Kamptaki Tehlikeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abdüll Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,793
Ynt: Kamptaki Tehlikeler

Ben teşekkür ederim onur bey biracık bilgi deneyim aktarabilmişsek ne mutlu bizlere.... ve kaygıları olan arkadaşları şunuda belirtmek isterim ben iki ayağı protez olan koltuk deyneği yardımıyla yürüyen bir kampcıyım yani kaçmak gibi bir şans yok zaten gerekte yok yüreklerini serin tutsunlar tabiyat ana onları bağrına basar korur kollar anaya hayınlık yapmadıkları sürece o muhteşem dengeyi bozup kirletmedikleri sürece...

Etiketler

İNAQUASANİTAS' Alıntı:
Ben teşekkür ederim onur bey biracık bilgi deneyim aktarabilmişsek ne mutlu bizlere.... ve kaygıları olan arkadaşları şunuda belirtmek isterim ben iki ayağı protez olan koltuk deyneği yardımıyla yürüyen bir kampcıyım yani kaçmak gibi bir şans yok zaten gerekte yok yüreklerini serin tutsunlar tabiyat ana onları bağrına basar korur kollar anaya hayınlık yapmadıkları sürece o muhteşem dengeyi bozup kirletmedikleri sürece...

Çok haklısınız. Hergün onlarca akıl almaz olay görüyoruz gazetelerde, haberlerde.. İnsana insandan daha fazla zarar verebilecek bir canlı yoktur.. Ancak doğanın kurallarına uymazsak bize onun sadece ufak bir parçası olduğumuzu da iyi bir şekilde gösterir..

İNAQUASANİTAS' Alıntı:

saygıyla eğiliyorum dostum. haddim olmayarak tebrik de ediyorum.

genel olarak herşey anlatılmış. sadece bir hatırlatma yapmak istedim. ülkemiz coğrafyasındaki vahşi hayvanların büyük olanları insan için korkulacak türden değil. sürüngen ve böcekler içinse zaten bir çok koruyucu malzeme mevcut (spreyler, losyonlar v.s.).
herkesin aklına ilk gelen hayvan ayı. oysa ayılar çok utangaç hayvanlardır.
yuvalarından ve su yollarından uzak durmanız halinde ne ayı nede başka bir hayvan sizin için tehlike oluşturmaz.
dostumuzun dediği gibi, doğanın dengesini bozmazsanız oda sizin keyfinizi bozmaz.

evet tehlıke heryerde oldugu gıbı kamp tada olacaktır ama kesın olacak dıye bı sey yok ben uzun zamandır gıderım ama daha bı seyle karsılasmadım sadece domuz gelıyor oda yemek kokusuna patlangac var kıbrıt kutusuna surtunerek yananlardan al at etkılı oluyor :smiley: bıde en onemlısı vazgecılmez kamp arkadasın yanında olmalı dogo argentıno korkmana gerek yok 14 gıbıdır :smiley:))

Genel olarak en çok konuşulan hayvan ayı.başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum ben.
bir doğ yürüyüşü sırasında(tek başıma) çalıların arasından önce yavru bir ayı çıktı onu görür görmez durdum ve bi kaç adım geri attım ama arkamı dönmeden çok geçmeden anne ayıda belirdi aynı noktadan.15 20 metre mesafede yaklaşık 10 dk birbirimize baktık ve resmen ona yalvardımsesimi yükseltmedim ani hareket yapmadım o da arada 4 ayak üstüne indi arada iki ayak üstüne çıktı meydanda olan yavrularını çalıların arkasına itti gözlerimin içine baktı resmen bu sürenin sonunda benim tehlike oluşturmayacağıma karar verdi ve doönüp arkasını gitti bense ordan uzaklaştım.bunun haricinde yaklaşık 20 30 defa ayı görmüşümdür ve genelde ayı uzaklaşırken olmuştur bu kaçma layları.ayı ve diğer hayvanlar sizi tehlike teşlkil ediyor olarak görürse hamle yapacaktır nedir bu tehlike oluşturma durumu. en önemlisi yavrusu olan anne ayı sonra sırasıyla kış uykusu dönemimde uygun yer bulamayan ve yer arayan erkek ayı (eğer onun mevkisinde iseniz sizi tehlike unsuru olrak düşünebilir) çiftleşme döneminde erkek ayıların geçiş bölgeleri özelliklede avlandıkları ve su içtikleri yol güzergahları.
diğer yırtıcı hayvanlardan kurtu çok aç olmadığı sürece bir insanın görme ihtimali yok denecek kadar azdır bir hayal gibi görür sonrada gözden kaybedersiniz.yılan zaten insanların çokça bulunduğu yerlerde dolaşmaktan hoşlanmaz kaldı ki ülkemizde zehirli yılan türü oldukça azdır benim bildiğim karadenizde sahil kesiminde olan (daha çoğunlukla) kafkas engereği ve bunun haricinde yurdumuzun çeşitli bölgelerinde ki bi kaç zehirli tür. çakal ve domuz ise biraz inatçı hayvanlardır domuz dah çok yemek kokusuna gelecektir açıkta yemek artığı çöp vs bıakmazsanız topladıklarınızıda sizden biraz uzakta muhafaza ederseniz sorun çözülmüş olur.
ayrıca iyi bir kamp ateşide yırtıcı hayvanların bir çoğunu sizden uzaklaştırmakta etkili bir yöntemdir.ancak çadıra çok yakın tutup çıkan sıcak küllerin çadırınızı delmesinede izin vermeyin :smiley: iyi günler dilerim
Dr. Mustafa YALÇIN

ilk anda ben de gidecek gibi oldumda ikimizde temkinliydik güzelce anlaştık döndü gitti sağolsun belkide çok çirkin buldu korktu benden :smiley:

Karşılatığımı düşündümde böyle bile korktum. Kalbi durur insanın kaçsan kacamazsın , donar kalırdım sadece gözler oynar birde ter boşanır belki nefeste almazdım. :-\

Aslında ,yurdumuzda vahşi hayvanların saldırıları oranının ,şehir içinde başımıza gelebilecek tehlikelerden
daha çok düşük olduğunu düşünüyorum .Bir ayının saldırı ihtimali ,insan ( ! ) saldırısı ihtimalinden çok çok az . :-\

Beni en çok korkutan kamp yaparken çadırı hatta etrafı tutuşturmak ,yanlış bir adım atıp bacağımı kolumu
kırmak ,yanlış bir yere kamp atıp gece yağmur yağdığında sele kapılmak gibi kendimizin yarattığı tehlikeler . :(

Merhaba Arkadaşlar.
Ufuk Bey öncelikle yazdıklarınız için çok teşekküederim. Kamplarınızın ve azminizin devamını dilerim.

Kampta ki tehlikelerden bahsediyoruz. Ama görüyorum ki sadece vahşi hayvanlara yoğunlaşılmış.
Bu konu ile ilgili düşüncelerim söyle, :smiley::smiley::smiley:

“İyi de arkadaşım kamp yapmak için taa ormanın derinliklerine gidiyorsunuz bir de hayvanlarla karşılaşmamak için çaba harçıyorsunuz. Şahsen ben " kamp yaptım ama hiç vahşi hayvan görmedim " demeyi tercih etmem. Kampı, kamp yapan şeylerden birisi de bu hayvanlarla karşılaşmak yada karşılaşma umududur diyebilirim. Gerçekten vahşi hayvan saldırıları çok da fazla yaşanmıyor. Hele ki ülkemiz de. Kesinlikle içiniz rahat olarak kamp yapabilirsiniz. “

Bence çadır yeri seçimin de yada ateş yakılmasın da karşılaşılabilecek riskler çok daha yüksek.

*Çadır yeri ile ilgili,
*Sel yatagı yada heylan alanlarına dikkat edsilmesi.
*Geçirgen bir yüzeyde çadır kurulması.
*Çadırımızın üzerine gece düşebilecek taşların bulundugu yamaç diplerine çadır kurulmamas ( Gece gündüz sıcaklık farkından dolayı genleşme yapan taşlar bu tehlikeye yol açabilirler)
*Vahşi hayvanların geçiş güzergahına çadır kurulmaması.
*Rüzgar alan sırtlara
*Ağaç altlarına
*10 dereceden daha eğimli alanlara
*Dere kenarlarında suyun sesinin dış sesleri duymamızı engelleyeceği yerlere çadır kurulmaması.
* Kamp ateşinden en az 5 m uzağa kurulmasına

Ateş Yakımın da ise.
*Kullandıgımız ağacın köz fırlatmayan. Patlama yapmayan ağaçlardan seçilmesi. ( reçineli ağaçlar)
* Ateş yakacagımız alanın yanıcı otlardan temizlenmesi ve ateş alanının etrafının taşla çevrilmesi
*Yedek yakacaklarımızın ateşten belli bir mesafe uzaklık ta olması ( 2,5 m kadar)
*Ateşimizin yakınlarında su yada en kötü ihtimalle toprak bnulundurmalıyız.

Aklıma gelen önlemler şimdilik bukadar arkadaşlar umarım yardımçı olabilmişimdir.

Murat YAZGI

Bu da genel bir örnek olabilir. Çadır ateşten bir kaç metre daha uzak olsa daha iyi olurdu.

Baskonu kamp 2

Kamplardaki tehlikeler inanınki bir şehirde sokaklardaki tehlikelerden saha azdır 18 senedir kampçıyım ufak tefek kazalar hariç bişey olmadı en fazla sivrisineklerden ve arılardan çektik ormanlarımızda pekte hayvan kalmadı zaten bundan 10 sene önce yılanlar çakallar domuzlar ile karşılaşırken şimdi hiç birinden eser yok hayat öldü yani ama kafanızı takmayın rahat olun kampınızı yapın

Kamplardaki tehlikeler şehir hayatında karşılaştığımız tehlikelerin yanında çocuk oyuncağı kalır benim en korktuğum dağda ve şehir hayatında karşımıza çıkan iki ayaklı ayılardır.Bu ayılar gitgide her yerde sayıları fazlalaşmaktadır esas korkulacak olay bu gibi ayılardan bize yer kalmamasıdır.

Evet yaban hayvanları yanına köylerin çevresinde veya bir yayladaki hayvan barınakları çevresinde bir sürü başı boş köpek var. Bunlar bence tehlike oluşturuyor. Sabit kamptan ziyade yürüyüş sırasında domuz veya başka bir hayvanla karşılaşma ihtimali daha fazla olsa gerek.
Silahsız bir insana domuz saldırmasıda söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ne yapmalı?

domuz yaralı olmadığı ve sıkıştırılmadığı sürece insanlardan münkün mertebe kaçan bir canlıdır.eğer bir domuz ile karşılaşırsanız(ki domuzlar genellikle 8 ila 10'lu gruplar halinde dolaşır) yapacağınız gürültü onların hemen kaçıracaktır.

iyi paylaşımlar.önce kendimiz ne kadar vahşi değiliz? bir bunu sorgulayalım.mesela şehirdeki. yani Bağdaki gidip Dağdakini kovması gibi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,488
Kayıtlı Üye Sayımız
172,144
Kaydolan Son Üyemiz
zeloni

SON KONULAR

Geri