Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osmanbuddha Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,352
Ynt: Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

yucel59' Alıntı:
Sn.Ersin Yalın,size cevap yazmayı ikinci mesaja bıraktım.Yazdığımı tekrar okursanız ‘’Action Men’’ ( burada özellikle ‘men’ yazıyorum,çünkü sizinle aynı fikirde olduğumuzu düşündüğüm korkusuz veya korkunun yersiz olduğunu belirten arkadaşlar çoğul durumda.Şimdi de İngilizce konusunda ahkam kestiğimi düşünmezsiniz umarım) konusunda size destek olmak düşüncesinde olduğumu göreceksiniz.Bıyıklılarla (yanında kadın,çocuk vb. olmadan) geziye gidenlerden kastımın siz olmayıp,bu korkusuz arkadaşlar olduğunu kolayca anlayacağınızdan şüphem yok.

Amacım Türkçe konusunda ders vermek olmayıp, daha fazla bozulmasını bir nebze engelleyebilmektir. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi ‘’Eleştiriyi kürk yapmışlar,kimse giymemiş’’ demezler mi? Yazdıklarınızın içeriğini bir tarafa bırakıp tekrar okuyun.Özel isim,cins isim veya de-da konularına hiç girmeyeceğim;Allah aşkına bir tane nokta yok.Okuduklarımızı doğru anlayabilmek için güçlük çekiyorum/z ;lütfen bizi de düşünün.

Not : Maalesef Anadolu şivesiyle konuşabilme yetim yok; üstelik de çok uğraşmama rağmen…Rumuzumdaki ‘’59’’ memleketimin plaka numarasıdır…
herhalde o yazılanı okumakta güçlük çeken birtek siz varsınızdır :smiley: sen şimdi o yaptığın yorumu sanki ben yazmışım gibi oku bakalım ne anlayacaksın :smiley: herşey imlada bitmiyor yeterli ifadeyi de belirtmek lazım değilmi ?
böyle yanlış anlaşılır bu sitede çoğu insan uymaz imla kurallarına hepsine de hocalık yapılamaz değilmi ? Bu şekilde ancak negatif tavır toplarsınız varsa insanın kusuru kendinde kalır güzel kardeşim heleki ottan samandan kusurlar ;) sen istiyorsun diye devlet dairesine dilekçe yazar gibi yazamam kusura bakma sağlıcakla kal...

Etiketler

Ersin Bey, Yücel Bey, aranızdaki tartışmada haklıyı haksızı belirlemek gibi bir niyetim yok. Sadece birbirinize karşı tavırlarınız Gezenbilir'e hiç yakışmıyor. Lütfen forumu takip eden, fikirlerini paylaşan diğer arkadaşlara saygı gösterin.

audioslave_34' Alıntı:
böyle yanlış anlaşılır bu sitede çoğu insan uymaz imla kurallarına hepsine de hocalık yapılamaz değilmi ? Bu şekilde ancak negatif tavır toplarsınız varsa insanın kusuru kendinde kalır güzel kardeşim heleki ottan samandan kusurlar ;) sen istiyorsun diye devlet dairesine dilekçe yazar gibi yazamam kusura bakma sağlıcakla kal...
Not: Türkçeyi de güzel yazmaya ve konuşmaya her koşulda özen gösterelim lütfen.

omeronay' Alıntı:
Bu başlık formun en komik başlığı olma özelliği taşıyor sanırım. Her okuduğumda gülüyorum. Yahu dinlemeye kampa mı gidiyoruz yoksa savaşamı ? Sabaha kadar nöbet tut, kampın çevresine alarm yerleştir, çadırın önüne köpek bağla, bir tabanca, bir tüfek, yeterli miktarda mühimmat, bir kaç el bombası al, çadır çevresine hendek kazıp, mayın döşe al sana güvenlik. Extra rahat etmek isteyenler dikenli tel çekip elektrik bağlayabilirler. 1000 volt üzeri tavise ederim dokunmaya bile gerek kalmadan yaklaşanı çarpar.
Yemişim kampını evde oturur savaş filmi izlerim daha zevkli olur. ;D

Güzel ve keyifli bir yorum. Teşekkürler.:smiley:

Hayal gücü geniş olmak iyidir, ama dağın başında "aman şöyle bir dağa ormana vurayımda bakayım tecavüz edecek,soyacak birileri vardır belki" diyen kimse olduğunu,olacağını sanmıyorum.Verilen örneklerde dilden dile anlatıla anlatıla baya değişime uğramış olaylardır diye düşünüyorum.Gündelik hayatımızda da biliyoruz ki karşılaşılan olaylar bir başkasına aktarılırken her zaman abartılmaya birşeyler katılmaya meyleder.Orman içinde metruk ev,metruk evde yaşayan sapık aile temasını işleyen holywood filmlerinin fazlaca etkisinde kalındığını düşünüyorum.

bence canlı silah şart

ben açıkcası dobim yanımdayken mışıl mışıl uyurum yanlız olsamda eşim çocuğum olsa da çünki bilirimki yaklaşık 1km çapta bir alan onun güvenlik alanıdır hem 4 ayaklı hayvanlara hemde iki ayaklı hayvanlara karşı nasıl davranacağını iyi bilir dostu düşmanı da iyi seçer soğuk yüzlü silah taşıyacağınıza canlı silah tercih edin hem bir dostunuz olmuş olur hemde korumanız emin ellerde olur.unutmayın ki top, tüfek silah taşımak ne kadar güvende hissettirsede kılıfında durduğu gibi durmaz herhangi bir tehlike anında kullandığınızda karşınızdaki kişinin silahı yoksa nefsi müdafa gibi görünsede sizi sıkıntıya sokar kanunlar orman yada şehir diye ayırmaz ne kulandığınıza ne amaçla kullandığınıza bakar

bence gittiğiniz yeri en yakın güvenlik birimi olan jandarmaya mutlaka bildirin,ayrıca kamp yaptığınız yer bir köye yakınsa o köyün muhtarıyla konuşmak tanışmak avantajdır size büyük faydalar sağlar.
eğer doğa severseniz kampçıysanız şehirde kazandığınız bazı kötü alışkanlıklardan sıyrılın yani herkese bir güvensizlik kötü adam potansiyel maganda olarak bakmayın unutmayın ki kırsalda yaşan insanlar hala yabancılar karşında utangaçlık gösterirler ve onlara güven verirseniz onların dilinden konuşursanız hiç bir şey yapmasalar bile mutlaka yazın sıcak günlerinde bir bakraç ayran yada sıcak kış günlerinde mutlaka size ekmek ve sıcak patates getirirler önemli olan şehirden çıkarken kibirinizi.asosyalliğinizi orda bırakın,bu kadar güvensiz olmayın yahuu doğaya yeni yerler yeni şeyler keşfetmeye gidiyorsunuz ee bunun içinde de şehirde bulamadığınız hani hep özlemini çektiğniz saf sıcak kanlı yardımsever güvenilir insanlar sizin kamp yaptığınız çevrede mutlaka olacaktır.korkmayın insanları tanımaya çalışın eğer bir paranoya halinde acaba maganda gelirmi diye ortlaıkda dolaşırsanız o kamptanda gezidende zevk alamazsınız o zaman boş verin kampı geziyi bence bu tür faaliyetler size göre değildir.kimse üstüne alınmasın bunları yazarken sadece yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelerle yazıyorum ağrı dağının eteğinde ğani babanın dibinde kamp yaparken yada kazdağlarında gittiğiniz gezide de karşılaşacağınız insanlar aynıdır siz yabancısınız onlar oranın sahibidir. eğer siz onlara doğru iletişimle yaklaşırsanız aynı karşılığı bulursunuz ağrıdaki köylü size kete ikram edecektir hatta odun toplamanıza bile yardım edecektir kaz dağlarındaki köylüde size şifalı otlardan ve elde yünden yaptıkları çeşitli mallarını satmak isteyeceklerdir bir tarafta turizim den dolayı girşimcilik bir tarfata da utabgaçlık ve alçak gönüllükten dolayı size yardım ve bir şeyler ikram etmenin telşı hasıl olacaktır.

bazı arkadaşlar silah falan demiş açıkcası kanım dondu savaşa gitmiyoruz ki doğaya gidiyoruz silah bence en son çaredir hiç başvurulmaması gereken bir yöntemdir ne kendi ananınızı ne de başkasının anasını ağlatın çok huzursuz olursanız toplayın tası tarağı ayrılın şimdiye kadar duymadım birilerini dağa kaldıran yada alıkoyan maganda

lütfen kimse üstüne alınmasın tekrar söylemekte fayda var sadece durum tespiti ve sonradan pişmanlık olmaması açısında

saygılarımla
doğada kalın mutlu kalın

klorr' Alıntı:

assos' Alıntı:
bence canlı silah şart

ben açıkcası dobim yanımdayken mışıl mışıl uyurum yanlız olsamda eşim çocuğum olsa da çünki bilirimki yaklaşık 1km çapta bir alan onun güvenlik alanıdır hem 4 ayaklı hayvanlara hemde iki ayaklı hayvanlara karşı nasıl davranacağını iyi bilir dostu düşmanı da iyi seçer soğuk yüzlü silah taşıyacağınıza canlı silah tercih edin hem bir dostunuz olmuş olur hemde korumanız emin ellerde olur.unutmayın ki top, tüfek silah taşımak ne kadar güvende hissettirsede kılıfında durduğu gibi durmaz herhangi bir tehlike anında kullandığınızda karşınızdaki kişinin silahı yoksa nefsi müdafa gibi görünsede sizi sıkıntıya sokar kanunlar orman yada şehir diye ayırmaz ne kulandığınıza ne amaçla kullandığınıza bakar

bence gittiğiniz yeri en yakın güvenlik birimi olan jandarmaya mutlaka bildirin,ayrıca kamp yaptığınız yer bir köye yakınsa o köyün muhtarıyla konuşmak tanışmak avantajdır size büyük faydalar sağlar.
eğer doğa severseniz kampçıysanız şehirde kazandığınız bazı kötü alışkanlıklardan sıyrılın yani herkese bir güvensizlik kötü adam potansiyel maganda olarak bakmayın unutmayın ki kırsalda yaşan insanlar hala yabancılar karşında utangaçlık gösterirler ve onlara güven verirseniz onların dilinden konuşursanız hiç bir şey yapmasalar bile mutlaka yazın sıcak günlerinde bir bakraç ayran yada sıcak kış günlerinde mutlaka size ekmek ve sıcak patates getirirler önemli olan şehirden çıkarken kibirinizi.asosyalliğinizi orda bırakın,bu kadar güvensiz olmayın yahuu doğaya yeni yerler yeni şeyler keşfetmeye gidiyorsunuz ee bunun içinde de şehirde bulamadığınız hani hep özlemini çektiğniz saf sıcak kanlı yardımsever güvenilir insanlar sizin kamp yaptığınız çevrede mutlaka olacaktır.korkmayın insanları tanımaya çalışın eğer bir paranoya halinde acaba maganda gelirmi diye ortlaıkda dolaşırsanız o kamptanda gezidende zevk alamazsınız o zaman boş verin kampı geziyi bence bu tür faaliyetler size göre değildir.kimse üstüne alınmasın bunları yazarken sadece yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelerle yazıyorum ağrı dağının eteğinde ğani babanın dibinde kamp yaparken yada kazdağlarında gittiğiniz gezide de karşılaşacağınız insanlar aynıdır siz yabancısınız onlar oranın sahibidir. eğer siz onlara doğru iletişimle yaklaşırsanız aynı karşılığı bulursunuz ağrıdaki köylü size kete ikram edecektir hatta odun toplamanıza bile yardım edecektir kaz dağlarındaki köylüde size şifalı otlardan ve elde yünden yaptıkları çeşitli mallarını satmak isteyeceklerdir bir tarafta turizim den dolayı girşimcilik bir tarfata da utabgaçlık ve alçak gönüllükten dolayı size yardım ve bir şeyler ikram etmenin telşı hasıl olacaktır.

bazı arkadaşlar silah falan demiş açıkcası kanım dondu savaşa gitmiyoruz ki doğaya gidiyoruz silah bence en son çaredir hiç başvurulmaması gereken bir yöntemdir ne kendi ananınızı ne de başkasının anasını ağlatın çok huzursuz olursanız toplayın tası tarağı ayrılın şimdiye kadar duymadım birilerini dağa kaldıran yada alıkoyan maganda

lütfen kimse üstüne alınmasın tekrar söylemekte fayda var sadece durum tespiti ve sonradan pişmanlık olmaması açısında

saygılarımla
doğada kalın mutlu kalın

kesinlikle katılıyorum

fatmagülün suçu ne gibi diziler olduğu sürece insanlar korkularını biraz zor yenerler :smiley:
Çünkü bilinç altında köy insanını kötü gösterme çabası yatmaktadır.

Bunu aynı şekilde hanımın çiftliği gibi dizilerde de görebiliyoruz.

omeronay' Alıntı:
Bu başlık formun en komik başlığı olma özelliği taşıyor sanırım. Her okuduğumda gülüyorum. Yahu dinlemeye kampa mı gidiyoruz yoksa savaşamı ? Sabaha kadar nöbet tut, kampın çevresine alarm yerleştir, çadırın önüne köpek bağla, bir tabanca, bir tüfek, yeterli miktarda mühimmat, bir kaç el bombası al, çadır çevresine hendek kazıp, mayın döşe al sana güvenlik. Extra rahat etmek isteyenler dikenli tel çekip elektrik bağlayabilirler. 1000 volt üzeri tavise ederim dokunmaya bile gerek kalmadan yaklaşanı çarpar.
Yemişim kampını evde oturur savaş filmi izlerim daha zevkli olur. ;D

Bilmiyorum olmuş mu? :D

İt fıskırı diye de tabir edilen biber sipreyi götürülebilir.
İlk kampıma 2 kişi gitmiştik. İkimizde ilk kez gidiyorduk, ay ışığı filanda yoktu. Bide tavşan gibi kamp ateşine baktık gece, diğer her yer sim siyah oldu haliyle.. Ertesi gün ağaçların etrafından her yeri misina ile cevirip üstüne zil asmıştım :D bütün gece taktiri ilahi işte misinaların üstüne düşen kozalaklardan dolayı zıplayıp durmuştuk :smiley:
İnsanın göğsüne gelecek şekilde yaptığım misinalardan ertesi gün bir ineğin ses çıkarmadan geçmesi de cabası :smiley: :smiley:
Ziyarete gelen kampcı arakdaşları yakalamıştım ama :D

Valla şimdiği kadar gittiğim kamplarda Karaşar/Eğriova'da gece kampa gelen ayı dışında (sahici ayı, insan ayısı diil) pek bir canlı görmedim rahatsız edecek. Genellikle gittiğimiz köylerde bize domuza karşı tüfek getirdiniz mi diye sorarlar ama domuzda görmedim henüz :smiley: Dolayısıyla illa götüreceğim diyorsanız biber spreyi koruma için yeterli olur bence.

Ama bir de kamera götürmekte yarar var, bakarsınız bir "Blair Cadısı" veya "Teksas Testere Katlıyamı" siz çekiverirsiniz. (Dın dın dın dıııııııııın)

cenkcc' Alıntı:
Bir avcı ve doğa sever olarak avcılar ve magandalar benzetmenizi hiç uygun bulmuyorum..
Bizler avcı olarak ava çıkarız kampa çıkmış piknik yapan insanları rahatsız etmeyiz..İllaki aramızda bazı densiz arkadaşlar olabilir böyle yapan fakat bizlerde bu insanları avcı olarak aramıza zaten almayız.Gerçekten avcı ise kılık kıyafetinden konuşmasından davranışlarından hatta köpeklerinden anlayabilirsiniz rizi rahatsız etmeyi bırakın 200 mt yakınınıza bile uğramaz avcı selam verir devam eder yoluna..Sebebine gelince avcı zaten doğaya insandan kaçmak için çıkmıştır doğayla iç içe olmak ister ne yapsın başka ınsanı kendi arkadaşı yeter ona onun tek amacı avlanmaktır bu yuzden rahat olun derim ...
Ama maganda konusuna gelince haklısınız derım ufak bir olay geldı başıma 2002 senesinin eylul ayında ankara kesikköprü barajına tekne ve çadırımla kız arkadasım ve kopeğimle hem balık tutmak hemde hafta sonunu geçirmek için kamp kurmaya gittik cuma gecesi çok rahattık kımse gelmedi cumartesi gecesi saat 01 sularında yıldızları seyrederken iğrenç bir muzik sesiyle kırmızı bir şahin geldi kamp ateşimizin belkide 30 mt yakınına 3 tane maganda indi ellerinde biralar başladılar gobek atmaya köpek huysuzlandı hırlamaya başladı.Ben rahatsız oldum kızarkadaşım benden beter derken küfürler havada ucusmaya başladı gittim yanlarına ikaz ettim bayan var dedim ama nafıle iyice abarttılar derken telefon çaldı arayan kız arkadasımdı ben telefona gelırken baktım toparlanıyor dedım dur dağdan gelip bagdakını kovuyorlar yok öyle madem magandalıksa ben daha kralını yaparım dedim arabaya gittim arazıye kampa gıdeceksem ve yanımda bir bayan varsa muhakkak tufeğimi yanıma alırım ne olur ne olmaz ki iyikide öyle yapmısım.....
Tufeğimin kılıfını açtım normalde hep takılı olan takozu çıkartıp fişek yatağını 4 fişek alacak hale getirdim 1 tanede namluya surdum ve iki bira şişesini alıp golun kenarına ayısıgının yakamozu altına koydum 15 20 adım geri geldim ve bastım benellinin tetiğine 5 fişek patladı ard arda şişeler kırılmadı ama çünku yarın ordan göle girecektim hem çevreyi hemde kendimi düşundüğumden şişeleri kırmamıstım derken kendı kendıme soylenıp 2.fişeği tufeğe koyarken kırmızı şahin çoktan çalışmıştı bile tekrar fişekleri boşaltırken şahinin stoplarını 100 mtreden görüyordum..

En iyi çare yanınızda bir tufek veya silah bulundurmak derim tabii gerekli belgelere sahipseniz yada böyle magandaların ulasamayacagı yerlerı bulun derım ...
Yada varsa şayet yakınınızda bir avcı ondan yardım ısteyın derım kesınlıkle banane demeyecektır emın olum

ben olsam ben de ayyynısını yapardım kanımca :smiley: ;)

Mümkün olduğu kadar iki ayaklı hayvanlardan uzak yerlere gitmek (yani biraz daha orman içi arabayla girilmeyen bölgelere) ve yanında silah bulundurmak en iyisi kanımca.

Çok abartılmış, doğa ile iç içe olalım diyoruz sonrada savaşa gider gibi silahlanıp gidiyoruz. varmı bunun mantığı yani lütfen..!

Siz silahlanacaksınız sonra adamda guru yapacak oda gidip silah alacak,olmadı bir tel açacak silah getirtecek! hadi çıkın işin içinden.Oda olmadı aracınızın plakasını alacak size musallat olacaklar.Yada jandarmaya şikayet edip mahkeme mahkeme süründürecekler!

Yani az mantık,az insaf bu ülkede elbette içende var içip içip tozutanda,ama bu kişilerin takıldıkları yere aile,bayan götürülmemeli o kadarınıda artık akıl etmek zor olmasa gerek.

Oncelikle konuyu acanin elleri dert gormesin cok guzel bir paylasim olmus..Insana bazen bilgi bazende huzun bir okadarda nese veren bir konu olmus..Bayanlarin daga cikmasina, kamp yapmasina karsi degilim yanlisda anlasilmasin fakat daha once deneyimlenmemis bir yere bence bayanlar grup harici cikmamalilar...Suc eylemlerinin gectigi yerlere bakilacak olursa 2 ayakli ayilarin genelde araba ile rahat ulasim sagladiklari ortamlar oldugunu goruyoruz, tavsiyem bu mesire yerlerinde yabancisi isek guvenlik seviyesinin dusuk oldugunu bilmekte fayda var.

Yapilacak faaliyet alanininda yaninizda kucuk bir kopek olmasi dahi sizi emin olun rahatlatacaktir. (arasira gece sacma sapan seylere havlayan bir kopekte basagrisi verecektir oda ayri bir konu)

Magandalarin siz kimsiniz sorusuna; biz burada izinli - resmi bir durum icin bulunuyoruz demeniz onlari biraz olsun cekimser hale sokacaktir.

Diger taraftan avcilar konusundan bahsedilmis, ben bir keresinde kucuk bir grup avci takimina rastladim ve cok iyi insanlardi bana tavsan hediye etmek istediler fakat ugrasamam diye almadim sonrada keske alsaydim diye kafama vurdum :smiley:

Bilincli memleketim insanindan zarar gelecegine inanmiyorum fakat her duruma karsi dagciik faaliyetinde mutlaka rotanizi yetkili birimler ile paylasin.

Saygilarimla

silahsız dağlara cıkılmaz cıklmamalı . en azından bi cakı, bi bıcak biber gazı sopa, takım edevat küerk kazma yakınızda olmalı zordurumda uyarı atışı acılmalı bana dokun mayan yılan bın yaşasın dersenız sızden sonra kampa gelcek insanların halını düşünün gözlerine kestırdıklerıne neler yaparlar! bu tarz yaklaşımı olanlara hakkını bıldırmek hakkınızı da savunmamız lazım insanlara karşı güvenlık böyle olmalı dogaya cıkıyorsanız zaten tecrubenız vardır başımızın caresıne bakarız. dogadan da insana zarar gelmez yanlızsanız huzur ve guvenı hıssedersınız.

Selamlar;

Abi nereye gidiyoruz silah milah.. :D yanımıza bir bıçak alalım yol üstü rotalardan kaçınıp tenha yere gidince pek birşey olmaz diye düşünüyorum.. yanıma silah sopa gaz falan alacaksam doğaya öyle tedirgin tedirgin gitmenin ne anlamı var hiç gitmem o zaman şahsen.(Kesinlikle benim düşüncem) :smiley:

buralardayız :smiley: :smiley: k. ırak a değil tabıkı insana insandan zarar gelıyor korumanız gereken sorun oldugunda kendsini savunamayacak insanlar varsa dıye butun olasılıkları degerlendirerek yazdım ;D kurek yanızda olsun akrep falan cıkar, sopa yanızda sopa olsun dağarda başı boş köpeklerde var benım fıkrim sadece bi çakı birde beilmde bı bıcak acıyım geneldede omzumda bı tufek oluyor bışey vurdugumda yok aslında gezıyorum daglarda bu yıl her hafta sonu toplam 7 kere beş , on adım önumden donuz kaltı yada surulerı gectı yada aynı padıkada göz göze geldık :D tüfek atmadm. dolusu bi kişiyi ( sahibini) boşu herkezı korkutuyor. sadece caydırıcığıı oluyor allah kötüye catdırmasın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR