Kaçkar Zirveden Ağrı Dağı Görünür mü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aysbergtuna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,817
Ynt: Kaçkar Zirveden Ağrı Dağı Görünür Mü?

süleyman bey merhaba ilgilendiğiniz için teşekkür ederim....öncelikle uludağda istanbulu görebilmiş olmanıza sevindim zira bunla ilgili elimde hiçbir veri yok...sizde varsa ve paylaşırsanız sevinirim...
avcılardan uludağa gelince google eart tespitinizde ki kırmızı çizgi sizce doğruysa yaklaşık olarakta olsa benim avcılar sahilden uludağı görmemde doğru...çünkü sizin çektiğiniz çizgi baya bir sola hizalanarak çizilmiş...avcılar sahilde durup bakmadıysanız bunla ilgili 1 nolu resme bakabilirsiniz.....sahil taşlarının sağına bakarak çekmişim...yerdeki betonun kendi çizgisindende bunu anlayabilirsiniz...sizin çizdiğiniz çizgi ise 1 nolu fotoya bakınca sağa nazaran sola dönerek çizilebilir....önemli bir hususta benim sizin tespit ettiğiniz yer veya benim dediğim uludağ olması benim üzerinde çalıştığım konuya destek vermekte....çıplak gözle en az kuş uçumu 75 km yi görmüş oluyorum ki 27 km den ötesini göremezsin diyorlardı beni bu konuya başlatanlar....benim bahsettiğim açı önerilerini tekrar bir gözden geçirip yorumlarsanız sevinirim...teşekkürler...

Etiketler

Uludağ'ın kuzey yüzünü Avcılar'dan göremezsiniz... Kaldı ki Avcılar deniz seviyesinde.... Uludağ'ın böyle bir profil fotoğrafını çekmek için 2000 mt lerde bulunmak gerekir... (Avcılar'dan Uludağ'a yaklaşma istikametinde dağın önünde bulunan muhtelif tepeler böyle bir foto çekimine izin vermez) ..........diye düşünüyorum...

kış aylarında hava açıkken Rize Pazar ilçesi sahilinden bakıldığında kafkas dağlarının karlı zirveleri bembeyaz olarak birçok kez görülüyor. Defalarca ben bunun gördüm harita üzerinden mesafeye baktığımda deniz üzerinden 200 km cıvarında kuş uçuşu mesafe var. Bulunduğum yer denize sıfır sahilde bunu da hesaba katarsak kaçkar zirveden ağrı dağının görülebileceğini düşünüyorum.

mountaineer16' Alıntı:
yaklaşık 13-14 yıldır uludağdan istanbulu görmeye çalışırım yaz kış dahil şuana kadar ya 2 kere ya 3 kere görebilmişimdir. bence sizin istanbuldan gördüğünüz bursa giderken iznik gölünün orda gürle köyünün olduğu dağdır. ilk bakışta uludağa benzer ama değildir diye düşünüyorum...

gürle ENLEM: 40°23'5.79"K
BOYLAM: 29°17'46.65"D

Süleyman bey : Arkadaşın koyduğu fotolardaki açı ve yön Uludağı tutmamaktadır,Silüetide uludağa benzememektedir.Ortak Abimiz olan ve Sayısız uludağ zirvemiz olan Tasim Güler dahi Uludağ olmadığını orhaneli tarafları olabileceğini söylemekte.Sizlede bir B.delillerden zirve yaptığımızda oteller tarafından gelerek zirvede buluştuğumuzu hatırlıyorum.Yorumu artık Bursada yaşayan arkadaşlara bırakıyorum.
Googlede aratınca İstanbuldan Uludağ gözüküyor yazılarında İstanbulun batısına kayıldıkça görülüyor neticesine vardım o zaman açı ve yön tutmakta,,Kartal,,Adalar tarafı,
Avcılardan görünen uludağın bir kısmı ile başka dağın silüetinin çakışması da olabilir.

avcılardan ilgimi ençok çektiği için diğerleriyle pek ilgilenmedim...avcılar sahilden kabataş sahile kadar aynı günün sabahında devam edip çekimler yaptım...avcılar var zaten....şimdi zeytinburnu(z1-z2-z3)...sarayburnu(f1-f2-f3) ve kabataşın yanında fındıklı(f1-f2-f3)resimlerin hepsini normal mod ve 2 yakınlaştırmayla çektim..toplam 3 uzaklık mesafesi...çekim yaptığım alan ortalama kuş uçumu 20 km....aynı ölçü sistemiyle uludağında uzantısı o civarda....göndereceğim resimlerle 20 km mesafedeki 4 noktadan görünen karlı tepeyi veya tepeleri bana izah etmenizi istiyorum o zaman...ortalama 1 saat civarında yapılan çekim hepsi...

Z1

Z2

Z3

S1

S2

aynı zamanda şuda önemli bir faktör bence....ne internette ne başka bir yerde...avrupa yakasının ortalama 20 km sahil mesafesinden 4 ayrı noktadan aynı saat içersinde uludağı fotoğraflayan ilk TÜRK ben olamazmıyım....yorum yapan büyüklerimin hiçbirisi fotoğrafların çekim noktasından uludağada bakmamışlardır bu normal bir durum...çünkü çekimden sonraki 15 gündür bir kez dahi göremedim...fındıklı çekimlerini gönderiyorum..onlarıda incelemenizi rica edicem...sarayburnu 2 taneymiş...toplamda 4 noktadan 11 fotoğraf yüklemiş oluyorum....bunların hiçbiri uludağ değilse ben pes edeceğim ama neresi olduğunu uludağ değil dediğiniz kadar net söylemeniz kaydıyla...son attığım belgeyide bilgisayarda birbirine en yakın tespit edebildiğim nokta olduğu için (fotoğraf ve google eart tespiti aynı karede)bilgisayar ortamında birleştirildi..

F1

F2

F3

Ayn yer olmasa bu kadar benzermi

aynı zamanda şuda önemli bir faktör bence....ne internette ne başka bir yerde...avrupa yakasının ortalama 20 km sahil mesafesinden 4 ayrı noktadan aynı saat içersinde uludağı fotoğraflayan ilk TÜRK ben olamazmıyım....yorum yapan büyüklerimin hiçbirisi fotoğrafların çekim noktasından uludağada bakmamışlardır bu normal bir durum...çünkü çekimden sonraki 15 gündür bir kez dahi göremedim...fındıklı çekimlerini gönderiyorum..onlarıda incelemenizi rica edicem...sarayburnu 2 taneymiş...toplamda 4 noktadan 11 fotoğraf yüklemiş oluyorum....bunların hiçbiri uludağ değilse ben pes edeceğim ama neresi olduğunu uludağ değil dediğiniz kadar net söylemeniz kaydıyla...

F1

F2

F3

son 3 resmi aynı olarak yanlışlıkla göndermişim....birde sarayburnu çekimi 2 tanedir(s1-s2)isimli olanlar.

hasan110' Alıntı:
Süleyman bey : Arkadaşın koyduğu fotolardaki açı ve yön Uludağı tutmamaktadır,Silüetide uludağa benzememektedir.Ortak Abimiz olan ve Sayısız uludağ zirvemiz olan Tasim Güler dahi Uludağ olmadığını orhaneli tarafları olabileceğini söylemekte.Sizlede bir B.delillerden zirve yaptığımızda oteller tarafından gelerek zirvede buluştuğumuzu hatırlıyorum.Yorumu artık Bursada yaşayan arkadaşlara bırakıyorum.
Googlede aratınca İstanbuldan Uludağ gözüküyor yazılarında İstanbulun batısına kayıldıkça görülüyor neticesine vardım o zaman açı ve yön tutmakta,,Kartal,,Adalar tarafı,
Avcılardan görünen uludağın bir kısmı ile başka dağın silüetinin çakışması da olabilir.
Evet o tırmanışta zirvede buluşmuştuk :smiley: ben zaten kesinlike orasıdır diye bişey demiyorum :smiley: benziyo veyatta ben benzetiyom:smiley: :smiley: tahsin abinin dediğide olabilir :smiley:

süleyman bey ve ramazan bey.....avcılar uludağ diye öngördüğüm fotoğraflara bakarak yorum yazdık....son olarak avcılardan 20 km ötesine kadar 3 noktada daha fotoğraf attım...toplam 4 noktada görünen karlı tepe hakkında bir yorumunuz yokmudur....ben 4 noktadan da aynı bölgeyi çektiğime inanıyorum...tahsin güler abimizede 4 noktadan çekilen belgeleri ulaştırarak yorum alınmasını sağlayabilirmisiniz...teşekkürler...

ayilmaz61' Alıntı:
aynı zamanda şuda önemli bir faktör bence....ne internette ne başka bir yerde...avrupa yakasının ortalama 20 km sahil mesafesinden 4 ayrı noktadan aynı saat içersinde uludağı fotoğraflayan ilk TÜRK ben olamazmıyım....yorum yapan büyüklerimin hiçbirisi fotoğrafların çekim noktasından uludağada bakmamışlardır bu normal bir durum...çünkü çekimden sonraki 15 gündür bir kez dahi göremedim...fındıklı çekimlerini gönderiyorum..onlarıda incelemenizi rica edicem...sarayburnu 2 taneymiş...toplamda 4 noktadan 11 fotoğraf yüklemiş oluyorum....bunların hiçbiri uludağ değilse ben pes edeceğim ama neresi olduğunu uludağ değil dediğiniz kadar net söylemeniz kaydıyla...

Uff çok büyük iş.

MURAT BEY TECRÜBELERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR...BU 4 NOKTADAN BAKINCA SİZ NEREYİ GÖRÜYORSUNUZ...

ayilmaz61' Alıntı:
MURAT BEY TECRÜBELERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR...BU 4 NOKTADAN BAKINCA SİZ NEREYİ GÖRÜYORSUNUZ...

Sadece forumu gereksiz yere meşgul ettiğinizi görüyorum.

avrupa yakası sahilden uludağı gören ilk türk ben değilmişim..geçmiş zamanda yapılar çekimlerle ilgili 3 adet fotoğraf benim bu işi sonlandırmama neden oldu...1-caddebostandan uludağ(baca görüntülü olan)..2galata kulesinden uludağ...3-uludağdan anadolu yakası...

Caddebostandan

Galatadan uludaaralk

serhat uludagdan istanbul

Bu fotoğraflar feyk........ :smiley: Caddebostan'dan görülen manzarayı ele alalım....... Uludağ-Caddebostan arası kuş uçuşu kaç km....... Bir de ön planda ( Heybeliada sanırım..) görünen binanın Caddebostana olan mesafesini düşünelim....... İki resim planı için de aynı oranda yaklaştırma uyguladığımızda yani.... C.Bostan -Uludağ 100 KM ise, yakınlaştırma ile 5 km ye indirilip resme dahil edilmiş ise, C.bostan-Bina arası da hadi en fazla 5 km olsun............Yakınlaştırma katsayısı 20 olacaktır.... Öyleyse binanın 5 km bölü 20= 250 mt mesafede olması gerekir...............Resimde görüldüğü gibi bu oran yok...... Uludağ olduğu iddia edilen (gerçekte dağın orijinal resmi olabilir tabi) resim fazla yaklaşırken, önplanda olması gereken ve hatta arkaplanı boğması gereken ada ve bina resminin aynı oranda yaklaşmadığı görülmektedir......

kadir bey merhaba...caddebostan fotoğrafına yapmış olduğunuz hesaplamadan hiçbir şey anlamadım çünkü bilgim yok....fotoshop olduğunu söyler gibisiniz o kadar anlayabildim...caddebostan fotosu forumdaki konunun 7. sayfasında...6.sayfada photoshoptan anlamayan birinin gözüyle gördüğü ve fotoğraflarını çektiği avrupa yakası sahilden uludağ görünümü var....son eklediğm 3 fotoğraf belirttiğim gibi alıntıdır...çekim anına şahidim...
"istanbul dağcılık kulübü" yetkilisi ve "uludak" yetkilisiyle yaptığım görüşmede 6 sayfadaki fotoğraflarımın uludağı gösterdiğini söylediler...uludak yetkilisine çektiğim fotoğrafları email attım.görerek onayladı...ve aksini iddia eden "ya uludağı bilmiyo" şeklinde yorum yaptı..istanbul dağcılık kulübüyle görüşürken fotoğrafları email atmayı teklif edecektim...ben pendikten uygun havada görüyorum sizin ordan görmeniz normaldir dedi...fotoğrafları göndermeye gerek kalmadı....birde fotoğrafların çekildiği yerlerden yani istanbuldan oraya denk gelen zamanda bakmaya çok enteresan geliyo buda ayrı bir durum....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR