bir ,3 valizden 2 si çıktı 1 i yok!! herkes aldı gitti, ben bir ümit boş boş dönen valiz peronuna bakıyorum... Ama nafile çıkmadı. haydaa ne yapacağız!! sora sora bagaj yardıma gittik. Gecenin 23 30' u genelde havaalanın bir çok bölümü boş bilin bakalım neresi hınca hınç dolu??!! evet bagace assistange !! :daha kötüsünü söyleyeyim bir japon kafilenin bagajları komple yok ve her kafadan bir ses çıkıyor. Yaklaşık 1 saat kadar onları bekledik. Çocuk kucağımda uyuyor.Yorgun ve perişanız bir form dolturttular.Valiz Pragta kalmış yarın tekrar geleceğiz almaya. Kaybolan bagaj allahtan benim eşyaların olduğu valiz Denizinki olsa mümkün değil haalanında ayrılmaz sabaha kadar orda beklerdik. Valiz benimki olunca çok üstünde durmadı ve biz istasyona kadar yürüdük. Aslında bir yanda valizin çıkmamamsı iyi oldu, kucağımda 5 yaşında bir çocuk, sırtımda yaklaşık 25 kiloluk bir valiz. 2. valiz Denizde 3. yü taşıyamazdı,kesin bana kalacaktı. İstasyona geldik havaalanında 200 metre sonra bir dar merdivenden yukarı çıkınca sizi istasyon karşılıyor. Romaya gideceksiniz.İtalyadasınız ne bekliyorsunuz?Büyük gişeler filan. oda ne!!! 60 yaşlarında sinirli bir amcayı ortada bir deskte oturtmuşlar elinde şu bizim eski, koçanlı fişler varya onun gibi bir bilet kesiyor.Karbonun altındaki mavi koçan onda kalıyor. saman kağıdı sana veriyor al sana bilet._'Roma termini istasyonuna 2 bilet' , Yaklaşık 25 km. yani Ankarada Sıhhıye- Sincan kadar kadar bir yol ,bizde kaç liradır 3 tl bilemedin 4 tl belki daha az. Bende kendimi buna göre hazırlamışım koskocaman 5 euroyu elime aldım ki muhakkak burası bize göre pahalıdır diye düşünüyorum. Amca ing bilmiyor.Ben daha önceden yaklaşık 1 ay Denizden gizli İtalyanca çalıştım. Yol , ücret sorma gibi bir çok kalıbı ezbere biliyorum. Amcayla İtalyanca konuşup havamı atacağım ki tamda zamanı.Roma 2 kişilik bilet ne kadar ödeyeceğim diye sordum. Amca Ventidue gibi bir şeyler söylüyor ki bir anda vücut kimyam değişti !!!!Deniz de şaşkın şaşkın bakıyor neler oluyor diye, ben kendi kendime rakamları iyi öğrenememissin diye kızıyorum.Zira amcanın, anlamadığımı düşündüğüm ancak ne yazıkki aslında anladığım rakamı tam 22 euro yani türk parasıyla 45 tl. yuh !!! yuh!! diyorum içimden bu ne ya!! .neyse şu an bunu düşünecek halim yok.Neye bineceğiz.?? Aldığımız bilet üzerinde ' leonardo expres' yazıyor. Tabii canım bu 'leonardo expres' isme bak o yüzden pahalı buraların havalı expreslerinden heralde e bunun daha mütevaziside vardır !!??daha geç gideni yada expres olmayanı gideyim sorayım değiştireyim dedim ama Deniz çok pis baktı, o an vazgeçtim,zira amcaya bu durumu nasıl anlatacaktım ki zaten!! Aman neyse bu tren heralde lüx bir trendir içerde belki içecek filan verirler derken leonardo expres geldi ki ne göreyim. bizim Sincan- Kayaş arasında banliyö treni gibi birşey, hatta dışında mutemelen siyahi ırkın yazdığı sprey boyalar filan var.İçeri girdik öyle düşümdüğüm gibi yataklı filanda değil.İçicekmi ne içeceği!! Artı sonradan öğrendimki 'Termini -Roma ' arasındaki tek trende bu... ööle daha sefil daha ucuza gelebileceğin başkada bir tren yok.Ve ben sabah havaalanına gelip kaybolan valizi alacağım gidiş -dönüş 22 euro daha!!::: bünyem bu durumu daha fazla kaldıramaz organizmam çöktü.voltaj yükseldi.Hay sizin gibi havayollarına diye Çeklere saymadığım kalmadı bu arada.

30 dakka sonra tren Romaya geldi .Ben internetten 80 euroya Terminide istasyonda bu sıkıntıyı hesapladığım için iner inmez taxiye filan gerek kalmadan rahatça geçebileceğimiz bir otel ayarlamıştım.'otel planet' bir istasyon oteli. İstasyon otellerinin kötü olduğunu hepimiz biliriz. Bende tahmin ediyordum. o yüzden internetten iyice araştırdım eliyüzü düzgün odaları iyi gibi duran bir çok fiyatı uygun otelden burayı seçtim.Ve rezervasyonu yaptım daha önceden. istasyondan çıktık çocuk kucağımda uyuyor.Sırtımda valiz. Öte yandan Denizin sızlanmaları, bir 500 metre yürümemiz lazım.'Google mapten' bakmıştım yerine. Aman allahım. otelin tabelası gözüktü ama geçtiğimiz yol Harlem gibi. Barların kapısında grup halde kafayı çeken siyahiler!! bize bakıyorlar. Sarhoşlar.Gece oldu 01 00 neyse otele girdik. internetten baktığım ve resmi olan kapı ve bina bu ama otel yok. Aslında resepsiyon! yok sadece korku filimlerinde gördüğümüz. telli,tel örgülü asansörler varya!! ondan var. Meğerse burası kat dersanesi gibi ' kat oteliymiş'.Kapısında 'fahişelere ve gaylara uygundur' gibi bişeyler yazıyor. Deniz diyorki -'nerden rezervasyon yaptın,bakmadınmı'.--Yavrucum nerden bileyim!!! int resmi iyiydi.!!. --' gidelim burdan 'diyor. gecenin vakti bu yükle nereye gideceğiz. Neyse bizim otel 5 katta , çıktık. Adam uyandırdığımız için sinirli .hemen parayı sordu. Çıkardım 80 euro verdim. Allahım inanamıyorum bu rezil yere 170 tl verdiğime türkiyede bu paraya ''kemer corınthıa'' da herşey dahil kalırdım.Adam tamam dedi, ee oda nerede.??? oda yok !!!nasıl yok???!!! yani burada değil başka bir yerde ,,--''nasıl yani rezervasyonu buraya yapıyorsun oda başka oteldemi???''.E peki hadi gidelim, korkuyorum Deniz kesin patlayacak birazdan, 2000 volt elektrik var aramızda.Ben böyle bir mahçubiyet içindeyim. Neyse bir 150 metre yürüdük bizi'' blu otel ''diye biyere getirdiler. Burası ötekine göre daha derli toplu.Hiçolmazsa müstakil,kat oteli değil. Odaya yerleştik bir duş alıp uyuduk. Allahım ne gündü. Ertesi gün tüm gün Romayı gezeceğiz akşam 17.00 de arabayı alıp Romadan çıkacağız. 2 .3.günü sonra yazacağım . ibrahim boyacıoğlu

Etiketler
İitalya Fransa Gezisini Bitirdik 2. Gün

2.gün; Sabah kalktık dayak yemiş gibiyiz.Akşamın yorgunluğunu hala atamadık üzerimizden.Ben biran önce kalkıp kahvaltıya yetişmek istiyorum, zira havaalanına gidip kaybolan valizi alacağım. Deniz'i ve Algın'ı kaldırdım kahvaltı yapacağız.Sözde otelimiz oda kahvaltı ya!!! Hani bizde kahvaltı salonuna inersin açık büfedir.Önce tabaanı alırsın filan ben öyle bişey bekliyorum.Deniz daha kötümser ama bu kadarını oda beklemiyor. Zira temizlikçi kadın bize 2 tane damgalı kağıt parçası verince biraz huylandım.''Bu ne''!! dedim, ''kahvaltı bileti'' dedi. İyice huylandım ''- Nerede bu kahvaltı''. '' -Yolun sonundaki barda''.!!! Tabii bu arada yarı İtalyanca yarı İngilizce yarıda vücut diliyle anlaşıyoruz. Yolun sonuna gittik. Harbiden bildiğiniz bar .İçerisi hınca hınç kalabalık. Biletleri verdik,adam bakın hangisini istersiniz diye sordu.Bakıyorum ''yani nasıl ''mealinde adama .Zira hangisini istersiniz? dediği 2 çeşit avuç içi kadar bizdeki ayçöreğinin içi boş hali şeklinde bişey.''_Bu ne ??, ''Kruvasan''!!! ulan o dandik otele geceliği 200 tl para verdim içinde krema olan küçücük bir milföy hamuruyla kahvaltı yapıyorum!!!.Neyse sözde kahvaltıyı yaptık çıktık 100 metre ötede Termini Tren İstasyonu. Gerçekten büyük devasa bir istasyon. içinde dün geldiğimiz Leonardo Expresten farklı hızlı trenler var.Dünyanın her yerinden gelen 1000 çeşit insan .Nasıl kalabalık, hemen havaalanına gitmek için bilet alacağız kaybolan valizi alacağız zira.Ancak havaalanına giden tek tren hangisi?? Bildiniz bizim ''Sincan_ Kayaş'' banliyo treninden hallice '' Leonardo Expres''!! ve 2 kişi 26 eoro yani 50 tl den fazla.hemen vazgeçtim valizden filan.Gerekirse orda bırakırım.Şaka bir yana akşam arabayı alınca güzergahta bir değişklik yapıp arabayla alacağız.Elimizde valizlerle hareket alanımız kısıtlı istasyonun altında bagaj emanet var oraya verelim dedik çok sıra vardı. Mecburen elimizde gezdiriyoruz.kocaman 2 valiz 1 küçük çanta.Tabii çoğunu ben taşıyorum, daha akşama çok var.Hava sıcak. İstasyonun dışına çıktık öğlen oldu Deniz pizza yiyelim dedi.istasyonun karşısında küçük pizzacılar var dilim dilim satıyorlar.gayette ucuz. 3 dilim pizza 9 euro, dilimler bayağı büyük, tabii biz vejeteryan pizza istedik,zira gayet kırmızı bir et koyuyorlar içine ne eti olduğu pek belli değil. büyük olasılıkla domuz eti çünkü italyada çok yaygın.Ancak cola ve su romada inanılaz pahalı.Kutu cola heryerde markette bile 2.5 euro,Küçük su(hani bizde 400 kuruşa satılan) Romanın her yerinde 2 eoro, yani 4.2 tl bizdekinin 10 katı.Bünyemin bu rakamlara alışması tabii biraz zaman aldı.Yemekten çıkınca yanımıza bir muhtemelen cezayir yada faslı olduğunu düşündüğüm esmer bir arkadaş yanaştı. şehir turu satıyormuş.2 kişi 22 euro tamam dedik. Bizi peşine taktı,10 dak. bir yürüyüşten sonra ofise geldik. Biletimizi aldık. Ofisin arkasındaki yol Roma otobüs duraklarının olduğu bölge.Yaklaşık 30 ar kişilik farklı kuyruklar var.Bizim bilet yeşil, biz yeşil tabelanın önündeki kuyruğa girdik.Bu panaromik turların çeştleri var. en ucuzu bizimki yaklaşık 2 saatlik bir süre bir 0 çizerek romayı gezdiriyor ancak inemiyorsunuz.Yada çok kısa,duraklarda bekleme süresi kadar inebiliyorsunuz. Farklı seçenkler de var mesela daha fazla para ödeyerek, duraklarada mola verilen yada istediğiniz yerde inip sonra başka bir araca yeniden binebileceğiniz seçeneklerede mevcut. Biz yaklaşık 1 saatlik bir bekleyişten sonra üstü açık otobüse bindik. Otobüs tüm Romayı gezdirdi.Etkilenmemek mümkün değil.Collezium,Vatikan ,her yer tarih. Bir uygarlığın yaşadığı herşeye tanık oluyorsunuz.İnsanların tarihlerine nasıl sahip çıktığına tanık oluyorsunuz.

Roma'yla ilgili çok fazla bilgiye girmeyeceğim. Çünkü zaten giden herkes bir şekilde Romanın heryerini yazıyor.Biz turla gitmediğimiz için arabayla çoğu bilinmeyen yerlere gitme fırsatımız oldu ,sizlere öyle yerler tavsiye edeceğim ki inanılır gibi değil. Küçük italyan kasabası Civitachia, muhteşem manzarasıyla recco, İtalyan sosyetiklerinin mabedi santha margarita,cenneten bir köşe ünlü portofino,yeryüzünde böyle bir yerde varmıymış diyeceğiniz como gölü ve desenzano del garda(Garda gölü) , alplerin arasında altında çahlayanların aktığı şirin bir italyan dağ köyü san benedito in alpe,1500 yıllık büyüleci kilisesiyle iyice turistik olmuş orvieto,vs... fırsatım olunca bunların hepsinin resimlerinide gezginaile2.blogcu.com'a yükleyeceğim.

Aslında arkadaşlar,biz bu gezinin yaklaşık 5 gününüde Fransa'ya ayırmıştık.ve gittikde ,ancak tüm Fransa maceramız yaklaşık 7 saat kadar sürdü, evet yanlış okumadınız '' 7 saat'' . Çünkü fransada saldırıya uğradık. 2 tane zencinin saldırısıyla karşılaştık.Canımızı kurtardık desem yeridir.Monte carlo ,Monaco gibi yerleri gördükten sonra Nice otobanı çıkışında girdiğimiz zenci mahallesinde yaşadıklarımızı anlatmak çok zor.ama ucuz kurtulduk. bunu gezinin 5. gününde anlatacağım.

Görüşmek üzere. ibrahim boyacıoğlu

gezginaile2.blogcu.com

Yorum (0) Kalıcı Bağlantı

Ynt: İitalya Fransa Gezisini Bitirdik 2. Gün

Gezinizin Fransa ayağı için çok geçmiş olsun, üzücü olaylar bunlar..

Fotoğraflarınızı da bekliyoruz..

Teşekkür ederim Zerrin Hanım,gerçekten üzücüydü bizim için ancak çok şükür ki canımıza bir şey olmadı.Ama olabilirdi de.Biz hep İtalya'nın güvenli olmadığını okuduk forumlardan.Ancak 14 gün boyunca en ufak bir sıkıntı yaşamadık.Ne hırsızlık,ne başka bir şey.Aksine İtalyanlar o kadar sıcakkanlı,turiste karşı o kadar yardımsever ki biz inanamadık.Hatta Fransa da o olay başımıza gelince Fransayı hemen terkettik.İtalyan sınırını geçtiğimizde memlekete gelmiş gibi olduk.Kendimizi güvende hissettik.Yani yazılanlara bakarak kimse İtalyaya karşı bir önyargı geliştirmesin ,Romadan güneyi bilmem ama Romadan yukarı kuzeyi karış karış gezdik.Hiç bir olaya tanık olmadık,tabii ki her ülkede bazı münferit olaylar olabilir.İnsanlar rahatlıkla gidip gezebilir.Fransaya gelince bizim yaşadığımız da böyle münferit bir olaymıydı yoksa genelinde bir güvenlik problemi mi var ??bilmiyorum.Bunu öğrenecek kadar kalamadım ancak kaldığım sürede şunu gördüm; çok fazla göçmen ve zenci var. Özellikle çok fazla getto var ve buralarda aynı filmlerdeki gibi basket oynayan , banklarda uyuşturucu içen zenciler var.Girdiğiniz anda herkes size bakıyor.Her an tetikte olma ihtiyacında oluyorsunuz.Gergin bir bekleyiş,ben nerdeyim hissiyle doluyorsunuz. Ancak italya'da bu manzarayla sadece Venediğin altında 'Forlide' karşılaştık onun dışında hiç görmedik. Sanırım Fransa bu anlamda daha dikkat edilmesi gereken bir ülke.

İbrahim bey geçmiş olsun. :(

Öyle kötü bir anıyla dönmenize üzüldüm.

İtalya halkı konusunda size katılıyorum, sıcak kanlı insanlar, yardımsever... Fakat, benim yaşadığım en büyük sorun iletişimdi. :-\ Malesef, İngilizce bilene çok az rastladım.

Emine hanım çok haklısınız,ing bilen çok az ,Roma ve Venedik'te çok zorluk çekmedik ing konusunda .Diğer bölgelerde ise ben gitmeden temel İtalyanca kalıplarını çalışmıştım biraz, konuşmaya başlayınca İtalyancayı çabuk kavrıyorsunuz.Sonra derdinizi anlatacak kadar bir anlaşma oluyor. Zaten hiç anlaşamasanız bile İtalyanlar o kadar vucut dilleriyle konuşuyorlar ki ! küçüğünden büyüğüne herkes ne konuşursanız aynı zamanda elleriyle, kollarıyla, surat ifadeleriyle, gözleriyle, onları izlerken insan şaşırıyor ama ne dediğini de bi yerinden anlıyorsunuz!! Helede adres sorduysanız anlamama şansınız hiç yok. Çünkü el kol, herşeyi mutlaka en ince ayrıntısına kadar anlatıyorlar.Genede anlamadıysanız önünüze düşüp götürüyorlar!!. ;D

Ben ellerine harita tutuşturup, yol tarfini rica ediyordum. :smiley: Daha kolay anlaşıyorduk öyle.

ewt o zaman daha kolay oluyor.siz nereleri gezdiniz,kuzeyimi güneyi mi??

İki kere gittim. İkinci sefer niye gittim, ben de bilmiyorum. :smiley: İki yolculuğun toplamında bayağı gezdim sayılır. Ama çok da hayran kalmadım. Güzel, görülmeye değer ama, o kadar. :smiley:

Aşağıdaki linkte kısaca yazmıştım;

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=7048.0

Biz özellikle çok bilinen,popüler yerleri gezmektense daha kıyı köşe kasaba filan gezmeye çalıştık.popüler yerlerden como gölü,portofino güzeldi.Mesela Milano Milano denir.Hani zamanda azdı belki biz gezilecek yerlerini bilemedik ama çok fenalaştık hiç bir şey yoktu kendimizi zor attık Como 'ya.Venedik çok turistik olmuş ayrıca kanallar çok pisti.Venedik ten güneye gidince Forli kasabası var.Oradan içeri doğru Floransaya yaklaşık 130 km bir mesafe var ,dar ve küçük yollardan gidiyorsunuz.Yaklaşık 100 km sini dağların ve inanılmaz bir doğanın,ormanın içinden gidiyorsunuz.Pek kullanılmayan bir yol büyük ihtimalle,küçücük yol kasabaları var.Bazılarının kenarından çağlayanlar akıyor.Bazılarında festivaller var.İnanamazsınız nasıl keyifli.Birinde ortaçağın mizanse edildiği ortaçağ kıyafetleri ile dolaşan insanların olduğu bir kasabada durduk.Otel yoktu kalamadık ama çok keyifliydi.O bölgeye yolunuz düşerse birgün, San Benedito in Alpe diye bir kasaba var, küçük bir oteli var, tertemiz, 2kişi 40 euro ,muhteşem bir yer .Otel odanızda, küçük İtalyan Evlerine, ortaçağ şatolarına, ormana ve alttan akan çağlayana karşı odanızın baLkonunda bira için!! inanın ruhunuz beslenecek,geri kalan pek bilinmedik yerleri zamanla yazcağım.mesela Orvieto' yu.

İşte böyle şeyleri okumak çok güzel. Belki internette de bulamayacağımız küçük ama, güzel yerler.

Turistik yerlerden çok, ben de daha az bilinen yerleri gezmeyi tercih ederim.

Anlatacağınız yerleri merakla bekliyorum. Fotoğraf da varsa, çok güzel olur. :smiley:

İtalya - Fransa Gezisini Bitirdik; 3. Gün: Civitavecchia

Aynı akşam aracımızla ( bu arada araç 2009 fiat grande punto 1200 benzinli, internetten 12 gün için 380 euro verdim,avisten)kuzeye doğru yola çıktık. Daha önceden aracı 17 00 'de alacağım için akşam yaklaşık 100 km sonra nerelerde konaklayacağımızı araştırmıştım. Romadan kuzeye doğru 80 km yukarıda Civitavechia diye bir sahil kasabasında, sahilde bir kaç otel adresi almıştım, google mapten de yerlerini tespi ettim. Direk oraya doğru yola çıktık. Havaalanından gecikmeli gelen valizi aldıktan sonra otobana girdik yaklaşık 1 saatlik bir yolculuktan sonra, ki burada bir yaraya parmak basmam gerekli, İtalyan otobanları bizim gibi ulusal para birimi Avrupaya göre değersiz ülkelerin insanları için bünyeye zarar. Genova- Fransa sınırı yaklaşık 200 km ve yolculuk sonunda gişeye 24 euro bırakıyorsunuz ve kursağınız düğümleniyor yani 50 tl ,200 km için !! Arkadaş biz Ank - İst arası 500 km 12 tl veriyoruz,ve inanın bizim otobanların yanında İtalyan otobanları Kırşehir- Kaman yolu gibi kalıyor,bikere çok dar,yer yer 2 şeritli sağ şeritten giderken arkanıza bir tır gelme olasılığı çok yüksek ayrıca, yandınız tepenize bindi binecek.mecburen sol şerite geçiyorsunuz orada da belirli bir hızın üstünde seyretmek zorundasınız. Ben alışana kadar 2000 wolt elektrik yüklendim,resmen trafo gibi gezdim.

Neyse Civitavecchia' ya da otelimize yerleştik.İtalyanların turiste ve yabancıya karşı ne kadar sıcakkanlı olduğunu ilk burada anladık gerçekten inanılmaz saygılı ve ilgili davrandılar. Ama öncesinde, resepsiyona geldiğimizde ilk ing. krizini yaşadık resepsiyona bakan adam ing. bilmiyordu.Ama ben bunu daha önceden tahmin ettiğim için( daha öncede söylemiştim) italyanca temel kalıpları kendi derdimi anlatacak kadar çalışmıştım. Denizin bu durumdan haberi yoktu ( eşim bu arada ing öğretmenidir,benim ingilizcem çok iyi değil bu yüzden yurt dışına gittiğimizde hep ona bağımlı kalacağım konusunda dalga geçer dururdu ve ben hep bu günün hayaliyle yaşadım) başladım adamla italyanca konuşmaya.''_aveta una libera camera.'', ''- si senyor''. ''_quanto devo paggare'' boş oda olup olmadığını soruyorum, var diyor, ne kadar ödemem gerektiğini soruyorum filan adam konuşmanın devamında eliyle koluylada konuşmasını süslediği için ne dediğini 3 aşşağı 5 yukarı anlıyorum. Anlamadığım yerlerini anlıyomuş gibi yapıyorum.Daha önceden öğrendiğim kalıplarlada konuşmamın seyrini devam ettiriyorum adam tabii benim italyanca bilip bilmediğim konusunda biraz tereddüte düşüyorsada en azında bu çabam için bana sempati duyuyor kesin. Ve nihayet odaya yerleşiyoruz. Deniz şakınlıktan küçük dilini yutmuş bana bakıyor.Ben zafer kazanmış bir komutan edasıyla,vakurlu ve gururlu bir tavırla ''_efendim canım'' diyorum.

Civitaveccihia Roma'nın 80 km kuzeyinde bir liman kasabası ancak bir kasaba için biraz büyükçe sayılır. Zira Bastia ve Sardunya Adasına kalkan feribotlar buradan kalkıyor. buna rahmen şirinliğinden hiç bir şey kaybetmemiş güzel bir sahil kasabası.Otelden bir şeyler yemek için çıktık bu arada otelimiz direk sahilde ,sahil ile otelin arasına tafiğe kapalı bir yol var her taraf bar, cafe bütün halk sahilde. İğne atsan düşmez.Sahil boyu kocaman bir pazar kurmuşlar pazarın ortasında bir lunapark ,etrafta satıcılar,gençler kızlı erkekli içip şarkı söyleyip eğleniyorlar. Nasıl keyifli anlatamam.

Otelin yanında kocaman bir tabela ''Türkish Kebab''. Hemen daldık tabii, G.antepli bir usta,Bingöllü işletme sahibi uzun uzun sohbet ettik.Kendi baklava ,böreklerinden ikram ettiler. 12 yıl önce Maltaya kadar gemiyle kaçak gelmişler. Sonra İtalyaya sığınmışlar.Bu işler bu kadar kolaymı oluyor? dedim. Ben Türkiyede dilimi konuşamıyorum baskı görüyorum dedinmi hemen sığınma veriyorlarmış.Yani usta sen Anteplisin allahaşkına ne zulümü yapma diyorum.Ama anladım ki bu oralara gitmenin yolu bu !!! ama bir daha yasal yoldan Türkiyeye giremiyorlar. Ne yapayım ben dünyanın parasını adam 12 yıldır anasını atasını görmüyormuş, anası 3 yılda bir Bulgaristana gidiyor orada görüşüyorlarmış. Ama ben daha sonrada onlarca aynı yolla sığınma alan göçmen Türklerinde aynı beyanla Türkiye yi kötüleyerek sığınma aldıklarını görünce anladım ki Avrupada Türkiyenin imajınındüzelmesi mümkün değil. Bunu yapan da yine bizim insanımız.

Sabah kahvaltıya indik ama gene hayal kırıklığı! ben adam gibi bir kahvaltı beklerken gene kötü bir kruvasan geldi yanında da bir demlik çay!! evet italyada çay şöyle içiliyor. bizdeki gibi ince belli bardakta demleme çay filan ummayın. nerede içerseniz için çay dediğinizde demir bir koca demlik içinde sıcak su ve yanında poşette sallama,2 kişiyseniz 2 demlik geliyo ,3 kişiyseniz 3 demlik geliyor. siz aynı sallama poşetle o demlikteki suyu bitiriyorsunuz.rezil ötesi bişey, benki çay içen biri değilim ben bile özledim rize çayını.

Kahvaltıdan sonra doğru denize, çok güzel denizi var Civitavecchia 'nın . Su tertemiz otelin önünde halk plajı var. Öyle plaj mafyasıda ele geçirmiş değil. Sezlong semsiye atıp çevirmemişler. Halka ait belediye kabinler yapmış ,wc yapmış birde işletmeye vermiş sen istersen kendi havlunu seriyorsun kendi şemsiyeni getiriyorsun istersen işletmeden alıyorsun kimse rahatsız etmiyor. Ve zorunlu olarakta cankurtaran bulunuyor asla yerini terketmiyor.Sürekli tetikte bazen açılan çocukları uyarıyor. Ve halkta bu cankurtaranın uyarılarını itiraz etmeden önemsiyor. Biz acaba bu derece muasır medeniyetler seviyesine gelebilecekmiyiz merak ediyor insan.Öğlen 14 oo e kadar denizde oyalandıktan sonra odamıza doğru hareket ettik zira yola çıkacağız.Yaklaşık 200 km yolumuz var öteki durak Pisa.

www.gezginaile2.blogcu.com

Ynt: İtalya-Fransa Gezisini Bitirdik

italya -fransa gezisini bitirdik 2 roma- ve 3 civitavecchia başlığı altında

Gezinin Fransa kısmındaki talihsizlik için üzüldüm doğrusu..güzel anlatım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR