Kendi Karavanını Yapan; "ttr Bike" Pop-up (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 170
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,055
Ynt: Kendi Karavanını Yapan; "ttr Bike" Pop-up (atiladi)

Bu gün, pop-up tavanın çadırını dikmek için özel bir su geçirmez, katlandığı zaman kırılmayan, impertex kumaş ve havalandırma pencereleri için çift yönlü çalışabilen fermuarların, aydınlatma penceresi için şeffaf PVC ve tüllerini iki takım dikecek kadar aldım..Son bir ölçü kontrolünden sonra ilk çadır takımını kendim makinada dikmeyi düşünüyorum, impertex'de makine dikiş problemi çıkarırsa mecburen çadır-brandacı bakacapız artık...

20131203 162119

20131119 155234

Etiketler

Temennileriniz için teşekkür ederim..Pop-up'a biraz ara vermiştik şimdi devam ediyoruz artık..Malum kışda geldi artık oyalanacak bir şey olsun...

Bu gün, pop-up tavanın üst alüminyum kapamasını aldım, 1.20 mm alüminyum kullanacağım, orta kısımlarından esneme yapmaması için alttan bir kaç tane kiriş atacağım..
Bu gün güneş panellerini de aldım, 4 adet 100 watt, TTR Bike'nin toplam güneş paneli 400 watt oldu..Panelleri tavan üzerine sabitlemek için diğer karavanlarda kullandığım yöntem ile pop-up tavanın iki yanına boydan boya "L" alüminyum profil montajlayıp panelleri profillerin arasına montajlayarak bağlayacağım...

20131204 160500

20131204 160833

Abi o aluminyum guneşte kızmaz mı? Ayrica 400luk paneli ne yapacaksin? çok degil mi?

Hangi alüminyum İnsel, tavanın tamamı güneş paneli kaplanacak.

.Çok deyilminin cevabı;200-300 amp arası akü ile..
240 watt.......................... Haziran-Temmuz-Ağustos
300 watt................. Mayıs-Haziran-Temmus-Ağustos-Eylül
400 watt ........Nisan- Mayıs-Haziran-Temmus-Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım
600 watt Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmus-Ağuıstos-Eylül-Ekim-Kasım-Aralık, Ayları bire bir yeter....

Hangisini istersin..Ne kadar çok panel, o kadar çok ay birebir enerji....

Atilla , kolay gelsin. İlgi ile izleyeceğimiz bir projeye daha imza atıyorsun. Bu camianın medar-ı iftiharısın ;D

Bu gün, önce bu güne kadar yaptığım her şeyi tamamen söktüm, tasarım çalışmalarının kaderidir bu...Öncelikle pop-up makasının cıvatalarını yeni aldığım civatalar ile değiştirdim, gevşemeyen somunlar takdım, somunlara extra olarakda kontra somunlar ilave edip, önce astarladım sonra siyaha boyadım...
Makaslar kururken, tavan alüminyumunun üst delik kapaması için aldığım, alüminyum levhanın montaj ve mastik yapıştırmasını yaptım, ek yerlerini yine mastik ile yalıttım..Tavanın iki yanına güneş paneli montaj profillerini montajladım...
Yarın tavanın içine içeriden kuşaklar atarak levha alüminyumun esnemesini alacacağım, sonra montaja devam...

20131205 135451

20131205 155402

20131205 151858

20131205 155419

Atilla abi merhabalar...
MaşaAllah ilginç proje başlamışsınız..Hayırlı olsun.
Aşağıdakı sitede sizin şu projenizle alakalı ola bilecek elektrikli kaldırma mekanizmalari satılıyor.
İşinize yarayacaksa sevinirim.
http://firgelliauto.com

Bu gün, pop-up'a devam ettim...Önce hareketli kısmın tavan içine, tentenin montajlanacağı ahşap çubukları, yapıştırdım, elimde 2x2 cm çubuk kalmamış, mecburen yatar daireyi açıp 5x10cm'lik takozu dilim dilim doğrayıp, tavana içeriden çepe çevre mastik ile yapıştırdım, sonra, tavanın orta alüminyumunu sabitleyebilmek için 3 adet kiriş yapıştırdım, böylece tavan sacı stabil oldu...
Pop-up ta kullandığım alüminyum, eloksallı olmadığı için uzun vadede kararmasına engel olmak için boyamak gerekti, tabiki alüminyum en zor boya tutan malzeme olduğu için, yarı sentetik sanayi boyası sınıfındaki Hammerton boya ile boyayacağım, bu gün belli bir kısmını test etme amacı ile boyadım, hammerton boyanın dövme çekiç efektli açık gri rengini kullandım, böylece alüminyumun gerçek rengi ilede nerede ise bire bir aynı tonda oldu..
Tavan orta kuşakları tam olarak kurumadığı için işe devam edemedim, bu yüzden bu gün banada sanki hiç iş yapmamışım gbi bir izlenim verdi, kuşakların üzerine ağırlıkları koyup kurumaya bırakdım...

20131206 162202

20131206 162245

Teşekkür ederim, Cengiz...Havalar kötü gitmeye başlayınca, iş yapmak en mantıklı uğraş, birde mastikler ve boyalar çabuk kurusa, daha iyi olacak ama, bekleyip duruyorum...

Bu gün, dünden kurumaya bırakdığım tavan iç kuşak mastikleri tamamen kurumuş, önce kaldırma makaslarını tavan alüminyumuna tekrar montajladım sonra tavanın içini bir güzel alüminyum renginde gri hamerton ile boyadım, iç kısımda sadece kuşaklar arasına yapıştırılacak, izolasyon ve temiz görüntü aracı bir yüzü yapışkanlı siyah Epidiyem sünger kaldı...
Sonra tavan kapağını ters çevirip dışa bakan yüzeyinide boyadım, araç tavanına montajlanacak iç kasayıda boyayıp kuruması için bırakdım, yarın sabaha kurumuş olur, yarında bir kat daha boyarım, güneş panellerini ikişerli olarak birbirine montajlamam gerekiyor, sonra panellerin elektrik konnektör fişlerini bağlarım, pazartesi günü de güneş panellerini tavana monte etmeye başlayabilirim...

20131207 140548

20131207 140523

Pop-up tavan konusunda zır cahil olduğum için sorum aptalca gelirse affola:

Açılan kısım ile sabit kısım arasından yağmur, vb. su sızması nasıl engelleniyor? Buradaki yapıda sanki üst üste binen hiç bir parça olmadan, doğrudan iç içe geçiyorlarmış gibi bir izlenim edindim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR