Kamptaki Tehlikeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abdüll Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,793

abdüll

Ana Kamp
Kamp yaparken hayvan saldırması gibi bir durum olur mu , böyle bir durum için nasıl önlemler almalıyız fikirleriniz ??

Etiketler
Ynt: Kamptaki Tehlikeler

abdüll' Alıntı:
Kamp yaparken hayvan saldırması gibi bir durum olur mu , böyle bir durum için nasıl önlemler almalıyız fikirleriniz ??

Hayvanlar insanlara saldırmaz.
Ancak, kampımızı ayı, domuz gibi hayvanların yuvalarını ya da yavrularını tehlikede hissetmelerine sebep olacak şekilde atarsak potansiyel bir tehlike yaratacağımızı söyleyebiliriz.
Onun dışında, kampta biriktirdiğimiz çöpleri ve yemek artıklarını kamptan uzak ve izole biryere koymazsak gece vakti bazı hayvanlar aldıkları çöpün kokusuna geleceklerdir. Bu durumun tehlike yarattığını söyleyemeyiz ancak yine de davetsiz misafirler istenmez..
Bir diğer potansiyel tehlike yılan, zaten insan sesini, ısısını ve kokusunu aldığı zaman kaçacaktır. Şayet yuvasına kampımızı atmamışsak bir sorun yaratmayacaklardır..
Kısacası kamp atarken, doğal yaşamı gözlemleyip, güvenli biryere kamp attığımızdan emin olmalıyız. Herhangi bir hayvanın yuvasını yavrusunu tehlikede hissetmemesini sağlarsak hiçbir tehlike yoktur. Zaten hayvanlar da insanların kamp atabileceği yerleri yuva bellemeyeceklerdir, ancak yine de temkinli olmalıyız.
Haşereler içinse alınacak önlem, koruyucu spreylerdir..

Bir de yiyecek içecek gibi maddelerin açıkta bırakılması başta arı ve böcekler olmak üzere yabani hayvanların kamp alanına gelmesine neden olabilir.

abdüll' Alıntı:

Arkadaşlar yıllardır dağlara giderim en büyük zararı insanlardan gördüm kampıma domuzda geldi,çakalda,yılanda ama 3 sene önce tahtalı dağında(Antalya-Olympos milli parkı) dağdan döndüğümde karşılaştığım manzara beni şok etmişti çadır açık kamp ayakkabılarım yok vs.. yani kısacası kampa en büyük tehlike insan.

tabi haklısınız :smiley: yalnız yılan çakal domuz geldiğinde ne oldu anlatabilir misiniz ? bilgim olsun :smiley:

abdüll' Alıntı:
tabi haklısınız :smiley: yalnız yılan çakal domuz geldiğinde ne oldu anlatabilir misiniz ? bilgim olsun :smiley:

Domua da ses yaptım kaçtı,çakal biraz ısrarcı davrandı bağırdım kaçtı, yılanda ise yeterli yaklaşım mesafesinde 2 3 m yaklaşıp resmini çektim size bu fotoyu göstereceğim...

dora' Alıntı:
Domua da ses yaptım kaçtı,çakal biraz ısrarcı davrandı bağırdım kaçtı, yılanda ise yeterli yaklaşım mesafesinde 2 3 m yaklaşıp resmini çektim size bu fotoyu göstereceğim...

Aslında bu tarz durumlarda meskun mahal dışındaysak küçük bir kurusıkı ses tabancası kullanılabilir..

fastjunkie' Alıntı:
Aslında bu tarz durumlarda meskun mahal dışındaysak küçük bir kurusıkı ses tabancası kullanılabilir..

Azade dolaşan köpeklerin kurtlaştığını duıymuştum ;D

Kuru sıkı da bir çözüm olabilir. Ruhsatlı silahımı yanımda bulundurmayı tercih ederim.Maksat hayvan öldürmekten maada 'iki ayaklı'lara karşı caydırıcı olmak...

Dere ya da göl gibi su kaynaklarının yakınına kurulan kamplarda suya gelecek hayvanlardan doğan bir risk oluşur mu acaba?

okantezer' Alıntı:
Dere ya da göl gibi su kaynaklarının yakınına kurulan kamplarda suya gelecek hayvanlardan doğan bir risk oluşur mu acaba?

Bir hayvanın insana hangi şartlarda saldırabileceğini söylemiştik..
Dediğiniz su kenarına kamp atma konusunda da, su içmek isteyen hayvanlar sizden uzak bir yer arayacaklardır, bulamazlarsa kampınızın yanına gelerek sularını içip gidecektir..
Bir diğer yandan, su kenarında tatlı su yılanlarına dikkat ! Zehirli değillerdir ancak ben şahsen karşılaşmak istemiyorum yılan hayvanıyla.. :smiley:

Her hayvan da sizden korkacak diye birşey yok, kamp alanında, köylü ya da sahipleri tarafından serbest halde bırakılmış inek deve vb. kampınıza gelip yiyeceklerinizden otlanmak isteyebilir. Bu durumun bir zararı olmamakla birlikte bizzat yemeğimi koca bir deve ile paylaşmak zorunda kalmıştım :smiley:

Zaten doğada serbest dolanan hayvanların besin zincirinde olmadığımız için, çok çok çok açlık durumu olmadıkça bizi yemeği düşünmeyeceklerdir.. :smiley:

bir kitapda okumuştum ayı ile karşılaşmanız durumunda
2 yöntem var
ilki onu korkutup kaçırma bu eğer elbiseniz biraz genişse elleriniz ile elbisenizi kaldırmanız büyük gözükmeniz ayrıca yüksek sesle ıslık çalma bağırma da işe yarar
ayı büyük ihtimal kaçıcaktır
zaten ayılar durduk yere saldırma durumu yoktur eğer yanında yavrusu varsa veya çok aç değilse ayrıca böyle bir durumda yanınızda yiyecek varsa onu atın veya çantanızı bu onu oyalayacak

ikinci yöntem sakince uzaklaşmak ama sakın arkanızı dönmeyin kısık sesle ona birşeyler söyeyin ve yavasça uzaklaşın

eğer size saldırırsa kendinizi boks maçında gibi görün kollarınız yukarda başınızı koruyun elleriniz başınıza deysin
düşerseniz yüz aşayatın bacaklarınızı açık ve asla sizi çevirmesine izin vermeyin eğer çok yakın mesafede iseniz ona vurmak özellikle gözüne işe yaraya bilir

birrde eğer ormanın içlerinde ilerliyorsanız yüksek sesle şarkı söylemeniz onlara geldiğinizi bildirecek ve büüyk ihtimal kaçacaklardır bu çoğu hayvan için geçerli

eğer hayvanları kıstırmadığınız kaçacak yer bıraktığınız sürece size saldırmayı düşünmeleri pek mümkün değil

kitapdan aklımda kalanlar bunlar

TABİ SİZ İNSAN KILIĞINA GİRMİŞ AYILARDAN FALAN KOKUNMANIN YOLLARINI ARIYORSANIZ
ben baya düşündim ama çadır dediğin sağlam bişi değil kilit vursan yırtar
bunun bir çözümünü bulan yazsa buraya assında bunu tartışsak daha iyi olur yoksa hayvanların en azından türkiyede çok bir saldırısı yok diye biliyorum

ben yıllardır elimden geldiği kadar insanın olmadığı yerlerde cadır atarım hiç zararlı hayvanla karşılaşmadım.. her zaman söylerim doğada gözlem çok önemlidir bunun doğrultusundada cadırı kuracağınız yer bence su kaynaklarından ve buraya açılan hayvanların yolları üzerine çadır atmayın gece mutlaka hayvanlar gelecektir gelmekten korkan hayvanlarada engel olmamak lazım tabi ayı konusuna gelecek olursak zaten göremezsiniz km ce öteden kokunuzu alır eğer size doğru geliyorsa bu son gördüğünüz geliş olabilir tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı koştukları aşikar gart almaya gelince valla orası size kalmış ... birde ben elimden geldiği kadar sesiz durmayı tabiyatı dinlemeyi tercih edebilirim gelebilecek tehlikeler için en önemlisi iyi bir gözlem ve dinlemedir. gürültü yaparsanız duyamayabilirsiniz.. bir ayı yada kurt yılan kadar ufacık bir böcek bile cana sağlığa kast edebilir. bence bunlar yerine tabiyatın huzurunu düşünüp ateş başında yapacağınız sohbetin tadını odun ateşindeki lezzetli yemekleri ve gece yıldız yorgan altında bol oksijenli mis kokulu uykuyu hayal edin ve gidin güzelliklerin içine hiçbir vahşi gelmeyecktir. istisna durumlar elbet var ama alkollü bir sürücünün kulandığı bir araç altında kalmaktansa ayılar tarafından yenmeyi şahsen ben tercih ederim şehirler ne kadar güvenli yaşadığınız evler sokaklar trafik bunların yanında ayı kurt çakal yılan börtü böcek tehlikesi nedirki...
geceniz yıldızlı kampınız huzurlu olsun

İNAQUASANİTAS' Alıntı:
ben yıllardır elimden geldiği kadar insanın olmadığı yerlerde cadır atarım hiç zararlı hayvanla karşılaşmadım.. her zaman söylerim doğada gözlem çok önemlidir bunun doğrultusundada cadırı kuracağınız yer bence su kaynaklarından ve buraya açılan hayvanların yolları üzerine çadır atmayın gece mutlaka hayvanlar gelecektir gelmekten korkan hayvanlarada engel olmamak lazım tabi ayı konusuna gelecek olursak zaten göremezsiniz km ce öteden kokunuzu alır eğer size doğru geliyorsa bu son gördüğünüz geliş olabilir tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı koştukları aşikar gart almaya gelince valla orası size kalmış ... birde ben elimden geldiği kadar sesiz durmayı tabiyatı dinlemeyi tercih edebilirim gelebilecek tehlikeler için en önemlisi iyi bir gözlem ve dinlemedir. gürültü yaparsanız duyamayabilirsiniz.. bir ayı yada kurt yılan kadar ufacık bir böcek bile cana sağlığa kast edebilir. bence bunlar yerine tabiyatın huzurunu düşünüp ateş başında yapacağınız sohbetin tadını odun ateşindeki lezzetli yemekleri ve gece yıldız yorgan altında bol oksijenli mis kokulu uykuyu hayal edin ve gidin güzelliklerin içine hiçbir vahşi gelmeyecktir. istisna durumlar elbet var ama alkollü bir sürücünün kulandığı bir araç altında kalmaktansa ayılar tarafından yenmeyi şahsen ben tercih ederim şehirler ne kadar güvenli yaşadığınız evler sokaklar trafik bunların yanında ayı kurt çakal yılan börtü böcek tehlikesi nedirki...
geceniz yıldızlı kampınız huzurlu olsun

Teşekkür ederiz Ufuk bey..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,488
Kayıtlı Üye Sayımız
172,144
Kaydolan Son Üyemiz
zeloni

SON KONULAR

Geri