Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,108
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

wankel' Alıntı:
Bekir abi kusuruma ve cahilliğie bakmazsanız size bir soru sormak istiyorum. abi bu amatör telsizcilik niye yapılır, ne işe yarar? hani normal şartlarda telsizin bir iletişim aracından öte bir şey olmadığını düşünürsek cep telefonu çıktı daha telsize gerek kaldı mıki? gibi sorular aklıma geliyor. diğer taraftan da belki bir savaş yada sivil savunma durumlarında vs. lazım olacak diye halen telsizden vazgeçmeyenler var diyesim geliyor ama bu konuda tam bir malumatım yok malesef.

size zahmet olmaz ise şu tembel kardeşine niye amatör telsizcilik yapılır yada bu amatör telsizcilik ne işe yarar birkaç cümleyle bir özet geçebilir misiniz? bu arada profesyonel telsizci nasıl oluyor onu da merak etmiyor değilim. siz kendinizi amatör telsizci diye tanımlıyorsunuz ama karavan yaparken dahi telsizi plana katıyorsunuz. hatta yazılarınızdan anladığım kadarı ile "biz amatör telsizciler herşeyi yedekleriz" neviinden cümlelerinize dahi şahidim. demekki sizin telsizcilik amatörölükten başka birşey (profesyonel telsizciyi bilmiyorum ama sizin durum amatörlükten daha üst düzey birşey olmalı hatta belki profesyonellikten bile öte bence). hayatınızda epey bir yer tutan bir tutkuyu amatörlük olarak tanımlayabilir miyiz? veyahut sizler gerçekten profesyonellersiniz de sivil amaçlı telsizcilere amatör telsizci mi diyorlar?

abi kusura bakma küçük çocukların hiçbir şeyi araştıramadan direk babalarına "baba şu ney, baba bu ney" diye sordukları gibi soru yağmuru tarzında oldu sorularım ama ümit ediyorum ki beni mazur göreceksinizdir.

Mahmut bey,

Bekir bey size detaylı bir açıklama yapacaktır. Ben size kendi düşüncelerimi iletmek isterim.

Ben Bekir bey gibi amatör telsizci değilim yani lisansım yok. Ancak lisanssız da kullanılabilen Halk Bandı (CB) telsizim var ve büyük bir zevk alarak boş vakitlerimde telsiz muhaberesi yapıyorum yaklaşık 6 aydır. Daha çok acemiyim ama aynı bandı kullanan üstadların yönlendirmeleri ile her gün daha da geliştiriyorum kendimi.

Halk bandı telsizler diğer amatör band telsizlere göre daha basit sistemler ama normal şartlarda 10-15 km mezili olan bu telsizlerle uygun hava koşullarını yakalamanız durumunda İstanbul - İngiltere gibi mesafelerde görüşme yapabilmek mümkün ve böyle bir görüşmeyi yapabilmenin bana verdiği haz - heyecan çok büyük.

Gelecekteki hedefim halk bandında olaya iyice vakıf olduğumda amatör telsizcilik sınavlarına girip lisanslı bir amatör olabilmek ama malesef sınavda sordukları elekronik bilgisi soruları yüzünden bir zorlanacağımı düşünüyorum.

Selamlar saygılar

Etiketler

Öğün bey cevabınız için çok teşekkür ederim. bu iş tahmin ettiğimden daha komplike bir olay sanırım.

wankel' Alıntı:
Bekir abi kusuruma ve cahilliğie bakmazsanız size bir soru sormak istiyorum. abi bu amatör telsizcilik niye yapılır, ne işe yarar? hani normal şartlarda telsizin bir iletişim aracından öte bir şey olmadığını düşünürsek cep telefonu çıktı daha telsize gerek kaldı mıki? gibi sorular aklıma geliyor. diğer taraftan da belki bir savaş yada sivil savunma durumlarında vs. lazım olacak diye halen telsizden vazgeçmeyenler var diyesim geliyor ama bu konuda tam bir malumatım yok malesef.

size zahmet olmaz ise şu tembel kardeşine niye amatör telsizcilik yapılır yada bu amatör telsizcilik ne işe yarar birkaç cümleyle bir özet geçebilir misiniz? bu arada profesyonel telsizci nasıl oluyor onu da merak etmiyor değilim. siz kendinizi amatör telsizci diye tanımlıyorsunuz ama karavan yaparken dahi telsizi plana katıyorsunuz. hatta yazılarınızdan anladığım kadarı ile "biz amatör telsizciler herşeyi yedekleriz" neviinden cümlelerinize dahi şahidim. demekki sizin telsizcilik amatörölükten başka birşey (profesyonel telsizciyi bilmiyorum ama sizin durum amatörlükten daha üst düzey birşey olmalı hatta belki profesyonellikten bile öte bence). hayatınızda epey bir yer tutan bir tutkuyu amatörlük olarak tanımlayabilir miyiz? veyahut sizler gerçekten profesyonellersiniz de sivil amaçlı telsizcilere amatör telsizci mi diyorlar?

abi kusura bakma küçük çocukların hiçbir şeyi araştıramadan direk babalarına "baba şu ney, baba bu ney" diye sordukları gibi soru yağmuru tarzında oldu sorularım ama ümit ediyorum ki beni mazur göreceksinizdir.

Amatör telsizcilik bir hobi. Çıkış dönemlerinde haberleşme elektroniği üzerine kuruluyken günümüzde (hala kendi cihazını kendileri yapanlar olsa da) haberleşme tarafı ağırlık kazanmış durumda. Amatörlük işin para kazanma amacı güdülmeden yapıldığı anlamına geliyor. Bilgi olarak amatör telsizcilerin pek çoğunun, konuyla ilgili profesyonellerin hatırı sayılır kısmından daha bilgili olduklarını söyleyebilirim. Özellikle kısa dalga haberleşmesi sınırlar ötesine ulaştığı için amatör telsizcilik uluslararası kurallarla belirlenmiş bir hobi. Sınava girip ehliyet almanız gerekiyor. Ehliyetin üç temel alanı var: Elektronik, mevzuat ve telsiz işletme. Son kanun değişikliğinden sonra sınavları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yapıyor. Soru bankasının tamamı web sitesinde var.

İşin hobi tarafında ise pek çok farklı boyut var. Kişinin kendi merakına göre yoğunlaştığı alan da farklı olabiliyor. Klasik telsiz haberleşmesinin VHF ve UHF bandlarında yapılanı kısa mesafelidir. Mesafeyi uzatmak için röle (ing. repeater) dediğimiz aktarma istasyonları vardır. VHF ve UHF bandında telsizler "anten anteni görme" prensibiyle çalıştığı için röleler hakim noktalara kurulur. Örneğin Giresun Çaldağı'ndaki rölemiz Trabzon'dan Samsun'a kadar geniş bir bölgeyi rahatlıkla kapsar. Yine klasik telsiz haberleşmesi içinde kısa dalga (HF) haberleşmesinde, sinyaller atmosferin iyonosfer tabakasından yansıyarak gittiği için (VHF ve UHF sinyalleri atmosferi delip uzaya çıkar), sinyal çok uzak mesafelere ulaşır. Böylece uluslararası haberleşme yapmak mümkün olur. Bizim bu hafta sonu yaptığımız çalışma gibi özel etkinliklerde temel amaç uluslararası amatör telsizciler arasında yapılan özel faaliyetin tanıtımıdır.

Internet henüz yaygın değilken, amatör telsizciler başta paket radyo denilen teknik olmak üzere pek çok sayısal haberleşme tekniği geliştirmiştir. Bu tür haberleşmede bilgisayarlar birbirleriyle (yine bir modem aracılığıyla) telsizler üzerinden (analog sinyallerle) haberleştirilir. Günümüzde en yaygın sayısal haberleşme yöntemleri arasında RTTY (radio teletype) PSK31 gibi yöntemler başı çeker.

Bunun dışında, APRS (automatic position reporting system) denilen ve temel olarak paket radyo üzerine kurulu bir yöntemle GPS üzerinden alınan koordinat bilgisi bir modem aracılığıyla telsiz üzerinden havaya yayılır. GPRS'in atası olan ve bir amatör telsizci tarafından geliştirilen bu sistemde, havaya gönderilen bilgiyi yine bir telsiz ve modemle çözdüğünüz takdirde sözkonusu sinyali yayan istasyonu harita üzerinde (bir araç takip sistemi olarak) takip edebilirsiniz. Örneğin http://aprs.fi adresine gidip bulunduğunuz bölgenin haritasını incelerseniz size yakın bölgelerde de bir kısım amatör telsizcilerin istasyonlarını görebileceğinize eminim. Olur da bulamazsanız sözkosunu sitede çağrı işareti kutusuna TA2RX-9 yazıp aratırsanız benim aracımın en son duyulduğu yeri haritada izleyebilirsiniz. Yakınındaki istasyonlar linkine tıklarsanız Giresun bölgesindeki diğer istasyonları da görebilirsiniz. Bu sistemin asıl güzelliği araç takip sisteminden ziyade SMS benzeri kısa mesaj gönderebilmesinde. Benim gibi afet haberleşmesine yoğunlaşan arkadaşlarımız bu sistem sayesinde Kandilli'de kurulan sistemin gönderdiği 3.0 üzerindeki deprem bilgisini anında kendi cihazlarının ekranında görebiliyorlar.

Bunun dışında telsizciliğin en klasik yöntemi olan Mors haberleşmesi konusunda hala ısrarlı pek çok operatör vardır. Bu teknoloji döneminde neden diye sorarsanız, sebeplerden birisi için jammer'ların engelleyemediği tek yöntem desem yeterli olur mu bilmiyorum ;D

Benzer şekilde kimi amatör telsizciler anten tasarım ve imalatına meraklıdır. Yeni yeni anten şekilleri tasarlar ve geliştirir. Bugün GSM'lerin baz istasyonlarında kullanılan yönlü antenlerin temel prensipleri yine amatör telsizciler tarafından geliştirilmiştir.

Keza SSTV (slow scan TV) yöntemi ile fotoğraf, ATV (amatör TV) yöntemi ile kısa mesafe deneysel TV yayını yapmak dahi mümkün.

Amatör telsizciler başta ABD olmak üzere pek çok ülkede gönüllü ve ücretsiz olarak haberleşme teknolojisi konusunda yaptıkları ar-ge çalışmaları nedeniyle özellikle teşvik edilirler. (Maalesef ülkemiz bunlardan birisi değil. Bu yüzden de biz teknoloji geliştirmek yerine izleyici konumdayız.)

Biz ancak coğrafyamız nedeniyle afet haberleşmesi konusunda teknik geliştirebiliyoruz. Bizim küçük grubumuzun temel ilgi alanı bu. Yaptığımız çalışmaları ve grubumuz hakkında bilgiyi şurada bulabilirsiniz: http://www.tcswat.org/

Amatör telsizcilikle ilgili aklınıza takılan her türlü konuda bildiklerimizi paylaşmaktan sevinç duyarız. Çekinmeden sorun, üşenmeden sayfalar boyu anlatırız :D

Bu arada karavancı dostalarımıza gezdiğimiz yerler hakkında biraz bilgi:

Samsun - Cide arası güzergahta henüz duble sahil yolu yapılmadığı için doğa güzelliğini koruyor. Yol feci şekilde virajlı da olsa, yeşillikler içinde ve bir taraftan da denizi seyrederek yol almanın keyfine doymak mümkün değil. Sinop ve İnebolu özellikle ilgimi çektiği için hanımla beraber özel olarak gezmeye gideceğim.

Dönüşte Küre üzerinde Kastamonu yolunu kullanarak döndük. Yolun büyük bölümü duble yol. Buna rağmen etrafınızdaki dağların üzerini kaplayan ormanın görüntüsü büyüleyici bir güzellikte. Kürede (maalesef artık çalışmıyormuş) tepenizde maden taşıyan teleferiklerin görüntüsü ayrıca bir ilginçlik.

Ekip halinde gittiğimiz ve ben araç kullanıyor olduğum için fenerin kendisi dışında fotoğraf çekemedim maalesef.

IST2010 GOLDEN

Bekir bey, bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler. verdiğiniz linki inceledim ödül,yada şilt tam adını bulamadım
sol alt köşede imzanız var organizasyon başkanlığı gibi bir görevinizmi var?
Selamlar.

güngör' Alıntı:
Bekir bey, bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler. verdiğiniz linki inceledim ödül,yada şilt tam adını bulamadım
sol alt köşede imzanız var organizasyon başkanlığı gibi bir görevinizmi var?

Kısmen. Bizim afet haberleşme grubumuz sürekli arazide çalışma pratiğini canlı tutmak için muhtelif yerlerden telsiz çalışması yapar. Yurt dışında deniz fenerlerinin epey kalabalık bir meraklı grubu olduğu için özellikle deniz fenerlerini tercih ederiz. İlk olarak İstanbul fenerlerini, sonra Marmara fenerlerini, geçen sene Doğu Karadeniz fenerlerini, bu sene de Batı Karadeniz fenerlerini ana tema olarak seçtik. Bunlar içinde özellikle tarihi fenerlere istasyon kurarak onların tanıtımını yapıyoruz. Her bir seride insanların faaliyetlerimizi düzenli takip etmesi için bir ödül programı yaratıyoruz. Mesela bu seneki Batı Karadeniz fenerlerinde 9 fenerden çalışma yapacağız. Bunların en az yedi tanesiyle farklı band ya da modlarda 10 görüşme yapan istasyona sizin gördüğünüze benzer bir ödül göndereceğiz.

İstanbul 2010 faaliyetleri sırasında bir arkadaşımız konuyu gündeme getirdi ve o yılki faaliyeti tanıtmak üzere, İstanbul 2010 logosunu ve görsellerini kullanmak üzere ana organizasyonla da görüşüp izin aldıktan sonra böyle bir faaliyet düzenledik. Hatta benzer bir şekilde Avrupa başkenti sayılan diğer iki ülkedeki amatör telsizcilere de öneri götürüp ayrıca bir ortak ödül düzenleyelim istedik ama onlardan pek bir ses seda çıkmadı. Biz de kendi verdiğimiz ödülle yetindik.

Bugün uzun süredir ihmal ettiğim emektar L200'üme ilgi gösterdim. Yaklaşık 1.5 aydır aracın arka koltuğunda gezinip duran paçalıkları nihayet taktım.

Paalk

Resim test mesajı başarıyla geçti, devam... (Teknik arkadaşlara sorunu hallettikleri için teşekkürler.)

Ama asıl önemlisi, uzunca bir süredir kafamda olan başka bir projeyi hayata geçirdim: Karavandan arta kalan izolasyon malzemesi ile aracın tavanını izole ettim. Böylece sıcak havalarda kel kafam pişmeyecek ;D

Bo

Dolu

Çok saygıdeyer hocam

Yazdıklarınızı okuyunca telsiz konusunda ne kadar cahil olduğumu anladım . Soruma verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.İlgiyle takipçinizim.saygılarımla.

nevzat' Alıntı:
Yazdıklarınızı okuyunca telsiz konusunda ne kadar cahil olduğumu anladım . Soruma verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.İlgiyle takipçinizim.saygılarımla.

Estağfirullah. Cehalet çok bildiğini sanan insanlara mahsus. (Bkz. Dunning - Kruger sendromu.) ;)

Telsiz haberleşmesi konusunda Türkçe yayın maalesef yok denecek kadar az. Korkarım bizim afetlerde sorumluluğu olanlara yönelik personele eğitimlerde dağıtmak üzere hazırladığımız kitapçık dışında da elle tutulur pek bir şey yok. Temel haberleşme konusunda işinize yarayacak bilgiler olacaktır: http://www.tcswat.org/BKA/TA2RX/Kaynaklar/Kurumsal.pdf

Bunun dışında bir de Eskişehir'deki radyo amatörlerinin amatör telsizcilik ehliyet sınavına hazırlık için hazırladıkları oldukça kapsamlı bir çalışma var: http://www.tcswat.org/bilgi/Sinav/TA2KF.pdf Bu kitabın işletmeyle ilgili bölümlerinde faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ama olur da sınavı girmeye niyetlenirseniz bunun mevzuat kısmı eskidi. O bölümlerini kullanmayın. Şu anda geçerli olanların listesi için: http://www.tcswat.org/bilgi/Sinav/index.html adresini kullanabilirsiniz. Buradaki listenin ilk üçü önemli. 5809'un yalnızca amatör telsizcilik ve enterferans yaratmayla ilgili olan maddeleri yeterli. Diğer iki yönetmeliği iyi bilmek gerekiyor.

TA2RX' Alıntı:
Amatör telsizciler başta ABD olmak üzere pek çok ülkede gönüllü ve ücretsiz olarak haberleşme teknolojisi konusunda yaptıkları ar-ge çalışmaları nedeniyle özellikle teşvik edilirler. (Maalesef ülkemiz bunlardan birisi değil. Bu yüzden de biz teknoloji geliştirmek yerine izleyici konumdayız.)

Ah ah, bulduğumuz bir devrede eksik kalan 15μF 12v kapasitörü aradığımız (ama bulamadığımız) yıllar geldi aklıma, en meraklı çağımızda (göndermeç için) yasak kardeşim hapse girersiniz söylemleri ne korkutmuştu bizi. Niye yasaktı biz neydik türünde ne tartışmalar yapmıştık sabahlara kadar (Atamızın ölümünden sonra her köşe başına yerleştirilen toplumsal bireysel gelişmemize ket vuran casuslardan ve ülkemizin açılma sırasını bekleyen semtpazarı muamelesinden bihaber).

İmalat sürecinizi ilgiyle izliyorum, verdiğiniz listelerin hepsini kaydettim çok işime yarayacakları biliyorum.

Tebrik ve teşekkür ederim paylaştığınız için.

SATILIKLARIM:

Samsung HMX-U10 HD özellikle 10MP video kamera. Ayrıntılar:

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=87787.msg1138608#msg1138608

Nikon D70 ve D80 için kablosuz uzaktan kumanda. Ayrıntılar:

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=87788.msg1138611#msg1138611

Bekir abi yapılacak bi eksik kalmadı sanırım süper bi karavan oldu güle güle kullanın

TUGAY58' Alıntı:
Bekir abi yapılacak bi eksik kalmadı sanırım süper bi karavan oldu güle güle kullanın

Çok iyimsersiniz :D teşekkürler. Daha yolun yarısına bile gelmedik maalesef. Yapılacakların listesini yazsam sayfalar tutar :(

TA2RX' Alıntı:
Çok iyimsersiniz :D teşekkürler. Daha yolun yarısına bile gelmedik maalesef. Yapılacakların listesini yazsam sayfalar tutar :(

Haklısın Bekir Kardeşim,
Ne derler" Uzakdan davulun sesi hoş gelir" örneği.
Ama hep beraber gıdım gıdım gidiyor işte ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR