Kendi Karavanını Kendi Yapanlar; (aslında Yapmaya Niyetlenenler :)) Ducato 15m3

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sayid Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,725
Ynt: Kendi Karavanını Kendi Yapanlar; (aslında Yapmaya Niyetlenenler :smiley:) Ducato 15m3

Çok teşekkür ederin Hakkı abi, benimde karavan dönüşümüne başlamam için daha en az 7 - 8 ay gibi zamanım var yavaş yavaş birşeyler ortaya çıkacak gibi görünüyor.
Araca dik olarak motoru koyup yatağı kaldırınca motor inene kadar hem yatak hem banyo hem de elbise dolabı kullanılamazmış gibi geliyor bana ne dersiniz?

Bu arada bir adet Eberspacher d4 taktırdım araca soğuk havada sıcak araç gerçekten müthişmiş :smiley:

Etiketler

Ynt: Kendi Karavanını Kendi Yapanlar; (aslında Yapmaya Niyetlenenler :smiley:) Ducato 15m3

Öncelikle hoş geldiniz ve hayırlı olsun,Bu işde bu site 12,den vurmak

Isıtıcıdaki kararınızda,da 12,den vurmuşsunuz güle güle kullanın

Sayid bey aramıza hoş geldiniz. Karavanın içine motor yerleştirme fikri iyi düşünme gerektiriyor. Bana göre sadece motorun boyutlarını bilmek yetmez, örneğin;
-yatak normal konumdayken motoru o dehliz gibi alana nasıl yerleştireceksiniz? ya da her seferinde o yatağı kalkık hale mi getireceksiniz?
-sonrasında hep bu motoru mu kullanacaksınız? ileride başka bir modele geçmek isterseniz kullanacağınız bölüm yeterli olacak mı?
-bagajınızda motordan başka bir şey taşımayacak mısınız? benim karavanımın bagajında şu an 10 cm2 yer yok (aynı aracın 2007 modelini 1,5 senedir karavan olarak kullanıyorum)
benim tavsiyem özellikle de karavan uzun seyahatlerde kullanılacaksa ya daha küçük motor+arkaya taşıyıcı, ya da böyle bir motoru rahatça taşıyabileceğiniz kapalı bir motosiklet römorku...
Ben kedi karavanım için ikinci seçeneğin üzerinde duruyorum. Böyle bir römorkun üstünde bir tekne de taşımanın planlarını kuruyorum.
Size kolaylıklar dilerim :smiley:

sayid bey merhabalar.Sizin motorsikleti yatağın altına yerleştirmek çok zor görünüyor.90x125 cm kapıdan motoru ileriye doğru itekleyip birde sabitlemeniz gerekecek.Yatağın boyu 200 cm motor 220 cm ön tekeri döndürerek sığarmı bilmem.Arka sağ taraftan bir kapı açtırıp motoru yandan yerleştiren fotoğraflar görmüştüm.Tabi bütün planların değişmesi gerekiyor..Size kolay gelsin.Selamlar.

Hayırlı olsun Yeni Karavanın yapım aşamalarını merakla beklemekteyiz.

Seyid,
Nasil olsa, durdugunda motoru indireceksin. Iceride tasirsan, bunu bir dusun. Ancak, diger arkadaslarin da uyardigi gibi disarida tasisan hicbir sey olmaz. CRF 140 Kg bir motor. Arka dingilden sonra bir tek yatak var yani agirlik genelde arka arksin on tarafinda kaldigindan on tarafi, kullanimi zorlayici anlamda hafifletecegini dusunmuyorum. Ama oraya agir bir motor baglayacak olursan o taktirde on tarafta olusacak hafifilikten dolayi, gezme yaptirabilir.

Ben de 2008 model bir Pejo Boxer aldim ve arkaya motor tasima rampasi ile altina da romork cekmek icin bir topuz taktiriyorum. Buyuk motor olmasi halinde, romork ile ama CRF mi arka rampada tasimayi dusunuyorum.

Bu sitede kendi karavanini yapanlar ile yillardir bu isin icinde olanlarin bizlere verdigi aciklamalar ve sunduklari denyime paha bicmek imkansiz. Ben hem flrumlarin hemen hemen helsini okuyarak, hem de imalat yapan arkadaslarla konusarak, bir de yapilmis olanlarin is iliklerine bakarak, bir karar verdim ve karavanimin icinin yapimina da baslaniyor. Konu benim karavanim degil elbet. Niye yazdim, cunku burada karavan ic tasarimi ile,ilgili cok guzel bilgi ve kaynak paylasiliyor. Karar vermeden once mutlaka soylenenleri bir dusun, hatta birkac karavanin icinde birkac saat gecir derim.

Bakalim neler cikacak. Bizlerle paylas ki, biz de aklimiza gelmeyen birsey olursa senden faydalanmis olalim. :smiley:

Kolay gelsin tekrar.

Sayit ve diger morsiklet hobisi olan ,bunu karavani ile tasimaz zorunda olan dostlrimizin dikkatine sunulur!
150/250kg tasima kapasiteli iki proje calisiyorum. Birincisi 150kg kapasiteli basit bir yukleme ,indirme sistemi ile tasima,digeri ise on tekerin askiya
Alinmasiyla 250 kg lik motorun sabitlenerek suruklenerek tasinmasidir.
Bu konularda ihtiyaci olan yada ilgi duyan dostlarimiz ozelden e_postalarini gonderdiklerinde kendilerine ilgili gorseller gonderilecektir.

Merhabalar baştan sona yazılanları okudum.Ben de uzun yıllardır motorsiklet sürücüsüyüm.Bir yıldır da karavanım var ve arkasına sizin motordan koydum Honda crf 250 L .Karavanımı yaptırırken bu olayı çok araştırdım.Honda Goldwingim var önce ona römork yaptırmayı düşündüm ama yolda uzun ve havaleli olur bir de garipsenir diye vaz geçtim.Motoru aracın ortasına koyabilmek için benim arka yatak da ortası komple açılır şekilde.ama şunu gördüm ki karavanın içine motor sokmak fütüristik bir fikir neden derseniz her seferinde sokup çıkarmak sıkıntı.Haşmet Beyin dediği gibi sabitleme ayrı problem.Hijyen ise daha ayrı çünkü yatağı kaldırıp motoru koyunca ister istemez ortalık kirlenecektir.Karavanın arkasına motor Aparatı yaptırdım.Crf nin ön tekerleğin 1/3 ü sol dışarıda kalıyor ama bu şekilde bir balkan bir avrupa turu yaptım hiç sıkıntı yaşamadım.Ağırlığı hiç problem olmadı.Arka yatağın altına ise iki masa sandalyeler iki tane katlanır bisiklet mangal vs vs koydum ki hiç yer kalmadı.Crf nin dışarıda durması da bence hiç sorun değil zaten kros motor.Bir motor kullanıcısı ve acemi karavancı olarak hiç aracın içine koyacağım diye uğraşmayın arkaya bir aparat bir de rampa birinci viteste çıkarın tek kişi aynı şekilde indirin.benim efsanenin fotoları yurt dışı gezi yazılarında var motor arkasındayken de incelerseniz faydalı olacaktır.izmirden selamlar

Bir iki resim benim sistemden

Image

Image

Image

Sayın Hakki Orun, airboat, Goldwingerr çok teşekkür ederim öneri ve yorumlarınıza. Gerçekten ilham alınacak bir topluluk burası iyiki varsınız. Tüm gezenbilir ailesi iyi ki varsın.

Galiba neticede bizim motorda aparatta asılı olacak.

Aracımın mart ayında muayenesi var muayeneden sonra çalışmalara başlamayı planlıyorum. 5 yıl 10. aydan sonra doluyo yavaştanda olsa artık işe başlama zamanı geldi gibi. Umarım inşaat sırasında denetleme sıkıntısı yaşamam.
(Resimler çok keyifli görünüyor, motorda gayet yakışıklı durmuş araçta:smiley: )

Herkese selamlar...

sayid' Alıntı:
Sayın Hakki Orun, airboat, Goldwingerr çok teşekkür ederim öneri ve yorumlarınıza. Gerçekten ilham alınacak bir topluluk burası iyiki varsınız. Tüm gezenbilir ailesi iyi ki varsın.

Galiba neticede bizim motorda aparatta asılı olacak.

Aracımın mart ayında muayenesi var muayeneden sonra çalışmalara başlamayı planlıyorum. 5 yıl 10. aydan sonra doluyo yavaştanda olsa artık işe başlama zamanı geldi gibi. Umarım inşaat sırasında denetleme sıkıntısı yaşamam.
(Resimler çok keyifli görünüyor, motorda gayet yakışıklı durmuş araçta:smiley: )

Herkese selamlar...
Dostlarimizin yazdiklarini okudum. Cok sevdigin bunedenle karavan icine koymayi dusundugun icin seni hakli buldum. İlk gorusmemiz ,yanilmiyorsam kasim ayinda idi. O zaman bir care bulamamistik. Bu gun yazilanlardan anladigim kadari ile cros motor oldugunu ogrendim.
Cros motorlari tasima aparati yaptim. Sahibinden satisa sundum. 150kg tasima kapasiteli. Videosu da var.
Adres: http://karavanekipmanlari.sahibinden.com da

İyi günler sevgili karavan dostları.
Sonunda karavan sahibi olmamıza çok az kaldı.
Kısmet olursa gelecek hafta içinde aracı Dolly karavandan Bülent abinin maharetli ellerine teslim edip, tahminen bayramda yada hemen sonrasında keyfini sürmeye basliycaz.

hayırlı olsun tez zamanda bitirmen ve hayallerine kavuşman dileğiyle....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR